Skocz do zawartości


Zdjęcie

Różnica stopni w szkołach aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Różnica stopni w szkołach aikido
Tak sobie przypomniałem, na obozie instruktorskim bjj w lutym tego roku było też aikido. Akurat było spotkanie w knajpce, szukając Karola przysiadłem się do stolika z poznańskimi aikidokami. W rozmowie między nimi dowiedziałem się że 2 dan wysockiego/savegango znaczy tyle co 2 kyu górskiego :D Wiadomo każda szkoła chce wyglądać na najlepszą i myślę że takie zdanie mają początkujący w aikido. A jak wy myślicie? Jak to jest z różnicą stopniowania, czy jest wogóle sens oceniania kto jest lepszy w aikido? Przecież wiadomo że nie można tego zwerifikować.
  • 0

budo_marta-ika
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 501 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
wydaje mi sie ze jakas roznica napewno jest w kazdym dojo inaczej ocenia sie zaleznie od senseja zwraca uwage na inne rzeczy inne szczegulytrudno ocenic ogulnie czy to jest dobre czy zle :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
Jesli 2 dan Wysockiego to tyle co 2 kyu Górskiego to 6 dan Wysockiego to które kyu Górskiego?
Hehe
Maja chlopaki (ups moze i dziewczyny) ulanska fantazje!

Swoja droga takich porownan to juz slyszalem dziesiatki....
Najczesciej, choc nie zawsze niestety czynia je poczatkujacy jak to sie mowi g... wiedzocy na dany temat.
No i co z tym robic?
Najlepiej nic.Niech se pogadaja, dowartosciuja swojego mistrza, a przez to i siebie, ze cwicza u takiego machera jak Iksiński np :D

Problem bylby wtedy gdyby cos takiego powiedzial Michal Gorski, ale kilku wyrostkow z gimnazjum...

Czy mozna porownac. Jasne przeciez Van Gogh byl lepszym malazem od Rembrantda :D
  • 0

budo_grey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
Wg mnie dla kogoś, kto się zetknął z róznymi stylami, szkołami i ludźmi jest zrozumiałe, że tego nie można porównywać wprost. Ktoś może ćwiczyć 15 lat aikido w jednej szkole i nigdy nie spotkać się z innymi stylami. Wtedy taki ktoś widząc "obcego" z dużym prawdopodobieństwem uzna, że ten "obcy" jest do kitu, robi dużo błędów wręcz podstawowych, wiele jego technik jest zupełnie pozbawionych sensu, a uke się podkłada tak nachalnie, że aż strach. Zupełnie inaczej wygląda podejście kogoś, kto widział wiele styli. Wtedy nie ma już tej jednej, "właściwej" interpretacji technik, jedynej, sensownej taktyki i jedynego, "dobrego" zachowania uke. Bo to są rzeczy bardzo względne, zachowanie uke zależy od metod treningowych przyjętych w danej szkole, a te zależą od ogólnej taktyki/filozofii stylu. Mój kumpel widząc 6 dana z Hombu Dojo powiedział, że owszem, są w tym fajne rzeczy, ale ogólnie to mu się nie podoba, bo Japończyk za bardzo... i tu zaczyna się cała litania. I owszem, mój kumpel nie powinien wykonywać tak irimi nage jak ów instruktor, ponieważ jego całe aikido jest inne, a ten element by nie pasował. Ale gdyby mój kumpel uczył się od Japończyka i przejął cały jego system, to tylko w ten sposób mógłby wykonywać irimi nage, a każdy inny sposób byłby już mniej właściwy.

Racje (pewnie) mają więc Ci, którzy mówią, że 2 dan PUA jest na poziomie 2 kyu Nishio, pod warunkiem, że oceniają to z perspektywy Nishio aikido. Gdyby 2 dan PUA trafił do dojo Nishio, to tak by się właśnie plasował. Ale i w drugą stronę. 2 dan Nishio jest (pewnie) na poziomie 2 kyu PUA, o ile ocenia się to z prespektywy PUA. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?

Myślę, że nie. "Wystarczy" być świadomym siebie i swoich naleciałości, uwarunkowań. Wystarczy ćwiczyć z ludźmi z innych styli i traktować ich z szacunkiem. "Wystarczy" otworzyć się, zamiast zamykać przed innością. "Wystarczy" chcieć zobaczyć i zrozumieć to, co mówi ten "inny", a nie tylko zastanawiać się, jak mu udowodnić, że jest gorszy. Jeśli te wystarczające warunki zostaną spełnione, zaczniemy patrzeć nie na to "jak on to robi", a na to "jak to u niego działa" i oceniać po tym właśnie działaniu, działaniu na jego zasadach. Wtedy można ocenić, każdego indywidualnie, w oderwaniu od stylu i szkoły.

Gdy trafiłem do klubu PUA mając 3 kyu PFA, w białym pasie, ludzie traktowali mnie tam z góry. Tylko imstruktor (PC) wiedział, że jestem z Aikikaiu, reszta widziała we mnie początkującego. No i techniki wychodziły mi koszmarnie, 5-6 kyu się na mnie darły, że to nie tak, że nie w tą stronę, że muszę to, albo to. Ale zdarzyło się kilku ludzi, którzy zauważyli, że coś jest nie tak, że robię inaczej i "dziwnie", ale że robię.

A mówiąc o niskich stopniach. Zastanawiające jest u nich zaślepienie tym, czego się ich uczy. Czasem przychodzę na treningi bez hakamy, a w nowym klubie nie wszyscy ludzie jeszcze mnie znają. Wyobraźcie sobie moje rozbawienie (nie okazuję go of course), gdy początkujący instruuje mnie, jak mam go trzymać, żeby technika wyszła, żeby był "kontakt". Jednak osobę początkującą tłumaczy to, że ona sama jeszcze "nie czuje". Co jednak tłumaczy osobę zaawansowaną z jej zamknięcia przed innością?

Pozdr.
  • 0

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido

W rozmowie między nimi dowiedziałem się że 2 dan wysockiego/savegango znaczy tyle co 2 kyu górskiego :D Wiadomo każda szkoła chce wyglądać na najlepszą i myślę że takie zdanie mają początkujący w aikido. A jak wy myślicie? Jak to jest z różnicą stopniowania, czy jest wogóle sens oceniania kto jest lepszy w aikido? Przecież wiadomo że nie można tego zwerifikować.


Uslyszalem kiedys, mniejsza o to gdzie, ze "ten Fiodor to niezly fajter". Totez dziwie sie, ze rycerski honor nie domagal sie satysfakcji :D . Niby dawno i nieprawda, ale 2nd dan, to ponoc nie w kij dmuchal :lol: .

A przy okazji, kto to jest ten Gorski?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
Aha przypomnialem sobie - tak dla rownowagi :D :D :D - kiedys w Danii na stazu z Jackiem od takiego Dunczyka co mial 3 dan od Nishio i siedzial w Japoni iles tam lat uslyszalem, ze ten Master Wysocki to jest gos , ze takiego aikido to nawet Nishio nie robi....

hehehe ale jaja... :D
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
Grey: A który to ten Twój kumpel :roll:

Swoją drogą niestety mam takową manierę oceniania .... i zdaża mi się dość często stwierdzić :
Rany ten gość ma hakamę , on powinien mieć 4 kyu !!!! przestraszony
Nie jest łatwo stwierdzić kto jest w aikido lepszy, ale jego poziom widać jak stąd gdzie siedzę (czyli w domku w Wawie) do Szczecina, albo dalej..
Widać jaką ma pozycję, jak jest rozluźniony, jak kontroluje uke, itp...
Naprawdę nie jest trudne zauważyć różnicę poziomów w np. Karate ( nie ćwiczę i nie ćwiczyłem ) - też widać jak ludzie się ruszają, jaką mają technikę , itp...
Nie mówię tutaj w żadnym wypadku o ich umięjętnościach walki - tego po prostu nie widać ....
Nie powiecie mi, że idąc na staż i nie znacie nikogo wyłapać z kim wartoby poćwiczyć, a kogo należy omijać szerokim łukiem .....
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
W ramach tej samej szkoły, czy też grupy są osoby posiadające ten sam stopień, a różniące się poziomem. Jest to w pewnym stopniu oczywiste, nie jesteśmy przecież maszynami. Trudno poza tym być championem pod każdym względem. Jeden rozumie lepiej to, drugi tamto.

Fiodor napisał:

Przecież wiadomo że nie można tego zwerifikować


Jednak weryfikacje, porównania funkcjonują, nawet w aikido i to tym bez zawodów. Każdy kontakt z partnerem jest do tego okazją, przy czym samo oglądanie nie jest moim zdaniem, wystarczające. Dlatego polecam udział w stażach, zajęciach innych grup, styli i szkół. Praktyczne porównania są niezbędne by się rozwijać, natomiast wyłacznie dyletanckie dewagacje przy piwku, to jak już wspomniano umilają atmosferkę kocham nic twórczego nie wnosząc w naszą praktykę, ... a może i przeciwnie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido

Jak to jest z różnicą stopniowania, czy jest wogóle sens oceniania kto jest lepszy w aikido? Przecież wiadomo że nie można tego zwerifikować.



Mysle ze roznice w stopniach wynikaja z roznicy w standardach jakie ustanawia prowadzacy dojo - i to w dowolnej SW, nie tylko w aikido.
Taki standard jest wynikiem z jednej strony osobistego poziomu szefa dojo (jego dojrzlosci, techniki i jego metodologii nauczania), z drugiej strony celow jakie sobie stawia. Sa ludzie nadajacy stopnie bardzo szybko, ale po jakims czasie wszyscy w okolicy widza poziom jego uczniow, co ksztaltuje odpowiednia renome dojo. Inni, bardziej powsciagliwie nadaja stopnie, maja wyzsze wymagania techniczne i to tez widac od razu u uczniow. Taki instruktor bedzie mial inna renome.

Nawet tam, gdzie zawody moga odgrywac role weryfikacyjna, robi sie rozliczna zafalszowania (chociazby organizuje sie wlasne zawody ze zmodyfikowanymi przepisami - i juz nie mozna nic porownywac, koksuje sie zawodnikow, uczy sie nieprzepisowych trickow.....itd....)

Tak ze w gruncie rzeczy uwazam, ze tylko renoma danego instruktora sie liczy a nie indywidualny poziom jego uczniow.

Co do porownan, to i tak jestesmy na nie z gory skazani. Taka jest natura ludzka. Nalezy chyba tylko traktowac te porownania z lekkim przymrozeniem oka. Porownujemy i oceniamy wykorzystujac wlasne doswiadczenie, ktore z definincji jest ograniczone i w pewnym sensie "wypaczone".

Aczkolwiek, jak na stazu wchodzi na sale Tamura sensei czy Chiba sensei, to i tak nikt z 400 czy 600 zebranych tam osob nie ma watpliwosci kto tu jest najlepszy :lol: Czyli jednak mozna znalesc wspolny mianownik ktory pozwala na taka ocene?

Co do weryfikacji - to chyba jedyna metoda to cwiczyc osobiscie z gosciem. Wtedy kazdy czuje co jest grane, a jesli ma watpliwosci (co sie czesto zdarza przy zblizonym poziomie cwiczacych), to zawsze moze zaczac sprawdzac skutecznosc technik na sobie. Tutaj znowu dochodzimy do ciekawego zagadnienia co jest dozwolone a co nie podczas takiej zabawy - w zasadzie przepisow nie ma, ale z drugiej strony nie cwiczy sie po to aby robic drugiemu krzywde. Te dwa elemety wyznaczaja jakby granice do ktorej sie mozna posunac chcac cwiczyc bezpiecznie. Podczas takiej weryfikacji nie nalezy miec wyobrazenia, ze kazda technika bedzie wchodzic za kazdym razem, jak to sie ma podczas normalnego cwiczenia, gdzie uke pomaga tori. Jesli to obie strony rozumieja, to taki "werifikacyjny" rodzaj cwiczenia moze byc niezwykle pozytecznym narzedziem rozwoju technicznego. Jesli zas bedzie sie cwiczyc w duchu udowadniania sobie kto jest lepszy za wszelka cene, to nie jest to zbyt konstruktywne.

pozdrowienia
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
Mozna porownywac i trzeba porownywac.
Jeden z moich bylych nauczycieli lata co pol roku do Chiby, co nie zmienia faktu, ze porzadnego irimi nage nie umie wykonac :D , jak mu sie uke nie podklada.
I nalezy skonczyc z ta czolobitnoscia wobec shihanow, bo oni tez nie sa tacy znowu doskonali, jak sie to wszystkim wmawia.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido

Mozna porownywac i trzeba porownywac.
Jeden z moich bylych nauczycieli lata co pol roku do Chiby, co nie zmienia faktu, ze porzadnego irimi nage nie umie wykonac :D , jak mu sie uke nie podklada.
I nalezy skonczyc z ta czolobitnoscia wobec shihanow, bo oni tez nie sa tacy znowu doskonali, jak sie to wszystkim wmawia.


Hejka Bujin,

Mam nadzieje, ze milo spedziles swieta?

U kazdego nauczyciela sa lepsi i gorsi uczniowie. Poza tym, widziec Chibe sensei raz na rok, to jedno, a cwiczyc u niego codziennie to calkiem inna historia. Ja cwicze czesto na stazach z jego uchideshi, oni nie maja problemu z efektywnoscia technik :lol:
Co do czolobitnosci - ........hmh.......moze to raczej szacunek za to ze cwicza juz ponad 50 lat i rozwineli aikido do dzisiejszych rozmiarow?
Nikt nie mowi ze oni sa doskonali jak bogowie z Olimpu. Kazdy ma swoje wady.

Ale sa lepsi od nas :D nieprawdaz?
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
z jednej strony Fiodor ma racje - w ogolnosci nie da sie porownac shodana z organizacji X z shodanem z organizacji Y , mozna natomiast porownac shodana X z shodanem Y bez wzgledu na organizacje - wystarczy pocwiczyc z jednym i z drugim, pooporowac jednemu i drugiemu, jak X tak, czy inaczej skonczy dana technike, a Y nie to prosta sprawa X>Y :D i tyle, jak na razie w aiki jest to jedyna droga weryfikacji... :(
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
hm... stopnie sa wewnetrzna sprawa pomiedzy uczniem a nauczycielem. To chyba wyczerpuje dyskusje.
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
Aiki napisał: hm... stopnie sa wewnetrzna sprawa pomiedzy uczniem a nauczycielem. To chyba wyczerpuje dyskusje.

Prawda. Do momentu, gdy wychodzi na zewnątrz i zaczyna nauczać jako xxx dan organizacji xxx i z ucznia awansuje dodatkowo na nauczyciela.
  • 0

budo_luki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chsząszcze Wąsycze-powiat Łękowody

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
Marylin M. napisal:
Jednak weryfikacje, porównania funkcjonują, nawet w aikido i to tym bez zawodów. Każdy kontakt z partnerem jest do tego okazją, przy czym samo oglądanie nie jest moim zdaniem, wystarczające. Dlatego polecam udział w stażach, zajęciach innych grup, styli i szkół. Praktyczne porównania są niezbędne by się rozwijać, natomiast wyłacznie dyletanckie dewagacje przy piwku, to jak już wspomniano umilają atmosferkę kocham nic twórczego nie wnosząc w naszą praktykę, ... a może i przeciwnie.[/quote]

No no !!! Luki jest pod wrazeniem :o . Bardzo dojzala wypowiedz jak na ...(skad Ty???). Wpelni sie z nia zgadzam. Tak na marginesie to spotkania przy piwku (tudziez innych trunkach) nie sa wcale takie zle :lol: ale bardzo czesto po kilku glebszych powstaja opowiesci dziwnej tresci, ze ten to jest taki .... a tamten to fajter. Na szczescie wszystko mozna zweryfikowac w dojo (szczegolnie na stazach w innych organizacjach).
  • 0

budo_luki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chsząszcze Wąsycze-powiat Łękowody

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido

Akurat było spotkanie w knajpce, szukając Karola przysiadłem się do stolika z poznańskimi aikidokami. W rozmowie między nimi dowiedziałem się że 2 dan wysockiego/savegango znaczy tyle co 2 kyu górskiego.


Mam pytanko czy kim wlasciwie jest pan Gorski??????
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido

skad Ty???).



belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub Z S A M E G O DNA belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub
  • 0

budo_luki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chsząszcze Wąsycze-powiat Łękowody

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
Marylin M. napisal

belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub Z S A M E G O DNA belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub belzebub


Ja tyz lubie gorace klimaty ale bez przesady :wink:
Mam nadzieje, ze w dojo nie jestes az taki piekielny :D ............
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido

Mam pytanko czy kim wlasciwie jest pan Gorski??????

Michał Górski, nauczyciel aikido w Czarnym Pasie Poznań: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica stopni w szkołach aikido
Fiod ile Ty masz lat na tym zdjeciu... :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024