Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening Kata-ok. tylko po co????


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
215 odpowiedzi w tym temacie

budo_pączek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Trening Kata-ok. tylko po co????
Jaki sens ma trening kata???zadaje te pytanie w pełni
świadomie wiedzac że zaraz zostane zlinczowany przez rodowitych KARATEKÓW papieros .Czy jest to forma ,doskonalenia samego siebie ??Wątpie.Co kata rozwija w człowieku ???samodyscypline???
nie bede tu pytał o skutecznosc kata -bo to oczywiste.A wiec do dzieła .koniec mojego wywodu :cry:
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
Wiesz, 20-15 lat temu miałem takie samo zdanie. Trening kata po co ? Trening kihon po co ? Kumite to jest podstawa. I dziś 15 czy 20 lat starszy stwierdzam, że zaniedbanie w kata mimo wszystko obniżyło poziom przygotowania ogólnego do walki, zmniejszyło poziom umiejętności technicznych, wpłynęlo negatywnie na motywację w trakcie samych walk. A to co jest najlepsze to to, że tak naprawdę nie wiem dlaczego tak się stało. Po prostu tak poczułem.
I jeszcze coś, dzisiaj starszy o lata, codziennie trenuję kata od półgodziny do godziny. Tylko kata, bo kata oddają technikę, wzmacniają kondycję i mimo wszystko są piękne w swej prostocie. Może pieprze jak potłuczony, ale po 20 latach treningów mam dokładnie takie a nie inne przemyślenia. I zrozumiałem jedno, czego nie mogłem pojąć: trenując kata jestem lepszy w kumite.
  • 0

budo_pączek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
To co muwisz wsumie ma sens ale żeczywiście pieprzysz ja potłuczony papieros
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
Dzięki za uznanie :evil:
  • 0

budo_duzy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
a Paczek pewnie szachy podwodne trenuje co zwieksza jego dynamike, sile i celnosc ciosow
:wink: kubus102
  • 0

budo_pączek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
RZECZYWISCIE BARDZIEJ SIE NA WRUŻKE NADAJESZ NIŻ NA FAJTERA
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
Hej
Sa kata i kata. Ja jestem zagorzalym przeciwnikiem trenowania kata, jezeli przybiera ono taka forme i zakres w jakiej wystepuje ona w tradycyjnych systemach karate. Nie nauczysz sie walczyc trenujac kata typu Heian, itp. Wprost przeciwnie nauczysz sie bladnych wzorcow poruszania wyrobisz sobie niebezpieczne dla twojego wlasnego zdrowia i bezpieczenstwa nawyki sciagania reki do hikite, brak gardy. Potem naprawde sie trudno tego oduczyc oduczyc.

Natomiast jezeli przez kata bedziesz rozumial walke z cieniem i bedzie ona podobna do tego co wystepuje w boksie i jej rola bedzie podobna do tej roli jaka spelnia ona w boksie a nie bedzie stanowila fundamentu nauki to jestem za.

Wedlog mnie zbyt duzo osob trenujacych karate a zwlaszcza instruktorow przecienia role kata w procesie nauki i nie bierze pewnego istotnego faktu pod uwage - mianowicie przyczyny powstania kata. Na okinawie z tego co wiemy w tamtych czasach byl zakaz uprawiania karate, a wiekszosc osob ktora je trenowala nie mogla tego robic jawnie, nie bylo szkol, nie wszyscy umieli pisac i czytac. Zaistniala potrzeba stworzenia pewnej specyficznej formy treningu i zapisu, ktora byla by odpowiednia do tych okolicznosci. Dlatego pewnie powstaly cwiczenia formalne zwane kata. Potem duzo sie zmienilo, zmienily sie warunki, zmienil sie swiat, lecz nie zmienil sie sposob myslenia pewnych ludzi. Ciagle uwazali ze kata se the best, ze zabic jednym ciosem, itp. Reszte sami znamy.

W enshin karate i ashihara karate, kata pelnia role form sparingowych i to jest dosc ciekawe rozwiazanie.
Ponizej likn do takiego kata z ashihara karate.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Piotrek
  • 0

budo_ender
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
trenowałem aikido ale to też styl "tradycyjny", gdzie występuje kata i inne ćwiczenie pozornie nie mające wiele wspólnego z realem.
w klubie miałem dwóch kumpli zapaleńców- w soboty szli do parku, brali bokeny, tanta, rękawice bokserskie(kasków oczywiście nie mieli). i tam tłuki się szukając realizmu, sprawdzali bardzo starannie punkt po punkcie co działa a co nie, "poprawiali", wymyślali nowe sekwencje(nie każdy uderza tak jak w tradycyjnym karate czekając z wyprostowaną ręką na jej złamanie). ćwiczyli tak i ćwiczyli, dołączali trening bokserski i kicka. mówiąc ogólnie robili się z nich kilerzy- twardzi i szybcy.
a pewnego dnia..... no cóż zauważyli że żadne "aikido combat" nic nie da jeśli się nie ma podstaw. i od tego czasu wzieli się bardzo solidnie(co nie znaczy że wcześniej olewali) za kihon i techniki podstawowe. i tak ćwiczą do dziś 3,5roku już. jeden zmienił nawet wewnątrz klubu instruktora, przeszedł do początkujących by pogłębić podstawy.
sorry że trochę nie na temat(karate), ale wbrew pozorom wszystkie sztuki walki są do bardzo podobne.
  • 0

budo_faolinar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
słyszałem ,że dawniej w kata były ukryte zabójcze techniki , a wielcy mistrzowie specjalnie układali je tak ,żeby tylko odpowiednio wtajemniczeni mogli odkryć/rozpoznać te najlepsze ciosy . Dziś jest to już bardziej tradycja , lecz nie należy lekceważyć kata - mi pozwalają one skoncentrować się na sobie i skupić na poprawności wykonywanych technik . Nie wyobrażam sobie karate bez kata.
  • 0

budo_pączek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????

RZECZYWISCIE BARDZIEJ SIE NA WRÓŻKE NADAJESZ NIŻ NA FAJTERA

yyyyy.troche głupio samego siebie cytować ale
po wczorajszym treningu sam chyba sie nadaje na wróżke nadaje......ale to taka mała dygresja papieros
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????

słyszałem ,że dawniej w kata były ukryte zabójcze techniki , a wielcy mistrzowie specjalnie układali je tak ,żeby tylko odpowiednio wtajemniczeni mogli odkryć/rozpoznać te najlepsze ciosy .

Może nie do końca tak było :D
IMHO chodzi bardziej o to, że początkujący ćwiczą kata widząc w nich jedynie pewną uporządkowaną sekwencję technik. Potem dochodzi do tego interpretacja (bunkai-jitsu) - z początku ćwiczy się taką interpretację, jaką w danej kombinacji "widać".
Ale nie można zatrzymywać się na takim etapie, tylko należy dążyć do odkrycia pewnych akcji (ukrytych, bo nie wchodzą one w skład samego kata) , których symbolem czy zaznaczeniem jest dana technika/kilka technik. Innymi słowy, w zastosowaniu należy szukać "rozwinięcia" danej kombinacji występującej w kata, dokładając do niej różnorodne techniki, tak, aby stanowiła ona sensowną całość. Takich rozwinięć może być wiele, każdy przecież trochę inaczej widzi zastosowanie danej techniki.
Na tym etapie zaczyna się już nie tylko ćwiczenie karate, ale jego studiowanie.
  • 0

budo_alter_11dan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
Moim zdaniem skoro kata istnieje to znaczy ze jest wazne.
Skoro wielcy mistrzowie trenuja kata tzn ze trening kata nie idzie w las.
Tak wiec skoro wszyscy trenuja kata to ja tez :D
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
kata są skarbnicą wiedzy o kumite. Służą do ćwiczenia techniki, kime i pozwalają zapoznać ciało z kombinacjami technik.
  • 0

budo_uczestnikforumwbrewwoli
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot i Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????

Jaki sens ma trening kata?


Taki sam jak innych dziedzin gimnastyki artystycznej.
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
Odsyłam do nowego Budokanu, który zresztą wczoraj kupiłem. Ciekewy artykuł na ten temat zamieścił ćwiczący styl Oyaty
  • 0

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
Yokot: styl czego :o :o ?
To literówka czy tak ma być (bo nigdy o czymś takim nie słyszłem)???
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????

Yokot: styl czego :o :o ?
To literówka czy tak ma być (bo nigdy o czymś takim nie słyszłem)???


To wejdz na strone [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam
Martius
  • 0

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
Dzięki za wyjaśnienie
  • 0

budo_jack_master
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
z kata mozna nauczyć sie przejść i naprzykład czegoś tagiego, podkoska i uderzenie w krtań, wiem bo sam to się uczę :D
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening Kata-ok. tylko po co????
troche ciezko jest sie czegos nauczyc- jezeli chodzi o walke- robiac to w powietrze
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

5 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024