Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co ważniejsze? Jo czy Boken?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_reaktor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Co ważniejsze? Jo czy Boken?
Zastanawiam się co jest ważniejsze w aikido, jo czy boken?
Moim zdaniem boken, ale trudno jest się nauczyć poprawnie walczyć bokenem. Taiming w aikido jest bardzo ważny, a przecież tego uczy boken.
Jak sądzicie, początkujący powinni zaczynać trening najpierw z bokenem a po jakimś czasie z jo czy odwrotnie?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?
w aikido bokenem sie nie walczy :)
  • 0

budo_bart00sh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?
Więc tak Bokken jest wymagany u nas w grupie jako wumug
egzaminacyjny (Kumi Tachi) a Jo sie przydaje na coponiektórych stażach
np do Kata Kobayaschi
ale moim zdaniem obie sztuki sa równie ważne
Bokken - Timeing
Jo - koordynacja ruchowa (Stopa - Ręka)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?
jo=bokken
nie ma mniej czy bardziej ważne
  • 0

budo_ellis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow / warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?
ja uwazam ze najpierw powinno sie uczyc jo, a troche pozniej boken. ale chyba najlepiej jest przy wyzszych stopniach miec troche tego i troche tego..niewszyscy lubia jo lub boken :)
  • 0

budo_reaktor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?

jo=bokken
nie ma mniej czy bardziej ważne


Chodzi o to że, z początkujacym więcej problemów sprawiają kumi-tachi niż kumi-jo.
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?
Ja myślę że dobrze jest ćwiczyć i jo i bokken na przemian bez priorytetów po tyle samo mniej więcej godzin bo jak już powiedział Aiki są równie ważne. Wtedy pojawia się lepsze wyczucie dystansu - przynajmniej ja tak u siebie zauważyłem.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?
yesu.. napisalem ,ze nie ma roznicy w waznosci pomiedzy jo i bokkenem.. z mojego doswiadczenia ( i tak tez uczylem) wynika,ze najlpiej uczyc najpierw jo, a potem zabierac sie za bokken. To normalny porces szkolenia. Ale nie mozna powiedziec co jest wazniejsze.
  • 0

budo_sq5qc
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?
Wiem,że może to nie miejsce i pora na takie pytanie, ale kupiłem sobie boken i man nieodparte wrażenie,że jest sporo za długi. Jak długi powinien być normalny boken?
  • 0

budo_bart00sh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?
kolo 110 cm albo troszke mniej
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?
Dla mnie system aikijo i aikiken są zupełnie bezwartościowe - jeśli podchodzimy to nich w sposób, w jaki ćwiczy się aikido ...
Chodzi mi o to, że w przypadku aikikena w większości przypadków po prostu ćwiczy się jakby miało się zwykły kijek w dłoni, a o samym jo nie wspomnę...
Wg. mnie o wiele bardziej wartościowe jest poznanie ciekawego systemu posługiwania się mieczem z jakiegoś koryu, podobnie jak z jo ...
W innym przypadku - przynajmniej dla mnie takie ćwiczenie mija się z celem. Oczywiście płynie z tego troszkę korzyści np. zaciekawienie ludzi posługiwaniem "mieczem" i "kijaszkiem", nauka koordynacji, dystansu, timingu - ale zwykle jest tak, że ćwicząc bez broni można się tego równie szybko nauczyć...
Poza tym niestety wiele osób traktuje aikiken i aikijo - jako systemy walki tymi przyżądami, co jest wyjątkowo złudne... A na domiar złego uczy się takich bzdur jak tachidori - które jest niemalże niewykonalne (jeśli ktoś nie wierzy, niech weźmie shinai lub fukuroshinai i poćwiczy)...

Na koniec dodam, bo mi się przypomniało, iż niektóre systemy aikido wytworzyły własny system aikiken i aikijo, który ma rzeczywiste przełożenie na naukę samego aikido i wykonanie technik ręcznych. Tego typu nauka wydaje się o wiele bardziej pożyteczna, niż ćwiczenia i systemy aikiken zaczerpnięte z różnych źródeł, aby robić tak zwany trening z kijami... Tutaj podam za przykład szkoły: Nishio, Saito i Kobayashi....

Wallace (unikający jak kontroli skarbowej ćwiczeń aikiken) :) :wink:
  • 0

budo_tarantula
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z przyszłości...

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?
Dla mnie jo=boken.
Nie można ćwiczyć z samym jo, lub z samym bokenem.
Każda z tych broni uczy czegoś innego. no i każda jest inna :)
Ale każdy z nas raczej woli albo boken, albo jo...
Ja wybieram jo!
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?

Dla mnie system aikijo i aikiken są zupełnie bezwartościowe - jeśli podchodzimy to nich w sposób, w jaki ćwiczy się aikido ...

Drogą prostej dedukcji wychodzi, że ćwiczenie aikido jest bezwartościowe....... :wink:

Wg. mnie o wiele bardziej wartościowe jest poznanie ciekawego systemu posługiwania się mieczem z jakiegoś koryu, podobnie jak z jo ...

Tak, tylko wtedy to nie będzie miało nic wspólnego z aikido. Z drugiej strony myślę, ze brak w PL osób od których można by się spokojnie uczyć..... :oops:

Oczywiście płynie z tego troszkę korzyści np. zaciekawienie ludzi posługiwaniem "mieczem" i "kijaszkiem", nauka koordynacji, dystansu, timingu

I po to się to robi :lol: - po nic więcej. Jak powyżej zauwazył mod - aikido nie uczy walki bokkenem - tym bardziej mieczem :)

Tego typu nauka wydaje się o wiele bardziej pożyteczna, niż ćwiczenia i systemy aikiken zaczerpnięte z różnych źródeł, aby robić tak zwany trening z kijami

Czyżbyś miał coś przeciwko tzw. cross-treningowi bokkenowemu :) ?
Żartowałem - niestety czerpanie z wielu źródeł spowodowane jest brakiem stałego nauczyciela - i nie daje zbyt dobrych efektów.

Pancer (przypominający sobie niedawną rozmowe na gg :wink: )
  • 0

budo_renshin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?

Zastanawiam się co jest ważniejsze w aikido, jo czy boken?

jo=bokken - wzajemnie się uzupełniają.

Taiming w aikido jest bardzo ważny, a przecież tego uczy boken.


Nie wyobrażam sobie (moze mam za mała wyobraźnie :) ) zrobienie techniki z jo bez odpowiedniego taimingu. Właściwie to nie wyobrazam (znowu ta mala wyobraznia :) ) zrobienia poprowanie jakiejkolwiek techniki w Aikido bez taimingu.

Jak sądzicie, początkujący powinni zaczynać trening najpierw z bokenem a po jakimś czasie z jo czy odwrotnie?


U nas wprowadzamy jo i bokken równolegle, ale dopiero w momencie gdy grupa początkująca (a przynajmniej jej większość) nie ma juz wiekszych problemów z wykonywaniem przynajmniej podstawowych technik. Zbyt wczesna nauka z "kijkami" wprowadzała zbyt wiele zamieszania. Niezależnie wprowadzamy Iaido - aby początkujących adeptów oswoić co nieco z bokkenem i nauczyć podstawowych cięć :D . Intensywne ćwiczenia z jo i bokken zaczynają się w grupie zaawansowanej.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?

Zastanawiam się co jest ważniejsze w aikido, jo czy boken?
?

Sorry, dla mnie to pytanie w styl;u "Kogo bardziej kochasz, tatusia czy mamusie?"
Dziecko odpowiada (te rozwinietym systemem poprawności politycznej ;) ) ze oboje tak samo. Jak człowiek ma juz troche latek np. naście, to choć tego nie mówi to czasem mysli, ze oboje ma w :dupa: Życie to potem weryfikuje lub nie :roll:
Analogie do aikido jo i bokken nieprzypadkowe :D

Ł. (w anarchistycznym nastroju) :?
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?

Z drugiej strony myślę, ze brak w PL osób od których można by się spokojnie uczyć..... :oops:

Słyszałem, że Kashimę można Gdzieś w Polsce ćwiczyć. ;)
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Co ważniejsze? Jo czy Boken?

Słyszałem, że Kashimę można Gdzieś w Polsce ćwiczyć. ;)

Tak jak napisałem, mnie jako taka walka mieczem nie interesuje, więc jest to moje prywatne zdanie.
Myślę, że uczyć się, a ćwiczyć .....to dwie różne sprawy... :wink:

Pancer (jeżeli chodzi o sprzęt bojowy to tradycjonalista - preferujący np. sienkiewiczowskie kiścienie i morgensterny :wink: )
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024