Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pakua/Bagua


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Pakua/Bagua
Czy ktos ma cos do powiedzenia o styly Pakua, szczegolnie Yin?
Interesuje mnie wszystko, szczegolnie wartosci praktyczne tego stylu.
Przez "wartosci praktyczne" nie mam oczywiscie na mysli skutecznosci na ulicy, chociaz jesli sa i na ten temat jakies poglady to prosze o komentarze.

Przejedza tu taki znajomy znajomego, wiec moge wziasc udzial w seminariach za darmo. Z ciekawosci chcialbym, ale po co tracic czas jesli nie warto....
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua
Aha, moze powinienem dodac ze mam ksiazkowe wiadomosci o Pakua, wiec chodzi o jakies konkrety "z zycia wziete".
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua
Yin bagua - w sam raz na ulice. Bez wodotryskow. Jak ktos polubi, to duzo moze osiagnac. Mnie osobiscie nie pociaga (m.in. jak dla mnie za duze obciażenie stawow), ale generalnie popieram tych którzy w to wchodzą. Jeszcze troche zalezy od tego, kto uczy. Np. Xie Peiqi za duzo wplata dziwnych rzeczy, ale na przyklad to czego Tomek Twardowski uczy sie u Zhu Baozhena to spoko.
Na pewno nie dla kogos kto szuka ladnych ruchow. Prostota, bezposredniosc, brutalnosc. Skuteczne wymiatanie.
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua
A ja mialem wrazenie ze w tym glownie chodzi o Qi, samouzdrawianie itd!
Glownie o to mi tez chodzilo, ale przejde sie na to seminarium i tak.

Dziekuje!
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua

A ja mialem wrazenie ze w tym glownie chodzi o Qi, samouzdrawianie itd!


Jeżeli o to chodzi, to ściema.
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua
Zaraz, zaraz. Nic teraz juz nie kumam a naprawde chcialbym.

Przeciez Bagua to tzw styl wewnetrzny, a wiec wlasni Qi i takie tam.
Wszystko co znalazlem w ludzkich jezykach o Bagua Yin na Internecie koncentrowalo sie wlasnie na walorach zdrowotnych, kontrolowaniu energii wewnetrznej etc.
Przeciez normalnie nikt nie ukrywa praktycznej skutecznosci propagowanego przez siebie stylu, raczej przesadza sie w druga strone.
A wiec o co tu chodzi?
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua

Zaraz, zaraz. Nic teraz juz nie kumam a naprawde chcialbym.
Przeciez Bagua to tzw styl wewnetrzny, a wiec wlasni Qi i takie tam.


Qi to podstawowe pojecie klasycznej chinskiej nauki stosowane niezaleznie od tego, czy styl wewnetrzny, czy zewnetrzny (w shaolinie ciagle mowa o qi), czy tez mowa przypadkowo o poezji, albo meteorologii, tak ze qi to sobie zostawmy w spokoju.

O tym skad i jak wzielo sie pojecie neijia, czyli wewnetrzna rodzina pisalem juz na tym forum. A zaliczono do tej rodziny xingyiquan, baguazhang i taijiquan, bo przedstawiciele tych systemow znalezli w nich podobienstwa i sie umowili, ze beda sie trzymac razem.

A wiec system wewnetrzny xingyiquan - mocna, zdecydowana, chociaz sprezysta sila (jin), odwaga, wejscie do zwarcia, przejecie kontroli nad centrum przeciwnika, bańka, lokcie, kolana, bark, biodro, totalne zniszczenie. Z reguly poruszanie po prostej plus troche zejsc i zmian kata ataku.

Wewnetrzny system baguazhang - z grubsza to co w xingyi, chociaz sila eksplozywna moze nie tak potezna, ale za to wiecej roznorodnego poruszania, zmian katow, obchodzenia przeciwnika.

Wewnetrzny system taiiquan - generalnie zeszlo to na psy, chociaz kiedys byli niezli fajterzy - niezle połaczenie miękkości i twardości, duzy nacisk na miekka neutralizacje, "wciagniecie w pustke", i po tym "eksplozja sily". Niestety w wiekszosci szkol (i to mowie o tych najlepszych) zostala "miekkość tofu", tylko w Chenie, dzieki temu ze nie zgubili pao chui jest troche inaczej, innych wyjątków jest mało.

Wszystko co znalazlem w ludzkich jezykach o Bagua Yin na Internecie koncentrowalo sie wlasnie na walorach zdrowotnych, kontrolowaniu energii wewnetrznej etc.


Xie Peiqi coś tam w Yinie namieszał bez sensu w ostatnich latach. A że nawiedzona publika łaknie qi, to coraz więcej chętnych do sprzedawania, zwłaszcza że opowiadać o energiach, trygramach i cudach niewidach jest dużo łatwiej niż pokazać praktyczne umiejętności. Wystarczy robić uduchowione miny i pleść bajędy.

Przeciez normalnie nikt nie ukrywa praktycznej skutecznosci propagowanego przez siebie stylu, raczej przesadza sie w druga strone. A wiec o co tu chodzi?


Patrz wyżej. Uduchowiona minka, i już mamy kwalifikacje do sprzedaży odchodów w złotym papierku. Nawiedzonych hippie new-age'owców nie brakuje i interes się coraz bardziej rozkręca. Tak z taijiquan zrobiło się hipisowskie "taj czi".
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua
Wielkie dzieki, mam teraz cos z czym moge isc na to seminarium i nie dac sobie ewentualnie wciskac ciemnoty.

Przy okazji: od dosc dawna szukam alternatywy do Wing Tsun. Meczy mnie intensywnosc treningu i jego monotonia. Poza tym instruktorzy w klubie nie maja mi juz raczej nic do zaoferowania. Tak ze teraz, po latach jestem wiecej niz gotow zaczac trenowac cos ciekawego i mniej intensywnego. Stad moje instynktowne zainteresowanie tzw wewnetrznymi stylami. Po tym co czytalem ciagnie mnie do Yiquan, ale tu nie ma nic takiego a na seminaria w Polsce jakos nie moge znalesc czasu. Tai Chi tez raczej odpada bo wszyscy zdaja sie je traktowac jak jakis taniec zdrowotny, poza tym TC jest z kolei jakby zbyt malo intensywne jak na moj gust.

Jesli wiec Dacheng masz jakies sugestie lub rzeczy o ktorych powienem wiedziec w poszukiwaniu czegos dla siebie to bede za nie bardzo wdzieczny. Chce robic cos ciekawego, dobrego dla goscia po 30-ce z paroma kontuzjami. Niekonieczne skutecznego w walce, ale jesli jest tez i cos takiego to bardzo chetnie. Sorry za przydlugi post ale mysle ze wiecej z uzytkownikow forum skozysta z Twojej odpowiedzi.
  • 0

budo_michal maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua
Co do Bagua , system wedlug mnie jest bardzo praktyczny . Sila podobnie jak w shaolinie polnocnym bierze sie ze skretow ciala i okreznych ruchow .
Dacheng ma racje , olej Chi i wewnetrzny aspekt tej sztuki walki . Troche za wczesnie na to jeszcze .
Jesli chcialbys zobaczyc troszke Bagua to na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] wybierz opcje "kung fu" i chwile poczekaj . :) :)
Jesli chodzi o alternatywe Wing Chun'u , to jesli naprawde mieszkasz w Sztokholmie , to tam teraz szybko rozwija sie Hung Gar Gong Fu podlegajacy pod Canadyjska Oraganizacje Fu Hok . Linki do stron tych szkol znajdziesz na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Pozdrowienia
Michal Maj :drinking:
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua

Jesli chodzi o alternatywe Wing Chun'u , to jesli naprawde mieszkasz w Sztokholmie , to tam teraz szybko rozwija sie Hung Gar Gong Fu podlegajacy pod Canadyjska Oraganizacje Fu Hok .


Ehhehe, dlaczego mialbym zmyslac????

Jesli chodzi o Hung Gar to kumpel trenuje. Ja tez sie otarlem o to jeszcze w latach 80-tych w Polsce i nie bardzo mi sie podobalo.
Poza tym zamiana WT na HG to cos jak zamiana cegly na pustaka :D
Chodzilo o cos lzejszego...
  • 0

budo_michal maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua
Stary , juz wiem .
Cos szybkiego , lekkiego , zabojczego i prostego .
:twisted: Hsing Yi Chuan :twisted:
Dacheng juz sie wypowiadal o tym stylu w wczesniejszych postach .
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua
A taaaak, byloby fajnie.
Tyle tylko ze tu wystepuja jakies dziwne lecznicze warianty Hsing-I.

Pewnie kiedys wezme d**e w troki i sie wybiore na porzadne szkolenie do Dachenga. Tak zeby miec podstawy do samotnego treningu.
  • 0

budo_michal maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua
Lo-Han
Najlepiej byloby jechac chyba na jakis obozik letni i tam studiowac MA . Dwa tygodnie relaksu i ciezkiego treningu da solidne podstawy . :)
>> Dacheng :-) robisz jakis obozik letni ?
Michal Maj
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua
Ehhehe, Michal. Chyba postanowiles poswiecic niedziele na nabijanie liczby postow.... :lol:

"Dyskutanci" tez sa okej....
  • 0

budo_michal maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua
Siedze na forum , bo musze czekac na kompie , az kolega podesle mi mail'em sprawozdanie z ostatnich zajec z metodologii oprogramowania. Jak jutro nie oddam , to babka bedzie mi problemy robila :evil: a tego nie chce .
Aha i nie wierze w nabijanie post'ow , bo w sumie gadamy , jakbym pisal jakies bezsensowne bazgroly , to bym sie z toba zgodzil . :)
teraz ide bic brata , bo zabral mi pare fajek :twisted:
Michal Maj
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua

Przy okazji: od dosc dawna szukam alternatywy do Wing Tsun. Meczy mnie intensywnosc treningu i jego monotonia.


No tak, ale są tacy, którzy ćwiczą WC i nie uważają go za monotonny, wręcz przeciwnie. A yiquan wydaje im się nudny.

Poza tym instruktorzy w klubie nie maja mi juz raczej nic do zaoferowania. Tak ze teraz, po latach jestem wiecej niz gotow zaczac trenowac cos ciekawego i mniej intensywnego. Stad moje instynktowne zainteresowanie tzw wewnetrznymi stylami. Po tym co czytalem ciagnie mnie do Yiquan, ale tu nie ma nic takiego a na seminaria w Polsce jakos nie moge znalesc czasu. Tai Chi tez raczej odpada bo wszyscy zdaja sie je traktowac jak jakis taniec zdrowotny, poza tym TC jest z kolei jakby zbyt malo intensywne jak na moj gust.
Jesli wiec Dacheng masz jakies sugestie lub rzeczy o ktorych powienem wiedziec w poszukiwaniu czegos dla siebie to bede za nie bardzo wdzieczny. Chce robic cos ciekawego, dobrego dla goscia po 30-ce z paroma kontuzjami. Niekonieczne skutecznego w walce, ale jesli jest tez i cos takiego to bardzo chetnie.


Ale co ja mam radzić, skoro w Sztokholmie i tak nic z tego? Ja takie sprawy rozwiązuję prosto - nie mogę znaleźć w Polsce tego czego szukam, to poszukam w Chinach.
Poza tym, z tą mniejszą intensywnością, to jest tak, że trening systemów wewnętrznych nie jest z natury rzeczy mniej intensywny. Jest inny, nie tak nastawiony na typowy trening fizyczny, ale to nie jest takie proste, że skoro nie jest nastawiony na typowy (czyli taki jaki w większości sportów) trening fizyczny, to nie ma tam intensywnego treningu. Jest to instensywny trening fizyczny! Tylko inny.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua

>> Dacheng :-) robisz jakis obozik letni ?


27 lipca - 10 sierpnia (opcja dla majacych mniej czasu - do 4 sierpnia), w Giżycku.

31 sierpnia - 14 września, w Ałuszcie na Krymie.
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua

Jest inny, nie tak nastawiony na typowy trening fizyczny, ale to nie jest takie proste, że skoro nie jest nastawiony na typowy (czyli taki jaki w większości sportów) trening fizyczny, to nie ma tam intensywnego treningu. Jest to instensywny trening fizyczny! Tylko inny.


Czyli dobrze mi sie wydawalo. O to wlasnie chodzi, bo kondycja itd jeszcze mi dopisuje. Chodzi o intensywny ruchowo raczej niz silowo.

No i coz, fakt z tym Sztokholmem. Po prostu sam musze cos wykombinowac. A do Chin nie musze jezdzic skoro w Polsce jest mistrz Yiquan'u :wink:
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua

Aha i nie wierze w nabijanie post'ow , bo w sumie gadamy , jakbym pisal jakies bezsensowne bazgroly , to bym sie z toba zgodzil . :)


Jasne. Tak sobie tylko pozwolilem na miligram uszczypliwosci 8)
  • 0

budo_michal maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Pakua/Bagua
Widze , ze nie tylko ja spedzam niedziele przed monitorem ... ale to dobrze . wlasnie se sciagnalem forme z kijem ze stylu malpy . ciekawe posty o KF i fajnne techniki sa na forrm [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Dacheng , jak cos to bym chcial wpasc na dzien lub dwa do Gizycka ( jesli jest mozliwosc placeniia na dzien treningu ) . Chcialbym podniesc troszke swe umiejetnosci pchajacych dloni i zobaczyc z czym sie Yiquan je :-)

Michal Maj
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024