Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co się stało z Modern JIU JITSU?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
76 odpowiedzi w tym temacie

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Co się stało z Modern JIU JITSU?
To może ja coś tu napiszę. 8)
No właśnie, czemu modern jiu jitsu nie ma
w Vale Tudo?
W tej chwili wiele styli dostosowywuje
się, odnajdowane są "techniki parterowe istniejące
tam od zawsze" :wink: . O ile przerobienie karate na
nowoczesne MMA wymaga sporego wysiłku, to jiu jitsu
w zasadzie nic nie musi udowadniać. W Europie w jiu jitsu elementy
boksu były od przedwojnia, elementy zapasów toże, z judo można
czerpać pełnymi ręcyma nie odchodząc za daleko od tradycji.
Brudne sztuczki ala kravka, wystarczy dopracować atemi.

No właśnie co się dzieje teraz z jiu jitsu, czemu odkrywane
jest na nowo w Polsce MMA, skoro teoretycznie już to jest
od kilkudziesięciu lat?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?
No nareszcie jakies ciekawe pytanie ktore moze troche rozpocznie dyskusje na temat tej najstarszej sztuce walki pochodzenia japonskiego w naszym kraju

To może ja coś tu napiszę. 8)
No właśnie, czemu modern jiu jitsu nie ma
w Vale Tudo?


Moim zdaniem (zaznaczam moim i zachecam do dyskusji) Vale Tudo to rowniez sport chociaz z mniejsza iloscia ograniczen - a ju-jitsu zawsze bylo kojarzone ze sztuka samoobrony a nie ze sportem. Teraz oczywiscie sa i zawody sportowe ale to juz nie ju-jitsu tylko znowu sport z nastepnymi regulami.
W samoobronie nie ma regol i nacisk nastawiony jest na intuicyjne wyuczenie sie wyjsc z zagrozonych sytuacji - tak samo wazna jest psychika jak i sprawnosc techniczna.
Z technik ju-jitsu korzysta wiekszosc styli ale mowia najczesciej ze to jest technika z ich stylu - no coz marketing.
BJJ to tez odmiana modern jiujitsu ale wlasnie dzieki dobremu marketinkowi ciezkiej pracy ich czolowych przedstawicieli itd osiagnela status tak mocny ze moze byc traktowana jako oddzielny styl.


W tej chwili wiele styli dostosowywuje
się, odnajdowane są "techniki parterowe istniejące
tam od zawsze" :wink: .


No coz zapotrzebowanie chwili - rozwoj wszystkiego wymaga ciaglych boccow napedowych trudno juz mowic o czystych stylach ;)
Sam jestem zapraszany na seminaria karatekow bo chca sie walki w zwarciu nauczyc. Po prostu style bazuja na tym co robia najlepiej ale szukaja uzupelnien i to jest dobre dopoki nie wmawiaja sobie ze to ich techniki tylko byly przez dlugi czas nieuzywane ;)

O ile przerobienie karate na
nowoczesne MMA wymaga sporego wysiłku, to jiu jitsu
w zasadzie nic nie musi udowadniać. W Europie w jiu jitsu elementy
boksu były od przedwojnia, elementy zapasów toże, z judo można
czerpać pełnymi ręcyma nie odchodząc za daleko od tradycji.
Brudne sztuczki ala kravka, wystarczy dopracować atemi.


Zgadza sie jako najdluzej zakorzeniona japonska sztuka walki w europie najwiecej pobrala ze styli europejskich ale zarazem najbardziej jest rozbita na pomniejsze organizacje ktore niejednokrotnie sie zwalczaja zamiast sie wspierac. W ju-jitsu juz dawno nastapil okres rozbicia na mase szkol jedne dobre inne mierne co mozna zauwazyc wlasnie teraz w innych stylach - grupki takie maja mala sile przebicia do mediow ale za to w spokoju sie rozwijaja.

No właśnie co się dzieje teraz z jiu jitsu, czemu odkrywane
jest na nowo w Polsce MMA, skoro teoretycznie już to jest
od kilkudziesięciu lat?


Nic sie nie dzieje - tak jak napisalem rozwija sie i wbrew pozorom jest caly czas popularne w szczegolnosci juz u osob o ustatkowanej pozycji moze mniej popularne u mlodych napalonych ktorzy mysla ze obejzenie kilku filmow i miesiac treningu plus dawka dozylna zmienic ich w niepokonanych wojownikow ale akurat tacy ludzie nie sa przydatni w sekcjach bo i tak szybko sie nudza i zanim sie naucza techniki zaczynaja kombinowac a potem sie okazuje ze dostaja becki z osoba ktora w tym czasie po prostu zajmowala sie treningiem

Rozwoj sekcji JJ np w naszym kraju w duzym stopniu hamuje brak odpowiedniego zaplecza treningowego.
Do cwiczenia karate wymagany jest kawalek rownej powierzczni i mozna i 100 osob na raz uczyc ,w jj potrzebna jest mata i trzeba ludzi bardziej dopilnowac aby sobie krzywdy nie zrobili a wiec sekcja powinna miec do 20- 30 osob na pewno nie wiecej- oczywiscie ktos powie " po co przeciez realnie to maty nie bedzie pod nami" oczywiscie od czasu do czasu mozna wykonywac wszystko na klepce ale jesli chce sie poswiecic czas na dobry trening to za szybko na klepce ludzie nabawili by sie kontuzji. Znacznie szybciej niz by sie czegos nauczyli.

Ja prowadze zajecia od 1987 r wlasnie z zakresu modern ju-jitsu i co moge zauwazyc - no coz byly zrywy cwiczenia w szczegolnosci u dzieciakow ale w sekcjach starszych caly czas jest na podobnym poziomie.
Jesli sie prowadzi w miare profesjonalnie sekcje to sekcje sie trzymaja i moze nie rozwijaja sie ilosciowo tak bardzo ale przychodza do sekcji osoby coraz to bardziej zaawansowane. W szczegolnosci po innych stylach - czyli jak widac jest zapotrzebowanie na jj w szczegolnosci u osob ktore poobijaly sie juz po roznych sekcjach i chca ustabilizowania i uporzadkowania swoich technik w kompletny system.
Nie ma obawy Modern JJ ma sie dobrze i nie musi odkrywac sie na nowo bo ma solidna podbudowe i pozycje.

Zapraszam wszystkich do dyskusji na ten temat

Pozdrawiam
Martius
  • 0

budo_ko-jot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?
Osobiście uważam, że największym problemem w modern jj jest słowo modern i nadużywanie określenia jj. W chwili obecnej każdy kto wykorzystuje rzuty + uderzenia = modern jj - a przecież jest to oczywisty idiotyzm. Modern JJ jest kompletnym systemem walki (ciągle ewolującym), w którym bardzo ważne są podstawy a nie tylko "potrafię 2 rzuty oraz uderzenie proste + dowlone kopnięcie+dowolne duszenie w parterze = specjalista w jj." Zgadzam się z tym co Martius napisał, bardzo wiele systemów walki czerpało z jj - później ewoulując w różnych kierunkach jednak korzenie są wspólne. Trudno mówić o przewagach konkretnych systemów walki, dla mnie modern jj jest systemem prawie kompletnym i przy odpowiednim treningu jego metodyce i częstotliwości naprawdę OK. Sam po sobie widzę, że trenując zauważam wiele nowych elementów walki, które kiedyś były dla mnie mniej istotne - zresztą modern jj także czerpie wiedzę z innych systemów, co samo w sobie jest "modern". Mimo, że osobiście jestem zwolennikiem walki w zwarciu, trenując w dobrej sekcji modern jj można poznać właściwie wszystkie potrzebne realnie aspekty walki. Oczywiście nie próbuję agitować za konkrentym systemem, każdy wybiera to co mu najbardziej odpowiada.
Kolejnym dużym problemem jj jest jego rozbicie i beznadzienne wojenki między klubowe - naprawdę żenujące. A w jedności siła - w Polsce brakuje bardzo płynnego PR dotyczącego popularyzacji MA, na tym przegrywają dokładnie wszyscy. Na całe szczeście nie muszę zawodowo żyć z MA dla mnie jest to tylko doskonałe spędzenie wolnego czasu, którego mam bardzo mało. Myślę, że spokojnie do nauki samoobrony można polecić dobre kluby modern jj (Martius napewno pomoże -)). Jeśli komuś zależy na zawodach sportowych to także modern jj jest dobre - można się wyszaleć na wszystkich poziomach zaawansowania - mimo, że przepisy czasem są czasem "trochę" oderwane od rzeczywistości.
Pozdrawiam
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?

Moim zdaniem (zaznaczam moim i zachecam do dyskusji) Vale Tudo to rowniez sport chociaz z mniejsza iloscia ograniczen - a ju-jitsu zawsze bylo kojarzone ze sztuka samoobrony
...
W samoobronie nie ma regol i nacisk nastawiony jest na intuicyjne wyuczenie sie wyjsc z zagrozonych sytuacji - tak samo wazna jest psychika jak i sprawnosc techniczna.



No tak tyle, że nauka realnej samoobrony ma swoje prawa,
to nie to samo co forma samurajskiego bractwa rycerskiego
(do czego nikt nie ma prawa się przyczepić).
Sport jest bardzo dobrym sposobem na przetestowanie
metodyki treningu i technik. Na jego braku wykładają
się nie tylko tradycyjne style ale również "magiczna krawka",
(ja osobiście wierzę Sami-Wiecie-Komu na temat przydatności
systemów Combat do samoobrony cywilów).

Kształtowanie psychiki to też nie formy tylko ostre sparingi
ala Kyokushin i metodyka zaczerpnięta z psychologii, coś
jak WSDP.

Mam pytanie, a czy ludzie z jiu jiutsu próbowali się wcześniej
z bokserami, judokami, kickbokserami, zapaśnikami, bo
taka walka mogła już wiele lat temu dużo wyjaśnić, dodać
uzupełnić?
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?
Co do modern Jiu Jitsu to wielu ludzi zapomina, że duża część kadry obecnego JJ wywodzi się z Judo i ma za sobą doświadczenia wyniesione z maty. Judo obecnie jest tylko sportem i moim zdaniem w takiej formie nie nadaje się do nauku samoobrony czy walki wręcz jest natomiast doskonałym uzupełnieniem do kazdego systemu gdzie przeważają techniki uderzeń.
Na ile dany kierunek jest skuteczny ( piszę tu o JJ ) to zależy od instruktora. Jak jest ( czy byl ) kasztanem i sierotką to nie pomoże zaden, nawet najbardziej "de besciarski" system.
Znam wielu instruktorów nawet z tak "niekutecznych " systemów jak Aikidi, którzy spokojnie poradziliby sobie w realnej, nie sportowej walce. Kwestia psychiki, obicia w walce.
Tak ku pamięci, kilka lat ćwiczyłem Judo -= mam do tej dyscypliny olbrzymi szacunek. Uważa, że jako sport walki, na równi z zapasami i kontaktowym karate jest THE BEST.
8O :-) :idea:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?

No tak tyle, że nauka realnej samoobrony ma swoje prawa,
to nie to samo co forma samurajskiego bractwa rycerskiego
(do czego nikt nie ma prawa się przyczepić).


Zgadzam sie calkowicie to musi sie sprawdzac to nie jest tylko sztuka dla sztuki i kultywowanie tradycji - chodz akurat tradycyjne szkoly bardzo szanuje za to ze nie znizaja sie do poziomu zwyklego mordobicia a kultywuja to co robia dla sprawnosci ogolnej zdrowia i ducha i sprawia im to przyjemnosc i to jest najwazniejsze.

Sport jest bardzo dobrym sposobem na przetestowanie
metodyki treningu i technik. Na jego braku wykładają
się nie tylko tradycyjne style ale również "magiczna krawka",
(ja osobiście wierzę Sami-Wiecie-Komu na temat przydatności
systemów Combat do samoobrony cywilów).

Kształtowanie psychiki to też nie formy tylko ostre sparingi
ala Kyokushin i metodyka zaczerpnięta z psychologii, coś
jak WSDP.


SParingi sa w kazdej pozadnej sekcji samoobrony - czesc osob startuje nawet w zawodach sportowych pod roznymi przepisami aby sie sprawdzic tez w walce sportowej - oni potem przekazuja doswiadczenie innym ktorym sie nie chce startowac - i czesto ci ktorzy zdobywaja medale na ogolnopolskich czy miedzynarodowych turniejach dostaja becki na zwyklym sparingu w klubie od tych niestartuacych. Tak ze zawody to nie jest wyznacznik walki ale na pewno daje duze doswiadczenie i wyrabia psychike.
To samo dotyczy zagadnien z podstaw psychologii zachowania sie w chwili zagrozenia - najczesciej jest to wazniejsze niz sama sprawnosc a trudniejsze do wyuczenia.

Mam pytanie, a czy ludzie z jiu jiutsu próbowali się wcześniej
z bokserami, judokami, kickbokserami, zapaśnikami, bo
taka walka mogła już wiele lat temu dużo wyjaśnić, dodać
uzupełnić?


Caly czas sa robione zawody otwarte ju-jitsu wedlug roznych przepisow gdzie startuja rozne osoby z roznych styli.

Chlopak od nas tez ostatnio pokonal zawodnikow z TYCH i ze Szczecina z BJJ zdobywajac zloto tylko po prostu nikt nie twierdzi od nas ze jeden styl jest lepszy drugi gorszy a traktuje sie to jako sprawdzian a nie do celow marketingowych.

Tak jak Rysiek juz wspomnial wiekszosc ludzi z JJ ma takze doswiadczenie w judo czesto kiedys byli medalistami MP ale po prostu kiedy sport ich juz znudzil zajeli sie samoobrona i modern JJ

JJ nie musi niczego udowadniac - poniewaz z JJ czerpie wiekszosc systemow techniki samoobrony a wiec jesli czerpia z niego inni to czy to jest taki zly system ???

A zgadzam sie rowniez z Ryskiem ze i tak system zalezy od czlowieka go reprezentujacego bo to osobowosc jakiejs postaci tworzy system dobry albo zly

Pozdrawiam
Martius
  • 0

budo_pioti
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zgorzelec

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?
W większości zgadzam sie z waszymi wypowiedziami widzę tu tylko jeden problem - nazewnictwo. Modern ju jitsu, bjj, jnne jj itp. nazewnictwo to wyraz próżności tych kórzy chcą być inni chcą coś swojego wprowadzić alnbo wyróżnić się. Wszystko to jest ju-jitsu. Helio Gracie i Rickson nie mówią w wywiadach sprzed kilku lat o brazylijskim ju-jitsu mówią o ju-jitsu (żiu żitsu). Reszta to marketing. To co oni stosuję bylo już kilkaset lat temu, wszystko to ma swoje japońskie nazwy. Nawet "słyne" duszenie nogami. I jeżeli nikt nas tego nie uczył to możemy mieć tylko pretensje do naszych mistrzów. Powinni pokazać nam wszystkjo bo na tym polega, moim zdaniem "studiowanie" sztuk walki.
A parter jest dobry w walce 1:1 1:2 i już jest po gościu. Widać to nawet w późniejszych Pridach i UFC. Już nie tylko parter się liczy. A co do MJJ to zwał jak zwał zawsze będzie to tylko ju-jitsu.
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?
powszechnie wiadomo że dodanie przymiotnika osłabia znaczenie rzeczownika. To tak przy okazji nazewnictwa.
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?

Tak jak Rysiek juz wspomnial wiekszosc ludzi z JJ ma takze doswiadczenie w judo czesto kiedys byli medalistami MP ale po prostu kiedy sport ich juz znudzil zajeli sie samoobrona i modern JJ


Wiem, że wiele osób z jj (w tym RJ) ma staż
w judo, jak również doświadczenie w wykorzystaniu
jj w samoobronie. Dla tego właśnie moje pytanie
do osób doświadczonych, co się dziś dzieje w Mjj,
bo może pod wpływem doświadczeń z walk Vale Tudo
powstają nowe style jj tak jak powstał shidokan i inne
w karate, albo podobne walki były już kiedyś prowadzone
w ramach jj i to nic nowego dla kadry jj.

Najwięcej można się dowiedzieć, zadając kontrowersyjne
pytanie kompetentnej osobie. (Mam nadzieję, że
będzie ono tak odebrane)

Dlaczego w NHB, VT i innych Pridach nie króluje
Mjj tylko jakieś Wrestlingi, Pankrace i tym podobne
wynalazki?


A
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?

...
jeden problem - nazewnictwo. Modern ju jitsu, bjj, jnne jj itp. nazewnictwo to wyraz próżności tych kórzy chcą być inni chcą coś swojego wprowadzić alnbo wyróżnić się.


No nie,
1) ju-jitsu to było tak na prawdę ileś szkół
czasem bardziej, czasem mniej sensownych.
2) Istnieje coś takiego jak nowoczesna metodyka
treningu sportowego, w starożytnej Japonii
tego nie było.
3) Nowoczesny sport to rozwój technik, taktyki walki,
podglądanie innych dyscyplin. Czy mistrzowie ju-jitsu
z przed kilkuset lat uczyli, o roli lewego prostego?
Wychylenie w rzucie to zdaje się też zasługa Kano?

Mjj wydaje mi się b. dobrym wyjściem by połączyć tradycję
ze skutecznością, wiem, że wielu instruktorów ma staż w
judo. Stąd moje pytanie co słychać w Mjj.

Natomiast byłbym daleki by każdy styl jj polecić
znajomej dziewczynie do samoobrony (niezależnie od talentów
instruktora). Sam może bym chętnie to
poćwiczył dla przyjemnści, poznania kultury, ale
to inna sprawa.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?

Wiem, że wiele osób z jj (w tym RJ) ma staż
w judo, jak również doświadczenie w wykorzystaniu
jj w samoobronie. Dla tego właśnie moje pytanie
do osób doświadczonych, co się dziś dzieje w Mjj,
bo może pod wpływem doświadczeń z walk Vale Tudo
powstają nowe style jj tak jak powstał shidokan i inne
w karate, albo podobne walki były już kiedyś prowadzone
w ramach jj i to nic nowego dla kadry jj.


To nie tak - nie mozna mowic ze powstaja nowe style modern jj - tak jak mowilem to sa bardziej poszczegolne szkoly (kluby) lub kilka klubow polaczonych ktorzy realizuja jakis progtram wciaz sie zmieniajacy do potrzeb chwili.
Oczywiscie nieraz nadaje sie jakas nazwe zeby zaznaczyc odrebnosc ale to nadal tylko mjj

MJJ zawsze bylo zbyt rozdzielone aby mowic o roznych stylach

Dwie szkoly MJJ moga miec calkiem inny program - ostatnio spotkalem sie z osoba ktora przez 8 lat zajec nie miala wogole parteru i to byl szokdla mnie. W innej ktora znam zawsze bylo z 80 % parteru i to juz z 10 lat temu tak robili.

Oczywiscie szkoly sie zmieniaja wzgledem potrzeb - teraz na pewno da sie zaobserwowac wiekszy nacisk na parter niz kiedys ale to wiadomo z jakich wzgledow ;)

Kiedys bylo nie do pomyslenia aby ktos na ulicy atakowal wejsciem w nogi (nawet jesli byly w okolicy kluby wolniakow) czy probowal obalac do parteru. Najczesciej to bylo atak piescia, kujawiak lub chwyt za klapy i z glowki.
No ale czasy sie zmieniaja - jak ktos sobie w necie poczyta jak to sie na ulicy sprowadza wejsciem w nogi itd - to moze uwierzyc i to wykorzystac
Dlatego MJJ musi ewoluowac i dostosowywac sie do realnych zagrozen w danym okresie
Oczywiscie jak ludzie zaczna chodzic po ulicy z siekiera to - MJJ zapewne szybko dostosuje techniki to takich sytuacji.

Dlaczego w NHB, VT i innych Pridach nie króluje
Mjj tylko jakieś Wrestlingi, Pankrace i tym podobne
wynalazki?
A


Tu mowisz o sporcie a sport do tylko dodatek treningowy w MJJ. MJJ bardziej nastawia sie na techniki obronne niz ataku. Techniki z zaskoczenia i to glownie jest domena mjj wlasnie te poczatkowe sztuczki gdzie sie zyskuje przewage nad przeciwnikiem - ktora od razu nalezy wykorzystac bo drugi raz zawsze mozna miec pecha i ktos juz tak latwo nie da sie nabrac.

Pozdrawiam
Martius
  • 0

budo_pioti
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zgorzelec

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?

No nie,
1) ju-jitsu to było tak na prawdę ileś szkół
czasem bardziej, czasem mniej sensownych.
2) Istnieje coś takiego jak nowoczesna metodyka
treningu sportowego, w starożytnej Japonii
tego nie było.
3) Nowoczesny sport to rozwój technik, taktyki walki,
podglądanie innych dyscyplin. Czy mistrzowie ju-jitsu
z przed kilkuset lat uczyli, o roli lewego prostego?
Wychylenie w rzucie to zdaje się też zasługa Kano?

Mjj wydaje mi się b. dobrym wyjściem by połączyć tradycję
ze skutecznością, wiem, że wielu instruktorów ma staż w
judo. Stąd moje pytanie co słychać w Mjj.


Zgadzam sie z Tobą bo nie chodzilo mi o to aby nauczać jj sprzed tysiaca lat :D . Ja na swoich zajęciach robię i stójkę i parter i kopanie i ręce i jeszcze kombinacje ii...I wszystko zaleznie też od tego czy szykuję ludzi do zawodów, czy egzaminu wewnętrznego czy samoobrony - za każdym rezem inaczej wygląda cały trening.
Chodzi mi tylko o to, ze to jest ju-jitsu, i nic więcej, unowoczesnione, skuteczniejsze, dopasowane do potrzeb ale nadaj, moim zdaniem ju-jitsu. Natomiast nie odrzucanie dobrych rzeczy podpatrzonych u innych i wprowadzanie ich w zycie to podstawa rozwoju i doskonalenia.
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?


...
jeden problem - nazewnictwo. Modern ju jitsu, bjj, jnne jj itp. nazewnictwo to wyraz próżności tych kórzy chcą być inni chcą coś swojego wprowadzić alnbo wyróżnić się.


No nie,
1) ju-jitsu to było tak na prawdę ileś szkół
czasem bardziej, czasem mniej sensownych.
2) Istnieje coś takiego jak nowoczesna metodyka
treningu sportowego, w starożytnej Japonii
tego nie było.
3) Nowoczesny sport to rozwój technik, taktyki walki,
podglądanie innych dyscyplin. Czy mistrzowie ju-jitsu
z przed kilkuset lat uczyli, o roli lewego prostego?
Wychylenie w rzucie to zdaje się też zasługa Kano?

Mjj wydaje mi się b. dobrym wyjściem by połączyć tradycję
ze skutecznością, wiem, że wielu instruktorów ma staż w
judo. Stąd moje pytanie co słychać w Mjj.

Natomiast byłbym daleki by każdy styl jj polecić
znajomej dziewczynie do samoobrony (niezależnie od talentów
instruktora). Sam może bym chętnie to
poćwiczył dla przyjemnści, poznania kultury, ale
to inna sprawa.


Jedną z "iluśtam" szkół była szkoła Daito Ryu Aiki Ju Jutsu ( choć sama nazwa jest stosunkowo młoda )
Istnieją dokumenty, świadczące, że w 1674 szkoła prowadziła między innymi: 5 szkół miecza i 2 jujutsu ( w tym znane Mizu-no-Shinto-ryu i Shinmyo-ryu ) oraz rzesza pomniejszych dojo ćwiczących bushi klanu : 22 szkoły miecza ( kenjutsu ), 16 szkół jujutsu, 16 szkół walki bronią palną, 14 szkół wyciągania miecza ( iaijutsu i battojutsu ), 7 szkół łucznictwa ( kyujutsu ), 4 szkoły włóczni i halabardy ( sojutsu i naginatajutsu ). Dwie z tych szkół uczyły tylko wysoko postawionych członków klanu.

Jak widać na załączonym obrazku, szkoła ju-jitsu była jednym z elementów wyszkolenia żołnierzy!!! Pierwszeństwo zawsze miało wyszkolenie we władaniu bronią, z powodów oczywistych.
Jako sztuka walki, ju-jitsu nie posiadało aspektu sportowego. Rozważania o roli lewego prostego są komiczne. Podobnie jak stwierdzenie, że wychylenia przy rzutach to zasługa Jigoro Kano. Proponuje zapoznać się z historią Judo.
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?

Jak widać na załączonym obrazku, szkoła ju-jitsu była jednym z elementów wyszkolenia żołnierzy!!! Pierwszeństwo zawsze miało wyszkolenie we władaniu bronią, z powodów oczywistych.


Spox, tylko ludzie dziś ćwiczący nie używają włóczni,
nie wystarczą im chwyty pozwalające odeprzeć niespodziewany
atak i wyjąć miecz.
I tym się różnią założenia starożytnego jj i mjj ?

Jako sztuka walki, ju-jitsu nie posiadało aspektu sportowego. Rozważania o roli lewego prostego są komiczne. Podobnie jak stwierdzenie, że wychylenia przy rzutach to zasługa Jigoro Kano. Proponuje zapoznać się z historią Judo.


Nigdy nie udawałem eksperta, używam słów "wydaje mi się",
"zdaje się" "?" OK ? 8)
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?
Ok.
  • 0

budo_bedmat
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?
Ludzie ludzie

może tak strona [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

duża organizacja itd

trochę się w niej dzieje organizowane są zawody itd

zresztą odwiedzajcie stronę to się dowiecie

pa
  • 0

budo_roslon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 801 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?
A ilu w niej Mistrzów...
:(
R.
  • 0

budo_roslon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 801 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?

trochę się w niej dzieje organizowane są zawody itd


pa


Szcególnie to widac na stronie "Kalendarz imprez"
:?

R.
  • 0

budo_pioti
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zgorzelec

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?
o co chodzi z tymi mistrzami? z tego co wiem to całkiem sporo ich się w MFJJ zrobiło? Może mam złe informacje??
  • 0

budo_roslon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 801 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Co się stało z Modern JIU JITSU?
No właśnie, nagele ich się porobiło...

Jak to miło, ze naród taki uzdolniony... :?
R.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

9 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024