Skocz do zawartości


Zdjęcie

Standaryzacja czy róznorodność?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Standaryzacja czy róznorodność?
Rozmawialiśmy sobie z Mafoxem na IRCu o tzw. standardach w karate.

On był zdania, że dany styl powinien wszędzie wyglądać tak samo, niezależnie od instruktora i miejsca, a ćwiczący powinien wiedzieć czego się spodziewać. Techniki powinny być ustandaryzowane i wszędzie powinny tak samo wyglądać.

Ja natomiast jestem zdania, że standaryzacja prowadzi do zastoju i powoduje, że brak jest w treningach "świeżości", trudno tu o rozwój i brak miejsca na jakąkolwiek dozę indywidualności. Ćwiczenie wg sztywnych schematów powoduje, że ćwiczącemu brak elastyczności i "polotu", nie widzi on nic poza schematem i jest zamknięty w swoim "pudełku". A to przeszkadza w rozwoju jego karate.

Co Wy o tym sądzicie?
  • 0

budo_max
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?
Jasne ze styl nie powinien byc taki sam wszedzie, to wrecz niemozliwe aby wszedzie byl idealnie taki sam :wink:
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?
Wg mnie podstawy stylu powinny byc takie same , techniki , kombinacje stworzone przez mistrzo stylu obowiazywac powinny w kazdym dojo ... a potem kiedy juz ten standard zostaje spelniony mozna sobie pozwolic na nowosci ... tak chyba by bylo lepiej...
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?

Wg mnie podstawy stylu powinny byc takie same , techniki , kombinacje stworzone przez mistrzo stylu obowiazywac powinny w kazdym dojo ... a potem kiedy juz ten standard zostaje spelniony mozna sobie pozwolic na nowosci ... tak chyba by bylo lepiej...

No tak, ale co wtedy, gdy "góra" ci mówi co i jak masz robić, a czego nie? Gdy trening danego stylu w danej organizacji jest podporządkowany widzimisię kilku osób?
Chyba nie spodobałoby ci się, gdyby ktoś ci mówił że tą technikę masz robić w ten, jedynie słuszny sposób (skoro wiadomo, że istnieją również inne sposoby wykonania techniki, tylko rzadko są one ćwiczone, bo np. nie nadają się one na zawody)?
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?
Slaszysz wiesz ja nie mowie , zeby nie modernizowac technik .. ale PO ... najpierw warto nauczyc sie kanonu a potem wprowadzac wlasne udziwnienia :)
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?
Tu nie chodzi o modernizację! Jest kopnięcie (na pewno znasz) mae-geri-keage i mae-geri-kekomi. Ktoś mówi, że trzeba robić tylko mae-geri-keage, bo to drugie jest be...
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?

Tu nie chodzi o modernizację! Jest kopnięcie (na pewno znasz) mae-geri-keage i mae-geri-kekomi. Ktoś mówi, że trzeba robić tylko mae-geri-keage, bo to drugie jest be...

Hmm.. a tego to juz nie rozumiem.
Mozna jedynie zarzucic , ze kaege jest nieco slabsze niz kekomi gdyz wklad sily jest mniejszy niz w kekomi. Chociaz kaege jest rzeczywiscie preferowane w mae-geri ( kwestia chyba czasu wykonywania ale mozna to tez doszkolic nie ?). Nie widze jednak powodu zeby nie nauczyc sie obu technik. W kanonie technik tradycyjnych keri-waza naleza obie mae-geri-kaege i mae-geri-kekomi (przynajmniej tak jest w gosoku-ryu).
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?
No takie sytuacje się zdarzają, bo komuś tam wydaje się, że taka technika jest niepotrzebna. Podobnie było w judo - zarzucono ćwiczenie technik w parterze pod wpływem zawodów sportowych.
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?

No takie sytuacje się zdarzają, bo komuś tam wydaje się, że taka technika jest niepotrzebna. Podobnie było w judo - zarzucono ćwiczenie technik w parterze pod wpływem zawodów sportowych.

Wlasnie o to mi chodzi slaszysz. Nie powinno sie zarzucac nauczania zadnej z technik , ktore naleza do tradycji skoro mowi sie , ze szkola jaka prowadzi dany instruktor to np szkola gosoku-ryu. Jego wlasciwie jednak obowiazkiem jest podtrzymanie tego kanonu ... a jesli ma ambicje to bedzie dazyl do perfekcji i oprocz tego bedzie tworzyl wlasne techniki oraz cale formy.
Zgodzisz sie ze mna ?
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?
Nie wiem czemu ma służyć zarówno kodyfikacje w nazewnictwie technik jak i same systematyki technik. Dla mnie to jest niekonieczne. Sam się przekonałem, że jedna nazwa w zależności od systemu może znaczyć cokolwiek innego.
Uważam jednak, że wszelkie problemy z nazewnictwem i standaryzacja dostkonale eliminuje walka. Takie K1 albo Shidokan open. Kto chce moze wejść i się bić. Reguły są znane, wiadomo czego nie wolno, a reszte wolno :)
Nikt nie pyta czy dostał mae geri keage czy kekomi czy po prostu mae geri. Po prostu dostał buta i go zassało :) Janse i klarowne.
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?

Ja natomiast jestem zdania, że standaryzacja prowadzi do zastoju i powoduje, że brak jest w treningach "świeżości", trudno tu o rozwój i brak miejsca na jakąkolwiek dozę indywidualności. Ćwiczenie wg sztywnych schematów powoduje, że ćwiczącemu brak elastyczności i "polotu", nie widzi on nic poza schematem i jest zamknięty w swoim "pudełku". A to przeszkadza w rozwoju jego karate.

Co Wy o tym sądzicie?

Zgadzam sie z Toba w 100% + to ze zgadzam sie z Jarkiem.
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?
Swietnie .. wiec teraz wystarczy powiedziec , zeby sie cala tradycja mogla pojsc pierdolic szczerze mowiac bo nie liczy sie podtrzymanie tradycji karate tylko napieprzanie ile wlezie.

O ja pierdole 8O ... a ja sie ucze tego po to by moc na ulicy wyjsc na czysto ... okazuje sie , ze jednak nie :)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?
Tradycja Cię na ulicy nie obroni. Nie łudź się.
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?

Tradycja Cię na ulicy nie obroni. Nie łudź się.

Wiesz jakos po tych kilku nedznych latach cwiczenia stwierdzilem to samo ... z jednym malym faktem .. szanuje moj styl od ktorego zaczalem .. i szanuje go na tyle by nie zapomniec , ze on ma techniki , ktore zostaly dla takiego kogos jak ja stworzona. Wielokrotnie uzywam innych ale ... staralem sie i staram poznac styl przynajmniej jesli chodzi o kanon.
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?
Aha ,,, to przez brak edit ...
Nie chodzi o walke na ulicy .. czy moze juz tylko chodzi o walke na ulicy ?
A moze nikt nie uczy sie karate dla samego karate :( :?:
Moze teraz liczy sie tylko sport i umiejetnosc napierdzielania sie a nie podnoszenie umiejetnosci i doskonalenie sie :?:
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?
Ja też szanuje system, który mnie ukształtował. Dlatego właśnie nie mogę się od niego uwolnić, ale to nie zmienia postaci rzeczy niestety.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?

Swietnie .. wiec teraz wystarczy powiedziec , zeby sie cala tradycja mogla pojsc pierdolic szczerze mowiac bo nie liczy sie podtrzymanie tradycji karate tylko napieprzanie ile wlezie.


Ależ dzikki, przecież karate wymyślili mądrzy ludzie, którzy chcieli się potrafić obronić... a nie robić gimnastykę. Samorealizacji mogli dokonywać np. układając ikebanę czy coś w tym stylu.
Co to jest wg ciebie "tradycja karate"? Bo dla mnie jest to umiejętność samoobrony.

Aha ,,, to przez brak edit ...
Nie chodzi o walke na ulicy .. czy moze juz tylko chodzi o walke na ulicy ?
A moze nikt nie uczy sie karate dla samego karate :( :?:
Moze teraz liczy sie tylko sport i umiejetnosc napierdzielania sie a nie podnoszenie umiejetnosci i doskonalenie sie :?:

Karate powinno być tym, do czego je wymyślono.
A ja miałem na myśli to, że przez taką standaryzację niektóre style brną w sztywniactwo, kosmiczne techniki itp., które właściwie nie wiadomo do czego służą, a z biegiem czasu robią się zupełnie nieprzydatne... chyba, że na pokazach. :)
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?

Swietnie .. wiec teraz wystarczy powiedziec , zeby sie cala tradycja mogla pojsc pierdolic szczerze mowiac bo nie liczy sie podtrzymanie tradycji karate tylko napieprzanie ile wlezie.

O ja pierdole 8O ... a ja sie ucze tego po to by moc na ulicy wyjsc na czysto ... okazuje sie , ze jednak nie :)


Dzikki z calym szacunkiem do Ciebie ale ja wogole nie potrafie ciebie zorzumiec chociaz sie staram. Bardzo CIebie prosze wytlumacz mi o co tobie chodzi z ta tradycja, ale tak do konca bo jakos nie moge tego w calosc polaczyc. Bede Ci bardzo wdzieczny jezeli mi to wszystko wyjasnisz i dzieki temu jakos ciebie zrozumiem.
Pozdrawiam
Piotrek
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?
Ja jestem tylko ciekaw jednej rzeczy ... po co wogole martwic sie takimi gadgetami jak techniki i kata ... w koncu przeciez kazdy z was proponuje zmiany i unowoczesnienia prawda :?:
To wogole machnac reka na tamte lata prawda i wykazac , ze karate najlepiej jest przereformowac na nowe by bylo skuteczniejsze na ulicy. Oto chodzi tak ?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Standaryzacja czy róznorodność?
Piotrek
Z tą tradycją to jest tak,że na wskutek sportu i pchania się karate w stronę MMA karate zaczyna coraz mniej przypominać karate. Przede wszystkim karate powstało jako sztuka samoobrony i tak powinno być postrzegane. Wtedy kiedy karate powstało nie było aż tylu szkół sztuk walki jak teraz. Cofnij się 50 lat wstecz - w Polsce w zasdzie było tylko ju-jitsu/judo. Dzisiaj mamy już dziesiątki sztuk walki i stylów. Samo karate już ma ich kilkanaście. A skoro już istnieją różne szkoły zaczyna dochodzić do ich rywalizacji - tak powstaje sport, który z prawdziwym karate nie ma wiele wspólnego.
W dawnym karate samoobrona polegała na wykorzystaniu elementu zaskoczenie przeciwnika i szybkiemu "zneutralizowaniu" przeciwnika - do walk karateków ze sobą dochodziło raz na kilkadziesiąt lat.
Następną sprawą jest to że różne sytuacje wymuszają inne podejście do treningu. Inaczej ćwiczy się samoobronę inaczej sport. Skutkiem tego jest odchodzenie od dawnych metod treningowych. Po co kata? Jeżeli ćwiczysz tylko ruchy kata - to faktycznie możesz sobie darować - tak naprawdę liczy się zrozumienie i umiejętność zastosowania elementów kata w walce. Do tego służą bunkai, kata-kumi-waza, i inne elemebnty treningu z kata. Część z nich zaginęła i dopiero wysiłki Koryu Karate pozwalają nam odtworzyć dawe karate w pierwotnej formie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024