Skocz do zawartości


Zdjęcie

SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_msj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 197 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Obiecana Ziemia

Napisano Ponad rok temu

SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
Ostatnio przegladalem sobie w necie strony o aikido i natrafilem na kilka styli(?) aikido zupelnie mi nieznanych. Trenuje aikido aikikai. Mam pytanie: czy ktos wie czym aikido shudokan i aikido yoshinkna roznia sie od aikikai?

czy sa jeszcze jakies inne odmiany style (?) aikido?
  • 0

budo_ola
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
Może zabrzmię jak typowy laik, ale shudokan od aikikai różni się tym, ze w tym pierwszym do czarnego pasa dochodzi sie po roku treningów - dla mnie to jest abstrakcja - trenuje aikikai półtora roku i nie odważyłabym się jeszcze założyć czarnego pasa..
Techniki na zdjęciach i filmikach wyglądają podobnie :wink:
Innych różnic nie znam.. :D choć na pewno jest ich sporo..
  • 0

budo_nix
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz - Rybnik - Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
Jak to w ciagu roku? A moze czarny pas jest tak samo traktowany jak bualy w Aikikai. No bo chyba nie jest tak, ze po roku cwieczen, ubieram czarny pas, robie kurs instruktorski i od razu zaczynam uczyc.... A moze jest to w jakis sposob zwiazane z nadawaniem stopni wyzszych.... A w ogole niech ktos sie wypowie wlasciwie jakie sa tam stopnie, lub gdzie mozna o tym pocztac....
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI

Style w Aikido

Aikido nie ma podziału na odmiany. Jest ono jak tort. Możesz pociąć go w trójkąty lub kwadraty lub po prostu możesz dłubać w nim widelcem ale on zawsze będzie smakował jak tort! Aikido w oryginale rozwinięte zostało przez jednego człowieka - O Sensei. Wielu uczniów, których trenował O Sensei zdecydowało się dzielić swoją wiedzą na temat Aikido otwierając swoje własne dojo. W zależności od wielu czynników dynamicznej natury Aikido, różni studenci O Sensei interpretowali Aikido na swój własny sposób. W ten sposób narodziło się wiele styli Aikido. Najbardziej powszechne z nich są wymienione tutaj wraz z krótkim wyjaśnieniem na temat różnicy po między nimi. Każdy styl ma swe silne i słabe strony ale wszystkie są silne ukorzenione w podstawowych zasadach co czyni Aikido tak unikalną sztuką jaką jest. Nikt nie powinien rozważać czy dany styl jest lepszy czy gorszy niż inny. Każdy powinien raczej znaleźć swój własny styl, który najbardziej mu pasuje. Czynniki zewnętrzne jak np. położenie geograficzne mogą oczywiście ograniczać możliwości wyboru. Nie ma znaczenia, który styl wybierzesz. Tak na prawdę to nie ma znaczenia jaki styl wybierzesz. Tak czy inaczej polecenia instruktora będziesz interpretował indywidualnie i w ten sposób rozwiniesz swój własny, indywidualny styl Aikido. Można więc powiedzieć, że jest tyle styli w Aikido ilu jest jego uczniów.
Chociaż bez wysiłku widać, że poniższa lista jest wystarczająco prowokująca, my będziemy ograniczali naszą definicję Aikido do podążania prostą drogą O Sensei Ueshiby. Klasyfikacja na kategorie jest na prawdę bardzo dowolna.

"Stare" szkoły

Wymieniamy tu szkoły, które wywodzą się z technik przedwojennych.

Aiki-Budo
Jest to nazwa nadana sztuce O Sensei, która nauczana była w początkowym okresie rozwoju Aikido. Jest ona bardzo bliska poprzednio istniejącym formom Jutsu, takim jak Daito-ryu czy Aiki-jutsu. Jest ona zaliczna do najcięższych form Aikido. Wielu wczesnych studentów O Sensei zaczynało w tym właśnie okresie. Wym właśnie stylu naukę zaczynano również w wielu szkołach zamorskich (zagranicznych) np. Abbe-sensei nauczający w UK w latach 50-tych.

Yoseikan
Forma ta rozwinięta została przez Minoru Mochizuki, który był wczesnym studentem O Sensei i Kano sensei w Kodokan.
Styl ten zawiera elementy Aiki-Budo połączone z elementami Karate, Judo i innymi sztukami.

Yoshinkan
Styl ten nauczany był przez starszego Gozo Shioda'e Shioda-sensei uczył się razem z O Sensei od połowy lat 30-tych. Po wojnie został zaproszony do rozpoczęcia nauczania i założył organizację znaną jako the Yoshinkan. W odróżnieniu od późniejszych organizacji, Yoshinkan zawsze utrzymywał przyjacielskie stosunki z Aikikai zarówno przed jak i po śmierci O Sensei. Yosihinkan jest najtrudniejszym stylem Aikido, bazującym głównie na skutecznej praktyce i fizycznych, siłowych technikach. Jest nauczany w wielu szkołach Japońskiej Policji. Międzynarodowa organizacja zrzeszająca szkoły Yoshinkan znana jest pod nazwą Yoshinkai i posiada aktywnie działające oddziały w różnych częściach świata. W ostatnich latach pojawiło się wiele odmian tego stylu, głównie rozwijanych z powodów politycznych.

"Nowoczesne" szkoły

Zawiera się w nich większość nauczanych dzisiaj technik. Wiele z tych odmian nauczanych jest dziś przez starszych uczniów O Sensei z rozbieżnościami, które wykształciły się po śmierci Fundatora. Wszystkie zarzekają się, że nauczają sztuki O Sensei chociaż często mają ze sobą na prawdę bardzo niewiele wspólnego.

Łącząc je z notorycznie niejasnym stylem nauczania O Sensei oraz z historią o słoniu i ślepym człowieku możemy wyobrazić sobie o co na prawdę w tym chodzi :-)

(org.: "Taken together with O Sensei's notorious obscurity in teaching style, the story of the elephant and the blind men may give us some clue as to how this could have come about :-) . " - przetłumaczenie tego sprawia mi problem, jeżeli ktoś może pomoc proszę o kontakt.

Wielu z nas ma swe uprzedzenia i preferencje wśród tak wielu styli ale każdy z nich ma swe silne i słabe strony i wszyscy powinniśmy nauczyć się czegoś z każdego z nich.

"Tradycyjne" szkoły

Aikikai
Aikikai jest wspólną nazwą styli nauczanych przez Kisshomaru Ueshibe, syna O Sensei, który uczył pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Aikido. Większość postrzega tę szkołę jako główną linę w rozwoju Aikido.
W rzeczywistości, sytl ten jest raczej jak "parasol" niż jakiś specyficzny styl ponieważwydaje się, że wielu idywidualistów w organizacji naucza go w całkiem różny sposób. Aikido nauczane prze Ueshibę-sensei jest generalnie bardzo szerokie i płynne z naciskiem na standardowy program kursu z małym lub z brakiem nacisku na trening z bronią. Inni nauczyciele z auspicjami Aikikai (jak np. Saito sensei) kładą większy nacisk na praktykę z bronią.

Iwama-ryu
Styl nauczany przez Morihiro Saito, bazujący na dojo Iwama, jest przeważnie traktowany jako znacząco stylistycznie różniący się od Aikikai. Dlatego też wymieniony jest osobno chociaż jest ciągle częścią Aikikai. Sito seinsie był przez długi czas uchi-deshi O Sensei, zaczynając w 1946r. i pozostając z nim do śmierci. Wielu uważa, że Sito sensei był uczniem, który spędzał najwięcej czasu na nauce u O Sensei. Saito sensei twierdzi, że próbuje on uczyć sztuki Aikido dokładnie tak jak uczył go Fundator. Technicznie, Iwama-ryu nawiązuje do stylu, którego uczył O Sensei we wczesnych latach 50-tych w dojo Iwama. Repertuar techniczny jest szerszy niż w większości innych styli a największy nacisk położony jest na trening z bronią.

Szkoły "Ki"
Jeden z najbardziej znaczących podziałów w świecie Aikido przydarzył się w 1974 roku kiedy Koichi Tohei, Główny Instruktor Aikikai zrezygnował z tejże organizacji i założył Ko no Kenkyukai aby uczyć Akido z silnym kładąc silny nacisk na aspekty Ki. Od tego czasu utworzyła się mała interacja pomiędzy szkołami tradycyjnymi a szkołami Ki.Wszystkie te sztuki określają się jako Ki Aikido chociaż występuje pomiędzy nimi tylko mały kontakt.

Shin-shin Toitsu Aikido
Styl założony przez Koichi Tohei - Aikido z jednolitym Ciałem i Umysłem. Tohei-sensei kładzie wielkinacisk na zrozumienie koncepcji Ki i rozwój tego akceptu niezależnie od treningu Aikido dla zachowania ogólnego zdrowia w życiu codziennym.
Jest to jeden z najłagodniejszych styli Aikido i chrakteryzuje sią łagodnymi ruchami, które często przeplatane są skokami i przeskokami. Większość szkół nie jest zorientowana na praktykowanie techniki, traktując ćwiczenia fizyczne jako drogę do dalszego rozwoju Ki.
W ostatnich latach. Tohei-sensei zaczął odchodzić coraz dalej od Aikido i poświęcił się prawie wyłącznie treningowi Ki. Ostatnie wiadomości donoszą, że Ki no Kenkyuka wystąpił z inicjatywą potraktowania Shin-shin Toitsu Aikid jako międzynarodowej dyscypliny sportowej.

Kokusai Aikido Kenshukai Kobayashi Hirokazu Ha
O'Sensei Ueshiba pod koniec swego życia wprowadził do Aikido techniki meguri, czyli okrężne ruchy nadgarstka. Dzięki temu w techniki można wkładać jeszcze własnej siły fizycznej i jeszcze lepiej wykorzystać siłę przeciwnika.
Po śmierci O'Sensei jego uczeń sensei Hirokazu Kobayashi zaczął propagować ten styl i tak powstała szkoła "Kokusai Aikido Kenshukai Kobayashi Hirokazu Ha", której przewodniczy w tej chwili Sensei Andre Cognard. W ramach tej szkoły działa wiele organizacji, także w Polsce. Zmian tych nie zaakceptowali sensei w Hombu Dojo dlatego nie przyjęły się w szkole Aikikai.

Style "Sportowe"

Kolejnym z wielu wielkich odłamów w historii Aikido przydarzył się za życia O Sensei kiedy Kenji Tomiki zaproponował zracjonalizowanie treningu Aikido poprzez wprowadzenie Kata oraz konkursów. Od tego czasu poimiędzy szkołami Tomiki a szkołami preferującymi klasyczne Aikido pozostało niewiele wspólnego. W ostatnich latach jednak powstało wiele odłamów Tomiki-ryu, które porzuciły ideę konkursów.

Tomiki-ryu
Założona przez Kenji Tomiki i wczesnego studenta O Sensei, założyciela Judo Jigoro Kano. tomiki-sensei wierzył, że usprawnianie treningu Aikido elementami wprowadzanymi przez Kano z Judo sprawią naukę Aikido łatwiejszą, szczególnie w japońskich uniwersytetach. W dodatku miał nadzieję, że wprowadzenie elementów konkursowych spowoduje, że Aikido nie będzie już nigdy testowane podczas prawdziwych walk. Ten powyżej wymieniony przypadek był powodem podziału z O Sensei, który silnie wierzył, że w nauce Aikido nie ma miejsca na rozgrywanie zawodów. Tomiki-ryu charakteryzuje się używaniem w nauce technik Kata (wstępnie zaaranżowanych form) oraz przeprowadzaniem zawodów, zarówno gołymi rękoma jak i z użyciem gumowego noża.

txt ze strony: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI

Może zabrzmię jak typowy laik, ale shudokan od aikikai różni się tym, ze w tym pierwszym do czarnego pasa dochodzi sie po roku treningów


A tam... ja zdobylem po 3 miesiacach, 6 miesiecy pozniej zdobylem 2 dan a za jakis miesiac przymierzam sie do 3 dana. A wiec po roku mozna zdac duzo wyzej.
Coprawda nie umiem jeszcze padów, ale u nas 3 dany sa tylko Tori.
Jak sie do nas zapisuje nowa osoba to odrazu dostaje brazowy pas.
A jak postawi flaszkie to ma 1 kyu z miejsca.
  • 0

budo_msj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 197 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Obiecana Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
SID dzieki za tak dokladny opis styli aikido. Troche mi to wyjasnilo.

Czy poza Aikikai, Yoshinkan i Ki Aikido pozostale style sa obecne w Polsce?

Czy ktos zetknal sie ze stylem SHUDOKAN? Przegladalem ich strony i rzeczywiscie po roku mozna miec juz 1 DANA.

A moze znajdzie sie tu ktos kto mial stycznosc z AIKIDO SHUDOKAN?
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI

Czy ktos zetknal sie ze stylem SHUDOKAN? Przegladalem ich strony i rzeczywiscie po roku mozna miec juz 1 DANA.

A moze znajdzie sie tu ktos kto mial stycznosc z AIKIDO SHUDOKAN?

No ja sie zetknalem.
A podaj jesli mozesz linka do tej strony, gdzie jest napisane ze po 1 roku... 8O
  • 0

budo_nix
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz - Rybnik - Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
Zaraz zaraz... bo ja juz sie zgubilem w tym, czy Yoshinkan oraz Shudokan to to samo, chodzi mi o organizacje.... jesli tak, to dlaczego pojawiaja sie rozne nazwy.....?
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
Yoshinkan i Shudokan sa pokrewne ale nie takie same.
  • 0

budo_msj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 197 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Obiecana Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI


Czy ktos zetknal sie ze stylem SHUDOKAN? Przegladalem ich strony i rzeczywiscie po roku mozna miec juz 1 DANA.

A moze znajdzie sie tu ktos kto mial stycznosc z AIKIDO SHUDOKAN?

No ja sie zetknalem.
A podaj jesli mozesz linka do tej strony, gdzie jest napisane ze po 1 roku... 8O


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

1 dan po roku 2 dan po 2 latach 3 po trzech a czwarty wg uznania glowy shudokanu.

Zaraz zaraz... bo ja juz sie zgubilem w tym, czy Yoshinkan oraz Shudokan to to samo, chodzi mi o organizacje.... jesli tak, to dlaczego pojawiaja sie rozne nazwy.....?


Mnie sie tez tak wydawalo ze obie maja cos ze soba wspolnego ale nie wiem czy tak jest?
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
Ajaj ja sobie zartuje a tu powazne nieporozumienia.
Wiec tak:
Podejsc do egzaminu na 1 dan mozna u nas przynajmniej po roku praktyki OD OTRZYMANIA 1 KYU.
Do 2 dana przynajmniej po 2 latach OD OTRZYMANIA 1 DANA
Do 3 dana przyn. po 3 latach OD OTRZYMANIA 2 DANA
Przykro mi ale po roku sie nie da miec blacka :(
  • 0

budo_msj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 197 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Obiecana Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI

Ajaj ja sobie zartuje a tu powazne nieporozumienia.
Wiec tak:
Podejsc do egzaminu na 1 dan mozna u nas przynajmniej po roku praktyki OD OTRZYMANIA 1 KYU.
Do 2 dana przynajmniej po 2 latach OD OTRZYMANIA 1 DANA
Do 3 dana przyn. po 3 latach OD OTRZYMANIA 2 DANA
Przykro mi ale po roku sie nie da miec blacka :(


A więc nieporozumienie. Tylko że tak zostało to przedstawione na stronie shudokanu. Inna kwestia też że czas otrzymania 1 kyu i 1 Dana jest i tak sporo krótszy niż w aikikai?

Taisho jak rozumiem trenujesz lub trenowałeś SHUDOKAN Aikido. Możesz wyjaśnić czym się różnić od innych styli i na czym polega? Czym się różni od Aikikai?
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
Do MSJ
Tak czas jest krotszy od Aikikai ale trzeba powiedziec ze to czlowiek osiaga poziom czarnego pasa, nie wazne jaki jest limit czasowy.
Czas moze nas ograniczac i mozemy miec stopien kyu majac poziom 1 dan i odwrotnie mozna miec 1 dan a umiejetnosci kyu gdy nie jestes ograniczony czasem.
Moim zdaniem oba przypadki sa negatywne.

Shudokan powstal na bazie Yoshinkan. W sieci o Yoshinkanie mozna poczytac sporo.
Shudokan to taki Yoshinkan w wersji chopper :)
Czyli mniej uwagi skupia sie na tradycyjnych elementach (np. shikko), sposob siadania do seiza w Y jest scisle okreslony a w S poprostu sie siada :) No i wiele innych
Pozatym duzo skupienia jest na aspektach rozwoju osobowosci, checi osiagania, pokonywania przeszkod itp.

Co do techniki to jest kotsza, mniej finezyjna od Aikikai. Techniki podst. sa sformalizowane
Istnieje forma kata Kihon dosa, jej rozwiniecie to Rensoku Dosa lub kihon w parach, potem na bazie tego techniki egzaminacyjne i podstawowe, potem techniki bardziej dynamiczne np Jiyu waza a potem dopiero techniki praktyczne.
Wszystko to tworzy jeden ciag. Przypomina to budowanie domu, w ktorym
Kihon to fundamenty itd.
Taki krotki troche ten opis ale nie mam do tego weny
  • 0

budo_kashira
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
Zajrzyj na naszą stronę :idea:
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
Co do kryteriów egzaminów:
yoshinkan: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
yoshinkai :arrow: wymagania egzaminacyjne
  • 0

budo_o-s-c-a-r
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
Tak wogule to Yoshinkan w Polsce jest bardzo młody. Pierwsze egzaminy odbyły się w kwietniu 2003r, pod okiem H. Nagano sensei.

A co do egzaminów w shudokanie to z tego co słyszałem w ciągu 1,5 roku możn sie dorobić brązu, wystarczy mieć $$$.
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
main gott!!!

jak masz facet $$$ to sobie mozesz nawet teraz na sieci black belta kupic...
ciekawe skad masz takie rewelacyjne wiadomosci 8O
  • 0

budo_peedro
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
wiesz.. w sumie to prawda.. ale nie na tej zasadzie ze sobie kupisz ten pas, tylko za te duzo $$$ bedziesz jezdzil po seminariach i szkolach i cwiczyl, to czemu nie? bedziesz dostatecznie dobry - dostaniesz pasek..
  • 0

budo_wiechoo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: SHUDOKAN, YOSHINKAN, AIKIKAI
Jestem pierwszy raz na forum (oklaski proszę ) :wink:

SID dzieki za tak dokladny opis styli aikido. Troche mi to wyjasnilo.

Czy poza Aikikai, Yoshinkan i Ki Aikido pozostale style sa obecne w Polsce?


Mnie również trochę wyjaśniło (dzięki SID)

W Polsce obecne jest także Aikido Kobayashi, które mam przyjemność uprawiać u sensei Roberta Gembala (5 dan)

SID w swoim referacie pisze: "... powstała szkoła "Kokusai Aikido Kenshukai Kobayashi Hirokazu Ha", której przewodniczy w tej chwili Sensei Andre Cognard. W ramach tej szkoły działa wiele organizacji, także w Polsce..."

Wagę obecności tego stylu w Polsce potwierdzają staże prowadzone przez Shihan Andre Cognard'a - patrz temat:Staż z Shihanem Andre Cognardem w Warszawie - w tym ostatnim miałem zaszczyt uczestniczyć
(spotykają mnie same zaszczyty i przyjemności w związku z Aikido :wink: )

Wasza dyskuja o nadawaniu stopni wydaje mi się trochę akademicka żeby nie powiedzieć dziecinna. Podobne wypowiedzi pojawiają się również w innych postach naszego forum.
Mój sensei w swojej książce napisał:
...Do końca życia Hirokazu Kobayashi pozostał z tym samym stopniem - 8 dan od Morihei Ueshiby. Kobayashi zawsze mówił, że stopień to kwestia relacji mistrz-uczeń. Uświadamiał, że wartość stopnia polega na nadaniu go przez osobę, którą uznaje się za własnego mistrza i autorytet. Pojmowanie tej kwestii przez Kobayashiego oznaczało w praktyce ważność relacji mistrz-uczeń. Całkowicie zgadzam się z tym poglądem. Jest zgodny z prawdziwą tradycją i duchem sztuk walki...

Co wy sądzicie o realcji mistrz-uczeń w kontekscie nadawania stopni?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024