Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
Obrona przed kopnięciami.

Jak napisał w Faq Aikido Szczepan, występuję a nie ćwiczy się jej dlatego że może lub jest niebezpieczna dla atakującego. Osobiście na treningach w dojo miałem okazję tylko raz ćwiczyć obronę przed kopnięciem, i musze przyznac że nawet jak na początkującego obrona nie była taka trudna do wykonania, natomiast lądowanie - tu zgadzam się ze stwierdzeniem Szczepana że niebezpieczne- było faktycznie pomimo dużej ilości wysiłku w poprawne zamortyzowanie dość bolesne, nawet na macie.
Moje pytania czy tematy do dyskusji, brzmą. Czy w waszych dojo ćwiczy się obronę przed kopnięciami, jesli tak to czy są to techniki Aikido, czy raczej wynikąją z chęci "ulicznego" przystosowania Aikido.
Czy spotyka się te techniki na stażach, czy uczył ich O Senseii, a jeśli tak, to czy naucza sie gdzieś jeszcze tych technik obecnie.
Z góry z głos w dyskusji chcę "podziękować" tym którzy ze stwierdzeniem że w Aikido nie ma obrony przed kopnięciami, i różnymi atakami będą dowodzić że jest nieskuteczne, ten temat przerabialiśmy już wiele razy.
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
u nas troche cwiczylismy obrone przed maegeri,a raz jak byl taki pol staz,pol trening z sensei Miazawa,to rzezbilismy przeciw bocznemu.poza tym malo...
rozczaruje cie,obrona przed kopnieciami nie jest prosta,a juz szczegolnie w wykonaniu poczatkujacych-polecam sparingi z kolegami z karate,kicka,thaia....
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
Chyba przesadzasz z tą trudnością... O wiele łatwiej obronić się przed kompnięciem (przykładowo) kickboksera, niż przed jego ciosem.

Ps: Nie dotyczy low-kicka. Na to Aikido nic nie poradzi
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
A pady nie są wcale tak trudne... Glównie z tego wzlędum że dominuja unieruchomienia
  • 0

budo_krzysiekk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
shomen ate ( tomiki aikido ) na low kick
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
hehe . przypominaly mi sie stare czasy.. np. mawashi shiho-nage ;)), mae-geri- irimi-nage , czy nikkyo na duzy palec u stopy.. tak.. byla taka egzotyka..
Od tego czasu uwazam ,ze mozna sie obronic..
I zapytamprzewrotnie. ilu aikidokow potrafi prawidlowo wyprowadzic mae-geri , mawashi o ile nie przyszli do aikido z innego kopanego sportu ?
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.

Chyba przesadzasz z tą trudnością... O wiele łatwiej obronić się przed kompnięciem (przykładowo) kickboksera, niż przed jego ciosem.

Ps: Nie dotyczy low-kicka. Na to Aikido nic nie poradzi

opierasz na doswiadczeniu?czy tak sobie piszesz?
shomen ate przeciw low-kickowi=> tez czytalem ten numer tatami,ale nigdy nie widzialem w akcji,choc Kenjiro uczyl na,ze jak leci low-kick,to skraca sie dystans jednoczesnie uderzajac prostego,co TROCHE przypomina mechanike shomen ate[/u]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.

A pady nie są wcale tak trudne... Glównie z tego wzlędum że dominuja unieruchomienia

Unieruchomienia??? 8O no chyba ze mowisz o duszeniach, to sie zgodze. U nas robimy prawie wylacznie dynamiczne techniki rzutowe przeciw kopnieciom. Ale spokojnie. Znaczy trzeba zluzowac dzwignie i bardzo zwolnic sam rzut.

Od czasu kiedy jeden kolega wybil sobie bark przy padzie(cwiczyl z jakims przyjezdnym i za bardzo sie rozgrzali :wink: ) cwiczymy to dosc rzadko. Ja czasami daje pare technik, kiedys zastepowalem Clauda na treningu dla poczatkujacych to porobilismy troche, ale prawie statycznie. Zeby sie nie pozabijali. Nie wiem dlaczego, jak sie naucza kilku technik przeciw roznym kopnieciom to juz im sie zdaje ze sa nieslychanymi fighterami :twisted:
No ale dlatego moze nazywaja sie poczatkujacy :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
Dziwne pytanie, chyba kazda z org. ma w swoich wymaganiach na 2 kyu techniki obrony przed mae-geri.
  • 0

budo_krzysiekk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
Cwiczymy w klubie shomen ate na low kick.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
Oj bolesne są dla uke, bolesne. Szczególnie jak się taki Tori rozochoci i pomoże nóżce polecieć wysoooooko -a wtedy to niezła akrobatyka dla uke murowana :) :) :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
a jaka jest obrona w aikido przed ushiro-mawashi-tobi-geri ?
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
Najlepiej się odsunąć i poczekać aż wyląduje :) :) :) :wink:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
taaa....

zawsze lepiej czekac az sie zmeczy - cale aikido :-)
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
Aiki: Odpowiem mało przewrotnie. Żaden. A przydałoby się co poniektórym, bo błędne wyobrażenie o chociażby mawashi-geri skutkuje czasem idiotycznymi pomysłami na obronę (patrz: J. Wysocki w serii "Obroń się sam" broniący się przed taekwondo-ką )

Macias: Opieram się na doświadczeniu, które w miarę skromnych możliwości staram się
przekształcać w teorię.

W tym przypadku na nieskuteczność obrony składa się tu kilka czynników
Najważniejszym jest to, Low kick jest kopnięciem wyprowadzanym z krótkiego dystansu. A Aikido w takowych nie funkcjonuje.
To, że ktoś stosuje przeciw takiemu kopnięciu shomen-ate (twardy blok? W Aikido???) samo o tym świadczy.
Niemniej nie polecam tej medody To stanowczo za słaby blok, żeby zatrzymać tak mocnego kopa. Zresztą w innych SW obowiązuje żelazna zasada, by nie blokować rękami kopnięć zadawanych poniżej lini tłowia.

Szczepan: Tak, unieruchomienia :) To, że akurat leci mae-geri nie przeszkadza przecież (a wręcz ułatwia- jakiekolwiek oporowanie jest skazane na porażkę) w chwyceniu po zejściu ręki uke i zrobieniu... tego co zwykle przeciwko technikom "ręcznym"

garry: na mae-geri świat się nie kończy. Pozatym, bez względu na wymagania rzadko ćwiczy się
te techniki. Ja przed egzaminem na 2gie kyu na codziennych treningach ćwiczyłem je może 5 razy...(przez 3 lata!!!). Ale wtedy (92 rok) było to tylko irimi-nage... Nie orientuje się w obecnych wymaganiach.
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
teraz tez jest tylko irininage ( w aikikai).
socjon-ok,sorry jesli cie urazilem
KrzysiekK-j.w
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
Macias: nie ma sprawy, nie takie teksty tu latają :)

Acha, jeszcze o shomen-ate. Sorry, jak wy sięgacie dłonią na wysokość kolana? Jesteście gibonami? :)
  • 0

budo_bynio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
Dajcie spokoj... przeciez kazdy wie, ze przed technikami typu maegeri najlepszą techniką jest koshi nage. Najlepiej w wersji ura.
Wiec po yoko musi zadzialac juji garami.
Przeciez to logiczne!
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.

garry: na mae-geri świat się nie kończy.


To był tylko taki przykład, że wogóle to coś tam jest. Co jest potem, pewnie raczej własna praca i experymenty. Techniki w aikido niezaleznie od ataku są bardzo podobne. Dlatego należy szukać nowych roziwiązań.

Pozatym, bez względu na wymagania rzadko ćwiczy się
te techniki.


I wcale się nie dziwie, te techniki to b. ciężka sprawa. Jak trzeba je robic na kims kto wie jak kopać :)

Ja przed egzaminem na 2gie kyu na codziennych treningach ćwiczyłem je może 5 razy...(przez 3 lata!!!).


2kyu w trzy lata, cosik szybko ;). Ja przed swoim egzaminem na 2kyu, miałem tego farta że miałem możliwość prowadzić jako asystent jedną grupę. To takie techniki bardzo często robiłem. Ele egzamin i tak opieprzyłem :)
  • 0

budo_introligator
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia i obrona przed nimi w Aikido.
Wiec jeśli chodzi o kopnięcia i Aikido to sprawa wygląda tak. Większość Aikidoków nie jest mistrzami w posługiwaniu się nogami powyżej pasa. Dlatego jeżeli się ćwiczy to ataki są „mało fachowe”. Trudno w takim przypadku osiągać jakaś zadawalającą biegłość. Poproszenie kolegów w których to nogi odrywa się często i wysoko od podłogi, też wiele nie daje bo jeśli już uda się ich na mówić na konkretne kopanie to konkretne wejście czy też inna technika niesie ryzyko bolesnych kontuzji. Tak wiec jest jak jest, szukać należy Aikidoków z kopana przesłością i do tego potrafiących lądować bez podwozia nocą i we mgle :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024