Skocz do zawartości


Zdjęcie

Iaido a inna sztuka walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_yerz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Iaido a inna sztuka walki
Witam!

Miecz japonski interesuje/pasjonuje mnie od dlugiego czasu, ale stosunkowo niedawno zaczalem myslec nad trenowaniem Iaido (jako sztuki bardziej odpowiadajacej mi niz kendo - tak mi sie wydaje :wink: ).
Od kilku lat regularnie trenuje Jiu-Jitsu, i tutaj pada moje zasadnicze pytanie:
czy nawyki z treningow Jiu-Jitsu moga wplynac w jakis sposob na praktyke Iaido i na odwrot? Zaznaczam, ze treningow Jiu-Jitsu absolutnie nie mam zamiaru zaprzestac.
Jakie wedlug Was sa "za" i "przeciw" trenowaniu tych dwoch sztuk walki jednoczesnie?
Z gory dzieki za rady!

Pozdrawiam, Maciek :D
  • 0

budo_pioterusan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 151 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Yerz, a jakie JJ Ty trenujesz?
  • 0

budo_yerz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Jiu-Jitsu Goshin Ryu

Pozdrawiam :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Po dluzszym treningu mieczem zaczniesz dostrzegac rozne nonsensy ktore robicie w JJ. Bez miecza tego nie widac.
Nie jest to atak na JJ , takie same wrazenie mialem w aikido.
  • 0

budo_yerz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Jak jednak rozumiec ten argument? Moze wiec zajecie sie takze iaido oprocz JJ pozwoli naprawiac te nonsensy? Niestety nie wiem, co konkretnie masz na mysli Szczepan, to z racji mojej mono-stylowosci i pewnie tez dlatego nie dostrzegam nic takiego teraz. Byc moze w ogole nie znajde nic takiego w JJ..? Mniejsza o to, okaze sie w przyszlosci.
Generalnie sztuka miecza i JJ moga sie nieco "uzupelniac", czy raczej nie beda ze soba wspolgraly? Widzicie jakies powody, dla ktorych nie powinienem rozpoczynac iaido, lub to rozpoczecie moze byc utrudnione?

Pozdrawiam
  • 0

budo_pioterusan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 151 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Szczepan trafił w sedno, mi pozostaje dokończyć.
Miecz nauczy Cię pokory oraz pomoże wiele zrozumieć szczególnie gdy trenujesz modernJJ.
Napewno warto, dojrzejesz bądż dasz sobie spokój. :P
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

Jak jednak rozumiec ten argument? Moze wiec zajecie sie takze iaido oprocz JJ pozwoli naprawiac te nonsensy? Niestety nie wiem, co konkretnie masz na mysli Szczepan, to z racji mojej mono-stylowosci i pewnie tez dlatego nie dostrzegam nic takiego teraz. Byc moze w ogole nie znajde nic takiego w JJ..? Mniejsza o to, okaze sie w przyszlosci.
Generalnie sztuka miecza i JJ moga sie nieco "uzupelniac", czy raczej nie beda ze soba wspolgraly? Widzicie jakies powody, dla ktorych nie powinienem rozpoczynac iaido, lub to rozpoczecie moze byc utrudnione?

Pozdrawiam

Pewnie ze zajecie sie iaido jest jak najbardziej wskazane pod kierunkiem naprawde fachowego instruktora(jesli takowego znajdziesz).
Wszystkie techniki pochodzace z japonskich SW sa scisle zwiazane z mieczem. Stare szkoly SW w sredniowieczu, to byly takie wspolczesne MMA, tylko ze podchodzono do treningu systemowo. Czyli techniczne podstawy techniki jujutsu mialy swoje korzenie w mieczu. Nie znam specjalnie nowoczesnego jj, ale podejrzewam ze u was jest tak samo, bo uzywacie techniki z judo.
Cwiczenie jj bez cwiczenia broni, a w szczegolnosci miecza "wypacza" (takie slowo uzylem z braku lepszego) charakter praktyki technik bez broni(np. dostosowuje sie je do obecnych regulaminow na zawodach)
Jak zaczniesz cwiczyc miecz, zaczniesz miec wiele watpliwosci co do technik bez broni, no i tu powstaje niebezpieczenstwo ze twoj instruktor, byc moze, nie bedzie w stanie sprostac zadaniu, zeby ci wszytsko umiec wyjasnic.

Tak ze nie chodzi mi o trudnosci w rozpoczeciu cwiczenia, tylko o trudnosci jakie powstana po kilku latach cwiczenia.
  • 0

budo_yerz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Ciekawie piszesz, daje mi to do myslenia.. Dzieki stokrotne!

Sprostuje tylko jedna rzecz:

(np. dostosowuje sie je do obecnych regulaminow na zawodach)


Z JJ sportowym moja sekcja nie ma nic wspolnego, nie trenujemy pod tym katem, ale to tylko gwoli wyjasnienia tej jednej kwestii. Co do reszty, to jak juz napisalem - dzieki za rzeczowa odpowiedz.
Zdecydowanie bede musial obgadac ta sprawe z nauczycielem JJ, rozmowa z instruktorem iaido tez moze byc pomocna.

Jezeli jeszcze ktos chcialby cos dodac do tematu - chetnie poznam tez opinie innych.

Pozdrawiam
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

Po dluzszym treningu mieczem zaczniesz dostrzegac rozne nonsensy ktore robicie w JJ. Bez miecza tego nie widac.
Nie jest to atak na JJ , takie same wrazenie mialem w aikido.


miałem takie same wrażenia :-)

Od kilku lat regularnie trenuje Jiu-Jitsu, i tutaj pada moje zasadnicze pytanie:
czy nawyki z treningow Jiu-Jitsu moga wplynac w jakis sposob na praktyke Iaido i na odwrot? Zaznaczam, ze treningow Jiu-Jitsu absolutnie nie mam zamiaru zaprzestac.
Jakie wedlug Was sa "za" i "przeciw" trenowaniu tych dwoch sztuk walki jednoczesnie?


nawyki z jiu-jitsu bedziesz miał dośc długo, tym bardziej że w Twoim stylu nauka walki mieczem jest tylko dodatkiem. Jak sie będzie dobrze skupiał na tym co robisz to dobrze to połaczysz, ale to wymaga samozaparcia i silnej woli. Po jakimś czasie bedzie musiał wybrac, ja wybrałem iaido, też trenowałem jiu-jitsu. Techniki aido moga pomóc w wykonywaniu technik jj, chodzi mi tu mianowicie o postawy i pracę biodrami, zresztą sam jak zaczneisz cwiczyc to zaczniesz zauwazać analogie i róznice.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Z tego, co napisali Szczepan i Marcin954 można wywnioskować, że ćwiczenie iaido równolegle do przywołanych aikido i jiu jitsu jest wręcz wskazane?

Moglibyście podać jakieś przykłady nonsensów, które dostrzegliście w aikido lub jiu jitsu, praktykując iaido?

Z góry dziękuję
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Witam,
Mam podobne pytanie tylko ze ja trenuje karate shotokan, czy ta sztuka walki przeszkadzalaby w jakis sposob w trenowaniu Iaido lub kenjutsu????

Pytam sie poniewaz takze od dawna fascynuje sie mieczem japonskim, ale trenuje karate ktore takze uwielbiam.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

Witam,
Mam podobne pytanie tylko ze ja trenuje karate shotokan, czy ta sztuka walki przeszkadzalaby w jakis sposob w trenowaniu Iaido lub kenjutsu????

Pytam sie poniewaz takze od dawna fascynuje sie mieczem japonskim, ale trenuje karate ktore takze uwielbiam.


nie, ale zacznij trenowac bo sie nie przekonasz.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

Pewnie ze zajecie sie iaido jest jak najbardziej wskazane pod kierunkiem naprawde fachowego instruktora(jesli takowego znajdziesz).
Wszystkie techniki pochodzace z japonskich SW sa scisle zwiazane z mieczem. Stare szkoly SW w sredniowieczu, to byly takie wspolczesne MMA, tylko ze podchodzono do treningu systemowo. Czyli techniczne podstawy techniki jujutsu mialy swoje korzenie w mieczu. Nie znam specjalnie nowoczesnego jj, ale podejrzewam ze u was jest tak samo, bo uzywacie techniki z judo.
Cwiczenie jj bez cwiczenia broni, a w szczegolnosci miecza "wypacza" (takie slowo uzylem z braku lepszego) charakter praktyki technik bez broni(np. dostosowuje sie je do obecnych regulaminow na zawodach)


Szczepan, czy to nie zbyt daleko posunięta teoria? Owszem, w aikido czy w większości koryu jujutsu zrozumienie relacji występujących w walce mieczem pozwala lepiej zrozumieć realia walki, kontekst technik etc. Ale w modern jujutsu? :? Już w judo koncepcja walki zmieniła się diametralnie, wywalono wszelkie powiązania z technikami z bronią czy w zbrojach. A co dopiero w modern jj, gdzie uzupełnia się trening np boksem czy kick-boxingiem. Tam już wypracowano własny system, który niewiele ma wspólnego z samurajskimi realiami.

Osobiście uważam, że trening iaido stanowi dla adepta judo lub modern jj raczej ciekawostkę (choć bardzo cenną z punktu widzenia kulturowego czy historycznego) niż techniczne uzupełnienie treningu. No chyba, że mówimy o rozwoju "samurajskiego ducha walki"...

A tak wogóle, to korzystając z okazji chciałbym prosić Szczepana aby rozwinął temat relacji jujutsu (aikido) a walka bronią (miecz, ew. włócznia), bo temat ten już jakiś czas nie daje mi spokoju. O co konkretnie chodzi? Bo ogólne powiązania (postawa, poruszanie się, dystans etc) mniejwięcej rozumiem, ale co jeszcze się za tym kryje? W jaki jeszcze sposób trening np iaido może pomóc w treningu aikido? Nie chodzi mi o to, aby Moderator napisał w jednym poście "20 lat treningu SW w pigułce", ale raczej naprowadził żądnych wiedzy początkujących na wlaściwy trop... :wink:

Pozdrawiam wszystkich i sorki za długi post.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Dobra, widzę zero reakcji... to może zalożyć oddzielny topic np w dziale Aikido? Bo temat traktujący bezpośrednio o tym problemie jeszcze się tam nie pojawił, z tego co widziałem...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

Dobra, widzę zero reakcji... to może zalożyć oddzielny topic np w dziale Aikido? Bo temat traktujący bezpośrednio o tym problemie jeszcze się tam nie pojawił, z tego co widziałem...

Sorki, jestem ostatnio mocno zajety, ale fakt, moze zaloz nowy topik o tym tylko tutaj, nie w aikido, bo to dotyczy moim zdaniem kazdej japonskiej SW.
Jak tylko znajde chwilke to mocniej rozwine temat, przyrzekam! :)
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Iaido jest wstępem do treningu iai jitsu oraz ken jitsu a dopiero te formy są dopełnieniem treningu ju jitsu. Szczepan ma rację trudno jest znaleźc dobrego instruktora który potrafi połączyć te trzy elementy i wkomponować w trening ju jitsu.
Natomiast polemizowłbym w temacie bez użyteczności iaido w modern ju jitsu.
Idea iaido - szybkie dobycie miecza z jednoczesnym cięciem, które ma wyprzedzić przeciwnika idealnie koresponduje do wpółczesnych metod stosowania tonfy jako środka przymusu lub krótkiej broni palnej.

Pozdro.

  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Dobra, ale sama idea to jedno, a ćwiczenie form miecza to drugie... To trochę tak jak zabić komara armatą... Jeśli jedynym plusem dla adeptów modern jj w treningu iaido jest idea "jednego cięcia", to po co trenować do tego osobną sztukę walki? Nie lepiej zaszczepić tą ideę w samym trenigu modern jj?
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Zadałeś pytanie i sam dobrze odpowiedziałeś.
Nie mniej jednak modern JJ jako współczesny system samoobrony jest zamkniętym zbiorem technik. Gdzie młodzi ludzie przed 40 osiagają poziom 5 - 7 dan i nie wiedzą co lub -co gorsze - nie chcą nic dalej robić odcinając się od korzeni tradycyjnego JJ. Ich brocha. Miecz jest przedewszystkim bronią i ćwicząc JJ nie ważne jakie, nie dotyczy BJJ i sportu, każdy na poziomie czarnego pasa (2dan i wyżej) powinien znać podstawy walki tą bronią. Nie chodzi oto aby przestawiac sie na inny system ale oto aby wpleść podstawy iaido i ken jitsu do treningu JJ po to aby lepiej opanować metody i środki stosowane obecnie. Zapraszam na moją stronę tam w dziale JJ przedstawiam szerzej mój pogląd na tą sprawę.

  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
hej
mysle ze platanie tzw nowoczesnych sztuk walki z ytradycyjnymi jest zbedne
zbyt odlegle sa cele i ich realizacja
oczywiscie cwiczenie iaido rownoczenie np z krav maga nie jest niczym zlym, tylko nalezy wtedy zdecydowac co robimy i dlaczego, bo nijak sie maja te 2 rzeczy.
Cwiczenie szkol bardziej tradycyjnych, jak aikido czy jujutsu w zasadzie wymaga zabrania sie za walke bronia, poniewaz jest to geneza systemow bez broni. naturalnie to ewoluowalo i na pewnym poziomie dobrze jest wiedziec co i skad jest i dlaczego tak a nie inaczej

czy akurat dobrym wyborem bedzie iaido - nie jestem pewnien
proponowal bym bardziej jakies systemy kenjutsu czy nawet bardziej wszechstronne jak katori np
iaido (nie iaijutsu czy batto) jest systemem troche wypaczajacym ruch zwiazany z mieczem
a to ze wzgledu na ograniczenia i okrojenia
nadane po to aby kendocy mogli pocwiczyc mieczem :)
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

iaido (nie iaijutsu czy batto) jest systemem troche wypaczajacym ruch zwiazany z mieczem
a to ze wzgledu na ograniczenia i okrojenia
nadane po to aby kendocy mogli pocwiczyc mieczem :)


Nie chodziło Ci czasem o to, że kendo (a nie iaido)jest systemem wypaczającym ruch związany z mieczem?

Zwłaszcza, że w kendo się uderza, a nie tnie,a to zasadnicz różnica...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024