Skocz do zawartości


Zdjęcie

[metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

[metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek
Zęby zbierano workami

"Chleba i igrzysk" - „Panem et circenses" wolał rzymski motloch, gdy poziom produktu krajowego brutto zbliżał się do niebezpiecznie niskiej granicy. I najbardziej był zachwycony, gdy dostawał to, co zaspokajało jego elementarne potrzeby: wreszcie coś zjeść i rozładować frustracje.
Każdy oświecony cesarz wiedział; lud szemrze - czas organizować walki gladiatorów. Niekiedy całkiem spore. Podczas igrzysk Trajana zginęło 10 tysięcy ludzi i 11 tysięcy zwierząt. Przywołałem Trajana, choć nie jest to najszczęśliwszy przykład, bo cesarz ów czteromiesięcznym widowiskiem uczcił zwycięstwo w Dacji. Znaczy się, w starożytnym Rzymie mordowano nie tylko z odwiecznej ludzkiej żądzy krwi i z braku pieczywa, ale też z radości. Rzymski lud był także rozweselon, gdy publicznie oglądał egzekucje. Stąd obyczaj publicznego karmienia lwów i innych stworzonek chrześcijanami oraz wszelkiej maści pozostałymi wrogami imperium.

I oto minęło, lekko licząc, 2000 lat. Jesteśmy ludźmi cywilizowanymi. My, humaniści .stworzyliśmy Amnesty International i Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Chronimy prawnie i religijnie godność osoby ludzkiej, zwalczając karę śmierci. Dbamy też, by jadalne zwierzątka mordować metodami najbardziej delikatnymi. Ba, nawet w Hiszpanii coraz donośniejsze są głosy, by skasować odwieczny sport iberyjskiego ludu - korridę. Półśrodkiem - raczej dla ochrony życia toreadora oraz pikado-rów - jest, by (przy pomocy sterydów anabolicznych) trzyletnie, gamoniowate jeszcze byki wyglądały jak „napakowane" pięciolatki. Budzą grozę wyglądem, ale są gnuśne i opieszałe. Amerykańskim turystom to na razie wystarcza.
Rzymskie imperium upadło w niesławie (pomińmy dla przejrzystości wywodu, że pozostawiło nam dorobek iluś tam filozofów, pisarzy, rzeźbiarzy i innych pięknoduchów). I oto lat temu kilkanaście dzięki telewizji satelitarnej obejrzałem narodowy sport innego imperium - amerykańskiego - czyli wrestling. Nigdy pojąć nie mogłem, dlaczego tak udawane, wręcz teatralne pojedynki budzą zupełnie prawdziwe, krwiożercze emocje publiczności. Nie umiem odgadnąć, czemu różne Hulki Hogany stawały się bohaterami narodowymi Ameryki. Ale już wtedy podejrzewałem, że jest to sport „zamiast". To zupełnie jak u nas, gdy „wyrób czekoladopodobny" zastępował czekoladę. Było jasne, że na tym się nie skończy.

Jak zwykle genialny, i tym razem miałem rację. Hulk Hogan odchodzi w niepamięć. Zaś wrestling zastąpiono czymś znacznie atrakcyjniejszym dla gawiedzi: walkami w klatce. Wyjaśnienie dla jeszcze niezorientowanych: walki w klatce zakładają brak wszelkich szlachetnych reguł. Napisałem: wszelkich? Przesadziłem! Zabijać jeszcze nie wolno. Można natomiast zadać każdy cios, każdą kończyną, byle skuteczny. Stąd w relacjach najczęstszym zwrotem sprawozdawcy sportowego jest: zęby zbierano workami. Oczywiście wiem, że i ten rodzaj walk praktykowano już w starożytnym świecie (tym razem w Grecji). Może nawet nieznacznie drastyczniej, bo pankracjaści (tak zwano zawodników tej dyscypliny) używali chwytów zapożyczonych z zapasów i ciosów bokserskich, a ponadto stosowali: wyłamywanie i wykręcanie rąk i nóg, wykłuwanie oczu palcami, łamanie nosów i gryzienie. Tylko proszę bez aluzji do Mike'a Tysona. Spyta ktoś, po co to piszę, skoro Rzym i Grecja to dawno, a Ameryka - daleko? Ano dlatego, że walki w klatce dotarły już do Polski. Inauguracja odbyła się w Szczecinie. I zaniepokoiło mnie w relacji nie to, że już wolno przeciwnikowi zdemolować kolankiem nereczkę. Trzeba było widzieć ekstazę i wypieki na twarzach licznie zgromadzonych dam. Były bardziej podniecone, niż gdyby motyli pocałunek na ich subtelnej dłoni złożył Leonardo DiCaprio i Michał Żebrowski.

--
Jerzy J. Kaczmarek
Krytyk muzyki POP
Redaktor naczelny Życia Otwocka
  • 0

budo_krvavy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek
Kolejny kandydat do kupy miesiąca.
  • 0

budo_trochim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek

Jak zwykle genialny, i tym razem miałem rację.

Szkoda, że ten geniusz objawia się w pisaniu rzeczy, o których nie ma się pojęcia.

Zaś wrestling zastąpiono czymś znacznie atrakcyjniejszym dla gawiedzi: walkami w klatce.

Dziękujemy, jednakże również gardzimy tą hałastrą, co pisze w brukowcach i mieni się krytykami.

Można natomiast zadać każdy cios, każdą kończyną, byle skuteczny. Stąd w relacjach najczęstszym zwrotem sprawozdawcy sportowego jest: zęby zbierano workami.

Nigdy nie zrozumiem tej przypadłości, jaką jest wymyślanie cytatów i wygłaszanie ich jako autentycznych wypowiedzi innych osób.

Oczywiście wiem, że i ten rodzaj walk praktykowano już w starożytnym świecie (tym razem w Grecji). Może nawet nieznacznie drastyczniej, bo pankracjaści (tak zwano zawodników tej dyscypliny) używali chwytów zapożyczonych z zapasów i ciosów bokserskich, a ponadto stosowali: wyłamywanie i wykręcanie rąk i nóg, wykłuwanie oczu palcami, łamanie nosów i gryzienie.

W zawodach Vale Tudo podczas zakładania dźwigni zawodnik najczęściej się poddaje i odchodzi bez żadnych poważnych urazów stawów i kości. Gryzienie, drapanie i wydłubywanie oczu jest kategorycznie zabronione.

Tylko proszę bez aluzji do Mike'a Tysona. Spyta ktoś, po co to piszę, skoro Rzym i Grecja to dawno, a Ameryka - daleko? Ano dlatego, że walki w klatce dotarły już do Polski. Inauguracja odbyła się w Szczecinie. I zaniepokoiło mnie w relacji nie to, że już wolno przeciwnikowi zdemolować kolankiem nereczkę.

Najpierw żalenie się, że walki są zbyt krwawe, a teraz narzekanie, że dba się o bezpieczeństwo zawodników. Co do tej relacji to sądzę, że była równie ograniczona jak autor np. relacja w Wiadomościach TVP.


Na koniec chciałem dodać, że żaden z zawodników walczących w Szczecinie nie odniósł żadnych poważnych obrażeń.
  • 0

budo_zekiet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 415 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław Wrocław piękna okolica Gdyby nie Warszawa była by stolic

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek

--
Jerzy J. Kaczmarek
Krytyk muzyki POP
Redaktor naczelny Życia Otwocka


Może to głupie pytanie, ale dlaczego krytyk muzyki POP pisze o SW i pojedynkach w klatce??
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek
Bo mu się wydaje że ma pojęcie o czym pisze :evil: Tak dalej pójdzie to tytuł "kupa miesiąca" będzie trzeba zamienić na "kupa tygodnia" :?
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek
Widać, że gość jest krytykiem muzycznym, bo łże jak z nut.
Moglibyśmy napisać o koncercie w filharmonii, że fatalny był, bo mało krwi. Tak samo by to pasowało.
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek
Gość pisze bo jest redaktorem jakiejś tam gazetki i ma prawo napisać co mu się żywnie podoba. Nie ocenia walk w klatce jako zawodów sportowych tylko jako zjawisko społeczne.
Nie każdemu musi się podobać to samo co wam, a że żyjemy w demokrtatycznym kraju w którym obowiązuje wolność prasy.... ;).
Pozatym widać że gość odrobił prace domową i wie o czym pisze.
Jeżeli nie podoba się wam artykół możecie napisać list do redakcji z własnym komentarzem.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek
Bossshhh poniżej pewnego poziomu. Po prostu debilstwo. Po prostu nie chce mi się tego komentować. Jest to równie sensowne jakby tenże "EXPERT" zajął głos w kwestiach:

- obróki plastiku w wysokiej temperaturze,
- zasadności użycia związków metali w budowie rowerów wyścigowych,

czy

- punktowania w boksie...

DNO! Debilstwo. Koronny przykład upadku myślenia...

SZANOWI EXPERCI:

W telewizji,
prasie,
innych mediach

- zanim zabierzecie głos - zastanówcie się, poczytajcie, potrenujcie, pooglądajcie chociażby filmy, zapytajcie zawodników, przejrzyjcie statystyki etc.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek

Pozatym widać że gość odrobił prace domową i wie o czym pisze..


WIE?!! Czytałeś to??? przestraszony :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

"Wyjaśnienie dla jeszcze niezorientowanych: walki w klatce zakładają brak wszelkich szlachetnych reguł. Napisałem: wszelkich? Przesadziłem! Zabijać jeszcze nie wolno. Można natomiast zadać każdy cios, każdą kończyną, byle skuteczny. Stąd w relacjach najczęstszym zwrotem sprawozdawcy sportowego jest: zęby zbierano workami. "

BREDNIE.

1) Są reguły i to sporo.
2) Zgonów nie ma.
3) Nie widziałem chociażby jednego zbieranego zęba w turniejach. Chętnie zobaczę...
4) Ekstaza publiczności - straszne - rzeczywiście...
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek

Zęby zbierano workami

"- Każdy oświecony cesarz wiedział; lud szemrze - czas organizować walki gladiatorów(...)

-mordowano nie tylko z odwiecznej ludzkiej żądzy krwi i z braku pieczywa, ale też z radości. (...)

- trzyletnie, gamoniowate jeszcze byki wyglądały jak „napakowane" pięciolatki. Budzą grozę wyglądem, ale są gnuśne i opieszałe. .
(...)

- To zupełnie jak u nas, gdy „wyrób czekoladopodobny" zastępował czekoladę. Było jasne, że na tym się nie skończy(...)

-Jak zwykle genialny, i tym razem miałem rację(...)

-Wyjaśnienie dla jeszcze niezorientowanych: walki w klatce zakładają brak wszelkich szlachetnych reguł(...)

-Można natomiast zadać każdy cios, każdą kończyną, byle skuteczny(... )

-Stąd w relacjach najczęstszym zwrotem sprawozdawcy sportowego jest: zęby zbierano workami(...)

-Oczywiście wiem, że i ten rodzaj walk praktykowano już w starożytnym świecie (tym razem w Grecji).(...)

- bez aluzji do Mike'a Tysona(...)

-Trzeba było widzieć ekstazę i wypieki na twarzach licznie zgromadzonych dam. Były bardziej podniecone, niż gdyby motyli pocałunek na ich subtelnej dłoni złożył Leonardo DiCaprio i Michał Żebrowski.

--
Jerzy J. Kaczmarek
Krytyk muzyki POP
Redaktor naczelny Życia Otwocka



:splat:
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek
"1) Są reguły i to sporo.
2) Zgonów nie ma.
3) Nie widziałem chociażby jednego zbieranego zęba w turniejach. Chętnie zobaczę...
4) Ekstaza publiczności - straszne - rzeczywiście... "

1) Jak się zapytam na Vortalu "Co to jest UFC?". To pewnie dostane odpowiedz że są to waliki bez reguł, a nie wyciąg z regulaminu zawodów, zresztą gość pisze że jakieś zasady tam są.
2) Widzę że w kwestji zgonów przynajmniej zgadzasz się z panem redaktorem :)
3) Też nie widziałem, ale w necie czytałem że i to się zdażą.
4) Dla niektórych straszne, i w całym artykule nie chodzi o to jakie są reguły, ale jak ludzie na to reagują. Tak samo krytykowany jest boks, że jest zbyt brutalny, że ludzie pasjonują się bezmyślną przemocą, mimo tego że boks jest dyscypliną olimpijską.
A tak szczerze ilu ludzi idzie na takie zawody i ocenia je pod względem technicznym, a ilu ekscytuje się że jeden drugiemu fajnie pierdolnoł?
Dyscyplina sportu jaką są walki w klatce promuje się jako najbardziej brutalny sport jaki istnieje, bo to się dobrze sprzedaje. Tylko że trzeba się liczyć z odzewem ludzi którym się coś takiego nie podoba.
Nie ma co reagować agresją i okrzykami co za głąb na niczym się nie zna tylko dlatego że mu się niepodoba to co zobaczył. Taka reakcja może tylko umocnić ludzi w przekonaniu że ekscytują się tym tylko tępaki które chcą popatrzeć jak jeden facet drugiemu spuszcza wpierdol, a potem uskutecznić to co zobaczyli w jakiejś bramie na przypadkowym przechodniu.
Pozdrawiam
I jeszcze raz zachęcam do napisania do redakcji, znalezienie ich adresu mailowego pewnie nie będzie trudne.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek
Dla chętnych podaje adres:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

NA łamach gtej gazety zamieszczają opinie na różny temat pod warunkiem ze są podpisane, zastrzegają tez sobie oczywiscie prawo do skracania wypowiedzi. Wiec jak ktos sie z was skusi, a ja przyuważe, nie omieszkam zamiesc jego opiniii w tym temacie :)

Ja osobidcie miałem mieszane uczucia co do tego felietonu, dlatego nie wylądował on w dziale kupa miesiąca. Tylko tutaj.
  • 0

budo_trochim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek

3) Nie widziałem chociażby jednego zbieranego zęba w turniejach. Chętnie zobaczę...

Podczas UFC 23 - "Ultimate Japan 2" w 3 rundzie Kei Yamamiya po uderzeniu Eugene Jacksona wypluł kilka zębów.
  • 0

budo_tarciu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 968 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek
I to jedyny taki przypadek w UFC (z tego co pamiętam kolesiowi wypadł ochraniacz, i zamiast włożyć go z powrotem wyrzucił poza klatkę), w Pride nie było żadnego.
Użycie ochraniacza na szczękę eliminuje problem wybicia zębów.

Autora tego... felietonu poniosła fantazja, a raczej zależało mu na tym żeby jego tekst był bardziej spektakularny.
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek
> Tarciu racja.

A potem przeczyta jedna z druga matka polka i jeszcze jakis emeryt i :
" co ta dzisiejsza mlodziez..."
No moze troche przesadzam.
Niemniej zeby artykul sie sprzedal musi w tresci miec "dziennikarska sensacje". Jesli czemus blisko do sensacji to dziennikarz moze ubarwnic troszke i to jez bedzie sensacja.
  • 0

budo_sorata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1768 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tomb Of The Mind

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek

Jesli czemus blisko do sensacji to dziennikarz moze ubarwnic troszke i to jez bedzie sensacja.

i przewaznie ubarwniaja ( to ich praca)
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek
Nie, oni maja dawac zetelna, objektywna informacje.
Inna sprawa,ze ze czlowiek nigdy dokonca niejest objektywny.
  • 0

budo_sorata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1768 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tomb Of The Mind

Napisano Ponad rok temu

Re: [metropol] Zęby zbierano workami - Jerzy J. Kaczmarek
jak by dawali zetelna prawde to wszystkie gazety byly by takie same
a oni wymyslaja coraz bardziej wstrzasajaca "prawde" zeby zbijac kase i naklad wiekszy miec
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024