Skocz do zawartości


Zdjęcie

wytrzymalosc D2


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

wytrzymalosc D2
jak bardzo D2 jest krucha w porownaniu z innymi stalami? ile daje hartowanie selektywne (50-55 HRC na grzbiecie, ~60HRC na ostrzu) i kriostabilizacja??
pozdro
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
napewno coś da.Ja sam planuje zahartowac cały nóż noz do 62( a moze i wiecej) a pozniej ,rekojeść i rdzen wysoko odpuscic.

PS.Skad masz dostep niskich temeperatur?
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
ja sam niestety nie mam :( teraz nawet nie mam czasu na struganie czegos ze stali...
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
Zastanawaim sie jak jest w koncu z ta D2 jedni mowią ze ostrze max do 5" a patrze Urgent Furry Bussa sa nawet : 9 3/4" blade 3/16" thick & 15 1/2" OAL
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
krucha? D2? :?
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
Kwestia do czego D2 porównamy: szybkotnacych ,weglowych , nierdzewnych czy do innych narzedziowych.
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
Ej panowie, bez przesady. Bo ktos kiedys napisal, ze mu sie ulamal czy wykruszyl noz z D2 i juz wszyscy powtarzaja na forum ze D2 jest krucha.
Albo sie nieszczesny MadDog zlamal, i nagle dla prawie wszystkich MD zaczely byc do dupy (znaczy sie O1 tez jest krucha :wink: ). Kurcze, to w koncu stal narzedziowa, a nie porcelana.
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
nie chodzi tu o zadne "ktos tam napisal", jakbys nie wiedzial to d2 nie jest polecana do nozy z glowniami >5" ze wzgledu na wysoka zawartosc weglikow, ktore powoduja kruchosc. no wiec sie pytam, jak tak naprawde z tym jest, i czy zaawansowana obrobka cieplna duzo poprawi.
mad dogi nie sa do dupy. problem jest z producentem ;)
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2

nie chodzi tu o zadne "ktos tam napisal", jakbys nie wiedzial to d2 nie jest polecana do nozy z glowniami >5" ze wzgledu na wysoka zawartosc weglikow, ktore powoduja kruchosc. no wiec sie pytam, jak tak naprawde z tym jest, i czy zaawansowana obrobka cieplna duzo poprawi.

Wiem ze D2 zawiera duzo weglikow, ale napisz mi Kaligula konkretnie kto
nie zaleca, a nie ze ktos tam nie zaleca-jacys znani knifemakerzy? Specjalisci od metalurgii?
A z tego co wiem to paru knifemakerow (jak chociazby Jensen-akurat mi sie przyponial) robi z D2 calkiem duze noze z klingami sporo powyzej 5". Tak wiec chyba naprawde sporo zalezy od umiejetnej obrobki cieplnej.
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
ekipa ze swamp rat nie zaleca na ten przyklad (troche doswiadczenia maja i z Busse Knives kontakt nieodzowny rowniez :wink: )
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
Panowie,
jak zwykle wszystko zależy :) ..ale wydaje mi się, że przede wszytstkim od tego jak ją się zahartuje. Dobrze obrobiona D2 definitywnie NIE JEST krucha i mogę to powiedzieć na własnym przykładzie. Sam wykonałem dwa noże ze stali D2 (bohler), którą nastepnie hartowałem specjalistycznie (!). Każdy z nich był hartowany na 60HRC bez żadnego odpuszczania - w całości. Przy tej stali i hartowaniu próżniowym - wg. osoby hartującej te noże nie miało to większego (powtarzam: WIĘKSZEGO) znaczenia. I w efekcie okazało się to ...prawdą.

Jeden nóż ma 5,5" długości natomiast drugi 8". I jeden i drugi został przeze mnie MOCNO wypróbowany w różnych testach (NIe,nie bynajmniej nie pomidorki, ogóreczki..etc) i choć nie jestem "specjalistą" od niszczenia noży nie udało mi się z nimi zrobić wielkiej krzywdy - choć przyznaję że nie testowałem specjalnie podatności na obciążenia boczne (nie mam do tego warunków)...

Oczywiście sceptycy powiedzą, iż na pewno można złamać takie ostrza i będą mieli rację - KAZDY NÓŻ MOŻNA ZŁAMAĆ! :D pytanie jak się do tego trzeba przyłożyć (ile sily F) :D

Podsumowując D2 to bardzo dobra stal, choć niestety należy o nią dbać (nie jest to nierdzewka na 100%) - szczególnie jak sie ją wypiaskuje. Wtedy przy braku zainteresowania takim nożem przez dłuższy czas powstaje bardzo brzydka rdza powiedzchniowa, niestety trudna do usunięcia (aczkolwiek jest to możliwe).

i to tyle w dyskusji...

a co do MadDog-ów czy innych noży? Panowie -jak pisałem - wszystko można zepsuć, a podobno Polak potrafi nawet zepsuć metalową kulkę :)


pozdrawiam
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]"
"D2 is 12+% chrome, with gobs of carbon. It is relatively stain resistant, and not too expensive. It has great abrasion resistance at high hardness, but again it suffers from very low toughness. Don't pry or chop with D2 - cutting and slicing only. Probably at its best in small, thin blades at hardness of 60-62 HRC."
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2

Jeden nóż ma 5,5" długości natomiast drugi 8".

Ostrze czy cała długość?
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
ooo jak milo wyszlo... wychodzi na to, ze wszystko kreci sie dookola mad dogow ;)
ja w afck nie zauwazylem zeby d2 wykazala jakies oznaki kruchosci. wcale sie nie upieram ze jest krucha, wrecz przeciwnie - na reke byloby mi jakby sie okazalo ze to nieprawda. ale pamietam co czytam :P ;)
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
kaligula, a ja p....e co czytam i wszelkie mądre teksty - i jeżeli mam możliwość sprawdzenia samodzielnie - to sprawdzam. przytoczyłem swoje doświadczenia z D2. cialem, rabałem i strugałem - nie wystapily zadne problemy (wyszczerbienia, zlamania itd)

a co do długosci - to ostrza a nie caly noz, ale wydalo mi sie to oczywiste... :?
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2

kaligula, a ja p....e co czytam i wszelkie mądre teksty - i jeżeli mam możliwość sprawdzenia samodzielnie - to sprawdzam. przytoczyłem swoje doświadczenia z D2. cialem, rabałem i strugałem - nie wystapily zadne problemy (wyszczerbienia, zlamania itd)

... no i wlasnie dlatego sie Was o to pytam, dziekuje za takie opinie z 1 reki - wlasnie na to liczylem stawiajac topik, natomiast mozesz pie(*^$(&^$ wszelkie madre teksty, bo sam tego nie hartowales ;)
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
jeśli mogem się wtrącić

kruchość (cięgliwość) jest zależna od stanu dostawy i obróbki cieplnej

to jest stal kurewsko krucha, tzn praca łamania jest bardzo mała

ale przy obciążeniu udarowym

nie wyobrażam sobie obciążenia udarowego przy nożu (choć może w imadło, przecinak i młotem)

w przypadku innego rodzaju obciążenia (bardziej statyczne) wchodzi w grę Rg czyli wytrzymałość na zginanie a ta jest bardzo duża, tak więc póki nia ma rąbania hartowanych gwoździ trochę wytrzyma

pozdro
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
melonmelon - thanx! ...bo choć jak zwykle technicznie aż do bólu poklon , ale wyraziłeś tą samą opinię... :D

myślę, że teraz juz będzie sprawa jasna dla ciekawych D2


kaligula...
a co do p.... to oczywiście, że mogę :!: gdyż niestety w pewnym wieku dochodzisz do wniosku, że wszystkiego nie dasz rady zrobić samemu, a po drugie innym płacą właśnie za to aby potrafili wywiązywać sie ze swojej roboty jak najlepiej - i widzisz, niestety w tym kraju, znaleźć takich ludzi jest CHOLERNIE trudno - i to jest wyzwanie... :(

po trzecie - nie hartowałem i nie będę tego robił (jak na razie) - co nie znaczy, że nie mogę się choć trochę na tym znać i wiedzieć parę praktycznych rzeczy :)
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wytrzymalosc D2
ja tez nie hartowalem, i hartowac nie bede :) ale chcialbym znac mozliwosci nozy.
a wies sprawa jasna - podwazac mozna, rabac... mniej, na gwozdzie bardzo uwazac. :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024