Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spyderco vs. Lansky


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Spyderco vs. Lansky
Mam właśnie istotny dylemat - przymierzam się do ostrzałki do swoich zabawek (będzie obsługiwała 2xplain + 1xcombo jak na razie) - i się gryzę: Spyderco TriAngle (~$43), czy może zestaw Lansky z dodtkowym kamieniem do ostrzenia ząbków (~$34)?

Potencjalne problemy z rysowaniem powłoki w Lanskim mnie jakoś nie przerażają, wydaje mi się że wkręcanie noża przez kawałek "czegoś" nie powinien być dużym problemem...

Radźcie, proszę :D

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
LAnsky wady :
-raczej nie nadaje sie do nozy powyzej 5 "
- nie trzyma kata przy ostrzeniu , im dalej od osi obrotu kat ostrzenia sie zmniejsza ( trzeba zmieniac zmocowanie nawet przy krotkim 4 " nozu
- uwazam ze jest klopotliwy i pracochlonny do montowania
- przy nieceramicznych root's trzeba uzywac olej
- ostrzenia zabiera duzo czasu ( trzeba ostrzyc obydwie strony oddzielnie)
- stozunkowo latwo mozna spieprzyc caly zabieg jezeli nie wykona sie takiej samej ilosci ruchow na kazdej stronie noza
- byl tak beznadziejny ze go oddalem za darmo

Spyderco :
- wad nie stwierdzono ( ewentualnie moze widzial bym 2 extra kmienie , o roznym coarse)
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
Hehehe... :)

Co niejako rozwiązuje zagadnienie, i rozwiewa wszelakie wątpliwości 8)

Dzięki Seiken!

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
Tak na powaznie , zaleta Lansky , jest to ze jednak jego gruboziarniste kamienie , cos tam z tego noza zbieraja i mozna ich uzywac do rekonstrukcji zniszczonego ostrza.
Spyderco raczej do tego sie nie nadaje ( przynajmniej trwalo by to kilka dni) , praktycznie slozy tylko do poostrzenia noza.
Polecam zakubic zwykly "bench stone" , na ktorym przy odrobinie wprawy spokojnie mozna zlikwidowac "szczerbate " ostrze.
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
Dzięki raz jeszcze - choć póki co nie mam zamiaru katować noży aż tak, żeby była potem konieczna rekonstrukcja :?

Pozdrówka,
AdamD
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
Miałem kiedyś diamentowego Lanskyego. Tata ma ceramicznego. Ogólnie nie byliśmy i nie jesteśmy zadowoleni. Na tym można bardzo dokładnie nieraz zepsuć ostrze ;) . A dodatkowi ciężki zestaw jak cegła był ...
Dużo lepiej spisuje mi się ceramiczne GATCO (też zestawik z systemem prowadzenia pod konkretnym kątem ... 10005 chyba). Chociaż dopracowanie techniki zajmuje trochę czasu a diabeł tkwi w szczegółach typu nacisk na ostrzałkę itp. Trafił mi się też jeden luźny element (średnia odsełka ma niedopasowany pręt, który w niej dość luźno lata), jak naciśniesz .. kąt jak zalecany do brzytwy może wyjść ;) . Albo śliczne ... okrągłe ostrze ;) .
Czasem brałem taką pojedyńczą osełkę (nóż niewkręcony w imadło) w łapę i ręcznie po ostrzu jeździłem z niezłym efektem :) .
Aha ... do dłuższych noży faktycznie te zestawy są nienajlepsze ...
Już przy SRK są problemasy z ostrzeniem czubka.
Przy składaku 4" jestem zadowolony ... ale nauczyć się ostrzyć na tym trzeba ...

Też szukam sobie czegoś dużego do domu zamiast Gatco.
A napewno czegoś mało agresywnego i kieszonkowego zamiast Gerberowskiego pilnika diamentowego (mała stalka).
Sądzicie, że taka długopisowa, ceramiczna stalka Victorinoxa do podostrzania noży z Carbon V i Amphibiana w przyszłości się sprawdzi ?
Takie typu V lub X coś mi się niespisują ... lubię sam dobrać kąt ostrzenia ...

Czy pilniki (coś jak balisong o średniej gradacji z jednej strony i dużej albo małej z drugiej) firmy DMT dobrze spisują się w terenie ?
Nie są za agresywne do stali wysokowęglowych ?
Bo podoba mi się kompaktowość konstrukcji i takimi dość wygodnie mi się zawsze ostrzyło.

Z góry dzięki za porady :)
  • 0

budo_bayonet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
Spyderco to bardzo dobra ostrzałka, ale gdy zobaczylem ile kosztuja diamentowe osełki które trzeba dokupić osobno...Jeśli chce się zmienić kont ostrza to Spyderco jest bezużyteczne.
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
Z mojego skromnego doświadczenia (Lansky'ego widziałem tylko na zdjęciu :oops: ) Spyderco Trianglesharpmaker jest chyba mniej kłopotliwe i skomplikowane w użyciu, niczego nie trzeba wkręcać, nic się nie rysuje itp...a nóż goli (i to nawet z AUS 6 :wink: ).
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky

Jeśli chce się zmienić kont ostrza to Spyderco jest bezużyteczne.


nie masz racji , spyderco , ma mozliwosc ostrzenia 30 i 40 stopni w standartowym ustawieniu , ma tez mozliwosc zamocowania kamienia , "na plasko" i wykorzystania ostrzalki jako bench stone , a wiec wybrania sobie dowolnego kata nachylenia noza
  • 0

budo_bayonet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
Chodzilo mi o to ze bez diamentowych prętów zmiana konta np z 45 na 40 stopni to nie łatwa sprawa.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
..a co diamentowe prety maja do kata ostrzenia ?Czy my na pewno mowimy o Spyderco Triangle ?
  • 0

budo_bayonet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
Jakoś nie chcialbym przostrzyc fabrycznie naostrzonego ostrza na mniejszy kąt stosując brązowe pręty medium.Bo te diamentowe za prawie 80$ sa jesli sie nie myle o grubszym ziarnie niz medium.A to że fabrycznie naostrzony noż z kątem np 45 stopni możma bez problemu ostrzyc na Tri Angle to sie zgadzam.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
Jezeli dobrze rozumiem to chodzi tobie o to ze potrzeba diamentowych pretow ( ktore rzeczywiscie zbieraja metal troszke bardziej agresywnie niz ceramiczne) zeby zmienic kat ostrza .
Ceramiczny Spyderco radzi sobie z tym co prawda rowniez dobrze , oczywiscie mowie to o przejsciu o 5 czy 10 stopni , do powaznych prac c trzeba sie rzeczywiscie zaopatrzyc w diamenty
  • 0

budo_bayonet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
Dokładnie.Przy standardowych brazowych prętach jest to raczej pracochłonne zadanie a komplet Tri Angle + diamentowe pręty to już spory wydatek.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
Hmm, a ja mam problem z tym nożem:
Dołączona grafika
CKRT M18

Mam zwykłą płaską osełkę, dwustronną - tylko nie mogę utrzymać stałego kąta przy ostrzeniu tego zaokrąglenia. Jakieś sugestie?
  • 0

budo_syrin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Spyderco vs. Lansky
Witam!
Mam ostrzalke Spyderco juz prawie rok, i nie moge sie nacieszyc - prosto, szybko i skutecznie. Z drugiej strony, ma ona jedna wielka wade - strasznie rozleniwia czlowieka :) Co do zmiany konta ostrza, wszystko zalezy od czerpliwosci i wolnego czasu, ktorym czlowiek dysponuje. Jesli stal noza jest z tych prostszych i tanszych, mozna zaczynac prace na zwyklej oselce za kilka zlotych, a kiedy kont ostrza bedzie ustawiony, kontynuowac na Spyderco. Noz CKRT wlasnie do takich nalezy, wiec nie musi byc problemow, a zeby bylo latwiej, jego klinge mozna zamalowac flomastrem (ta czesc, ktura ostrzymy) i pilnowac caly czas kont ostrza. Trening czyni mistrza poklon
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024