Skocz do zawartości


Zdjęcie

czym jest jiu-jitsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

czym jest jiu-jitsu
cze!!! jak tak czytam forum i obserwuję życie to się zastanawiam czy tak naprawdę jest jiu-jitsu, które ćwiczę. Jedne style przypominają jakieś ubogie karate (przeważnie sportowe jiu-jitsu), inne z kolei aiki-jitsu i aikido czy też judo. Gdzie przebiega granica pomiędzy stylami czy poszczególnymi sztukami walki.


Czy judo i aikido można uznać za odmiany jiu-jitsu, jeżeli wiemy że jiu-jitsu to sztuka ustępowania i omijania siły przeciwnika. Niektórzy mówią że jest to sztuka samoobrony itp...

na razie wszystko to w wielkim skrócie, zapraszam do dyskusji.
  • 0

budo_darsit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu

cze!!! jak tak czytam forum i obserwuję życie to się zastanawiam czy tak naprawdę jest jiu-jitsu, które ćwiczę. Jedne style przypominają jakieś ubogie karate (przeważnie sportowe jiu-jitsu), inne z kolei aiki-jitsu i aikido czy też judo. Gdzie przebiega granica pomiędzy stylami czy poszczególnymi sztukami walki.


Czy judo i aikido można uznać za odmiany jiu-jitsu, jeżeli wiemy że jiu-jitsu to sztuka ustępowania i omijania siły przeciwnika. Niektórzy mówią że jest to sztuka samoobrony itp...

na razie wszystko to w wielkim skrócie, zapraszam do dyskusji.



Cześć!

Marcin opowiem Ci anegdotke..." Kilku slepcow zawzielo sie , zeby opisac słonia :wink: Jeden chwyta go za ogon i mówi - słoń jest jak wąż! Drugi ,który złapał słonia za nogę na to- gówno prawda, słoń jest jak słup!
it.itp. Rozumiesz co chcę powiedzieć ? Przeciez wiesz jak słoń wygląda nie?
Tak samo jest z ju jitsu! To wszystko odmiany walki, a walka pełni tu role słonia. Można twierdzić , że ju jitsu to to czy tamto, ale prawda zawsze wymknie się opisowi! Jeden kocha atemi i bedzie "karatował" w swoim ju jitsu, drugi wręcz przeciwnie bedzie tylko "dżwigniował" jeszcze inny "parterował" , albo mieszał wszystko razem .....itd.
Takie podziały mozna przeprowadzic ze wzgledu na kraj pochodzenia, czas powstania "systemu" i szereg innych , których nawet nie chce mi się wymieniać.....Możesz powiedzieć , że to jest ju jitsu bo to , bo to i bo to...Ktoś inny powie własnie że nie, bo to, to i to....Słowa przeciw słowom,podziały, podziały...

Kazdy system to zespol pewnych koncepcji najczesciej rozwinietych przez grupe ludzi. To rozwijanie ,to często zapożyczenia, jakieś własne doświadczenia, czyli nie da sie uniknąć różnych mieszanek, odmian itd. Ponieważ występują specjalizacje w poszczególnych szkołach używanie nazw pomaga w orientacji czym głównie dana szkoła się zajmuje.
Dzisiaj widzimy to chyba tak - robiom chłopy dżwignie- to JU JITSU!
Pierwotnie zdaje sie nie bylo to określenie jakich technik się używa, tylko w zestawieniu mieczami i innymi tego rodzaju przyborami to była faktycznie "łagodna droga" :? Były czasy , że wszystko co tyczylo walki wręcz to u japońców ju jitsu sie zwalo.

Dla mnie jest oczywiste , że aikido i judo to odmiany ju jitsu, ale mam świadomość, że może odezwać się tysiąc osob które powiedzą - NIE!
Jeśli ty masz na imię Marcin a ja ci będę wmawiał, że Darek to się zjeżysz nie? Otóż to, jeśli się z czymś utożsamiasz to nikomu nic do tego, dla siebie i tak będziesz Marcin! Dla tego aikidoka powie aikido to aikido a nie ju jitsu, to samo zresztą judoka....


Czy mam rację? I TAK- I NIE!

Pozdrowionka
DarSit
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
DarSit dzięki za odpowiedź, ale ja naprawdę czasami się zastanawiam czym jest jiu-jitsu, czy jest to tylko nazwa formalna dla pewnego typu technik i zachowań w walce czy też jest to coś głębszego. Dlaczego zawracam głowę - dlatego iż coraz częściej słyszę, że to czy tamto to jiu-jitsu ( np. trening interpretacji kata w karate ), nie chodzi tu o to że się pogubiłem, ale po prostu chciałbym poznać opinię innych jak to jest z definiowaniem różnych stylów sztuk walki. Co do aikido i judo są to zmodernizowane szkoły jiu-jitsu, wszak aikido wywodzi się, podobnie jak Hakko Ryu z Daito Ryu, judo ma swoje korzenie w szkołach takich jak Kito Ryu czy Takeda Ryu ( pośrednio Daito Ryu ).
  • 0

budo_ko-jot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
Czym jest jiu-jitsu????????
Dla "każdego" będzie ono czyms nieco innym - w zależności od tego kto jakich wartości poszukuje uprawiając sww.
Są osoby, które przyjmują wartość sww jako sztuki - dla nich ważnę będą między innymi płynnośc i piękno ruchu, formy tradycyjne itp. Mniejszą uwagę będą poświęćać tzw. skuteczności czy łączeniu technik np z boksem.
Osoby, które poszukują umiejętności sportowych ukierunkowane będą pod przepisy związkowe, lub inne warunkujące konfrontację sportową.
Istnieją i takie "indywidua", którzy poszukują tzw. realnej samoobrony - ci okazują zainteresowanie mixtem prostych "skutecznych" technik przygotowujących w jak najkrótszym czasie do wyzwań ulicy.
Są wreszcie ludziska, które przychodzą aby użyć rekreacji np. zamiast areobiku - jj to przecież także fajna ogólnorozwojówka.
Jest także grupa ćwiczących uwielbiających sparingi, konfrontacje nie chcąca uczestniczyć w życiu sportowym.
Dlatego w jj występują szkoły tradycyjne i modernizowane nawet w ramach tego samego klubu - i czy mozna określić, że jakieś jiu-jitsu jest gorsze - zdecydowanie nie!!! Zaspokaja po prostu inne potrzeby. Jednak nie powinno się łączyć tak różnych wymagań w ramach jednej grupy treningowej. Dlatego tak istotny jest uniwersalizm tej sww - każdy trenując w dobrym klubie znajdzie coś dla siebie.
Moim zdaniem nic nie umniejsza roli skuteczności szkół tradycyjnych wobec ich odmian zmodernizowanych, jednak proces, dydaktyki, nauki jest inny ukierunkowany na nieco odmienne cele.
Dla mnie osobiście jj jest pewnym sposobem na życie (nie mylić z zarabianiem pieniędzy). Trening po wielu latach ćwiczen jest rzeczą wtórną - po prostu musi być, bez tego trudno żyć. Zresztą w latach marazmu sportowego wogóle - powinniśmy się cieszyć, że jest ktoś chcący uprawiać jakikolwiek sport. Ten temat jest jak rzeka i każdy ma swoje powody aby uprawiać jj i inne sww i określać ich znaczenie samemu według własnych kryteriów.
Pozdrawiam serdecznie
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
Czym jest jj ? - dobrze odzwierciedlala to anegdota o sloniu ;)

Dla mnie jest to ogolnie walka wręcz opierajaca sie na dwoch zasadach:
minimum wysilku - maximum skutecznosci oraz ustap aby zwyciezyc

trzecia zasada o nie agresywnosci itp to juz sa zasady wspolczesne ktore powstaly kiedy trzeba bylo ludzi inaczej ukierunkowac a wiec trudno je przypisac jj ;)

Szkoly mimo roznej techniki kieruja sie podobnymi zasadami, specyficzna praca bioder itp.

Kazda technika jest rozna ale nie oto chodzi w walce aby znac technike tylko poznac ruch tylko wtedy naprawde cos jest skuteczne - poza pokazem.

Jujitsu nie ma formy ma tylko zasady - od ktorej strony nie zaczynalo by sie cwiczyc - koniec powinien byc taki sam jest to ruch wykorzystujacy slabosci przeciwnika. Jesli tego nie osiagamy to nie cwiczylismy JJ a ....

Tak jak w kazdym stylu tak i w odmianach jj i tak na polu walki pozostaje czlowiek a nie styl.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
Serdeczne dzięki za Wasze posty, usłyszałem parę istotnych rzeczy które chciałem usłyszeć - po prostu chciałem wiedzieć jak inni widz ą tę sztuke czy tylko jako fajną nazwę czy jako coś więcej.
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
chcąc dołożyć...ale tylko małą cegiełkę do tego co zostało już powiedziane przedstawiam kilka zdań (fragmentów)... jeżeli nie pomogą, to przynajmniej nie zaszkodzą... prawda ?

...jujutsu jest jedną z pierwszych metod walki pochodzenia japońskiego które próbowano zaszczepić w Polsce jeszcze na początku tego stulecia . Lecz co techniki te miały naprawdę wspólnego ze starą sztuką wojenną, rozprzestrzeniającą się w Japonii na polach bitew i której zasady były otaczane głęboką tajemnicą ?
Pod żargonowymi pojęciami „walka wręcz” lub „samoobrona” przez ostatnie ok. sto lat Europejczycy a nawet sami Japończycy kontynuowali podtrzymywanie złudzeń.

....należy podkreślić, że wszystkie systemy jujutsu sprzed okresu EDO (1603-1868) wiązały się z użyciem broni na polu walki. Stwierdzenie to nie powinno być zaskoczeniem, jeżeli tylko będziemy pamiętać, że jujutsu jest jedną z klasycznych form BUGEI. Klasyczne jujutsu zawierało takie metody prowadzenia walki jak uderzenia, niskie kopnięcia, rzuty, duszenia i trzymania które stosowano oczywiście na równi z bronię, jak i techniki wiązania (HOJO-JUTSU) oraz unieruchomiania i kontroli. Te dwie ostatnie metody były najbardziej rozwinięte w jujutsu i to one klasyfikowały ten system wyżej od innych sposobów walki.
Można zaryzykować tezę, że jujutsu było doskonałym systemem walki, bez tak zwanych „słabych punktów”.
Nazwa jujutsu jest więc generalnym terminem stosowanym do zaszeregowania systemów walki nie zawsze podobnych do siebie, różniących się np. pod względem technicznym. Jako zbiorowy termin stosowany do wszystkich tych systemów walki, jujutsu zaczęło egzystować dużo wcześniej niż owe formy zostały opisane.
Regulaminy i ograniczenia wszystkich odmian pojawiających się później, doprowadziły do przerodzenia się jujutsu w system "formalny" lub "estetyzm górujący nad autentyzmem", tym samym więc przyczyniły się do powstania jego fałszywego obrazu.
Można tu zacytować wypowiedź pewnego znakomitego eksperta tej sztuki walki: „dzisiejsi uczniowie przedsięwzięli studia, które w prawdziwej walce byłyby im tylko marną pomocą. Nie mogą oni zrozumieć prawdziwej „istoty jujutsu."
Wśród kilkuset systemów jujutsu, (ich ilość wiele dokumentów z ery feudalnej określa na 725) istnieje kilka, najwyżej kilkanaście stylów głównych. Tylko te należałoby brać pod uwagę gdy rozpatrujemy pochodzenie i historię tego systemu. Nie istnieje nic co wskazywałoby, że wśród tych systemów lub szkół znajduje się jakaś jedna, standartowa forma tej sztuki walki.
Odmienności szkół czy stylów ujawniają się we wszystkich formach tradycyjnych.
Czasami różnice te mogę być bardzo subtelne i wręcz niedostrzegalne, możliwe do wychwycenia tylko dla posiadających duże doświadczenie i praktykę. Dzisiaj obserwacja jest jednym ze sposobów uzyskania rzetelnych informacji o danej formie jujutsu. Pewnym mankamentem tej „obserwacji” jest konieczność rzetelnego kontaktu z kimś, kto jest przedstawicielem takiej klasycznej formy jujutsu. Jest to niestety bardzo trudne zadanie.

................................ :-)
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
Jak ktoś ma zdrowie i chęci zapraszam na skróconą historię Jiu JItsu pod adres
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
artykuł ze zdjęciami był zamieszczony w Samuraju w roku 2002
Obecnie zamieszczam w ww magazynie cykl artykułow na temat duszeń - będą techniki, metodyka oraz zastosowanie.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
Ja wolalbym to w ksiazce. Na plycie (pdf). Bedzie?
K_P
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu

artykuł ze zdjęciami był zamieszczony w Samuraju w roku 2002.


Jeden z lepszych artykulow z zakresu JJ
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
Sorki... "Historykiem" to ja nie jestem. Myslalem o artykulach Ryszarda na temat duszen etc.
K_P
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
W numerze 3 ( Samuraja ) jest wprowadzenie a w 4 już 1 częśc opisowa do technik z "serii " gołych duszeń hadaka jime + zdjecia. Nie wiem jak to zamieścił Michal, bo nie widziałem jeszcze numeru.
Będe chciał w pełni zrealizować temat, a więc będą artykuły o wszystkich "grupach " duszeń jak i o metodyce, zastosowaniu i obronie.
Bedzie to jeden z rozdziałow ksiązki o KTJ i Combacie - może za rok ???????????? :) :wink:
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
Dozyjemy? :roll:
K_P
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
Myślę, że tak. Np książkę, którą zapowiadałem o przyrządach w Combat ( m.in. yawara, baton, tonfa, nóż) jest już złożona w redakcji i czeka i ja też

sorry wyłączam sie bo już wyjeżdzamy na zawody do Grmanii
pozdro rJ
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
no to dajcie tam im wycisk i pokażcie czym jest jiu-jitsu!!! :) :D :-)
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu

no to dajcie tam im wycisk i pokażcie czym jest jiu-jitsu!!! :) :D :-)


oni jada na zawodu Viet Vo Dao ;)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
aha, ale to nie znaczy że szkopy mają taryfę ulgową :-)
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
Witam w przedświątecznej atmosferze... życząc skrobanych jajek moczonych w dyngusowych strugach wody ! Alleluja !!

A wracajac do tematu...poczytałem tu trochę na portalu o zasadach jj - miękkości, ustępliwości itp..itp..

Próba charakteryzowania Jujutsu poprzez JU jest na ogół związana z ustępowaniem większej sile.
Lecz JU to przecież także - podatny, zwinny i dążący do zwycięstwa.
A pierwsza formuła mówi tylko o kimś, kto potrafi pokonać przeciwnika. Powiedziałbym, że JU to raczej swobodne reagowanie ciała na wolę, co pozwala robić naszemu ciału to co chcemy zrobić. Ciało słucha naszej woli. Jest to pewnego rodzaju psychofizyczna koordynacja albo może specjalny sposób zachowań.
Nie wiem, czy takie stwierdzenie lepiej określi jujutsu jako sztukę walki ?

Myślę, że Kano tworząc np. formy kata w judo miał z tym zagadnieniem pewien problem. Jako przykład mogłyby służyć dwie formy kata GO NO KATA i JU NO KATA. Pierwsza to forma twardości a druga to forma łagodności.
Od razu rzuca się w oczy pewna sprzeczność - obie formy są przeciwieństwem w japońskim rozumieniu tego tematu.
Z tego co można się dowiedzieć, to Kano był przekonany, że główną zasadą judo nie jest JU (łagodność, ustępliwość).
Uważał on, że w walce są momenty kiedy nie należy ustępować, a to wiązało się na ogół z użyciem siły.
Kiedyś powiedział : ....poprzez ustępowanie w walce można zwyciężyć, jest wiele takich sytuacji w jujutsu i judo, kiedy takie zachowanie jest prawidłowe. Nazwa jujutsu czyli łagodny, ustępliwy określa bardzo obszerny system lub obszar działania... a przecież prawdziwe jujutsu to coś znacznie więcej i zdobycie zwycięstwa w jujutsu to nie tylko rezultat zastosowania ustępliwości.
Kano dla lepszego i prawidłowego zrozumienia tych zasad wprowadził termin seiryoku zenyo (maksymalna efektywność). Chciał on aby forma GO NO KATA była pewnego rodzaju balansem dla formy JU NO KATA.

Jako ciekawostkę powiem, że oryginalna forma GO NO KATA została ukryta jeszcze przed wojną przez Kano. Pod koniec wojny Kyuzo Mifune stworzył nowe GO NO KATA, ale to już była jego interpretacja.

Kodokan wiele form kata wyłączył ze swojego programu i to z różnych powodów. Mało kto zna takie kata jak IPPON YO GOSHIN JUTSU NO KATA FUJOSHI GOSHIN JUTSU NO KATA dla kobiet czy też GONOSEN NO KATA.

Wracając jeszcze na moment do zasady seiryoku zenyo to jest ona wykorzystana w jednym z nielicznych kata judo wykonywanych pojedynczo (seiryoku zenyo kokumin taiiku no kata). Jest to forma ćwiczeń wszelkich uderzeń i kopnięć czyli popularnego atemi.

Może ktoś coś dorzuci na temat pochodzenia różnych form kata ??
A temat goshin waza czy goshin jutsu nie jest ciekawy ?

pozdrówka :D
  • 0

budo_bartolomeo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
JIU JITSU jest sztuką walki ... :peace:
  • 0

budo_rednosee
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czym jest jiu-jitsu
a dla mnie BJJ to Bjj najlepszy system jaki może być ...każdy(akido,karate itd) jest dobry ale bez jiu -jitsu jesteś na ziemi jak ryba bez wody i jak ptak bez skrzydeł w powietrzu..
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024