Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
129 odpowiedzi w tym temacie

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Podobno aikido się zmienia,czy jest możliwość,żeby w przyszłosci było skuteczne? :D

Jak wypierdolisz 80% technik, zmienisz system nauczania.
Dziad już pisał że aikidoka nie może dać wciągnąć się w bijatykę bo nic nie wskóra. Dostanie w łeb, a coś myślał hai? to tak jakbyś się zapytał jak bjj obroni się przed nożownikiem - też chuja zrobi.
Zostawmy aikido jako sztuka dla sztuki dobrze?


W dyskusji o seriach pojawił sie argument:
"Każdy cwiczy jak chce, aikido jest super, pod warunkiem że nie używa śie go do wali."
Istotą sztuki walki jest walka, jeśli się do tego nie nadaje, zmienić nazwę na "gimnastyka artystyczna". Faktem jest, że wiekszość ludzi nie nadaje sie do walki, lecz Aikido nadaje sie dla większośći.

"Nie cwiczy sie ataków."
Fakt. Sądzę że tego drastycznie brakuje, nie tyle w kwestii nieumiejetności atakowania, ale w kwestii wyobraźni.

"Nie ćwiczy sie bloków i gardy"
No to to jest kwestia braku wyobraźni u ćwiczącego.

Każdy pewnie kiedyś widział karatekida "wax on, wax off", czy techniki w aikido nie sa tylko środkiem przekazu, przynajmniej większość? Jakieś metaAikido na wyższym poziomie?
Fiodor, jak Twoim zdaniem trenować, i co wypierdolić by zrobić z tego SW?
Na tego kto to wymyśli czekają sława i pieniądze!

Lllllllllllllleeeeetss get rrrrrrredy toooo rrrrruuumbleeeeeee!
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
zostawic tylko kokyu nage...
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
No same kokyu...? Owszem, nie ma to jak zejście z linii i kokyu irimi, najlepiej łokciem, ale coś można by jeszcze zostawić...
A atemi? dużo mało? i czy kolano w żołądku to też atemi?
A jeśli tak, to czy to samo kolano na jajkach też się liczy? (szybciej i łatwiej w ciasnych spodniach) No i gdzie jest granica?
Nikyo irimi jakieś, czy cos.... PRZECIEŻ odpowiedź nie może być tak prosta, bo wszyscy by do tego doszli. Chyba...
  • 0

budo_taketa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

W dyskusji o seriach pojawił sie argument:
"Każdy cwiczy jak chce, aikido jest super, pod warunkiem że nie używa śie go do wali."
Istotą sztuki walki jest walka, jeśli się do tego nie nadaje, zmienić nazwę na "gimnastyka artystyczna".


IMHO Istotą AIkido nie jest walka a nie uważam AIkido również za gomnastyke artystyczną.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Taketa, powiem tak.
Istnieją różne krzesła, istotą krzsła jest to, że można na nim usiąść. Są różne krzesła, dla różnych celów i ludzi. Jednakże zawsze można na nim usiąść. Jeśli nie będzie można siąść, to już nie będzie krzesło.
Zatem jeśli aikido jest SW, istotą jego jest walka, bo ja na trenig przychodzę i rzucam ludźmi o matę, wykręcam im ręce etc. a nie zapalam kadzidełka i zastanawiam sie nad głębszym sensem miłości we wszechświecie.
"Jak ja słucham takich rzeczy, to ja to bardzo ciężko znoszę" powiedział Sokrates do kapłana, który zaczął opowiadać mu o bogach...
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Taketa, powiem tak.
Istnieją różne krzesła, istotą krzsła jest to, że można na nim usiąść. Są różne krzesła, dla różnych celów i ludzi. Jednakże zawsze można na nim usiąść. Jeśli nie będzie można siąść, to już nie będzie krzesło.

No właśnie sam wpadłeś z tym porównaniem, możesz owszem siąść na krześle ale czy będzie ci pasowało krzesełko dla dziecka? do pracy np przy komputerze? tak jest i z aikido, ma określony cel a nie jest nim nauka walki wręcz.

Zatem jeśli aikido jest SW, istotą jego jest walka, bo ja na trenig przychodzę i rzucam ludźmi o matę, wykręcam im ręce etc. a nie zapalam kadzidełka i zastanawiam sie nad głębszym sensem miłości we wszechświecie.

Walka nie jest istotą aikido, mam na myśli walkę z przeciwnikiem a nie te bzdury z samym sobą. Wykręcać ręce i rzucać możesz, ale kto ci powiedział że dasz radę to zastosować? zastosować na kimś kto nie jest leszczem oczywiście.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Zatem jeśli aikido jest SW, istotą jego jest walka, bo ja na trenig przychodzę i rzucam ludźmi o matę, wykręcam im ręce.


Tak chłopie - a skopałeś kiedyś "cztery litery" agresywnemu przeciwnikowi - który nie robi PRZEWIDZIANYCH I USTALONYCH akcji - tylko na bieżąco wymyśla kombinacje i reaguje na to co robisz? Który nie udaje, że chce Cię uderzyć - tylko Cię trafia?! TO JEST WALKA. To co robisz na treningu - walką NIE JEST.
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
wow! Moja wypowiedź została wykorzystana :oops: :wink:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Fiodor: "No właśnie sam wpadłeś z tym porównaniem, możesz owszem siąść na krześle ale czy będzie ci pasowało krzesełko dla dziecka?"
Qrde, pisząc to zastanawiałem się kto sie czepi w ten sposób. Dalej będę mógł siąść, choć może niewygodnie. Zbyt dużo luk. Chodziło o obrazowe wskazanie prostymi słowami na to co jest "istotą rzeczy".
Zatem porównanie nr.2.
Matematyka. Wszyscy zgodzą sie że jej istotą jest wykonywanie obliczeń. Jednakże może znaleźć się ktoś, kto będzie rozwiązywał zagadnienia matematyczne by rozwinąć pamięć, zdolność koncentracji, abstrakcyjnego myślenia. Nie zmieni to jednak faktu że istotą matematyki jest liczenie. Paniał?
Istotą sztuk walki jest walka, jeśli nie, to dlaczego sie tak nazywają?

Fiodor: " Wykręcać ręce i rzucać możesz, ale kto ci powiedział że dasz radę to zastosować?"
Ofkoz! Najdalszy jestem od stwierdzenia że techniki i sposób w jaki są wykonywane na treningu Aikido, przygotowane są w tej formie do użycia w walce, przynajmniej większość. Stąd ten temat.
Ale wiele technik uczy ruchów będących, hmm, użytecznymi, choćby bloków których ponoć sie nie ćwiczy...
Stąd pytanie o "metaAikido" ;)

Combat: "To co robisz na treningu - walką NIE JEST."
Błyskotliwość tego stwierdzenia powaliła mnie na kolana. Jasne że nie jest.
Z tym "rzucaniem ludźmi o matę..." miałem na myśli to, że gdyby Aikido miało rozwijać duszę i intelekt, to powinniśmy medytować i czytać książki, no i dużo klaskać, jednak się krzywdzimy na trenigu, soł, jednak ma nauczyć rbić krzywdę.
Pytanie jakie stawiam, to czy uczy w dobry sposób? albo raczej co zrobić by było w tym efektywniejsze, bo uczy, ale niełatwo do tego dotrzeć.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią


Ale po co???? 8O 8O 8O
Przeciez juz istnieje cale mnostwo doskonalych systemow ktore skutecznie tego ucza w 3 miesiace??? Dlaczego aikido ma sie stac jednym z nich?

Dziadek, jak rozwijal aikido calkiem jasno okreslil jego cele. Nie chce ci sie siegnac do jego opinii? W zasadzie znakomita wiekszosc takich "reformatorow" jak ty, ma dosc mizerna wiedze o zrodlach i celach aikido(inaczej nie zadawalaby takich gornolotnych pytan :wink: ).

Nie traktuj tego co pisze jako atak osobisty, bardzo prosze, bo to nie jest moim celem.

Ale niezwykle smiesza mnie i jednoczesnie zasmucaja takie tematy. Obrazuje to teze,ze mimo ogromnej popularnosci aikido, mnostwo ludzi ma jakies kompletnie wypaczone idee na temat aikido. A przeciez w dobie internetu, dostep do prawdziwych historycznych zrodel wiedzy na temat zycia i pogladow Dziadka jest NIEZWYKLE latwy. I tylko lenistwem mozna wytlumaczyc niewiedze.
  • 0

budo_piwosz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Przez tyle lat (co najmniej 2) mylone tu są podstawowe pojęcia. Otóż co innego cel dla którego się cwiczy a co innego uzyskiwanie określonych efektów tego co się ćwiczy.
A teraz na przykladzie:
Wyobrażmy sobie że ktoś (np ja ale to nieprawda) ćwiczy łucznictwo (sztuka walki hehe).
Z racji tego że ćwiczę łucznictwo staram się strzelać celnie, do coraz trudniejszych celów, w miarę krótko celować itd. Słowem staram sie być skuteczny w strzelaniu.
Ale nie ćwiczę łucznictwa po to aby mu się to do czegoś w sposób utylitarny przydało, dla jego przydatnej skuteczności. Do ludzi strzelać nie będę, polowania z łukiem są zabronione, więc sobie strzelam dla innych powodów np po prostu hobby i spędzanie wolnego czasu.
Tak samo może być z aikido- cwiczy się sztukę walki ale nie ćwiczy się po to żeby się prać na ulicy, dla jego przydatnej skuteczności, tylko dla jakiś innych celów-potrzeba ruchu, jednoczenie się z kosmosem, podryw młodych dziewcząt w dojo, no cholera wie. Z aikido jest dodatkowo taki smaczek że od początku jego twórca chciał żeby trening aikido (sztuki walki) nie miał utylitarnych celów.
Jeżeli jednak twierdzę że trenuję strzelanie z łuku to nie mogę olać problematyki celnego strzelania tylko dlatego że mi się to nigdzie nie przyda. Nie mogę nie trafiać do 1m tarczy z 10m i mówić: przecież to i tak ja nie ćwiczę dla skuteczności tylko dla relaksu. Jeżeli oleję to przestanie to byc trening strzelania. Tak ze powinienem starać sie być jak najbardziej skuteczny w stzrelaniu i do tego dązyć. I nie należy do tego mieszać ogólnego celu ćwiczeń (hobby relaks itd). Tak samo z aikido jeżeli twierdzimy że ćwiczymu sztukę walki to nie można olać skuteczności. Jeżeli nie dążysz do tego żeby twoje aikido było skuteczne to przestajesz cwiczyć sztukę walki. Zostaje tylko gimnastyka oparta o ruchy z japonśkich SW.
Lecz wielu aikidoków pomija to rozróżnienia z uporem maniaka na pytania dotyczące skuteczmności odpowiadając, ze oni nie ćwiczą dla skutecznosci na ulicy. A to nie ma nic do rzeczy!!
Więc istnieją:
-cel dla którego się cwiczy SW-np spedzanie wolnego czasu, potrzeba ruchy, potrzeba dowartościowania siebie, doskonalenie się itd. Celem może byc tez oczywiście bycie skutecznym (np dla bramkarza) ale cel nie musi mieć nic wspólnego ze skutecznością.
-coś co się ćwiczy. Jeżeli ćwiczymu SW to naturalnie staramy się być skuteczni. Jezeli cwiczymy bieganie to staramy się szybko biegać. Jeżeli ćwiczymy podnoszenie cieżarów to staramu się być silniejsi. Z celem ćwiczenia to moze nie mieć NIC wspólnego.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Szczepan: „Ale po co????
Przeciez juz istnieje cale mnostwo doskonalych systemow ktore skutecznie tego ucza w 3 miesiace??? Dlaczego aikido ma sie stac jednym z nich?”
Sensowna odpowiedź. Czy zauważyłeś Szczepanie „;)” w tytule????. Wydawało mi się że resztę wyjaśnia pierwszy post. Enyłej, nauczyłem się że, wszystko ma być czarno na białym.
Oczywiście nie szukam sposobu na zmienianie Aikido w jakiś krawat albo inny 56. To że Aikido ewoluuje i każdy nauczyciel coś sobie tam zmienia, jest chyba oczywiste. Chodzi mi o sposób na tę ewolucję, tudzież określenie kierunku w jakim ona zmierza. Stagnacja oznacza powolne umieranie.
No i gdzie leżą granice Aikido? W dyskusji o „obronie przed serią” pod wpływem której postawiłem ten topik, padały stwierdzenia, że to czy tamto, owszem, ale to już nie Aikido. Odniosłem wrażenie, że są ludzie zakładający, iż Aikidoka ma stać prosto, czekać na to co zrobi przeciwnik, i łaskawie uważać by robiąc cokolwiek, nie zrobić mu krzywdy. No i nie wolno mu zrobić nawet uniku bez ruszenia całego ciała… No i tenkana ofkoz. :D :D
To już nie będzie aikido, bo takie coś jest w boksie czy gdzieśtam… Paranoja.
To jak z juji garami, która istniała kiedy w Brazyli biegali nadzy Indianie nękani przez Hiszpanów, a teraz to pewnie wielu powie, że to technika z bjj, bo na wideo widzieli wlki UFC…

Szczepan: „…mnostwo ludzi ma jakies kompletnie wypaczone idee na temat aikido.”
„…dostep do […] zrodel wiedzy na temat zycia i pogladow Dziadka jest NIEZWYKLE latwy.”
Dziękuję, czytałem, czytałem.
Nie zmienia to faktu, że ćwicząc Aikido, nie muszę przyjmować poglądów jego twórcy, które w przeważającej większości są całkowicie oderwane od życia i kapkę bez sensu.
Jak mnie ktoś atakuje, to sam dokonał wyboru. Będę dążył do maksymalizacji zadawanego mu bólu i obrażeń w ramach moich możliwości oraz ograniczeń konsekwencji czynu. I bardzo głęboko mam harmonię, miłość, jednoczenie świata i inne takie.
Moje poglądy są proste. Czysta fizyka i mechanika poparta ciężką pracą, a jak będę mówił o przekazywaniu energii, to kinetycznej. ;)
Teraz czekam na atak „to już nie Aikido” bo odrywam 2 części sztuki, które powinny tworzyć całość. Mnie jednak podoba się Aikido, ruchy, techniki etc. jako system robienia krzywdy. Jest po prostu fajne, ładne i jakieś takie „eleganckie”. Tego nie ma nigdzie indziej.
Czy dlatego mam zrezygnować i przenieść się na jakiś kombat system, bo tam szybciej nauczę się robienia krzywdy?
Zatem nie jestem jakimś napaleńcem-reformatorem. Topik ma być o METODZIE NAUKI AIKIDO, ponieważ zdaje się, że można Aikido nauczać po prostu szybciej. A na pewno w sposób bardziej przygotowujący do konfrontacji. Choćby uzupełniając braki w wiedzy, których sławetni „uczniowie” dziadka nie mieli po prostu, a ludzie z ulicy w większości nie mają jej wcale :( chyba że zaczerpniętą z filmów…
Innymi słowy, może aikido nie jest kompletne i superskuteczne, bankowo zajebiście trudne, ale można, w ramach tego co jest, znacznie więcej. Dlaczego tego nie pokazać? Dlaczego ma to być zamknięte dla ludzi z 20 letnim stażem i obiciem w innych sztukach??

Zatem, Szczepanie, nic osobistego, ale dlaczego uważasz że jedyne właściwe idee na temat Aikido poznałeś, oraz dlaczego te idee są właściwe, a inne nie? Tylko dlatego że takie miał Dziadek? „Bo to w sumie jego sztuka i jego na nią pogląd” Racja! Jednakże spojrzeć na to samo można także z innej strony, nieprawdaż? No i gdzie leży granica, w którym momencie przestanie to być Aiki i dlaczego? Dalej, jeśli istotą Aikido nie jest walka, to nie jest sztuką walki, a sztuką „czegośtam co jest jego istotą”.

Let’s Mortal Kombat begin! Czyli dialektyke czas zacząć…
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Piwosz: "Więc istnieją:
-cel dla którego się cwiczy SW-np spedzanie wolnego czasu, potrzeba ruchy, potrzeba dowartościowania siebie, doskonalenie się itd. Celem może byc tez oczywiście bycie skutecznym (np dla bramkarza) ale cel nie musi mieć nic wspólnego ze skutecznością.
-coś co się ćwiczy. Jeżeli ćwiczymu SW to naturalnie staramy się być skuteczni. Jezeli cwiczymy bieganie to staramy się szybko biegać. Jeżeli ćwiczymy podnoszenie cieżarów to staramu się być silniejsi. Z celem ćwiczenia to moze nie mieć NIC wspólnego."

Respekt men! Wreszcie jakiś konkret. Oczywiście że nie ćwiczymy sztuk walki by chodzic po ulicy i bić innych ludzi!!! Jak ktoś tak do tego podchodzi to należałoby go kontrolnie odstrzelić. Jednakże w istocie sztuki walki, co próbuję wykazać, leży uzyteczność w walce. Celem dla bramkarza może być "dostanie"sie do bundesligi, a perfekcja w sztuce bronienia jedynie środkiem do tego. Tak samo cele dla jakich ludzie obecnie ćwicza budo są różne, ale w istocie treningu leży opanowanie danej sztuki, sedna, tudzież istoty. Nie można sztuki zasłaniać celem jej praktykowania! To tak muraż budował krzywe ściany, i mówił że robi tak dla hobby...
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Nie techniki trzeba by zmienić, ale zasady. W Aikido tak naprawdę nie ma żadnych technik.
Ale jak zmienimy zasady, to już nie będzie Aikida...:) Sam Fiodor napisał, że wprowadzał na treningi pewne rzeczy, które były skuteczne... Ale problem w tym, że z Aikido nie miały nic wspólnego. To że coś jest wykonywane przez Aikidokę nie czyni z tego czegoś automatycznie Aikido?

Randall:
-Z Aikido nie ma tak łatwo. Jest to krzesło na którym da się siedzieć przy zachowaniu pewnych środków ostrożności. Problematyczne jest to, że nikt ich nie zachowuje, gdy wystawić to krzesło do uzytku publicznego... Ale nie zmienia to faktu że jest krzesłem- bardzo łamliwym i niefunkcjonalnym... Jest meblem(IMHO) bardzo ładnym, ponadtto wiążę z nim niezapomniane wspomnienia - dlatego wciąż je trzymam na honorowym miejscu:)
- Co do ataków i bloków. Zdajesz sobie sprawę, że właśnie zdemaskowałeś bezsens cwiczeń większej połowy przedstawicieli SW (boksu, karate i w ogóle wszystkich sztuk uderzanych)? Przecież to co ćwiczą latami da się zastąpić odrobiną wyobraźni... Równie dobrze można powiedzieć, że po cholerę ćwiczyć dzwignie. Ot, starczy złapać za rękę i kręcić. Również wystarczy wyobraźnia. Ale skoro starczy wyobraźnia, to po ćwiczyć cokolwiek? Doradzam wizytę w najbliżym ośrodku jakiejkolwiek sztuki "uderzaniej", która ma sparringi w programie treningowym. Zaręczam Ci, starczy krótka, przyjacielska potyczka, abyś zwątpił nieco w miażdzącą siłe swych łokci i kolan, która zarazem ma być swoistym "wentylem bezpiczeństwa" dla Twojego Aikido.
- to co nazywasz metaAikido to tak naprawdę samo Aikido. To to, co ćwiczysz teraz jest raczej
paraAikido (chodziło mi o stadium wcześniejsze, więc odpowiedniejsze byłoby słówko "podAikido", ale nie znam dostatecznie łaciny),
- sława i pieniądze owszem- czekają! Ale skoro nikt do tej pory ich nie zgarnął to możliwe są dwie opcje:
a)nikt z zaawansowanych Aikidoków ich nie chce,
b)nikt nie umie.
Wystarczy przejrzeć posty w sławetnej "serii", by przekonać się, że większość wspomnianej "elity" deklaruje postawę a). Ale wiesz co? Ja im jakoś nie wierze...:)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Coś mi końcówkę posta poprzedniego wywaliło :(
CD.
Fajnie, powiemy, niech sobie muruje krzywo, ale dupa z niego a nie muraż...
No i jeszcze jedno. Strzelanie z łuku jest sztuką walki, tak jak szermierka etc. Przecież zawsze możesz zabrać łuk z szafy i wyk....wić centralnie sąsiadowi między oczy z 30 metrów, skuteczne? Jest celem strzelania z łuku celne strzelanie? Zgadza sie. Ja nie mam wątpliwości.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Socjon:
„Ale jak zmienimy zasady, to już nie będzie Aikida...”

Nie da się zatem nic zmodernizować? Pierwsze samochody miały silniki parowe, teraz wymyślają gazowo elektryczne hybrydy, czy to nie jest dalej samochód? NO I GDZIE SĄ TE OSŁAWIONE ZASADY? Czy jeśli zrezygnujemy z ideologii, to już nie będzie Aikida? Gdzie jest spis technik „zabronionych” Aikidoce?
„Sam Fiodor napisał, że wprowadzał na treningi pewne rzeczy, które były skuteczne...”
A wprowadzał, wprowadzał i chwała mu za to, fajne było. I miały sporo wspólnego z Aikido jak dla mnie.

Co do tego ładnego mebelka, to właśnie pytam czy nie można by mu przybić jakiś mocniejszych nóżek?

No nie chciałem demaskować tak drastycznie lat zmarnowanego czasu :D :D :D
Socjon:
„Przecież to co ćwiczą latami da się zastąpić odrobiną wyobraźni...”
Jasne! Z wyobraźnią chodziło o to, iż uważam ze Aikido uczy bloków, wychyleń, uników, nawet składania się do ciosów, tyle ze trzeba trochę wyobraźni do tego, co się robi, by to dostrzec.
Socjon:
„Doradzam wizytę w najbliżym ośrodku jakiejkolwiek sztuki "uderzaniej", która ma sparringi w programie treningowym.”

Sparingi mam na judo, sparowałem na Tae kwon do, no i dawno temu u Fiodora. Mam lekcje pokory za sobą. Dzięki za troskę.
Socjon:
„to co nazywasz metaAikido to tak naprawdę samo Aikido. To to, co ćwiczysz teraz jest raczej
paraAikido (chodziło mi o stadium wcześniejsze, więc odpowiedniejsze byłoby słówko "podAikido", ale nie znam dostatecznie łaciny),”

Meta – to z greki, znaczy przed, ponad, obok. Najprościej rozumieć coś, co jest „meta” jako wyższą warstwę czegoś. Znaczy „umiejętności” 5 dana nie są „meta” względem umiejętności 5 kyu, są wieksze, ale to dalej ta sama warstwa. Może zajebiście robić ikkyo, ale to dalej to samo ikkyo. Ja stawiam pytanie, czy jest Aikido, którego się uczymy, poprzez uczenie sie ikkyo?
Uff, chyba dostatecznie jasno i nikt nie czepi się słówek.

Czy gdyby mogli, to by zrobili? Po co zmieniać coś co dobrze funkcjonuje? Nie zabija sie kury z jajami :D tylko jej broni.[/b]
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
-wiem co znaczy "meta", ale nie wiem jak by było "pod". Zresztą nieważne.
Gdzie są zasady? Tam gdzie samochów ma koła... Ideologia nie ma tu nic do rzeczy. Pisałem o zasadach ruchu, które towarzyszą wszystkim technikom Aikido... Ale chyba nie rozumiesz tego, skoro pytasz o "zabronione techniki". Ale zgadzam się z Tobą- owszem techniki da się modyfikować. Ale zasad nie i tu jest właśnie pies pogrzebany :) .
-Fajnie, że lepiej od Fiodora wiesz, czeo Cię uczył :)
- uważasz, że Aikido uczy bloków... Wiesz co? Takie rzeczy rozstrzyga empiria, a nie przekonania... Jeśli można umijętności blokowania/zadawania Aikidoki z powiedzmy 2 kyu porównać z umiejętnościami "uderzacza" z choćby rocznym stażem, to owszem- trzeba przyjąć za prawdę, że Aikido uczy blokowania. Niestety nie ma tak dobrze.
-Kury z jajami się nie zabija, ale każdy zamieni kurę znoszącą zwykłe jaja na taką, co znosi wyłącznie złote. A taką kurą byłoby Aikido, które w krótkim dystansie ma tę samą skuteczność, co w długim (w 2 miesiące po Bjj na UFC nie pozostałoby nawet wspomnienie...:))
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

Chodzi mi o sposób na tę ewolucję, tudzież określenie kierunku w jakim ona zmierza.

Taaaaaaaa.........widze ze jestes jednym z "unowoczesniaczy" aikido. To jest z pewnoscia mozliwe, ale zaklada doskonale opanowanie sztuki ktora sie chce ulepszac :) Jesli ten warunek nie jest spelniony, to nie bedzie zadne ulepszanie tylko wypaczanie, bo ulepszacz nie jest wystarczajaco wycwiczony.
Jak jest w twoim przypadku? :wink:

Nie zmienia to faktu, że ćwicząc Aikido, nie muszę przyjmować poglądów jego twórcy, które w przeważającej większości są całkowicie oderwane od życia i kapkę bez sensu.

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!...........czlowieku, czy tu rozumiesz co piszesz? Dziadek TO Aikido, jego poglady to podwaliny aikido 8)
Kto ty jestes zeby oceniac Dziadka? On mial za pasem 60 treningu roznych SW, ile ty masz, zeby moc rzetelnie go ocenic ze to co stworzyl jest bez sensu?
Bo jak masz np. jedna dziesiata tego co on, to swoje oceny zachowaj dla siebie.Nie maja one ZADNEJ wartosci obiektywnej.

Jak nie przyjmujesz pogladow tworcy systemu, to znaczy ze nie cwiczysz jego systemu tylko cos innego. W takim razie nazwij to Randall-jutsu i sie dyskusja skonczy. Ale moze bys chcial skorzystac z popularnosci aikido i przyciagnac, pod jego przykrywka frajerow, ktorzy inaczej, nigdy by nie chcieli cwiczyc Randall-jutsu ? To nazywa sie falszowanie.
  • 0

budo_taketa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)

bo ja na trenig przychodzę i rzucam ludźmi o matę, wykręcam im ręce etc. a nie zapalam kadzidełka i zastanawiam sie nad głębszym sensem miłości we wszechświecie.

Jedno pytanie : i uważasz że to jest Aikido ?
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zmienić Aikido by w rok uczyło obrony przed serią... ;)
Socjon:
„Fajnie, że lepiej od Fiodora wiesz, czeo Cię uczył”

Nie wiem lepiej od niego czego chciał nauczyć, wiem z całą pewnością lepiej od niego jak to odebrałem i jak oceniam. Co zresztą napisałem że „…miały sporo wspólnego z Aikidojak dla mnie
Bloki… hmmm, ten wątek nie został jeszcze zrozumiany tak jak chciałem, w tym, co piszesz, masz jednak rację.
Nawet gdyby okazało się że Aikido jest skuteczne, to walki w klatce są zezwierzęceniem, walki kogutów czy psów są prawem zabronione, uznawane za „nieludzkie”… Choćby dlatego się na to nie piszę, by nie być zwierzęciem do szczucia ku radości gawiedzi.

Szczepan:
„Taaaaaaaa......... widze ze jestes jednym z "unowoczesniaczy" aikido. To jest z pewnością mozliwe, ale zaklada doskonale opanowanie sztuki ktora sie chce ulepszac. Jesli ten warunek nie jest spelniony, to nie bedzie zadne ulepszanie tylko wypaczanie, bo ulepszacz nie jest wystarczajaco wycwiczony. Jak jest w twoim przypadku?”[b/]
Mogłeś zaoszczędzić klepania w klawierę i napisać po prostu:
„Zamknij się, głupi jesteś i na niczym się nie znasz”, nieprawdaż? Pragnę zauważyć że ja nie podaję żadnych „złotych recept” jedynie zadaję pytania. Są tu obecni ludzie ze stażem po dwa krzyżyki, chciałbym usłyszeć ich opinie, nie krytykę mojej osoby, bo to niczego nie daje, ani mnie, ani innym. Krytyka moich poglądów, owszem, proszę bardzo, ale POPARTA RACJAMI I PRAWDZIWYMI PRZESŁANKAMI. Mam nadzieję że jasne.

[b/]„Dziadek TO Aikido, jego poglady to podwaliny aikido”

Bynajmniej, podwalinami Aikido są umiejętności jakie przekazali Dziadkowi jego nauczyciele. Dzidek był takim unowocześniaczem :D wziął je był zmodyfikował, dopisał historię i puścił w świat pod ostateczna nazwą Aikido.

„Kto ty jestes zeby oceniac Dziadka?”
Jestem samodzielnie myślącym człowiekiem, który kieruje się własnymi doświadczeniami, wiedzą i intelektem. Z samodzielną oceną moralną, własnymi zasadami i swoim systemem etycznym. Wszystko podparte wolną wolą.
Potrafię ocenić czy coś mi odpowiada czy nie. Nie jest to miejsce, w którym uzasadniać miałbym dlaczego uważam to, czy tamto za bezsens. Nie miało by to też żadnego celu. Wybacz, że nie łykam kitu w stylu „miłuj bliźniego swego”.
Przeto trzymajmy się tematu jakby, co?

„On mial za pasem 60 treningu roznych SW, ile ty masz, zeby moc rzetelnie go ocenic ze to co stworzyl jest bez sensu?”
Ciekawy tok rozumowania. Całkowicie jednak niemożliwy do przyjęcia – zauważ że odbiera Ci on prawo do krytykowania polityków, bo sam nie politykujesz, nie wolno powiedzieć że jedzenie w restauracji jest niedobre, bo nie jesteś zawodowym kucharzem tylko gotujesz czasem coś w domu, nie wolno ci powiedzieć że nauczyciel w szkole uczy twoje dziecko czegoś niewłaściwie, bo nie jesteś nauczycielem, tylko czasem odrabiasz z nim lekcje etc. Padaka. Widzisz zatem, że życie weryfikuje mój pogląd pozytywnie. Poza tym nie skrytykowałem TEGO CO STWORZYŁ, lecz jego poglądy i to nie wszystkie. A czy na pewno jego? Może jednak poszukać podwalin jego myślenia u Deguchi Onisaburo? To nie jest tak hop do przodu, złotych myśli było już w świecie duuużo, i zaręczam, że dopóki będą ludzie, dopóty będą nowe „doskonałe drogi życia”. Darujmy wiec ten temat, nie to miało być.

„swoje oceny zachowaj dla siebie. Nie maja one ZADNEJ wartosci obiektywnej.”
A w którym miejscu napisałem że jestem obiektywny??? Obiektywizm nie istnieje, zawsze, jeśli jest ocena, jest też jej kryterium. A kryterium musi ktoś określić. Wszystko jest względne. „Wszystkich rzeczy miarą jest człowiek” Uważasz może że Twoja ocena jest obiektywna?!? :D :D

Co do Randall-jutsu, to słabo chwytna nazwa. Jeśli dane mi będzie prowadzić kiedyś samodzielnie treningi, powiem ludziom, że będę ich uczył techniki Aikido, nie systemu filozoficznego, jak ktoś chce niech sobie doczyta. Powiem też jak będę wykraczał poza to, co robi się na Aikido, i powiem dlaczego. Ludziom pozostawię ocenę i wybór, swój rozum mają.

Określam więc kryterium oceny techniki Aikido – nieadekwatność względem nazwy. Jeśli jest sztuką walki – istotą jego jest walka, zatem trening ma na celu przede wszystkim do walki przygotować. Do walki przygotowuje w stopniu minimalnym. Co zrobić by przygotowywał lepiej i dalej pozostało to techniką Aikido. Całkowicie nie interesuje mnie wątek duchowo-etyczny. Jaśniej się nie da.
Może wreszcie ktoś odważy się coś napisać. Jedyny adekwatny post postawił Mr Smail…

Randall:
„bo ja na trenig przychodzę i rzucam ludźmi o matę, wykręcam im ręce etc. a nie zapalam kadzidełka i zastanawiam sie nad głębszym sensem miłości we wszechświecie.”
Taketa: „jedno pytanie : i uważasz że to jest Aikido ?”

Oczywiście, klaskanie, kadzidełka, medytacje etc. to sprawa ichniej religii, nie techniki Aikido. Sprawą tejże zdolności jest rzucanie ludźmi o matę i wykręcanie rąk.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024