Skocz do zawartości


Zdjęcie

Formy w tai-chi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Formy w tai-chi
Czy formy w tai-chi mają jakąś usystematyzowaną postać (podobnie jak w karate) czy jest to zestaw ruchów/kombinacji, które są wykonywane w dowolnej kolejności i dowolną liczbę razy?
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
Witam
mają postać form, również z użyciem broni np. szabla, miecz, włócznia.
Ale więcej to może niech napiszą spece od tych spraw :grin:
pozdrawiam piotr
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
chciałem napisać: usystematyzowanych form :oops:
sorry
  • 0

budo_michal maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
I tak i nie .
Formy sa usystematyzowane , jednak skladaja sie z kilku czesci ktore mozesz robic osobno . Sa nawet formy krotkie tai chi , skladajace sie z wybranych 24 ruchow z dlugiej sekwencji , wiec mozna powiedziec iz techniiki sa luzno powiazane ( glownie tradycja ) i mozesz sam czarowac robienie wlasnych krotkich form wewnetrznych . Aby to jednak zrobic musisz miec arsenal technik ( zawarty w dlugiej formie ) i wyrobione przejscia miedzy pozycjami .
Ale to tylko moje wywody :D
Michal Maj
  • 0

budo_marcopolo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:czestochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi

Czy formy w tai-chi mają jakąś usystematyzowaną postać (podobnie jak w karate) czy jest to zestaw ruchów/kombinacji, które są wykonywane w dowolnej kolejności i dowolną liczbę razy?


Sławku

Każdy styl Taijiquan posiada swoje formy, zarówno ręczne jak i z bronią.
Najczęsciej jest tak,że po formach ręcznych przechodzi się do ćwiczeń z bronią. Wykonujesz formę tyle razy chcesz - nie ma okreslonej ilości powtórzeń. Powtarzasz całą lub możesz powtarzać sekwencjami . Jednak nie ilośc powtórzeń jest ważna lecz jakośc. W Taijiquan ważne są zasady,które są najważniejsze a nie ruchy same w sobie.
Taijiquan nie jest nauką o ruchach, lecz o zasadach

dużo zdrowia :)
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
Szczerze mowiac, to jesli chodzi o podejscie "sekwencyjne" to spotkalem sie z takim nauczaniem tylko w YMAA. Tj. dzielenie dlugiej formy. Ale nie wykluczam, ze inni nauczyciele tez ja dziela.

Natomiast co do tego, ze Taiji jest nauka o zasadach to sie zgadzam. Zreszta w sumie kazdy styl tak naprawde do tego sie sprowadza.

K.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi

Szczerze mowiac, to jesli chodzi o podejscie "sekwencyjne" to spotkalem sie z takim nauczaniem tylko w YMAA. Tj. dzielenie dlugiej formy. Ale nie wykluczam, ze inni nauczyciele tez ja dziela.

Slyszalem o grupie, która cwiczyla w malej sali (Pruszków). Robili forme do sciany, potem stop, zwrot o 180 stopni, i lecimy dalej
Tak oto powstaja nowe style lub odlamy. :wink:
  • 0

budo_michal maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
Zazwyczaj w Tai Chi na poczatku masz tzw. krotka forme , kroki , raczki , cwiczenia chi kung . Pozniej przechodzisz do form dluzszych , pchajacych dloni , budowania Jingu i oddychania . W YMAA akurat jest tak , ze forma sklada sie z 4 czesci . Sam osobiscie znam tylko pierwsza czesc i nie mam checi na nauczenie sie reszty . Jedna czesc wystarcza mi do pobudzenia organizmu i wyregulowania oddechu ( a robie ja 4 lata ) .
Tai Chi Yang sklada sie tylko z jednej sekwencji recznej . Wiem ze instruktor z wew. kola mistrza Yang'a , obmyslil forme Tai Chi Yang skladajaca sie z 24 ruchow wzietych z technik z calej dlugiej sekwencji .
Robercie masz racje z tym obrotem pod sciana , w tej chwili mamy na swiecie tyle odlamow tai chi ze w pale sie nie miesci i wszystkie podstyle danej rodziny roznia sie pierdulkami ( wlasnie takimi jak zmiana kolejnosci ruchu , czy obrot dla oszczednosci miejsca ) . Slyszalem nawet opowiesc jak jakis mistrz Tai Chi siedzac w wiezieniu obmyslil sekwencje ktora da sie wykonac w celi 3x3m :lol: .
Oooops , sklamalem ... w YMAA jest jeszcze jedna form reczna , forma podwojna z partnerem :D sorry
wasz zawsze
Michal Maj
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
Ćhciałbym sprostować wypowiedź mojego kolegi z YMAA, sekwencja Taiji, którą ćwiczymy, tradycyjna jest podzielona na TRZY części, nauczana jest równiez sekwencja z mieczem, szablą, pchajace dłonie (i inne takie tam ćwiczenia w parach) oraz sekwencja podwójna (tzn. wykonywana z partnerem, ale bazujaca na technikach z sekwencji ręcznej). Sekwencja 24 ruchowa nie powstała od żadbego "instr. z wew. koła Mistrza Yanga", a została ułożona chyba w latach 50 XX wieku w Pekinie w celu spopularyzowania Taiji na zachodzie (ale o to najlepiej spytac Dachenga). Pozdrawiam serdecznie :wink:
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi

[...] Sekwencja 24 ruchowa nie powstała od żadbego "instr. z wew. koła Mistrza Yanga", a została ułożona chyba w latach 50 XX wieku w Pekinie w celu spopularyzowania Taiji na zachodzie (ale o to najlepiej spytac Dachenga). Pozdrawiam serdecznie :wink:

Do dobrze, ze go sprostowales. Bo juz chcialem podreczyc czleka, ze ksiazek wlasnego wydawnictwa (YMMA) nie czyta :-) A konkretnie "tai chi chuan 24 i 48 postaw z zastosowaniami", gdzie powstanie form "pekinskich" jest opisane.
  • 0

budo_michal maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
Wew. instr ktory wydal cos o tej krociutkiej formie tai chi byl Ramel Ross , i macie racje , to nie byla 24 ruchowa wersja , tylko jeszcze krotsza. Co do czytania ksiazek z wydawnictwa YMAA :lol: . Coz , gdyby Mistrzunio wydal wiecej ksiazek o Kung Fu to moze bym na nie nawet wydawal pieniazki . Na tai chi jestem za mlody i te wszystkie ksiazki ( a jest ich dosc duzo ) mam dupa khem khem . Ksiazka to jedno , cwiczenie co innego :P .
Ide spac :oops:
Michal Maj
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
O ile mnie pamięć nie myli, to RAMEL RONES, bo chyba go masz na mysli nie wydał książki i nie ułożył własnej sekwencji Taiji nawet krótkiej :D . Pozdrowienia z dalekiego Południa i Zachodu zarazem...
  • 0

budo_michal maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
zwirku ... nie dam se lba uciac , bo w tai chi nie siedze , ale jedno wiem.
na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ( z poltra roku temu ) w nowosciach pisali o tym ze Ross zrobil jakas krotka forme i mieli to wydac jako ksiazke . glownym sloganem bylo
" tai chi z rana , lepsze od kawy " . Mialo to byc wydane , a tu dupa .
pozdrowienia z polnocnego-wschodu :P
Michal
  • 0

budo_michal maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
Tak , Romes w nie Ross
moj blad
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
:grin: , ale pisałeś że idziesz spać :D
  • 0

budo_michal maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
zwirek
:D znasz moze Pa Kua , bo zastanawiam sie czy sie tego nie uczyc ?
z checia poznam twoje zdanie o tym stylu .
obejrzalem se wlasnie film z Jet'em Li "The One" gdzie jest dwoch Jetow Li.
Ten zly walczy H`Sing Yi , a ten dobry Pa Kua ... niby pierdulka , ale z Osiu Trygramow , to tylko chodzic umiem i zmieniac kierunki.
jeszcze z 30 minutek posiedze
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
BTW :D Obejrzyj sobie mój post z filmów a sztuki walki, Baqua zajmuje mnie tylko rekreacyjnie, siedzę więcej w Hsing Yi, a Shaolin i Taiji nie dają czasu na więcej... :cry:
  • 0

budo_krupek
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
z tego co wiem to tradycyjne Yang ma trzy części oprucz tego krutkie formy 48 i chyba 24 ruchy a także forme szabli, miecza ,kija i pewnie mnustwo innych ciekawych żeczy , podobało mi się stwierdzenie że forma to nie nauka ruchów tylko zasad , to chyba najważniejsze w tej bajce
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
Możesz nie odgrzebywać tematów z przed kilku lat ??
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy w tai-chi
Powiedzenie ,że Pa-kua jest pierdółką Michala Maja świadczy o dużej ignorancji i niewiedzy.

Ale dobrze ,że Jet Li to pokazuje, wzrośnie zainteresowanie tym stylem.
Media mogą wiele.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024