Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zrobic berimbau?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_darck
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:N,E

Napisano Ponad rok temu

Jak zrobic berimbau?
Ma ktos moze informacje jak zrobic Brimbau, lub zna link do strony z tymi informacjami?
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
Witam.

No coz w polskich warunkach trudno znalesc odpowiednie materialy na budowe berimbau ... Ale coz zacznijmy od tego co bedzie potrzebne:

- tykwa (w polsce zwana chyba dynia ozdobna) - bedzie potrzebna na cabase. Mozna ja zastapic w ostatecznosci kokosem, lecz wtredy berimbau bedize tylko do treningu i nie zawsze uzyskamy jakis normalny dzwiek :]
- Kij - tu jest problem ... normalnie robi sie go z Beriby (pnacze w brazyli jezeli dobrze pamietam (a moze to drzewo bylo :P )), w polsce mozna pokombinowac z bambusem, cisem, leszczyna ... lecz niewiem na ile beda one dobre do tego celu ...

- Struna - najczesciej robiona jest z drutu z opon samochodowych, lecz mozna rowniez kupic drut na metry i nie powinno to duzo zmienic. Jak mozesz to jednak postaraj sie o drut z opony :]

- Sznurki - Jeden do mocowania struny na berimbau, drugi do mocowania cabasy ... Ten do mocowania struny moze byc grubosci sznurowki i dlugosci mniej wiecej pol metra, ten do mocowania cabasy powinien byc z wlokien naturalnych, i powinien byc dosc gruby (by nie przecinac cabasy oraz by nie pekl ...

- gruba skora - okragly kawalek grybej (pol centymetra albo cos) skory. Przybija sie go na "szczycie" berimbau by na nim opierac strune (by sie nie zeslizgiwala, by nie niszczyc drewna itp ...).

- Narzedzia - noz, pila, papier scierny itp ...

A wiec do roboty ... idziemy do lasu lub ogrodka znajomego i wycinamy mu kawal kija (albo z kwiaciarni kupujemy bambusa :] ) Dlugos powinien miec okolo poltorej metra (? moze wiecej troche nie mierzylem wsumie swojego :> ) Jak zmierze powiem ile ma moj, lecz nie jest to chyba scisle okreslone ... Wiec zcinamy kawal drewna .. czyscimy z kory, podsuszamy (wczesniej chyba warto go naoliwic lub cos by nie pekl ...). bierzemy w lapke pilke lub noz i obskrobujemy dol (tam gdzie kij jest grubszy) az uzyskamy dosc spore zcieszenie (bedziemy na nim zaczpeiac strune wiec nie powinno byc stozkowate). Bierzemy nasz kawalek skury i 2-3 gwozdzie .. przybijamy na szczycie berimbau kawalek skury (uwarzajcie by nie pekl kij). Kij mozna jak sie chce pomnalowac, polakierowac (chyba nawet powinno sie by nam nie zgnil itp ...) NO i kawal kija na berimbau mamy gotowy ... Wezmy sie za cabase ... bede mowil na podstawie kokosa bo o niego najlatwiej w polsce. Wiec bierzemy kokosa (powinien byc w miare okragly i jak najwiekszy (zazwyczaj sprzedawane sa bardzo male, lecz nie przesadzmy z wielkoscia :> ) ). Obcinamy gore (na wysokosci okolo 3/4 kokosa jakos tak) wyskrobujemy wszystko ze srodka az do drewna ... Bierzemy wiertarke i wiercimy dwa otwory w spodzie naszego pudla rezonansowego (kokosa) na szerokosc troche wieksza niz grubosc naszego kija (jak zrobisz za duze to zacznie ci sznurek przecierac kokosa). BIerzemy sznurek (ten grubszy do mocowania cabasy) i przeppplatamy go przez owe dziurki tak by mozna bylo go naciagnac na napiety kij do berimbau (musisz poeksperymentowac) ... Strune z jednej strony zakrecamy by byla petelka (na zcieszenie na grubszym koncu berimbau :] ), a z drugiej strony robimy mala petelke przez ktora przeleciemy linke (ta ciensza :>). linke trzeba zawiazac w miare dobrze by sie nie zerwala ... No i mamy wsumie nasze berimbau prowizoryczne .. do tego kawalek ciekiego dosc dlugiego i sprezystego (okolo 30 cm) kijka do uderzania w strune, oraz kamyk (w miare zaokraglony o ksztalcie jajka chyba bedize najlepszy) i mozemy zaczac grac ...

Aha kokosa warto oszlifowac z "wloskow" by nie tlumily dzwieku ...

Co do naciagania berimbau to najlepiej zobacz jak to robia inni ... za duzo opisywania, szczegolnie jak masz twarde drewno to trzeba sie nameczyc :]

Aha chcialbym powiedziec, ze nie robilem kompletnego berimbau, a to co napisalem jest tylko doswiadczeniami z "nieskonczonych prob", textow z sieci oraz na podstawie orginalnego berimbau :] Niewiem jak sie sprawdzi kokos (na orginalnym kiju brzmi tak sobie, na leszczynie moze woglew nie brzmiec :>) ... Coz jak cos zle powiedzialem to mnie poprawcie ... a najlepiej jak sie wypowie ktos kto robil sobie berimbau w calosci :>

Pozdrawiam.
  • 0

budo_verdugo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
Przepis na berimbau Gubrin-a jest spoko , sam mam 2 beri zrobione w ten sposob : bambus z kokosem oraz leszczyne ( podsuszam ja jeszcze ) ...
musze stwierdzic ze 70-80% brzmienia beri opiera sie na cabasie , wiec posiadacze kokoskow chocby nie wiem jakie mieli kijki nie wykrzesaja ze swoich instrumentow dobrego dzwieku ( ale do pobrzdekania bedzie git :D )
gdy ktos ma juz "tykwe brazylijska" - bo tak chyba to sie nazywa :? , to chocby mial zwykly kij to i tak zagra to przyzwoicie ( polemizuje teraz , wiec nie komentujcie tego zbyt powaznie , moje kijki na org. cabasach graja bdb )
  • 0

budo_martin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
Myślę, że i tak warto sobie trochę kasy uzbierać i kupić sobie poprostu berimbau z prawdziwego zdarzenia. Mam w chacie, taki który jest właściwie złożeniem dwóch 'kijów', tzn. kij z jednego i cabasa z drugiego i oczywiscie struna z opony. Gra całkiem nieźle pomimo tego, że ma pękniętą, acz sklejoną cabasę.
Do nauki nadaje się w 100%, ale i tak zbieram kasę na nowy.

Patyk Gubrina widzialem - i podziwiam. Miałem okazję grać i muszę przyznać, że całkiem nielicha maszynka (mówię czywiście o oryginalnym beri, a nie kokosowym :D ) Co do kokosowych beri jeszcze nie widziałem, więc nie wypowiadam się, ale myślę, że tradycyjne są dużo lepsze i zgodne z tradycją :-)


pzdrw
  • 0

budo_kozi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
boshe przeciesz ten temat juz byl... 8O tam bylo napisane skad wziac materialy itp... wystarczy poszukac :) dodam od siebie. Ja swoje berimbau zrobilem z bambusa, strune wziolem z linki hamulcowej od roweru :) linki w oponach sie strasznie dlugo wyciaga :) . Co do cabasy to polecam tykwe, jak sie nie ma to moze jakos doniczka drewniana okragla da jakis rezonans, nie polecam globusa :)

p.s link do tamtego tematu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_verdugo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?

Myślę, że i tak warto sobie trochę kasy uzbierać i kupić sobie poprostu berimbau z prawdziwego zdarzenia.


nie no jasne ze tak , ale dla mnie na poczatek przemawia jego cena 300 zl to nie moj za niecale 10 zl :)
  • 0

budo_darck
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:N,E

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
Dzieki za odpowiedz. Kozi, gdzie te forum ma opcje szukaj ?
  • 0

budo_kozi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
opcja szukaj jest na stronie glownej portalu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] kolo linka z regulaminem forum i FAQ :)
  • 0

budo_zedd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walbrzych

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
Wlasnie, ja mam takie pytanko do osob ktore robilo beri z bambusa. Dokladniej chodzi mi o ta jak przygotowac bambus do giecia (namaczac or smthn.) jaka srednice powinien miec etc...
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
Ja jestem tego samego zdania,co Martin.U nas na treningu byl kiedys koles,ktory zrobil sobie berimbau z bambusa i w.w. materialow,ale berimbau ten nie brzmial jak prawdziwy brazylijski.
Poza tym cabaca z kokosu bedzie ciezsza,co utrudnia poczatkujacemu cwiczenie na berimbau.

Uwazam,ze powinno sie raczej kupic prawdziwy berimbau,chociaz do samego nauczenia sie gry na berimbau,taki bambusowy wystarcza.
  • 0

budo_zedd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walbrzych

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
Yhh... caly numer polega na tym ze prawdziwy berimbau mam, a dokladniej mialem bo mi sie verga zlamala. Cabaca jest, tylko musze sobie kij dorobic. Wiec pytanie dotyczace danych technicznych ;) ponawiam :-)
  • 0

budo_nishruu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
Ja sie boje sam robic, bo jeszcze mi ta struna w ryj strzeli albo cos :P Juz wolalbym kupic, no ale 250 zl to nie bardzo ;/
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
Zacznijmy od czesci:

Bierzemy dlugi na okolo 1.6 metra kij berimby, prosty, gruby na ok. 2.5 cm u jednego konca i 2 na drugi.

Dołączona grafika

Odzieramy kij z kory:

Dołączona grafika

Nastepnie ostrym nozem nacinamy zaczep na strune na grubszym koncu kija:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Nastepnie z drutu grubosci ok. 1 mm wykonujemy strune. Drut bierzemy z opony, wycinamy go nozem z wewnetrznej bocznej czesci i oczyszczamy nad ogniem z resztek gumy. Na jednym koncu zwiazujemy pętle, ktora znajdzie sie na wcieciu w berimbao, na drugim koncu mniejsze uszko, do ktorego przywiazujemy kawalek sznurka:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Wybieramy owoc cabasy, dla Gungi winien miec srednice ok. 18-20 cm, dla Violi ok. 12 cm. Wycinamy brzeszczotem otwor w powiedzmy 4/5 dlugosci cabasy. Oprozniamy z nasion, oczyszczamy wewnatrz papierem sciernym.W dnie wiercimy dwa otowry, przez ktore przewlekamy kawalek sznurka i zawiazujemy z drugiej strony :)

Dołączona grafikaDołączona grafika

MONTAŻ:

Naciagamy strunę:

Dołączona grafika
Dołączona grafika
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Nastepnie zakladamy cabase:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_darck
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:N,E

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?

Zacznijmy od czesci:

Bierzemy dlugi (...)


Opis niezbyt skomplikowany, ale dobrze by bylo gdbyby te obrazki sie wyswietlaly ;)
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
Witam.

Proponuje wziac wlasciwosci obrazka (kwadraciku) skopiowac linka do pliku i otworzyc w nowym oknie explorera :]

Najwidoczniej serwer nie obsluguje zdalnego wyswietlania pliczkow ... :]

Pozdrawiam.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
nie chcialo mi sie dogłebnie opisywac, majsterkowicze i tak sobie poradza. A zdjecia u mnie sie normalnie pojawiaja, moze to tylko u mnie, nie wiem, o co chodzi. Moge zamienic je na zwykle linki
  • 0

budo_patrykcapo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
jeśli możesz to zmień te obrazki na linki
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_patrykcapo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic berimbau?
wielkie dzięki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024