Skocz do zawartości


Zdjęcie

taekwondo pod lupa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

taekwondo pod lupa
..w roznych opracowaniach dotyczacych taekwondo, podkresla sie fakt
iz nad technikami pracowali specjalisci od anatomii i biomechaniki.
czy znane sa jakies konkrety? kto gdzie kiedy, przy uzyciu jakiej
technologii, do jakich doszedl wnioskow itd....
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
W opracowaniach na temat taekwondo podkresla sie rozne rzeczy. Znaczna
czesc nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia. Dlatego tez ja za bardzo
bym sie nie sugerowal tymi stwierdzeniami. Wiem, ze biomechanicy
pracuja np. z kadra narodowa WTF w Hiszpanii, ale ich
dzialania dotycza techniki sportowej.

Pozdrowka - Gizmo
  • 0

budo_wolek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
Zarówno w ITF-ie jak i WTF, propwadzone były i są dalej badania z róznych dziedzin nauki. Wiele osób napisało na podstawie tych badań swoje prace licencjackie, magisterskie i doktorskie. Wydano też na ten temat wiele książek. choć nie jest to temat zbyt popularny wśród badaczy to coraz częściej jest poruszany. Sam byłem wiele razy obiektem takich badań. Mierzono moją siłę, stopień gibkości, skład włókien mięśniowch, tkanki tłuszczowej itp, itd...
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
Co do tego sie zgadzam - sporo prac badawczych na temat taekwondo w
obu wersjach napisano. Nadal jednak podtrzymuje to, co powiedzialem -
nic nie slyszalem o udziale specjalistow od biomechaniki czy anatomii
przy opracowywaniu technik taekwondo, z wyjatkiem analizy i korekty
technik sportowych w walce (co bylo robione juz wspolczesnie).

Pozdrowka - Gizmo
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
no wlasnie o to mi chodzilo, czy anatomia i biomechanika odgrywala istotna role w samym prcesie tworzenia technik.
  • 0

budo_wolek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
A co powiecie na temat tak prostej i najbardziej podstawowej rzeczy w Taekwon-Do jaką jest fala. Czy w tym przypadku jest to zasługa jakiś "naukowców"?
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
hmmm moze przysnila sie choiowi? :) :wink:
  • 0

budo_picachu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 660 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk megalopolis

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa

A co powiecie na temat tak prostej i najbardziej podstawowej rzeczy w Taekwon-Do jaką jest fala. Czy w tym przypadku jest to zasługa jakiś "naukowców"?



Co do fali to czyj to jest wymysl to nie wiem czy Choi'a czy kogos innego - ale jako ciekawostke mozna podac to, ze po fala sily uderzeniom nie dodaje a wrecz pomiary sa gorsze.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
cóż, skłaniałbym się ku teorii, że fala powstała dla odróżnienia tkd od karate. ;)

i spełnia swoje zadanie wyśmienicie :)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
O ile mi wiadomo (z rozmów, plotek, obserwacji itp. itd) to sama fala ma tak coś koło kilkuset lat.
Inna plotka głosi że założenia fizyczne robił jakiś facet z MIT (Massachusetts Institute of Technology). Ale przyznaję że nie miałem okazji zweryfikować tego śladu.
Po przejrzeniu encyklopedii z 1965 mogę autorytarnie stwierdzić że technika się jednak zmieniła, i to bardzo. A to co robimy obecnie to czasy bardzo nieodległe.
Picachu, nie będę dyskutował z wynikami badań, ale pokażę ci ciekawostkę przyrodniczą na worku :)
  • 0

budo_brus_gda
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
Zastanawiam się czy ktoś z Was umie wykorzystywać wspomianą falę w walce. A jeżeli już to czy robi ona więcej pożytku czy szkód?
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
Dwa razy weszło. Wrażenia tego pierwszego były takie że dostał w twarz a poczuł w potylicy. Poprosił żeby tego więcej nie robić.
Drugi przypadek w skutkach był banalny - poszły dwa przednie zęby. Kolega tak z 10-15 cm wyzszy i odpowienio większy.
W obu przypadkach działanie było zupełnie instynktowne. W walce sportowej nie widzę zastosowania. Powiedziałbym że techniki ręczne z falš wykazujš cechy technik kończšcych (koncepcja z karate).
  • 0

budo_picachu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 660 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk megalopolis

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
IRA ciekawa sprawa ze po blizszemu przyjzeniu sie, niemal w kazdej akcji w walce mozna fale zauwazyc. Problemem jest tylko czy ten fakt zaakceptujemy jako "ta" wlasnie fale czy tez nie.

Otoz aby ruszyc do przodu z atakiem reka badz tez noga nalezy nieco mocniej ugiac nogi, obizyc pozycje (chodzi mi o mocniejsze ugiecie niz wynika z samej pozycji walki :) ) aby wybic sie, ruszyc w przod. Jezeli przyjmiemy to za "ta" fale to jest tak jak i general mowil - ze fala towarzyszy kazdemu ruchowi nie tylko w TKD.



pozdrawiam
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
W końcu miał to być naturalny ruch.
Obawiam się że pełna fala dojdzie do skutku dopiero przy zejściu w dół podczas uderzenia. Ale z tym co napisałeś trzyma się całości (przynajmniej tak na oko :wink: )
  • 0

budo_carpediem
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Biała Podlaska

Napisano Ponad rok temu

Re: taekwondo pod lupa
Rzeczywiscie wykonanie fali podczas walki nie ogranicza sie tylko do zawodnikow TKD. Zaobserwowalem podobne zachowanie u fighterow w K1, PRIDE czy nawet walkach boxerskich. Zwroccie na to uwage jak jeden z zawodnikow ma lekko obnizona pozycje (tzw czajka :wink: ), nastepnie dynamicznie podnosi srodek ciezkosci z rownoczesnym parciem do przodu, a wyprowadzajac technike lekko sie obniza. Przede wszystkim dotyczy to ataku technika reczna i jest to raczej podswiadome niz mialoby wynikac ze znajomosci fali z TKD. Co do technik noznych tez mozna to podlaczyc, ale glownie do tych naciskajacych (np front kicki).

Prosty przyklad: np Fedor z PRIDE w parterze, kiedy ma goscia pod soba (nawet zasloniajacego sie nogami), unosi tylow troche w gore i z atakiem reki schodzi w dol. Co bedzie miec wieksza sile? Gdyby tylko uderzal, czy gdyby uderzal z opadajacym tulowiem? Stojac w wodzie (morze) czemu musisz stawic wiekszy opor? Zwyklej wodzie czy takiej opadajacej fali?

pzdr
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024