Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jakie karate może być skuteczne ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Jakie karate może być skuteczne ?
Znowu przewrotny temat. Są wakacje, czyli większość uczniów i studentów żyje bez myślenia - co wydatnie wskażą statystyki dotyczące ciąż u małoletnich po wakacjach :) Zaczynam się robić zgryźliwy, więc do rzeczy.

Wiemy już, że karate to metoda walki wręcz (definicja własna) oraz, że skuteczność budzi kontrowersje (no budzi tak). Zadajmy sobie wobec tego pytanie jakie powinno być nowoczesne karate. Moja wizja jest następujaca:
1. Powinno uczyć limitowanej wersji technik ręcznych i nożnych odrzucając ekstrawagancje (typu toho uchi - dla zorientowanych).
2. Powinno być uzupełnione o rzuty, obalenia, dźwignie i walkę w parterze.
3. Powinno promować walkę i oceniać za walkę.
4. Powinno odrzucić kata jako element zbędnej historii.
5. Powinno promować przynajmniej jedną broń ostrą (nóż) i jedną tempą (pałka).
6. Przekonywać swoich adeptów, że jest skuteczną formą walki wręcz aby nie musieli poszukiwać gdzie indziej.

7. ... poproszę dołożyć własne...
  • 0

budo_pasjonat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
Rzuty i obalenia owszem tak, ale sposob wykorzystania tych technik powinien byc taki, gdzie rzut lub obalenie to jedna skuteczna akcja doprowadzajaca do finalu. Tak tez powinno byc to sedziowane na zawodach: Gosc zrobil dzwignie, czy podciecie, nie wyszlo - chwila szarpania, to wowczas sedzia przerywa walke, zeby nie przerodzila sie w szarpanine.

Kata moze nie odrzucalbym calkiem, ale faktem jest, ze np. kiedy ktos trenuje 3xw tygodniu, i polowe z tego poswieca na kata, to moze tylko zuzywa stawy odnoszac niewielka korzysc. Nie rezygnowalbym natomiast z kata, tylko moze bym je gruntownie zmienil tak, zeby dawaly one podstawy praktycznego cwiczenia umiejetnosci karate. Ludziska w koncu cwicza tez samodzielnie, wiec potrzebne sa jakies takie "zestawy", jakby walka z cieniem, ktore sonie mozna samemu pocwiczyc, a to daje lepsze podstawy do cwiczen pozniej kumite na treningu.

Jestem bardzo za wprowadzeniem broni na treningu: nunchaku, noz, tonfa, katana. Ale tez brakuje doskonalenia obrony przed uzbrojonym przeciwnikiem.
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
7. Powinno miec tak okreslone mtody rywalizacji sportowej aby ich przebieg byl jak najbardziej zblizony do warunkow realnej walki. Sparingi powinny obejmowac ataki z pelna moca na wszystkie strefy+rzuty oraz walka w parterze.
Piotrek
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
niby tak ale watpię żeby mamusie wysłaly swoich synków na vale tudo
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
Ja tak sobie myślę z rana: po jaka cholerę tworzyć nowoczesne karate? Przecież karate to... no karate, sami wiecie... To właśnie dziwne i niekiedy nieskuteczne techniki, to kihon, to kata nad jeziorem przy zachodzącym słońcu...
Jak ktoś chce nowoczesności, to niech idzie na trening kicka, BJJ itp. Ja trochę tradycjonalistą jestem...
  • 0

budo_louis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
Jarek Napisal

Moja wizja jest następujaca:
1. Powinno uczyć limitowanej wersji technik ręcznych i nożnych odrzucając ekstrawagancje (typu toho uchi - dla zorientowanych).
2. Powinno być uzupełnione o rzuty, obalenia, dźwignie i walkę w parterze.
3. Powinno promować walkę i oceniać za walkę.
4. Powinno odrzucić kata jako element zbędnej historii.
5. Powinno promować przynajmniej jedną broń ostrą (nóż) i jedną tempą (pałka).
6. Przekonywać swoich adeptów, że jest skuteczną formą walki wręcz aby nie musieli poszukiwać gdzie indziej.


Wszystko to ma sens, ale po co do tego jescze pchac nazwe Karate?
Funakoshi jak zmienil to co zastal - To-te - Chinska Reka, tez zmienil nazwe na inna Kara-te - Pusta Reka. Stworzyl cos nowego (nieskutecznego) i dlatego przestalo to byc tym czym bylo. To co proponujesz moze przywrocic wiele skutecznosci idac z duchem czasu - ale to nie ma nic wspolnego z Karate i to nic zlego.
Pozdrawiam
  • 0

budo_francos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
Jedno jest pewne nie mozna sie skupiac jedynie i wylacznie na treningu w samej stojce. Podoba mi sie ze w sekcjach karate instruktozy zaczynaja wprowadzac elementy boksu. To dobry kierunek chodz wiele zalezy od sdamego prowadzacego zajecia i jego inwencji. :o

Oczywiscie trzeba tez poglebiac wiedze o rzuty dzwignie duszenia jak rowniez walke nozem.
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?

4. Powinno odrzucić kata jako element zbędnej historii.

Ze wszystkimi punktami zgadzam sie calkowicie. Jezeli chodzi o kata to nie wyrzucalbym ich z treningu karate. Oczywiscie jestem za ograniczeniem czasu poswiecanego na ich trening... no ale niech troche zostanie :-)

A teraz male pytanko do Mariusza. Czemu tworca Shidokan nie nazwal swojej sztuki wlasnie Shidokan, tylko zrobil z tego styl karate? Przeciez z powodzeniem mogl "nie mieszac" do tego karate. Nie wiem czy jestes w stanie na to odpowiedziec... no ale kto pyta nie bladzi :)

Pozdrawiam
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
Na swiecie jest teraz tendencja do odchodzenia od nazwy Karate SHidokan na rzecz samego SHidokanu. A nazwa Karate Shidokan moze wynika to z tego z czego wyrosl Shidokan czyli z Karate Kyokushin, zreszta pojecie karate jest bardzo szerokie:-)
Piotrek
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?

Czemu tworca Shidokan nie nazwal swojej sztuki wlasnie Shidokan, tylko zrobil z tego styl karate? Przeciez z powodzeniem mogl "nie mieszac" do tego karate.


Jest w koncu Japonczykiem, wychowanym na japonskich sztukach walki, japonskim karate, judo i kendo. Jego dziadek i ojciec byli samurajami, przez co poszanowanie tradycji odgrywa w jego zyciu duza role. Chcial stworzyc styl oparty na tradycjach i wartosciach samurajskich - mial przy tym wizje nowoczesnego, pelnego i rozwijajacego sie karate, ktore jest sztuka wojenna i zawiera oraz adoptuje wszystko to, co skuteczne i sprawdzajace sie w walce - w 1981 roku (kiedy powstawal Shidokan) bylo to polaczenie kyokushinu z elementami judo i thaiboxingiem. W latach 90-tych, kiedy dostrzezono potrzebe nauki walki w parterze, Shidokan zaczal rozwijac sie takze w tym kierunku - juz nie koniecznie za sprawa samego Soeno (ktory po prostu na to przyzwalal) ale wielu instruktorow z USA i Europy. Powstal oryginalny pomysl triatlonu.

Obecnie z punktu widzenia sztuki walki Shidokan moznaby nadal nazywac stylem nowoczesnego karate. Natomiast jezeli chodzi o sport (ktory pelni istotna role) nie nazywa sie juz Shidokanu stylem karate, a osobna dyscyplina walki. Stad odchodzenie od nazwy karate.


Pozdrowienia,
MR.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?

Wiemy już, że karate to metoda walki wręcz (definicja własna) oraz, że skuteczność budzi kontrowersje (no budzi tak). Zadajmy sobie wobec tego pytanie jakie powinno być nowoczesne karate. Moja wizja jest następujaca:
1. Powinno uczyć limitowanej wersji technik ręcznych i nożnych odrzucając ekstrawagancje (typu toho uchi - dla zorientowanych).

Khm, a jaki jest limit? 10, 20, 50? Bo nie wiem, z czego mam zrezygnować. :)

2. Powinno być uzupełnione o rzuty, obalenia, dźwignie i walkę w parterze.

Pierwsze 3 już mam, parter z innej branży. :-)

3. Powinno promować walkę i oceniać za walkę.

Powinno promować samoobronę, a nie walkę sportową. A może... zawody w samoobronie? :wink: Obrona w ciasnym pokoju, obrona w ogródku piwnym i kilka innych sytuacji... 1 pkt. za wygraną, 0,5 pkt. za ucieczkę, 0 pkt. za przegraną... no dobra, koniec żartów. :)

4. Powinno odrzucić kata jako element zbędnej historii.

Kata, które straciły wartości przydatne w walce - można wywalić.
Kata, które zawierają dużą część technik i metod walki danego systemu - jak najbardziej zostawić. I ćwiczyć zastosowania...

5. Powinno promować przynajmniej jedną broń ostrą (nóż) i jedną tempą (pałka).

Co do noża, to mam wątpliwości. Pałka może być.

6. Przekonywać swoich adeptów, że jest skuteczną formą walki wręcz aby nie musieli poszukiwać gdzie indziej.

Ja nie szukam. To co robię, wydaje mi się dobre... a to dopiero początek drogi.

7. Kihon czy też ogólnie rozumiane techniki podstawowe robić z partnerem, nie wyłącznie w powietrze.
8. Korzystać z przyrządów - tarcze, worek, gruszka bokserska itp.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
...wszystko ma sens ,tylko ze to juz nie bedzie karate.
  • 0

budo_francos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
tylko trening przekrojowy.... :wink:
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
Slawek, czasami (wlasciwie bardzo czesto) po prostu mnie przerazasz.

MR.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
Nie będę sie dzisiaj denerwował. Jutro odpiszę Sławkowi...
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?

Slawek, czasami (wlasciwie bardzo czesto) po prostu mnie przerazasz.

Czy chodzi ci o zawody w samoobronie? :wink:
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?

Wiemy już, że karate to metoda walki wręcz (definicja własna) oraz, że skuteczność budzi kontrowersje (no budzi tak). Zadajmy sobie wobec tego pytanie jakie powinno być nowoczesne karate. Moja wizja jest następujaca:
...



A mozesz jeszcze napisać, dla kogo będzie to karate?
Ci spragnieni krwi i łamanych kości już dawno chodzą na
zapasy, box. Klubów street-fight jak mrówków. :)
Ci ludzie na same słowo karate reagują alergią.

Kiedyś próbowałem wymyślić taką MA idealną dla mnie:

1) Podstawa technik z tego co najlepsze. Kick, judo,
bjj, thaj

2) Dodać techniki z karate, jj:
wycinki, uwolnienia, przechwycenia, całe tatałajstwo które teoretycznie nie działa, a bajerancko wygląda.
Tylko przebrać i wywalić to co autentycznie nie ma prawa działać w rzadnych warunkach

3) Kata jak najbardziej, 5% treningu. (O zachodzie słońca na szczycie Sokolicy :) )

4) Tradycja z karate, wziąść to co najlepsze z etyki karate i pilnować. Jak komuś się nie będzie podobać to wywalać. Będzie odsiew :)

5) Cwiczenie walki do upadłego, ale także samoobrona, perfekcyjne wykonanie technik, ćwiczenia ogólno rozwojowe.

5) Turnieje w różnych formułach: knock down, full contact, vale tudo. Najlepiej by tuż przed walką była losowana formuła walki.

6) Do tego drużynowa konkurencja walki z kilkoma przeciwnikami. 2 drużyny po 3 osoby. 1 osoba z drużyny A walczy z 2 osobami z drużyny B i na odwrót. Kto se lepiej poradzi.

7) Kobudo jak najbardziej. Bo, nóż, nunchacku, tonfa, pałka. W marę możliwości bezpieczne zawody

8 ) nauka obrony przed uzbrojonym przeciwnikiem, ale po odsianiu technik dla samobojców
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
Cos mi ten opis przypomina..... :wink:
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
czy miales na mysli WWF ?
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie karate może być skuteczne ?
:) Nie. :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024