Skocz do zawartości


Zdjęcie

KORYU JUJUTSU


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

KORYU JUJUTSU
Był już temat o modern jujutsu, teraz czas wrócić do źródeł.. :) :)

ten temat chyba podupada na tym forum, więc mam kilka pytań.
Czy ktoś z was interesuje się, posiada informacje, a może ćwiczy ( 8O ) koryu jujutsu? Interesują mnie różnice techniczne między poszczególnymi stylami, wyniki konfrontacji między stylami (nie, nie na Valetudo :wink: ) w dawnych czasach i wszelkie materiały (linki, teksty)... Najbardziej interesują mnie style, które wpłynęły na kształt wspólczesnych form budo-aikido, judo, modern jj (m. in. kito ryu, daito ryu, yagyu ryu).

Z góry dziękuję i pozdrawiam.. :D
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
Dobra, przyznać się bez bicia... :balisong:

I TAK WAS ZNAJDĘ! :twisted:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
spoko, nie denerwuj sie. Malo kto cwiczy te prehistoryczne rzeczy. Na nic to nie przydatne obecnie, moze ze dwa dojo jest w calej Europie, jedno w Niemczech, drugie gdzies w skandynawii....
  • 0

budo_pyton
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
Adresy, podaj adresy!
Pozdrawiam.
  • 0

budo_robertzol
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska-San Antonio

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
Jest tego troche wiecej niz dwa dojo. :D
Szukaj pod:

-Hontai Yoshin ryu, albo Yoshin ryu,
-Bujinkan naucza taijutsu i jujutsu
-Genbukan naucza taijutsu i jujutsu
  • 0

budo_kamillo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU

spoko, nie denerwuj sie. Malo kto cwiczy te prehistoryczne rzeczy. Na nic to nie przydatne obecnie


A dlaczego nie przydatne??? tzn. ja nic kompletnie nie wiem na ten temat ale bardzo chetnie bym sie czegoś dowiedział :D
Pozdrawiam
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
no cóż... Style koryu jujutsu to szkoły powstałe przed 1868 roku (tzw. restauracja Meiji). Są to szkoły o tradycyjnym sposobie nauczania, a także pod kątem dawnego, "samurajskiego zastosowania" (obrona przed mieczem, obrona przed włócznią, walka w zbrojach etc); no współcześnie to włócznią raczej nie powalczysz...;-)....
Ale dobre pod kątem poznawania korzeni.... Szczepan, Ty przypadkiem koryu nie ćwiczyłeś (staże daito ryu etc), hmmm?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU

A dlaczego nie przydatne??? tzn. ja nic kompletnie nie wiem na ten temat ale bardzo chetnie bym sie czegoś dowiedział :D
Pozdrawiam

no mowie ci, bezuzyteczne obecnie starocie. Lepiej pocwicz MMA, bedziesz wymiatal, zostaniesz Prawdziwym Fajterem, bedziesz mogl rzadzic na ulicy, nastki beda piszczec na twoj widok, widzisz, same zalety......a Koryu? Przeciez nawet nikt nie wie co to jest :lol: , no moze oprocz ZANSHIN'a, no ale on sie nie liczy :P
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU

A dlaczego nie przydatne??? tzn. ja nic kompletnie nie wiem na ten temat ale bardzo chetnie bym sie czegoś dowiedział :D
Pozdrawiam

no mowie ci, bezuzyteczne obecnie starocie. Lepiej pocwicz MMA, bedziesz wymiatal, zostaniesz Prawdziwym Fajterem, bedziesz mogl rzadzic na ulicy, nastki beda piszczec na twoj widok, widzisz, same zalety......a Koryu? Przeciez nawet nikt nie wie co to jest :lol: , no moze oprocz ZANSHIN'a, no ale on sie nie liczy :P


Hmmmm....chyba powinienem to potraktować jako komplement od samego Mod' a... :wink: A powiedz, skąd w Tobie tyle cynizmu w przedstawianiu ludziom niezorientowanym w temacie tradycyjnych sztuk walki. To tak serio, czy z ;-) oka? I może odpowiesz na pytanie, czy ćwiczyłeś coś z koryu... Bo mnie ten temat bardzo ciekawi.. Może wreszcie ktoś napisze na temat...
Pozdrawiam
  • 0

budo_aikidudi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 281 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wadowice/manch.

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
zapraszam na stronę [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

pozdrawiam 8)
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
A odwiedzałem już kiedyś waszą stronę... :) Ale to było daawno temu... Ale fajnie, trochę odświeżyłem informacje ad jujutsu... Nie mogę się doczekać dokończenia działu "Szkoły i systemy (ryu)", bo to mnie najbardziej interesuje. Dzięki :D

A propos: Słyszeliście kiedyś o TARYU JIAI? Ponoć były to jakieś rodzaje turniejów podczas Festiwalu Plonów (cokolwiek by to nie było :wink: ), kiedy to przedstawiciele poszczególnych szkół koryu jujutsu demonstrowali swoje techniki, a nawet walczyli ze sobą (czyżby jakiś przodek valetudo? :wink: ). Nie wiem, na ile jest w tym prawdy, ale już któryś raz o tym słyszę...

Pozdrawiam
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
Szczepana nie mozesz traktowac powaznie :twisted: bo on zawsze na negatywnej fali zasuwa. Sporo jest styli tradycyjnego jutsu ktore sa wciaz cwiczone - w Polsce to nie wiem - wejdz na te stronke":

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tam moze znajdziesz cos blisko siebie.

Z tych styli ktore mi przychodza do glowy:
Hontai Yoshin Ryu
Takagi Yoshin Ryu
Shinden Fudo Ryu
Asayam Ichiden Ryu
Muso Shinden Ryu
Daito Ryu Aikijujutsu
Takuma Ryu Jujutsu
Hoki Ryu Jujutsu
Shibukawa Ryu Jujutsu
Kukishin Ryu


Organizacje:
Bujinkan
Genbukan
Jinenkan
Kokusai Jujutsu Renmei
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
Dzięki. Tak, wiem, wiele ryuha koryu jujutsu przetrwało do dziś, chociaż większości poza Japonią się nie naucza...

Nie szukam narazie szkoły koryu, chodzi mi bar5dziej o porównanie techniczne różnych stylów...
Pozdr
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
Nie jest mozliwe takie porownanie pomiedzy stylami. Jesli nawet podstawowe pozycje sie roznia zasadniczo, to nie ma co mowic dalej. To co w jednym stylu jest zasadnicze w drugim kompletnie bledne. Kazda szkola jest caloscia sama w sobie i nie mozna nic praktycznie powiedziec obserwujac to z zewnatrz, bo nie mamy pojecia czy to co widzimy nie jest np specjalnym cwiczeniem do rozwiniecia pewnego elementu w jakiejs technice, czy raczej jest faktycznie wazna technika......
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
Szczepan ma calkowita racje - szukanie roznic w koryu jest kompletna strata czasu - najlepiej jest cwiczyc w paru stylach koryu i szukac co je LACZY raczej niz dzieli. Zwlaszcza ze koryu style maja wspolna baze technik i broni - tylko i wylacznie specjalizacja styli uformulowala roznice ktorych szukasz - np. z biegiem czasu wojny staly sie sporadycznym ewenementem w historii Japoni i style przestaly byc stylami bitewnymi gdzie uzywalo sie calosci technik i boni, a w zamian zaczely specjalizowac sie w uzyciu specyficznej broni czy tez specyficznego konceptu ruchu poglebiajac wiedze w tej zawezonej formie - jednoczesnie kreujac unikalna wariacje uzycia tych samych technik co cala reszta Jutsu szkol...

Namieszalem? :lol: Mam nadzieje ze nie...
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU

Szczepan ma calkowita racje - szukanie roznic w koryu jest kompletna strata czasu - najlepiej jest cwiczyc w paru stylach koryu i szukac co je LACZY raczej niz dzieli. Zwlaszcza ze koryu style maja wspolna baze technik i broni - tylko i wylacznie specjalizacja styli uformulowala roznice ktorych szukasz - np. z biegiem czasu wojny staly sie sporadycznym ewenementem w historii Japoni i style przestaly byc stylami bitewnymi gdzie uzywalo sie calosci technik i boni, a w zamian zaczely specjalizowac sie w uzyciu specyficznej broni czy tez specyficznego konceptu ruchu poglebiajac wiedze w tej zawezonej formie - jednoczesnie kreujac unikalna wariacje uzycia tych samych technik co cala reszta Jutsu szkol...


Nie prościej napisać "Niestety, nie znam żadnych różnic" ? :wink:
Nie no, oczywiste jest, że wiele stylów koryu jest do siebie bardzo podobnych (pokrewieństwo szkół, podobne potrzeby) ale też trzeba przyznać, że koryu jujutsu jest dość niejednolite (czas w którym powstały poszczególne szkoły, specjalizacje: np kito ryu w rzutach, czy tenjin shin' yo ryu w atemi).
Sensem tego topicu było wyjaśnienie różnic w bardziej znanych stylach i wykazanie, jak to się ma do współczesnych form: judo, aikido etc...

Wiem, że tak naprawdę poza Japonią trudno znaleźć dobrą szkołę koryu i poznać te style od wewnątrz, jednak liczyłem, że może ktoś tu ma jakieś doświadczenie w tej dziedzinie i mógłby się nim podzielić....
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
:D

OK - nie umiem podac roznic miedzy stylami - 8) - bo moj traning sprowadza sie do dodawania mozliwosci ruchu do tego co juz umiem... Cwicze Takagi Yoshin Ryu i takze Asayama Ichiden Ryu i reszte koryu znajdujacych sie w Bujinkan. Naprawde sadzisz ze roznice w jujutsu danych styli sa tak duze i widoczne? Widac ze sam cos niecos wiesz na ten temat - czemu nie podzielisz sie z nami swoimi spostrzezeniami???
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
A gdzie to uczyles sie kito ryu czy tenjin shin' yo ryu ??? Zwlaszcza Tenjin chyba tylko naucza sie w Japoni... [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ta technika wyglada tak samo jak techniki z Takagi Yoshin Ryu, i Kukishin Ryu i prawdopodobnie kazda inna szkola jutsu ma te technike... wciaz mysle ze baza technik z ktorych jutsu szkoly czerpia jest ta sama :)
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU

A gdzie to uczyles sie kito ryu czy tenjin shin' yo ryu ??? Zwlaszcza Tenjin chyba tylko naucza sie w Japoni... [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ta technika wyglada tak samo jak techniki z Takagi Yoshin Ryu, i Kukishin Ryu i prawdopodobnie kazda inna szkola jutsu ma te technike... wciaz mysle ze baza technik z ktorych jutsu szkoly czerpia jest ta sama :)


Zgadzam się, że baza jest ta sama. A nigdy nie ćwiczyłem Tenjin Shin' yo ryu ani żadnego koryu i stąd właśnie moje pytanie, bo moja wiedza ogranicza się raczej do teorii. :? Stąd moje wypowiedzi będą raczej poparte wiedzą innych niż moją własną (do Japonii póki co się nie wybieram :(
)Natomiast ćwicząc np aikido i judo widzę wiele podobieństw technicznych, ale i istotnych różnic (oczywiście nie licząc innych współczesnych wpływów, jak np rywalizacja sportowa w judo czy elementy kickboxingu w modern jujutsu)... I zastanawiam się na ile te różnice wynikają z repertuaru stylów koryu jujutsu, kótre te sztuki ukształtowały, a na ile np z wizji twórców (Ueshiby czy Kano)...
  • 0

budo_pioterusan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 151 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
Super temat! Grayuluje!
Sam jestem zainteresowany małą czescią tego morza spóscizny jaka zostawiły nam dawne dzieje japońskich systemów bojowych.
Przez długi czas spotykałem się z nauczaniem Daito jako pierwowzoru Aikido. No i tu pies pogrzebany.
Wyjechałem na staż do włoch i widziałem daito, które było oparte na ogromnej sile rak i mocy tecznik krótkich i nierozerwalnych z atemi.
Patrzyłem, trenowałem i potem zrozumiałem: pierwowzór tak, konwencja inna. Podpatrywałem i stwierdziłem, że to osobowosć mistrza a nie różnice. Zaryzykuje stwierdzenie: Ryu to mistrz i jego konwencja (najlebszy przykład co sie dzieje kiedy przeanalizujemu broń w ryu), miecz w kazdej szkole zmieniał postać wg. zaleceń mistrza.
Stylowość to wiernosć przekazowi a techniki koryu to biblioteka Ju Jutsu, z której nalezy czerpać to co uważamy za istotne, realne a w końcu wykonalne.
Teraz widze spokojniej kiedy kieruje sie tym stwierdzeniem.
Ćwiczę teraz koryu Musoshinden ryu i gryzę sie z Seitei Iai Do będącym zbiorem z ryu starych na rzecz przekazu tradycji.
Pozdro !
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024