Skocz do zawartości


Zdjęcie

tanto


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

tanto

po co to tanto jest w aikido?


  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
Tradycja, mowie cie zwykla tradycja. Kiedys uzywali do obcinania glow pokonanych przeciwnikow, i tak juz zostalo....
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
praktycznie rzecz biorac nie ma znaczenia co przeciwnik ma w dloni.. tanto jest symbolem broni krotkiej. Wskazuje na pewnie dobor technik ktore musimy wykonac by sie obronic przed atakiem. Inaczej rzecz biorac.. uke trzymajac tanto sugeruje nam ,ze bedzie atakowal w okreslony sposob..
glownie po to jest..
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto

praktycznie rzecz biorac nie ma znaczenia co przeciwnik ma w dloni.. tanto jest symbolem broni krotkiej. Wskazuje na pewnie dobor technik ktore musimy wykonac by sie obronic przed atakiem. Inaczej rzecz biorac.. uke trzymajac tanto sugeruje nam ,ze bedzie atakowal w okreslony sposob..

Czy to oznacza że kurczy się ilośc możliwych ataków jeśli uke trzyma w ręku tanto?
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
1. tanto to przecież nóż - spójrzcie na kali/escrimę i powiedzcie w jaki sposób będą atakowali nożem?
2. według mnie tanto pomaga zrozumieć znaczenie zejścia z linii i dystansu bo przecież jak zarobisz pięścia to masz podbite oko, a jak nożem masz dziurawe serduszko; szkoda tylko, że oprócz Tomiki tanto jest ostatnio mocno zaniedbywane...
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
uczy to dystansu, wyczucia timingu i paru innych rzeczy :D :-)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
oki, ale jesli tanto ma tori?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto

Tradycja, mowie cie zwykla tradycja. Kiedys uzywali do obcinania glow pokonanych przeciwnikow, i tak juz zostalo....


Drewnianym tanto ??? Panie, ludzie to se lubią utrudniac :)))
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
uke soku seme, seme soku uke
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
Gary - co ci sie stalo - taki byles sensowny a tu jakas popeline walisz, pisz z sensem albo spadaj
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
Samil hmm tak czytam i nie rozumiem co sie czepiasz garrego.. napisalem o tanto.. Szczepan napisale ,ze chodzi o obcinanie glow.. a Garry go wysmial.. skadinad sensownie.. no bo obcinani tradycyjne glow tanto drewnianym.. to mi jakos nie apsuje..
No moze sie myle.. albo ktos sobie posta usunal..
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
Gambit - owszem .. kurczy sie.. jezeli masz w reku narzezie to go uzyjesz. w zwazku z tym mozesz sie - mnniej wiecej spodziewac tego co zrobi uke.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
Smail.. hmm jezeli tori ma tanto.. ciekawy wariant i nie spotalem sie z nim..
forma jo vs. puste dlonie - rozumiem.. ale juz bokken vs. puste dlonie nie rozumiem bo to dla mnie samobojstwo..
w takiej sytuacji.. tanto vs. puste dlonie.. hmm.. nie chodzi o keashiwaza?
zakladam ,ze atak jest po stronie uke.. wiec jak? tori powinien dac mozliwosc ataku dla uke.. co dalej ? zaczyna sie to zapetlac.. :-))))
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto

Drewnianym tanto ??? Panie, ludzie to se lubią utrudniac :) ))


myslisz Garry ze ci sie to zrobilo bo wrociles do cwiczenia aikitaiso? :wink:

Drewniane tanto pojawilo sie wraz z rozwojem masowego aikido, bo prawdziwych zbraklo na magazynie. Ale kazdy szanujacy sie shihan prawdziwe tanto posiada. Niedawno Kanai sensei pokazywal nam jedno ze swojej kolekcji, sam zrobil. Z naginaty 8)

Sugano sensei tez zawsze cwiczy z tanto schowanym w keikogi.
Kiedys tanto(Prawdziwe, Garry, ostre i w ogole :wink: ) sluzylo na polu walki. Poniewaz wszyscy wokol mieli dluga bron (nie, nie miecze, ale dzidy, czy jakies wlocznie) to tanto sluzylo wylacznie do wykanczania goscia w poldystansie - czy to aby wsadzic mu szpile gdzie zbroja miala dziury, w oko, czy to aby gardlo czy kark przeciac.
Stad sie wywodza takie prostackie ataki za pomoca tanto jakie teraz cwiczymy i nie ma to absolutnie nic wspolnego z jakakolwiek walka nozem rotfl
A jak przeczytalem ze tanto to byc jakis symbol no to spadlem z krzesla :lol: Symbol falliczny :P A boken to nie symbol? A jak nie to czemu ? czym to sie rozni od tanto?Bo dluzszy?...... :roll: No nieeee....siwy dym.....
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
argument garrego o tym ze tanto jest drewniane wiec nie sluzy do odcinania glow jest taki ze nie wiem co powiedziec ze zdumienia....

Kurde a bokken jest jaki,
po jakiego wiec sie cwiczy te wszystkie ciecia itp..
zreszta garry zasugerowal, ze tsuki bokkenem to uderzenie, wiec moze faktycznie cos mu sie pomieszalo...

co do tanto w reku uke:

jest ono potrzebne to prawidlowego kierowania technika przez tori.
Przyklad
Kotegaeshi - 3/4 swiata robi to zle, jak nie 4/5 bo podczas rzutu uke np opiera sie reka o barki tori. Co to znaczy - to znaczy ze rownie dobrze moze sobie tego topri za wlosy zlapac, wsadzic palec do oka...
Jeli bedzie mial tanto w rece i tori poprowadzi technike tak aby tanto nie weszlo mu w brzuch i zeby nie "szlo" na jego linie centralna, to nagle sie okarze ze uke ma wielkie problemy aby siegnac tori, a w sytuacji czysto wykonanej techniki wogle nie mam mowy o siegnieci tori

wariant tanto w reku tori:

tu sprawa ma sie podobnie ja z bokkenem.
majac tanto w rece moge dowolnie dyktowac tempo i dlugos ruchu danej techniki
moge wymuszac pewne reakcje uke
moge gasic go w fazie poczatkowej, lub dawac mu szanse i wykozystywac to ze dalem mu jedna mozliwosc - tym sposobem wiem co zrobi i z gory juz wiem ze zwyciezam

To uczy tempa i rytmu w technice.
Ponadto ukazuje idee aikido - "to ja od poczatku do konca rzadze w technice i tylko ode mnie zalezy kiedy i jak skoncze"

Chetnie poslucham jesli ktos ma jeszcze inne spostrzezenia co do tanto
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
Smail to nie tak. tempo dyktujesz w kazdej technice.. niekoniecznie tanto vs. puste rece.. co do wymuszenia reakcji uke.. to tak samo .. Nie rozumiem . Maja w rece tanto dajesz sobie przewage.. zaden przy zdrowych zmyslach uke nie rzuci sie na ostrze.. wiec sie tak zastanwiam co wymysliles?
co do kote-gaeshi.. hmm. to jak sie niebedzie kontrolowc uke tylko jego nadgarstetek to technika bedzie kiepska.. I to kazda technika .. nie tylko kote- gaeshi. Jak toego nie ma to

nagle sie okarze ze

go Boga pokarze :-))

Szczepanowi jak widze sie wiekszosc z fallusem kojarzy.. Freud sie klania
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
aiki

nie kumasz mnie :-)

oczywiscie ze bez wzgledu czy tanto jest czy nie, czy bokken jest czy nie i czy jo jest czy nie techmniki trza robic tak samo (dobrze)

ale wlasnie po to jest ten caly sprzet zeby pewne rzeczy obrazowac, zeby wymuszac na tori takie a nie inne ruchy

jesli powiem ci trzymaj rece w takiej odleglosci od brzucha, to ni ekoniecznie zrozumiesz
ale jesi dam ci tanto i powiem rob, to jesli zrobisz inaczej to poprostu zobaczysz jze tanto idzie w twoj brzuch i skojazysz jak trzeba robic zeby bylo inaczej

co do tanto u tori - wybacz ale jestem za cienki zeby to samemu wymyslic... ake dziekuje za takie uznanie w twoich oczach :-)

to co opisuje nie ma nic wspolnego ze zdrowymi zmyslami, czy jakimis realnymi sytuacjami
tanto to nie noz, tak jak bokken to nie miecz, czy jo to nie kij(maczuga)

to poprostu przyzad treningowy, ktory daje mozliwosc przecwiczenia pewnych wariantow w taki sposob, ktory umozliwia lepsze zrozumienie mechanizmow rzadzacych w aikido.


Jesli by traktowac tanto jako noz i bokken jako miecz, to cwiczenie w ten sposob jak sie cwiczy w aikido zaczyna tracic jakikolwiek sens i wtedy zgadzam sie ze mozna to traktowac na zasadzie symbolu (i zgadzam sie z szczepanem ze w zasadzie chyba symbolu fallicznego, bo jakiego niby innego????)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto
no .. teraz juz chyba qmam..
chodzi o tzw .'tresure" uke.. dobrze kojarze? Mam w reku noz i mi go odbierz. Nie wiem czy dobrze mysle..
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto

Sugano sensei tez zawsze cwiczy z tanto schowanym w keikogi.
Kiedys tanto(Prawdziwe, Garry, ostre i w ogole :wink: ) sluzylo na polu walki. Poniewaz wszyscy wokol mieli dluga bron (nie, nie miecze, ale dzidy, czy jakies wlocznie) to tanto sluzylo wylacznie do wykanczania goscia w poldystansie - czy to aby wsadzic mu szpile gdzie zbroja miala dziury, w oko, czy to aby gardlo czy kark przeciac.
Stad sie wywodza takie prostackie ataki za pomoca tanto jakie teraz cwiczymy i nie ma to absolutnie nic wspolnego z jakakolwiek walka nozem rotfl


nie roftluj, tylko pisz od razu ze chodzi ci o wakizashi, a nie o tanto.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: tanto

nie roftluj, tylko pisz od razu ze chodzi ci o wakizashi, a nie o tanto.

Wakizashi trudno schowac tak w keikogi zeby nie bylo widac. Wakizashi ogrywalo kompletnie inna role w tamtych czasac :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024