Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jakie są style Aikido i czym się różnią??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_yokai
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jakie są style Aikido i czym się różnią??
Jestem przerażona swoją niebywałą niewiedzą :!: Wyobraźcie sobie, że ja dopiero 3 dni temu dowiedziałam się, że Aikido występuje w różnych odmianach! Do tej pory myślałam, że jest tylko jedno Aikido, a tu taki psikus! Mam nadzieję, że fakt, iż Aikido ćwiczę dopiero od kilku miesięcy, tłumaczy moją nie wiedzę...

Obywatele!! Wspomóżcie mą edukację i uzupełnijcie te, jakże znaczące, luki w mej wiedzy!
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??
poczytaj troche to forum search itd :)
  • 0

budo_ellis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow / warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??
hmmm
w sumie ten topic polecam :)
http://www.budo.net....t=26760&start=0
  • 0

budo_tarantula
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z przyszłości...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??

hmmm
w sumie ten topic polecam :)
http://www.budo.net....t=26760&start=0


Ale styli jest więcej :) :) :)

:wink:
  • 0

budo_ellis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow / warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??
oj tam tarantula taki maly szczegol :wink:
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??

Jestem przerażona swoją niebywałą niewiedzą :!: Wyobraźcie sobie, że ja dopiero 3 dni temu dowiedziałam się, że Aikido występuje w różnych odmianach! Do tej pory myślałam, że jest tylko jedno Aikido, a tu taki psikus! Mam nadzieję, że fakt, iż Aikido ćwiczę dopiero od kilku miesięcy, tłumaczy moją nie wiedzę...

Obywatele!! Wspomóżcie mą edukację i uzupełnijcie te, jakże znaczące, luki w mej wiedzy!

Yokai - musisz odroznic szkoly (style) od organizacji. Twoja lubinska sekcja do niedawna byla w organizacji PFA, obecnie - o ile wiem - sensei poszedl za panem Borowskim do jego nowej organizacji, ale styl nauczany w dojo sie nie zmienil. Prawda jest, ze bylo to juz walkowane na forum i Ellis wskazala Ci jeden z linkow, jak poszperasz, to znajdziesz ciekawy tekst Moda naszego o stylach na swiecie, a glownie za oceanem cwiczonych (sorry, nie chce mi sie szukac linku, wykaz troche inicjatywy :) )
Ale gwoli wyjasnienia - organizacje sa rozne, z reguly skupione wokol jednego "glownego" nauczyciela, jak chocby (prosze wybczyc uproszczenia, szanowni forumowicze) francuska organizacja dzialajaca pod egida Tissier sensei i wplywy swe nawet na Irlandie rozszerzajaca (choc kolega Aiki zapewnia, ze to dlugo nie potrwa i jego szkola na wyspie zielonej wkrotce popularnosc zdobedzie, coby zbyt nice i za bardzo gentle nie bylo :) ) Styl to raczej wlasnie przekaz od danego nauczyciela - Tissiera, Shiody, Tocheia, Chiba czy innego mistrza. Zatem czesto styl jest tozsamy z organizacja, aczkolwiek nie zawsze. PFA skupia rozne style (przekazy) i nie ma jednego wiodacego sposobu interpretowania. Nasza nowa organizacja pod przewodem panow Borowskiego i Kraca wydaje sie z lekka ciazyc ku przekazowi Kanetsuka sensei, gdyz obaj panowie czerpia nauki u niego i danowskie swe wysokie stopnie pod jego okiem zdobywali - no to mi po drodze, bo ja teraz tez kanetsukowy i ze xrodla czerpac bede :) Ale wracajac do meritum - w Polszcze PUA i to co z niej powstalo po smierci Kobayashi sensei czerpie z jego szkoly (meguri i inne opowiadania :wink: ), choc teraz w Polsce nie ma juz jednego lidera (za zycia Kobayashiego byl nim Jacek Wysocki, teraz on jest wierny zdaje sie Sawaniazowi, inni Koniardowi).
Zatem mamy w Polsce kilka szkol (jakby bylo wczesniej, to bym policzyl) i kilka orgnizacji, przy czym przez szkole mozesz rozumiec styl czy przekaz. To tyle, skrotowo.
  • 0

budo_tarantula
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z przyszłości...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??

oj tam tarantula taki maly szczegol :wink:


no... co by z tej waszej przyszłej federacyjki pmasza :wink:
jakis styl nowiutki nie powstał :? 8O :lol: :) :) :)


pozdrowienia
tarantula 8)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??

Ale wracajac do meritum - w Polszcze PUA i to co z niej powstalo po smierci Kobayashi sensei czerpie z jego szkoly (meguri i inne opowiadania :wink: ), choc teraz w Polsce nie ma juz jednego lidera (za zycia Kobayashiego byl nim Jacek Wysocki, teraz on jest wierny zdaje sie Sawaniazowi, inni Koniardowi).


Gwoli wyjaśnienia powyższego. Sensei Dariusz Bieńkowski odszedł z PUA jeszcze za życia Hirokazu Kobayashi.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??

..... - w Polszcze PUA i to co z niej powstalo po smierci Kobayashi sensei czerpie z jego szkoly (meguri i inne opowiadania :wink: ), choc teraz w Polsce nie ma juz jednego lidera (za zycia Kobayashiego byl nim Jacek Wysocki, teraz on jest wierny zdaje sie Sawaniazowi, inni Koniardowi)......

A skąd u kolegi takie informacje???? Co ma PUA do szkoły Kobayashi??? Jaki lider za życia Kobayashi sensei??? 8O 8O 8O 8O
Nie znamy szkoły a piszemy..... fe nie ładnie. A już miałem dobre zdanie o koledze.
Poza tym nazwisk się nie "spolszcza", a jak ktoś pisze fonetycznie to powinien pisać poprawnie zaznaczając formę fonetyczną. :wink: :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??

..... - w Polszcze PUA i to co z niej powstalo po smierci Kobayashi sensei czerpie z jego szkoly (meguri i inne opowiadania :wink: ), choc teraz w Polsce nie ma juz jednego lidera (za zycia Kobayashiego byl nim Jacek Wysocki, teraz on jest wierny zdaje sie Sawaniazowi, inni Koniardowi)......

Poza tym nazwisk się nie "spolszcza",

Kurde to taki Szekspir, czy Szopen sie normalnie w grobie musza przewracać :P :) :) Nieładnie, że tak sparafrazuję kolege, nie znamy sie a piszemy ;) 8)

ł. (lubiący przyjacielsko zamieszać)
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??

..... - w Polszcze PUA i to co z niej powstalo po smierci Kobayashi sensei czerpie z jego szkoly (meguri i inne opowiadania :wink: ), choc teraz w Polsce nie ma juz jednego lidera (za zycia Kobayashiego byl nim Jacek Wysocki, teraz on jest wierny zdaje sie Sawaniazowi, inni Koniardowi)......

A skąd u kolegi takie informacje???? Co ma PUA do szkoły Kobayashi??? Jaki lider za życia Kobayashi sensei??? 8O 8O 8O 8O
Nie znamy szkoły a piszemy..... fe nie ładnie. A już miałem dobre zdanie o koledze.
Poza tym nazwisk się nie "spolszcza", a jak ktoś pisze fonetycznie to powinien pisać poprawnie zaznaczając formę fonetyczną. :wink: :)

Kolego Wingman - mam przed soba dzielo Jacka Wysockiego pt "Aikido bez tajemnic", Bydgoszcz 1990, gdzie na stronie 14 przeczytac mozna, iz w organizacji Polska Unia Aikido (PUA) cwiczy ok 1600 osob uczacych sie aikido propagowanego przez H. Kobayashi, zas liderem owej organizacji w Polsce byl wowczas Jacek Wysocki, na ktorego staze zreszta zdarzalo mi sie jezdzic. Dalej autor pisze, ze jest takze druga, prezna organizacja aikikaiowa, pod dowodztwem M. Osinskiego...
Tak bylo drogi kolego, zas potem nastopily rozlamy (po smierci Kobayashiego), najpierw w tzw Miedzynarodowej Unii Aikido Kobayashi (Cognard i Savegnago jesli wolisz w oryginale :) ), potem w polskiej organizcji. Szczerze mowiac nie mam bladego pojecia, kto teraz nazywa sie PUA i czyim liderem jest JW shihan, ale nie o tym byl moj post, zas podzialy organizacyjne (istniejace wszak w przszlosci) byly tylko ilustracja wywodu. Napisalem wszak, ze nastapily podzialy i istnieje kilka obecnie polskich organizacji czerpiacych z Kobayashiego, choc kiedys byla jedna... Zatem - nigdzie nie napisalem nieprawdy! :twisted:
A co do spolszczania nazwisk - niech kolega koniecznie zaproptestuje przeciw dzialalnosci pana Korwina - Mikke, co nawet imiona obce spolszcza, ze o Labedziowym Szekspirze czy Szopenie nie wspomne :)
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??
Zacznijmy od początku:

..... - w Polszcze PUA i to co z niej powstalo po smierci Kobayashi sensei

Jeszcze na długo przed śmiercią H. Kobayashi sensei powstała Szczecińska Akademia Aikido (1992r), której członkowie mieli okazję praktykować z samym mistrzem i nie podlegali PUA.

........choc teraz w Polsce nie ma juz jednego lidera (za zycia Kobayashiego byl nim Jacek Wysocki, ......

patrz wyżej :)
Zatem skoro powołujesz się na czas bliżej nieokreślony - bo nie podałeś okresu - a są to lata 90-98, to treść którą w oparciu o źródło z 1990 r, jest nieprawdziwa tak czy nie :D Ba dalej się upierasz przy nieprawdziwym twierdzeniu w kolejnym poście

....Tak bylo drogi kolego, zas potem nastopily rozlamy (po smierci Kobayashiego), najpierw w tzw Miedzynarodowej Unii Aikido Kobayashi (Cognard i Savegnago jesli wolisz w oryginale :) ), potem w polskiej organizcji.....

Widzisz i tu masz kolejny brak w informacji bo rozłam był na długo przed śmiercią mistrza Kobayashiego :lol: :) :wink:
Chodzi ci o rozłamy w PUA??? czy w PAA ???
Ale ciągnąc dalej:

Napisalem wszak, ze nastapily podzialy i istnieje kilka obecnie polskich organizacji czerpiacych z Kobayashiego, choc kiedys byla jedna... Zatem - nigdzie nie napisalem nieprawdy! :twisted:

Czyżby? :wink: Przeczytaj powyższe :)

A co do spolszczania nazwisk - niech kolega koniecznie zaproptestuje przeciw dzialalnosci pana Korwina - Mikke, co nawet imiona obce spolszcza, ze o Labedziowym Szekspirze czy Szopenie nie wspomne :)

Akurat dla mnie pan KM nie jest autorytetem, ale nie dyskutujmy o polityce. Co do przykładów Łabędziowych :twisted: :twisted: to muszę przyznać rację, ale nie do końca i on o tym wie :) :wink: jako polonista oczywiście.
pozdrawiam :)
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??
Hey, gdybym ja pisal naszej kolezance o historii aikido w Polsce, to Twoje uwagi drogi Wingmanie bylyby na miejscu jak najbardziej! Ja jednak tlumaczylem, ze co innego styl (przekaz, szkola, metoda treningowa), co innego zas organizacja. Dla celow demonstracji przyjalem pewien obraz - ot ten, ktory zapamietalem z poczatku lat 90, bo szczerze mowiac wszelkie literki i organizacje z reguly mi zwisaly i zbytnio sie nie przygladalem podzialom i zmiznom. Faktem jest, za na poczatku lat 90 byly w Polsce dwie organizacje - aikikaiowa i kobayashowa, w tej drugiej pierwsze skrzypce gral JW sensei. Potem nastapily podzialy (sam piszesz - 1992, a wiec po 1990 roku), teraz jest kilka organizacji czerpiacych z Kobayashiego (Ty zapewne wiesz ile i jak sie zowia, mnie nie chce sie tego w literaturze szukac, bo nie potrzebuje tej wiedzy tu i teraz) - i to chcialem w mym pierwszym poscie wykazac - szkola moze byc jedna, organizacji kilka lub - jak w PFA - szkol wiele, organizacja jedna. Jesli dokladnie i bez emocji przeczytasz moje wypowiedzi, to zrozumiesz, ze nic innego nie pisalem i nie staralem sie przedstawiac historii i stanu faktycznego na dzis - TO BYL TYLKO PRZYKLAD, ILUSTRCJA TEZY. Bo w kwestiach rozlamowo - przynaleznosciowych to zapewne masz racje i nie dyskutuje z Toba, bom w tej chwili nieprzygotowany. Zatem - bez emocji prosze, bo mowimy o roznych sprawach, wiec spor nie ma sensu!

APAS (ktory o Koledze nadal ma dobre mniemanie)

PS - przyklad z panem K-M to nie mieszanie polityki do tematyki Forum, tylko ilustracja tezy, ze jezyk zyje i nie ma sztywnych formul, niby lacina wymarla jakas - powiedzial dziennikarz siedzacy w studiu telewizyjnym :) . Jeszcze 10 lat temu musialbym napisac w studio, dzis studiu nie jest juz bledem :D
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??
95% tych postów czytam bez emocji. Nie, przepraszam 95% wywołuje u mnie emocje - ale jest to po prostu wesołość. Tylko 5% jest dla mnie żenujących - i wtedy w ogóle nie zabieram głosu :wink:
Natomiast, moje wypowiedzi nie mają charakteru ataku na kogo kolwiek:) Staram się tylko czasem prostować pewne nieścisłoci :) :wink:
Ja daleki jestem od sporów :) :D 8)

A co do życia języka to się zgadzam, słownik i gramatyka powiększa się i zmienia. Tylko w moim odczuciu, jeżeli ktoś przekręca czyjeś nazwisko tym bardziej nie znając tej osoby, wyraża brak szacunku dla innych i tyle.

Pozdrówka
Wingman (ciągle wierzący w ludzi i APASA) :wink:
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??

Tylko w moim odczuciu, jeżeli ktoś przekręca czyjeś nazwisko tym bardziej nie znając tej osoby, wyraża brak szacunku dla innych i tyle.

Pozdrówka
Wingman (ciągle wierzący w ludzi i APASA) :wink:

Kwestia kindersztuby, ale zauwaz, ze kilka osob na forum spolszcza te nazwiska. Jest jeszcze jedna kwestia - moze nie kazdy wie, jak sie oryginalne Cognard czyta - ja nie znajac francuskiego wcale kiedys wymawialem to "Kozard" przez z z kropka, dopiero szwagierka moja, francuszczyzna wladajaca wyjasnila mi, ze winno byc "Koniard". MOje praslowiankie nazwisko tu gdzie teraz jestem tez wszyscy przekrecaja w wymowie i pisaniu ze sluchu, ale im sie nie dziwie, bo wymowic tego Angolowi nie sposob :D I dobrze im tak, to za 1939 rok :) :twisted:

APAS (wiary w siebie starajacy sie nie zawiesc)
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??
Najbardziej skuteczny styl aikido to ten ktory prezentuje
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Na ulicy mordeczy , podobno (plotki) ze ci aikidocy pija krew przegranych wojownikow.... 100% skutecnzosci ...topiszcie do listy styli

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_mika'
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??
Zgodnie z informacja kolegi posłuchałam go i odwiedziłam forum.Po jakimś czasie czytania waszych wyczynów stwierdziłam, że grzechem bedzie nie zalogowanie się tu :wink: i tak oto jestem :) a co do tematu to zgodze się tu z kilkoma osobami że tak jak "co kraj to obyczaj" tak samo (w prawie) każdym klubie aikido różni się od siebie często tylko szczegułami ale bywa tesz ze jest troszke odmienne

Pozdrówki
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??

Najbardziej skuteczny styl aikido to ten ktory prezentuje
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Na ulicy mordeczy , podobno (plotki) ze ci aikidocy pija krew przegranych wojownikow.... 100% skutecnzosci ...topiszcie do listy styli

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Skończ wreszcie...
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??
Jakieś wątpliwości co do PUA? Wyjaśnienie dla niepewnych:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie są style Aikido i czym się różnią??

Zgodnie z informacja kolegi posłuchałam go i odwiedziłam forum.Po jakimś czasie czytania waszych wyczynów stwierdziłam, że grzechem bedzie nie zalogowanie się tu :wink: i tak oto jestem :)
Pozdrówki


A my bardzo się cieszymy, że jesteś :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024