Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kopnięcia dobre i złe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
104 odpowiedzi w tym temacie

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kopnięcia dobre i złe
Jakie kopnięcia uważacie za przydatne, a jakie nie - w walce sportowej i w rzeczywistej?

Walka rzeczywista
Przydatne:
- mae-geri
- low-kick
- fumikomi-geri (uhhh, trzaskajace stawy i kosci :wink: )
- yoko-geri-kekomi (czasami...)
- ushiro-geri-keage
- podcięcia w bliskim dystansie.

Nieprzydatne:
- yoko-geri-keage
- mawashi-geri :?:
- gyaku-mawashi-geri
- ushiro-geri-kekomi
- inne cuda obrotowe.

Heh, ale się popisałem znajomością terminologii. :)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
Pomijając fakt, że większość tu obecnych knockdownowców po kyokushin nie będzie znała pojęcia keage i kekomi w technice mae i yoko, to tak całkiem szczerze coś Ci się popieprzyło zupełnie w tych satystykach.
Przydatne są:
- mea geri
- mawashi geri zarówno z wykrocznej jak i zakrocznej (a to także low kick),
- podciecia, ale to bardzo dyskusyjne,
- w limitowanej formie ushiro geri

Wg mojego skromnego zdanie wszystkie inne cuda o których napisałeś są raczej mało przydatne bez względu czy jest to fumikomi (kakato geri), yoko geri keage (dla wyjaśnienia to nie jest yoko keage - kompletnie inna motoryka kolana) czy kekomi.
  • 0

budo_pasjonat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
Do tego, co napisal Jarek jeszcze dodalbym od siebie jako przydatne na ulicy: wszelkiej masci kopniecia w nogi przeciwnika - w kolano, golen, kostke. Dobre mae geri "ze szpica", lub pieta w dowolne miejsce tez sie sprawdza, i oczywiscie low kick. Na kopanie wysoko szkoda sil - zwlaszcza w podeszlym wieku... :)
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
W walce rzeczywistej to mae geri, mawashi geri i low kick. W walce sportowej (Shotokan) dodałbym jeszcze ushiro geri i ura mawashi geri.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
Mawashi jak najbardziej , zawsze i wszedzie , no i hiza -geri , kolano tez noga ( przynajniej u mnie)
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
Dokladnie, mae geri, hiza geri, mawashi geri i moj ukochany low kick to sa techniki przydatne, obrotowki to mozna na pokazy zostawic. Poza tym dobre kopniecie to skuteczne kopniecie :)
  • 0

budo_yayami_omate
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
A ja mam takie pytanko a propos kopniaków. Trochę na ten kjokuszin chodziłem, a w sumie nigdy nie uczyli nas mae-geri z wykrocznej nogi, tylko mocne mae z zakrocznej. Tymczasem w kick boxingu front kick z przedniej nogi to podstawa - pomaga trzymać dystans, rozpoczyna akcję, jest bardzo szybki itd. Czy w karate jest taka tendencja, czy może sobie coś ubzdurałem ?
  • 0

budo_pasjonat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe

A ja mam takie pytanko a propos kopniaków. Trochę na ten kjokuszin chodziłem, a w sumie nigdy nie uczyli nas mae-geri z wykrocznej nogi, tylko mocne mae z zakrocznej. Tymczasem w kick boxingu front kick z przedniej nogi to podstawa - pomaga trzymać dystans, rozpoczyna akcję, jest bardzo szybki itd. Czy w karate jest taka tendencja, czy może sobie coś ubzdurałem ?


Jak ktos napisal "dobre kopniecie, to skuteczne kopniecie". Jak umiesz dobrze kopnac z wykrocznej nogi, to jest to dosc zaskakujace i stad mozna pewnie przeciwnika na chwilke zatrzymac. Kiedys cwiczyl ze mna (kyokushin) chlopaczek, ktory mial jakis dar do takiego front kicka i nijak nie umialem sie obronic przed tym, bo nie zdazylem nawet zauwazyc ze nadlatuje. Ale zeby sie jakos szczegolnie kultywowalo taka technike, tego nie zauwazylem.
  • 0

budo_pepe
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 677 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław/Aberdeen
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
hmm.... u mnie na sekcji karate kyokushin ... duzo ciwiczymy kopniec ...a szczegolnie mae geri...zarowno jak z nogi wykrocznej jak zakrocznej... ( trening na jedną nogę sprawia ze ktoras bedzie slabsza... a do tego nie mozna do puscic ...)::)..więc....ja nie uwazam ze nie trenuje sie kopniecia z nogi wykrocznej wrecz odwrotnie.. jest to noga,,dystansowa''.....i ze wzgledu na przyzwyczajenie innych ..niebezpieczna !!! :) :) :)
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
hmmm na shotokanie trenowallismy zarowno kizami jak i gyagu mae geri. Natomiast na Oyama zauwazylem tendencje do omijania techniki mea geri z przedniej nogi, podejrzewam ze jest to nawyk wywodzacy sie z knockdawnu gdzy tutaj walyczy sie w poldystansie i nik nikogo nie trzyma na dystans, natomiast w full kontakcie zauwazylem ze jest to technika bardzo przydatna
Piotrek
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
W Shidokan duza kopie sie wykroczna noga.
Kopniecia wykroczne sa szybsze, mozna je zgrabniej laczyc z wejsciami w rzuty czy podcieciami, utrzymuja dystans w walce z reawicami. Wszedzie tam, gdzie walka toczy sie szybkim temtem, sa powszechnie stosowane.


pozdrowienia,
MR.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe

Pomijając fakt, że większość tu obecnych knockdownowców po kyokushin nie będzie znała pojęcia keage i kekomi w technice mae i yoko, to tak całkiem szczerze coś Ci się popieprzyło zupełnie w tych satystykach.
Przydatne są:
- mea geri
- mawashi geri zarówno z wykrocznej jak i zakrocznej (a to także low kick),
- podciecia, ale to bardzo dyskusyjne,
- w limitowanej formie ushiro geri

Oj Jarek, jak zwykle nie czytasz mnie dokładnie. Przecież twoje propozycje prawie się pokrywają z moimi... :D

Wg mojego skromnego zdanie wszystkie inne cuda o których napisałeś są raczej mało przydatne bez względu czy jest to fumikomi (kakato geri), yoko geri keage (dla wyjaśnienia to nie jest yoko keage - kompletnie inna motoryka kolana) czy kekomi.

Czy fumikomi na kolano po złapaniu przeciwnika uważasz za nieskuteczne? :?: Takoż i yoko-geri-kekomi (albo mae-geri-kekomi na biodro). Ushiro-geri-keage - na krocze przy obchwycie z tyłu... i chyba tylko wtedy. A o cudach obrotowych napisałem, że się nie przydadzą, a nie odwrotnie. :-)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
W kyokushin pojęcie yoko/mae geri kekomi/keage nie istnieje. A ushiro geri jest jedno i bynajmniej nie wali się go w krocze. To miałem na myśli. A fumikomi kojarzy mi sie raczej z kopnięciem depczącym z góry w dół. Kopnięcie w kolano na ten przykład nazywam kansetsu geri. Maqe geri kekomi to po prostu mae geri.

A kopnięcie ushiro geri keaage w krocze z obchwytu z tyły jako wyjście :shocked!: to raczej nie jest dobra forma wyjąście :)

Ale, rozmyślaj dalej :splat:
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe

W kyokushin pojęcie yoko/mae geri kekomi/keage nie istnieje. A ushiro geri jest jedno i bynajmniej nie wali się go w krocze. To miałem na myśli. A fumikomi kojarzy mi sie raczej z kopnięciem depczącym z góry w dół. Kopnięcie w kolano na ten przykład nazywam kansetsu geri. Maqe geri kekomi to po prostu mae geri.

To dziwne, że nie ma rozróżnienia na keage i kekomi... Przecież i sposób wykonywania i zastosowania tych technik są zupełnie inne.

A kopnięcie ushiro geri keaage w krocze z obchwytu z tyły jako wyjście :shocked!: to raczej nie jest dobra forma wyjąście :)

Ale, rozmyślaj dalej :splat:

To miałby być jeden z elementów... a nie jedyny...
Rozmyślam dalej... :)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
w kyokushin nawet pojawiło się określnie ura yoko - czyli niemal ushiro geri z przekrokiem bite jako technika w przód, od Twojego ushiro geri kekomi różniłoby się sposobem prowadzenie biodra.
Twoje ura mawashi będzie w kyokushin zwane kake geri, mikazuki geri - soto mae keage, ura mikazuki - uchi mae keage.

Ale dla odmianie w shotokan nie było technik mae czy yoko keage. U nie ma ruchu kolana po łuku jak w shotokanie, noga jest wyprostowana w kolanie.

Pewnie takich drobiazgów było by więcej, ale szkoda na to pary. Widzisz więc, że mówiąc o czymś może się zdarzyć, że zupełnie inaczej jest to odebrane.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
A kingeri? To ch....
K_P
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe

Ale dla odmianie w shotokan nie było technik mae czy yoko keage.


Jak to nie ma? Chyba że się przejęzyczyłeś...
  • 0

budo_yayami_omate
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
O, nareszcie się kłócą :) :)
  • 0

budo_pasjonat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
A co tam, aby tylko sie kopalo szybko i mocno...
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia dobre i złe
Mysle ze jednyne obrotowe kopniecie ktore moze sie przydac na ulice to dwit chagi - przepraszam ze nie wiem jak to sie po japonsku nazywa :( .
Jest to bardzo szybka i mocna technika , ostatnio z powodzeniem udalo mi sie znokałtowac przeciwnika w realnej walce.

A teraz wyjasnie jak ona wyglada :) : To jest podobne kopniecie do joko geri po obrocie tyle ze kolano nogi kopiacej jest cały czas przy kolanie tej na ktorej stoimy.Stopa jest ustawiona palcami do podloza w kazdej fazie kopniecia.I tak pewnie zle wyjasniłem :(
Pozdrowienia
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024