Skocz do zawartości


Zdjęcie

Testosteron


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

Joks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 6459 postów
  • Pomógł: 9
16
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Testosteron
Ostatnio spotykam sie na forum ze ktos nie cwiczy nog bo twierdzi ze ma je juz zbyt duze...ale czy jezeli byscie mieli duze bicepsy i klaty rowniez przestalibyscie je cwiczyc??raczej nie...mam nadzieje ze tym artykulem zachece was do cwiczenia nog dzieki ktorym uda wam sie lepiej rozbudowac rowniez tzw. "góre". A czemu ? zapraszam wiec do lektory.

Na podstawie badan udowodniono że trening oporowy wzmaga wydzielanie testosteronu.
Jest to zwiazane z ilościa pobudzanych do dzialania mięśni, im wiecej mięśni jednorazowo pracuje tym wyrzut testosteronu jest większy. Oczywiście intensywność treningu jest również ważna. Im wyższa intensywnosc tym wiecej testosteronu produkuja jądra.

Wysiłki wytrzymałościowe i długotrwałe obnizają nasz poziom testosteronu. Angazuja one inne włókna mięśniowe niż w przypadku powyższego rodzaju treningu. Intensywność oraz rodzaj angażowanych włókien odgrywa istotną rolę w ilosci testosteronu w naszym organizmie. Dlatego trening powinien trwac najdluzej 75 minut. Po tym czasie poziom testosteronu spada a wydziela sie nie lubiany przed nas kulturystow kortyzol (dla niewtajemniczonych kortyzol nasila rozpad białek kurczliwych w mięśniach szkieletowych czyli prostymi slowami nasila niechciany katabolizm)

Dlatego też poleca się ćwiczenia wielostawowe, na wolnych ciężarach, serie łaczone, przeplatanie, super serie, koła itp. Stymuluje to wiekszą ilość mięśni oraz stabilizatorów co znacznie bardziej obciąża nasz organizm. Szczególnie w połaczeniu z wysoką intensywnością. Wyrzucany do organizmu jest wtedy nadmiar testosteronu by mogł zapewnić odpowiednia regeneracje uszkodzonych włókien mięśniowych.

Dlatego nie trzeba byc naukowcem by wiedziec, ze na nogach jest duzo miesni. Trening nog dostarcza ogolnego efektu anabolicznego organizmowi (powoduje duzy wrzut potrzebnych hormonow do regeneracji miesni). Powiem wiecej badania wykazały ze podnczas "przysiadów" orgaqnizm wytwarza do 2x wiecej naturalnego testosteronu. A czemu ?o tym pisalem juz wyzej i powtorze jeszcze raz testosteron pomaga w tworzeniu szybkich wlokien miesniowych, wydziela sie kiedy miesnie sa najbardziej naprezane i wydzela sie go najwiecej kiedy trenujemy najwieksze grupy miesniowe a najwiecej jest ich w nogach :)

Ciewakostką jest że naukowcy obliczyli długość serii jaka najlepiej wpływa na wyrzut wolnego testosteronu do organizmu poniewaz zbyt szybkie wykonywanie ćwiczeń wpływa negatywnie. Czas ten wacha sie według nich miedzy 30 a 70 sec.

Druga ciekawostką jest rownież to (napewno juz to wiecie ale napisze w ramach przypomnienia) ze nasz testosteron podlega wachaniom okołodobowym zgodnie z rytmem procesów fizjologicznych. I tak najwiecej testosteronu wydzielamy rano oraz po południu dlatego poleca sie trening we wczesnych godzinach.

Co moge dodac od siebie?
Zalecalbym rowniez cwiczenia na prostowniki grzbietu typu "martwy ciag" dlaczego?
poniewaz nie cwiczac prostownikow mozemy podarowac sobie przysiady a co z tym idzie wiekszy poziom testosteronu w naszym organizmie :/ ...majac slabe prostowniki mozemy nabawic sie szybko kontuzji...zwlaszcza przy przysiadach. akurat prostosniki to taki miesien ktory wykorzystywany jest przy wszystkich czynnościach życia codziennego. Nawet gdy idziemy do sklepu ulica - prostowniki pracuja,gdy schylamy się nasze prostowniki równierz pracują. Przejdźmy do bardziej ekstremalnych przykladow czyli siłownia !!!. Chcac schylic sie po sztange lub sztangielke na której umieszczony jest juz jakis ciezar, nie trudno się domyślić że do jego podniesienia posłużą nam prostowniki. Dalej trening plecow robiac wioslownie czy to sztanga czy sztangielka przez caly czas trwania cwiczenia tułów jest pochylony do przodu a prostowniki sa na maxa napięte przez cały czas trwania ćwiczenia. Cwiczac kaptury i wykonujac podstawowe cwiczenie szrugsy (tutaj przewaznie na sztandze zaklada sie barrdzo duzo nawet ponad 100kg) stabilizatorem w tym ćwiczeniu są takze prostowniki.

Takze Panowie mam nadzieje ze rozumiecie to co chcialem wam przekazac, niema przysiadow bez cwiczenia prostownikow :) , pozatym przy martwym ciagu rowniez pracuje wiele miesni i to sa dwa podstawowe BAZOWE cwiczenia na podwyzszenie natrulanie poziomu testosteronu dzieki ktorym mozna odroznic kto naprawde zajmuje sie tym sportem a kto bezwladnie przewala tylko zelastwo na treningu bez celu :)
  • 0

...:::-+=[efekt genetycznego daru, niedługo zabraknie dla mnie ciężaru  :P]=+-:::...


Davidek00
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
Joks, no no no joks kurna Tobei to sie chba nudzi;] ale w sumei bardzo dobrze:P dobrze jest sobie takei rzeczy poczytaqc chcoaiz w moim przypadku to troskze mnie to zalamalo;/ ja niestety mimo ze chce cwiczyc nogi to nie moge;/ mam dozywotni zakaz cwiczenia nog oraz wyczynowego biegania;/ podejrzewano u mnie martwice kolanowa i mialem juz jezdzic na wozku ale udalo ise, wwyszedlem z tego ale nie zmiena to faktu ze moje nogi jak sa chude to takie juz pozostana;/ martwy ciag zaczalem robic od jakiegos czasu i czuje ze moje kolana sa cholernie obciazone.. jesli poczuje bol to przestane robic rowniez i martwy ciag;/
ale dzieki za pare slow o ty wszystkim :padam: :padam:
  • 0
Moja malutka:)

Joks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 6459 postów
  • Pomógł: 9
16
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
zamiast martwego ciagu na wzmocnienie prostownikow moge zaproponowac Ci wzniosy na laweczce, ktos tylko bedzie musial przytrzymac Cie za nogi...nie obciazy Ci to w ogule nog a prostowniki rowniez sobie wzmocnisz
  • 0

...:::-+=[efekt genetycznego daru, niedługo zabraknie dla mnie ciężaru  :P]=+-:::...


Davidek00
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
yyy no dobra ale jak to cewiczenie wyglada bo jakos nie moge sobie wyobrazic;] na plecy robie sciaganie drazka do karku, unoszenie sztangielki w opadzie wydaje mi sie ze to ciwqczenie poza rozwijaniem miesni miedzy lopatkowych roziwja rowniez prostowniki)sc iagnei chwytnikow do klatki oraz ten martwy ciag:)
  • 0
Moja malutka:)

JuniorWB3

JuniorWB3
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
hmm... Joks jeśli trening nóg aż tak pomaga przy wydzielaniu testosteronu to co myślisz o tym żeby dodać trening nóg przed każdym ćwiczeniem?? nie chodzi mi o to zeby je "pałować" tylko o to zeby je lekko rozgrzać takie rozgrzanie też przeciez uwolni więcej testosteronu :kwasny: np u mnie by to wygladało tak poniedzialek na rozgrzewke nogi wtorek normalny trening środa wolne czwartek nogi piątek normalny trening sobota wolne niedziela normalny trening nóg?? co ty na to??

Joks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 6459 postów
  • Pomógł: 9
16
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron

joks kurna Tobei to sie chba nudzi;]

moze nie tyle ze mi sie nudzi ale mysle ze robie to z pozytkiem dla forum :) mnie nie zbawi te kilkanascie minut na napisanie czegos przy okazji sobie odswierze pamiec a ktos inny dowie sie kilku nowych rzeczy,pozatym dosyc nudno jest ciagle pisac to samo :) czyli cwicz nogi dlatego ze itd. lepiej napisac jeden a przekonywajacy artykuł. a co do Twojego pytania junior to nie spotkalem sie jeszcze z takim podejsciem do treningu :rotfl: moze i pomysl dobry ale nikt go nie stostuje bo nalezy dac kazdym miesnia troszke czasu na regeneracje dletego 2x w tygodniu powinno w zupelnosci wystarczyc aby dobrze rozbudowac nogi z pozytkiem dla calego organizmu
  • 0

...:::-+=[efekt genetycznego daru, niedługo zabraknie dla mnie ciężaru  :P]=+-:::...


JuniorWB3

JuniorWB3
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
no wiem wiem regeneracja jest wazna i dlatego chce je tylko rozgrzewac a nie katować... no w sumie wychodzi tak 2 razy w tyg bo raz konkretnie i dwa rekreacyjnie..

Karol1418048738

    Bywalec

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Biała Podlaska

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
Może zrobimy ankietę "Kto ćwiczy nogi ? "

Bo na siłowni jest to rzadki widok :przestraszony:
  • 0

WojtekX
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2662 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:GTW
  • Zainteresowania:sport, dziewczyny i moj kochany piesek :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
ja cwicze ja ja ja

faktycznie chyba na silowni na ktorą chodze nie widzialem zeby ktokolwiek nogi robil
jak robie przysiady to sie dziwnie patrza
  • 0
Anglia

Bula88
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 365 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:motoryzacja, dupeczki, muza, kulturystyka

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron

Ostatnio spotykam sie na forum ze ktos nie cwiczy nog bo twierdzi ze ma je juz zbyt duze

chyba o mnie mowisz :P
  • 0

Karol1418048738

    Bywalec

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Biała Podlaska

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron

ja cwicze ja ja ja

faktycznie chyba na silowni na ktorą chodze nie widzialem zeby ktokolwiek nogi robil
jak robie przysiady to sie dziwnie patrza


Ja jak ćwicze, to pytają czy gryf wytrzyma :D kto nie ćwiczył regularnie nóg ten nie wie jak szybko można rozwinąć siłę
  • 0

adrian88
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1038 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
panowie nogi moga byc za duze ja nie dosc ze juz i tak mam je wielkie to jak pocwiczylem an nie to juz spodni nie zaloze bo na udach sie zatrzymuja;]...dlatego kupuje sztruksy i spodnie dla hh:D
  • 0
Szukasz supli na miarę XXI wieku? Pisz na pm

KościstY
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 199 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Siłowni
  • Zainteresowania:Komputer

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

u mnie to standard i normalka że kolesie cwiczą nogi np. za pomocą przysiadów z obciążonym gryfem
  • 0
cel = rzeźba + masa

Joks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 6459 postów
  • Pomógł: 9
16
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron

yyy no dobra ale jak to cewiczenie wyglada

kladziesz sie na lawce wzdloz,wysuwasz przod ciala (tulow) do przodu tak ze na koncu lawki masz tylko okolice pasa i ktos trzyma Cie za nogi a Ty robisz sklony,w pozniejszym czasie mozesz utrudniac sobie chwytajac krazek do klaty. Bula88, nie tylko Ty tak pisales :) a adrian88, sa i takie rodzaje treningu na nogi dzieki czemu je ujedrnisz
  • 0

...:::-+=[efekt genetycznego daru, niedługo zabraknie dla mnie ciężaru  :P]=+-:::...


Davidek00
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
aaaa;] jak chodzielm wczesniej na silke to mialem tam lawke rzymska i tam cos takiegho robilem iniemusial mi nikt trzymac nog bo wlasnie od tego ta lawka rzymska byla;] hehe;] dzieki joks za wyjasnienie:) ogolnie to cwiczonko godmne polecenia bo zawsze po nim czulem ze samo mnie prostuje:p hehe;]
  • 0
Moja malutka:)

Nemesis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
dobra robota Joks, ktos nie cwiczy nog ten pala :P
  • 0

INEED$
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2079 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jail
  • Zainteresowania:Busine$$, killin'

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
dobrze Joks ze to napisales ale ja myslalem ze to kazdy wie :zdziwko:
Cale plany treningowe trzeba opierac na zlozonych cwiczeniach wielostawowych, a sa ta wlasnie przysiady i martwe ciagi, u mnie w klubie kazdy ta zasade wyznaje i ja tez w tej wierze sie wychowalem.
JuniorWB3 sposob, ktory masz na mysli to dla mnie prosta droga do przetrenowania
  • 0
Gotta whole top diamond and tha bottom rowz gold

MIKOŁAJ BIERZE STERYDY

adrian88
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1038 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron

sa i takie rodzaje treningu na nogi dzieki czemu je ujedrnisz

hehe ja rozumiem ale ja nie mam czego ujedrniac;p od dzieciaka cwicze cos zwiazanego z nogami pilka nozna,sprinty,pchniecie kula totez one juz zbic sie nie dadza(w jakims wiekszym stopniu;))ale jak fajnie ciwczyc nogi...sa koksiarze skuci deka i tesciem a ja lepszy jestem na nogi:F
  • 0
Szukasz supli na miarę XXI wieku? Pisz na pm

Senseik
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 90 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Myszków
  • Zainteresowania:motory sport sztuki walki silownia

Napisano Ponad rok temu

Re: Testosteron
ja cwicze nozki i martwy ;] ostatnio robilem martwy 120 z trudem a teraz spokojnie zrobie z 6 razy... a przysiady zakladam ino 70kg ale maxymalnie wezme z 100 tylko wole powoli zaczynac ;P
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024