Skocz do zawartości


Zdjęcie

Chodowla tykw!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
182 odpowiedzi w tym temacie

budo_campo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 905 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Chodowla tykw!
Z nadmiaru nudów postanowiłem opisać chodowlę tykw (może Komuś to będzie to przydatne?).

Otóż najpierw załatwiamy sobie nasionka! (można je zdobyć u jakiegoś "TYPA" na allegro, który próbuje się w ten sposób dorobić).

Gdy nadejdzie połowa kwietnia (kw/maj) nasionka pakujemy w glebę pojedyńczo w odległości ok 1,5 m od siebie na gł. 3-4cm. Oczywiście wybieramy miejsce dosyć nasłonecznione. No i oczywiście nawadniamy całą plantację :-) .

A teraz to, co każdy poseł samoobrony lubi najbardziej, czyli...żniwa!!!
Owoce zbieramy jesienią, a potem są dwie drogi postępowania:
1. układamy je w suchym miejscu, aby spokojnie sobie zdrewniały (wtedy gdy tykwa zaczyna głośno grzechotać (poodpadają nasiona w środku), i nabierze koloru drewna).-gotowa do otwarcia i zrobienia z niej eleganckiej cabasy.
2. zjeść owoce gdy są jeszcze miękkie (sam niepróbowałem).


Aha spróbowałem zasadzić tykwe najpierw do doniczek (aby potem małe roślinki przesadzić do gleby), ale wtedy mi nieposchodziły:-(. Tak więc polecam sadzenie odrazu do ogrodu!!!


PS. Zastało mi jeszcze ok 20 nasionek do rozdania chce ktoś?

PS2. Jeżeli macie jakieś zastrzeżenia co do chodowli to piszcie Swoje uwagi!!![/img]
  • 0

budo_tora
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 833 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Calimshanu

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
Jesli znasz to podaj link gdzie na allegro mozna kupic te nasionka.
  • 0

budo_wojtt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1078 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Scotland

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
ja kupilem w zwyklem sklepie ogrodniczym za....1 zl mase nasion jednak nic nie udalo mi sie wyhodowac ale to raczej zasluga braku checi niz warunkow.wole kupic gotowa juz tykwe za piataka niz czekac pol roku az wyrosnie...
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!

Z nadmiaru nudów postanowiłem opisać chodowlę tykw (może Komuś to będzie to przydatne?).

Aha spróbowałem zasadzić tykwe najpierw do doniczek (aby potem małe roślinki przesadzić do gleby), ale wtedy mi nieposchodziły:-(. Tak więc polecam sadzenie odrazu do ogrodu!!!

Sam kiedyś opisywałem cały proces uprawy tykw :D gdzieś mam to na dysku chyba :) poszukam i wkleję.

Co do doniczek to ja też tak robiłem i polecam :) Dzięki temu około 80% nasionek wykiełkowało mi :]
Ale jak to robić? Pod koniec marca do dużej takiej donicy (podłużne takie są na oko 60 cm długości na 15-20 szerokości i głębokie powiedzmy na 10-15 cm) można w dwóch rządkach powpychać na niedużą odległość w ziemię nasionka. Jak będzie za głęboko to nie będą miały tyle "siły" by wykiełkować ;P . Wystarczy 0,5 cm pod ziemią :) Ziemia powinna być ciągle wilgotna (najlepsze wyniki hodowli są wtedy :) w końcu w Brazylii dużo pada ;) ). Przez miesiąc nasionka powinny wykiełkować te co mają wykiełkować (reszta jest trefna ;) ). Roślinki powinny miec maksymalnie do 20 cm wysokości. Jeśli będą za duże to korzenie roślin się tak poplączą, że będzie problem z rozdzieleniem ich. Część korzeni zawsze ulegnie zniszczeniu, ale trzeba starać się je oszczędzić. Dlatego przesadzać można wycinając je razem z ziemią z doniczki :) . Po przesadzeniu trzeba obficie podlać!! rośliny.
Co da zasadzenie w doniczce i późniejsze przesadzenie? Po prostu roślinka będzie miała dodatkowy miesiąc na wzrost ;) czyli tłumacząc na język pospólstwa ;) :) będą większe tykwy :) potem. Hehehe
  • 0

budo_bencao
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa ADG

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
Campo dzieki za poszerzenie opisu w stosunku do gg..
$ero%lav poszukaj tego opisu bo sie przyda:)
  • 0

budo_campo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 905 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
Bencao, właśnie Twoje pytanie na GG zmotywowało mnie do przypomnienia (i opisania) czynności zwązanych z tą roślinką :)
Pozdrawiam
  • 0

budo_bencao
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa ADG

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
Campo: domyslilem sie:)

mimo ze temat juz byl (jak zwykle:) ) to jednak mam pytanie czy ktos moze ma jakeis nowe newsy albo mu sie przypomnialo jaki gatunek tykw kupic u ogrodnikow aby wyrosly z tego nasze capoeirowe cabaca'ki?
  • 0

budo_campo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 905 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
to już chyba tradycja (powtarzanie się tematów) :)
  • 0

budo_campo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 905 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
Dołączona grafika

"Lagenaria siceraria" łac nazwa tykwy takiej jak na fotce
  • 0

budo_cangoro
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
Mi sie wydaje ze to "Lagenaria Vulagris", ale pewnie to prawie to samo.
Obecnie jestem w posiadaniu nasion "Cucurbita Pepo" rok temu cos mi wyrosło, ale źle zabrałem się do chodowli i owoce były względnie małe. Dobrze by było załatwic Vulagaris. 8)
  • 0

budo_cangoro
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
Własnie doczytałem, że "Lagenaria vulgaris" to to samo co "Lagenaria siceraria". Poluje teraz na tę odmianę.. jezeli do końca marca nie znajdę, zasadzę "Cucurbita pepo", nalezy do tej samej rodziny więc może się uda.. zeszłoroczne owoce miały lekko przechodzący w trójkąt kształt.. myslę jednak ze grały by dobrze gdybym przy próbie przewiercenia nie połamał moich dwóch jedynych, przypominających viola owoców. :twisted:
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
vulgaris to chyba "popularna" albo "zwyczajna"
  • 0

budo_bencao
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa ADG

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!

vulgaris to chyba "popularna" albo "zwyczajna"

to u nas ma wrecz odwrotny wydzwiek :wink:
  • 0

budo_bencao
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa ADG

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
tylko teraz ktory sklep to bezdzie mial.. :?

(..costam o dyniach..) Jednak walory smakowe i kosmetyczne to nie jedyne przyczyny, dla których dyniowate są hodowane na całym świecie. Jednym z najbardziej istotnych gatunków użytkowych, uprawianym przez człowieka od niepamiętnych czasów, jest tykwa (Lagenaria vulgaris). Zdrewniałe w części zewnętrznej owoce tej rośliny, kuliste, butelkowate, łyżkowate lub w kształcie hantli, są szeroko stosowane jako naczynia w krajach o gorącym klimacie. Małe tykwy są szczególnie pięknie ozdabiane i używane jako naczynia do picia herba mate (gorącego i orzeźwiającego napoju południowoamerykańskiego). Tykwy używane są także do wyrobu grzechotek, instrumentów muzycznych, a na Papui Nowej Gwinei stanowią część stroju męskiego tamtejszych plemion.


  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!

vulgaris to chyba "popularna" albo "zwyczajna"

to u nas ma wrecz odwrotny wydzwiek :wink:


offtopic: wulgarne, czyli pospolite słownictwo ;) więc nie do końca taki odwrotny
  • 0

budo_bencao
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa ADG

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
:lol: ale zes rozkminil:)
..mi chodzilo tylko o to ze u nas te tykwy wcale nei sa "popularne' i "pospolite" :wink:
  • 0

budo_bencao
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa ADG

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!

Hej!

Jedyną znaną mi możliwością zdobycia nasion tykwy jest zamówienie ich przez ogród botaniczny. Ogrody botaniczne prowadzą wymianę nasion i każdy z nich wydaje tzw. Index Seminum - czyli spis nasion na wymianę. Z reguły nie wysyłają nasion osobom prywatnym. Sugeruję, żebyś wybrał sie do Ogrodu Botanicznego UW w Powsinie i przedstawił im swoją sprawę.
Przejrzałabym też internetowe sklepy sprzedające nasiona. Tykwa nie jest rzadkością, więc powinna byc dostępna.
Powodzenia.

to tak jakby kogos to moglo zaciekawic lub mial wtyki na UW..
  • 0

budo_campo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 905 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
[img]http://www.campo.republika.pl/tykwa.jpg[/img]
Looknijcie na cabase z tykwy, która sam wwychodowałem!!!
  • 0

budo_tora
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 833 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Calimshanu

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Looknijcie na cabase z tykwy, która sam wwychodowałem!!!

calkiem fajna, jeszcze takiej nie widzialem.
Ile ją hodowales?
  • 0

budo_campo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 905 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Chodowla tykw!
Jeden sezon tzn ok. 5-6miesięcy. A właśnie dziś zasadziłem 20 nasion do doniczki, żeby je na przełomie kwietnia i maja wpakować do gleby!!!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024