Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kokyu nage


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Kokyu nage
Prosze mi wytlumaczyc, po co robi sie kokyu nagi.
Zdaje mi sie, ze robienie setki rzutow, ktore w zyciu nigdy nie wyjda z racji bzdurnego zalozenia, ze uke trzyma do konca, nawet jesli traci röwnowage, mija sie z celem.
Prosze tylko nie pisac, ze czlek sie uczy pozycji, kontroli centrum i takich innych bzdur.
Moja teza brzmi nastepujaco:
Kokyu nage jest typowa treningowa zapchajdziura. Nie nadaje sie do wykorzystania w zadnej realnej sytuacji. Nie uczy timingu, pozycji, wyczucia centrum lepiej niz inne porzadnie wykonywane techniki.


Czekam na glosy polemiczne.
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage
Jest jeden pozytek ,choc moze nie jedyny, po kote gaeshi uke moze zrobic ladne yoko rotfl
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage
Ale dalam plame :oops: ,mialo byc o kokyu nage,i tu powaznie sie z toba nie zgodze, choc moze nie powinnam sie wymadrzac bo malo jeszcze umiem,ale ja uwielbiam kokyu nage, szczegolnie jak cwicze z wielkimi chlopakami,ktorzy porzadnie atakuja,jak dobrze zrobie technike to leca gdzie ja chce 8) ,uwazam ,ze to jest klasyczna technika samoobrony. poklon
  • 0

budo_emi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage

Prosze tylko nie pisac, ze czlek sie uczy pozycji, kontroli centrum i takich innych bzdur.


Kiedy naprawde tak właśnie jest :)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage

Ale dalam plame :oops: ,mialo byc o kokyu nage,i tu powaznie sie z toba nie zgodze, choc moze nie powinnam sie wymadrzac bo malo jeszcze umiem,ale ja uwielbiam kokyu nage, szczegolnie jak cwicze z wielkimi chlopakami,ktorzy porzadnie atakuja,jak dobrze zrobie technike to leca gdzie ja chce 8) ,uwazam ,ze to jest klasyczna technika samoobrony. poklon


To ja zapraszam Cie do mojego dojo, ja Cie zlapie katate tori i zobaczymy, czy polece, gdzie chcesz :) .

Zupelnie serio, to zgadzam sie, ze przy superdynamicznym ataku kokyu nagi sa bardzo estetyczne. Bledem jednak jest traktowanie uke, jak idioty, ktory pozwoli ci siebie rzucic. Uke zerwie chwyt, zalozy ci duszenie, albo wykona jakies kaeshi. Dajmy na to, te wszystkie kokyu nagi za plecami- nonsens. I prosze nie tlumaczyc, ze swiadomie wpuszcza sie uke za plecy. Jesli znajde sie za twoimi plecami, to ja sie nie dam rzucic, przejde po prostu do innego ataku.
Zupelnym kuriozum jest takze cos takiego, co niestetyi tutaj sie zdarza, ze sensei tlumaczy uke, ze powinien sie w okreslony sposob zachowywac, podczas gdy tori wykonuje technike. Ludzie! Czy my cwiczymy flamenco czy sztuke walki?
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage

Prosze mi wytlumaczyc, po co robi sie kokyu nagi.
Zdaje mi sie, ze robienie setki rzutow, ktore w zyciu nigdy nie wyjda z racji bzdurnego zalozenia, ze uke trzyma do konca, nawet jesli traci röwnowage, mija sie z celem.
Prosze tylko nie pisac, ze czlek sie uczy pozycji, kontroli centrum i takich innych bzdur.
Czekam na glosy polemiczne.


Mialem zamiar Ci odpowiedziec, ponieważ uważam się za osobę kompetentną w tej dziedzinie, ale... poczytałem sobie inne Twoje posty i myślę że nie jesteś jeszcze w stanie tego zrozumieć. :(
Dlatego nic nie będę pisał. Ćwicz sobie swoje Aikido i bądź zdrów.
Silvio
  • 0

budo_paweld
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Czestochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage
prosta odpowiedz - rzucic oddechem? BZDURA
  • 0

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage
Cos jest na rzeczy w tym, co nasz berlinski kolega pisze. Pewne zalozenia przy wykonywaniu calej grupy rzutow kokyu sa surrealistyczne. Tez mam takie wrazenie.
Wiadomo jednak, ze nikt nie cwiczy tego, zeby sie obronic a dla nauki timingu. Czy kokyu nagi sa zatem sztuka dla sztuki? Sadze, ze do pewnego stopnia tak.
  • 0

budo_yamabushi fighter
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage
Mnie się wydaje że kokyu nage to bardzo użyteczne ćwiczenie(nie technika) uczy odpowiedniego balansu ciała oraz użycia bioder ( ponieważ siedząc w suwari waza nie można oszukać skracając dystans nogami).
Kokyu nage w opzycji stojącej uczy koordynacji pracy rąk i bioder. Wystarczy spojżeć na początkująćych , przy wykonywaniu tego ćwiczenia najpierw swchodzą nogą do przdu zostawiając rękę, potem przypominają sobie o ruchu ręką i używają mięśni a nie całego ciała.

Pisanie że kokyu nage jest bezużyteczna to jak napisać, że nauka zugiashi (kroku dostawnego ) to bzdura.
Ale to tylko moje zdanie...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage
Jedno jest pewne, ze kokyunage, na poziomie mniejszym niz 8 dan, to nie jest technika zbyt wojenna...
Co nie znaczy ze jest nieprzydatna. Oczywiscie kazdy moze miec swoje watpliwosci - jeden z moich najlepszych kolegow przestal cwiczyc aikido (1 kyu i 6 lat ciezkiego ,codziennego treningu), bo chcial miec WYLACZNIE techniki skuteczne pod wzgledem dzilania na ulicy. Wiec zaczal cwiczyc judo i od razu poczul sie caly szczesliwy :lol: no i bardzo dobrze.

Wracajac do kokyunage, to wlasnie uporczywe cwiczenie tej techniki, jest jakby dazeniem do idealu - i to wlasnie powoduje ze doskonali sie te wszystkie cechy ktore wymienil bujin czyli timing, mocne centrum, wyczucie dystansu..itd...oczywiscie bez zadnych ograniczen w jaki sposob uke ma atakowac. Jak powiedzial niedawno Kanai sensei uke moze robic co mu sie zywnie podoba, pod warunkiem ze sie zgadza poniesc odpowiednie konsekwencje :wink:
Mysle ze jednym z warunkow wykonania skutecznego kokyunagi jest dazenie do wytworzenia konfliktu i fizycznego zderzenia ze strony tori, a nie proba ucieczki przed sytuacja konfliktowa. To zmienia cala psychike danej sytuacji - nagle uke niby atakuje ale wcale nie dyktuje warunkow gry. Jak w kazdej technice, to tori narzuca swoja wole, sposob i okolicznosci ataku uzywajac roznorodnych srodkow. Podstawowym zadaniem tori jest wytowrzenie takiej sytuacji w ktorej atakujacy zdecyduje sie na atak, kiedy jest przekonany ze atak dojdzie i ze ma tym atakiem zrobic krzywde. Nie moze byc to jakies pykniecie czy asekurancki atak, czy granie defensywne, jak czesto widzi sie w zawodach judo. Ten aspekt treningu nie jest cwiczony prawie w ogole, moze dlatego ze wiekszosc sie naczytala czy nasluchala roznych mistycznych opowiesci.
Jesli tori potrafi stworzyc takie warunki to kokyunage moze zadzialac, jesli nie (bo uke moze robic co chce) to moze wykonac dowolna inna technike(bo tori tez ma wolnosc w odpowiedzi), scisle dopasowana do typu i intensywnosci ataku uke.
Zeby w ogole kokyunage wyszla, to naprawde trzeba rozwinac w sobie wewnetrzne uczucie "bycia razem z atakiem" a nie myslec i robic technike "przeciwko" atakowi. I nie chodzi tu w ogole o jakies zewnetrzne atrybuty estetyczno-harmonijne. To sie dzieje na poziomie wszystkich zmyslow na raz, czuje sie nimi atakujacego w calosci, nie tylko widzi sie go wzrokiem.
To bardzo intymne uczucie :oops: wtedy nie ma czegos takiego w mozgu jak "przeciwstawianie" sie.
Czasem uda sie tak wejsc w atak, ze tworzy sie swego rodzaju "proznie" w miejscu gdzie mial byc decydujacy kontakt i atakujacy wpada w to miejsce. Czasem to uda sie zrobic kiedy uke uderza i wtedy kontakt jest niezwykle nikly ale uke i tak leci...to oczywiscie w sytuacji idealnej. Wielu judokow na pozimie 8 i 9 dana potrafilo takie rzeczy - wiec jest to i dla nas mozliwe. ale oni to robili po 50 latach treningu a my zaczynamy od razu, nie ma sie co dziwic ze to nie dziala naprawde od razu.

Nie na prozno Dziadek byl tak wrazliwy ze wysiadal z pociagow elektrycznych bo za bardzo byl wyczulony zmyslowo i nie mogl wytrzymac jazdy nimi.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage

prosta odpowiedz - rzucic oddechem? BZDURA


Rozumienie Kokyu N. jako rzut oddechem troszeczkę dyskredytuje. Porównanie tej zasady do struktury oddechu jedynie pozwala ją zobrazować, zrozumieć, a następnie przenieść w sferę fizyczną czy mentalną

BUJIN, ciężko mi jest odnieść do twoich kokyunag, bo ich poprostu nie widziałem, ale jeżeli nam piszesz, że są pozbawione sensu to Ci wierzę... Twój problem

Jeśli o mnie chodzi to z pewnością wiele mam do zrobienia w tym jak i innych tematach, ale wiem na pewno, że KN ukazuja wiele cennych aspektów, wiele z nich z chęcią zaprezentowałbym na egzaminie by wykazać się skutecznością/ niezależnie od nastawienia uke/

Co do większej skuteczności technik judoskich, to wiele rzutów ręcznych judo niewiele różni się właśnie od KN


To ciekawe, że pozycja, kontrola centrum to dla Ciebie bzdury, napisz proszę w których systemach są one zupełnie nie istotne

Zupelnie serio, to zgadzam sie, ze przy superdynamicznym ataku kokyu nagi sa bardzo estetyczne.


wyegzekfowanie od seme superdynamicznego ataku, jak go nazwałeś , nie jest problemem odnoszącym sie wyłącznie do KN, ale do wszystkich technik. Można więc uznac, że całe aikido jest do ... luftu, albo też jednak spróbować znaleźc rozwiązanie tego problemu co powinno otworzyc nowe horyzonty Twojej praktyki.

. Bledem jednak jest traktowanie uke, jak idioty

Tylko wówczas gdy zaczniesz traktować seme poważnie jest szansa, że to zacznie chodzić

Zupelnym kuriozum jest takze cos takiego, co niestetyi tutaj sie zdarza, ze sensei tlumaczy uke, ze powinien sie w okreslony sposob zachowywac, podczas gdy tori wykonuje technike. Ludzie! Czy my cwiczymy flamenco czy sztuke walki?

Dobre porównanie do tańca.
Jeżeli rozpoczynasz naukę od formy , od kihonu, to trudno by to miało ręce i nogi, gdy partner kombinuje jak ci przeszkodzić. Co innego później , czy realnie, gdy twoje zachowanie jest wolne , niczym nie uwarunkowane i robisz to co chcesz, a nie to oczym napastnik dobrze wie.
  • 0

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage
Ogladam wczorajsza "Panorame", a w niej relacje z jakiegos programu samoobrony dla kobiet. Sala gimanstyczna pelna pan w roznym wieku, z reguly srednim, z przodu kawalek maty i, jak sie latwo domyslic, w kimonach specjalisci od samoobrony prezentuja techniki...
Kamera pokazala akurat, jak to kobiety powinny sie obronic przed atakiem napastnika:
siadamy seiza, klient podbiega, my wystawiamy raczki, on nas grzecznie lapie, dokladamy ruch bioderkiem i napastnik leci na drugi koniec maty.

:) :) :)

Sorry, ale nie moglem sie powstrzymac.
  • 0

budo_radziawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chełm/Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage
a tymi specjalistami od samoobrony byli aikidocy?? Przecież jest tyle technik do nauczenia, a oni to musieli pokazać?
Żeby tylko kobietom uczestniczącym w czymś takim nigdy nic się przydażyło.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage
hmm.. kokyu nage.. tja... jezeli sie pisze to tym dziale aikiod jako o zapchajdziurze to wystawia samemu sobie niezbyt dobre swiadectwo. Trzeba troche o tym wiedziec z czym to sie je. jezeli by to napisal czlowiek ktory widzial aikido w Tv lub na pokazie to ok.. ale nie ktos kto cwiczy. Kokyu nage ma sens w choćby nauce timigu.Wiekszośc z was zna ten dzial głównie z suwari waza (jest tak uczone bo chodzi o to by wylączyc prace nog i nauczyc mlode leszcze pracy biodrami i tzw. "szybkich rąk). Konsekwencja jest Kokyu nage w tachi waza. powiazanie iaido z kokyu nage jest oczywiste. ITD... to ogromny temat.
To WG: to nie jest sztuka dla sztuki... tylko trzeba wiedziec co i po co .
To pasquda: masz bardzo uprzejmych uke w dojo :-)))))))))))

Aiki
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage
Z tego co pamietam skutecznosć kokuyu nage była poruszana , na forum lub na liście.

Wtedy bardzo ciekawy argument padł.

Mozemy zaproponować bujinowi (jako lekture do poduszki) walki sumo (musisz wyczaić na eurosporcie), podobno kokyu nage są tam dość często stosowanymi z powodzeniem technikami.
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage

Jedno jest pewne, ze kokyunage, na poziomie mniejszym niz 8 dan, to nie jest technika zbyt wojenna...


Prawda?

Co nie znaczy ze jest nieprzydatna. Oczywiscie kazdy moze miec swoje watpliwosci - jeden z moich najlepszych kolegow przestal cwiczyc aikido (1 kyu i 6 lat ciezkiego ,codziennego treningu), bo chcial miec WYLACZNIE techniki skuteczne pod wzgledem dzilania na ulicy. Wiec zaczal cwiczyc judo i od razu poczul sie caly szczesliwy :lol: no i bardzo dobrze.


Chcialem Cie o to spytac od dawna: dlaczego cwiczysz aikido?
Wymien prosze powody wg waznosci.
Dla mnie najistotniejszy jest realizm wykonywanych technik. Z Twoich postow wynika to samo, wiec skad ta nieufnosc do aikido jako SW?
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage

Z tego co pamietam skutecznosć kokuyu nage była poruszana , na forum lub na liście.

Wtedy bardzo ciekawy argument padł.

Mozemy zaproponować bujinowi (jako lekture do poduszki) walki sumo (musisz wyczaić na eurosporcie), podobno kokyu nage są tam dość często stosowanymi z powodzeniem technikami.


Piszesz "podobno" to znaczy że nie jesteś zbytnio pewny.
Ale zaciekawiłeś mnie, dlaczego kokyu nage (lub coś podobnego do nich) są tam stosowane z powodzeniem.
Czy ktoś ma pomysł jak to rozwinąć?
Silvio
  • 0

budo_goniah
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wuwua/london

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage
Pewien pogromca napisal:

Sala gimanstyczna pelna pan w roznym wieku, z reguly srednim, z przodu kawalek maty i, jak sie latwo domyslic, w kimonach specjalisci od samoobrony prezentuja techniki...


Nie miałam szasy oglądać programu ale wiem kto prowadzi te zajęcia i ta ironia jest niewłaściwa. Poza tym co to za uwaga o paniach w wieku średnim - a jakie mają być? Wolałbyś nastolatki czy babcie? Szansa,że na takim kursie ktokolwiek - panie w średnim wieku czy młode byczki nauczą sie rozwalać każdego napastnika jest niewielka, niezależnie od stylu sw, ale część może zacznie trenować poważnie.
  • 0

budo_mahakala
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage
Twoje wątpliwości i pytania Bujin co do kokyu-nage są dla mnie bezsensowne. To tak jak byś stwierdził że "meguri jest bez sensu w aikido i niczego nie uczy???"
Reszte sam sobie dopowiedz po swojemu bo było już tu kilku takich którym nawet przysłowiowym młotem się nie przemówiło, więc ja sobie tym razem odpuszczam, a może całe aikido to dla Ciebie "zapchajdziura"?? Idź na bjj, oni są podobno dobrzy nie tylko w marketingu swojej sztuki.

Pozdrowienia
:) :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kokyu nage

Prawda?

prawda. Ale czy to znaczy ze kokyunage jest nieprzydatna?
Jakby Dziadek wymyslil system wylacznie nastawiony na walke, to dopiero byloby nudno - ot kolejny rodzaj ju-jutsu, niczym sie szczegonie nie wyrozniajacy od tysiaca innych. Zaden nawet najbardziej agresywny marketing by nie pomogl. Nawet wyzywanie na pojedynek Tysona czy moze kibicow Legii by nie pomoglo :lol:

Chcialem Cie o to spytac od dawna: dlaczego cwiczysz aikido?
Wymien prosze powody wg waznosci.
Dla mnie najistotniejszy jest realizm wykonywanych technik. Z Twoich postow wynika to samo, wiec skad ta nieufnosc do aikido jako SW?


.............ehem...........czekaj, wlasciwie dlaczego ja cwicze............niech no pomysle....

nnnoooo....qrcze nie pamietam Dołączona grafika

chyba chodze z przywyczajenia 8O

pamietam, ktoregos wieczoru nie poszedlem na trening, to jak zbity pies chodzilem po domu, nie wiedzialem co mam z soba zrobic Dołączona grafika

proponuje abys nie mylil skutecznosci technik w dojo ze skutecznoscia na ulicy do walki, to sa 2 bardzo rozne rzeczy....
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024