Skocz do zawartości


Zdjęcie

Iwama Ryu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Iwama Ryu
Pozdrawiam forumowiczów
znalazłem cosik takiego na temat Iwama Ryu i prosiłbym o kilka słów komentarza. Text poniższy figuruje na jednej stronie o aikidzie.

"Iwama Ryu

Nie jest to formalna organizacja, gdyż organizacyjnie podlegają pod Aikikai, aczkolwiek odseparowywują się dość ostro (również ideowo głosząc jakoby tylko właśnie oni ćwiczyli aikido tradycyjne jakie nauczał M.Ueshiba) od Hombu Aikikai. Posiadają oddzielny system stopni , równoległy do systemu aikikai. Na czele stoi Saito sensei 9 dan. Główne dojo miesci się w Iwama.
Ich system nauczania jest tak ustawiony, że przekładają podstawowe techniki z bronią na techniki bez broni i odwrotnie. Cwiczą też dużo jo, boken i tanto zarówno z partnerem jak i samemu. Używaja do tego systemu "STOP START" oraz bardzo dużego dystansu między ćwiczącymi. Powoduje to kompletny brak płynności, dynamiki i rytmu. Techniki bez broni ćwiczą bardzo dużo statycznie i z dużym oporem ze strony partnera. Techniki te są mocno oparte na dźwigniach, solidnej postawie ciała i operowaniem ciałem jak całości. Dzięki temu są one dość skuteczne, nawet na podstawowym poziomie. Dość słabe opanowanie pracy uke jako takiej, oraz padów. Elastyczność ciała nie jest specjalnie rozwinięta."


Nie mam pojęcia czy Saito rzeczywiście stworzył coś takiego?
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu

znalazłem cosik takiego na temat Iwama Ryu i prosiłbym o kilka słów komentarza. Text poniższy figuruje na jednej stronie o aikidzie.


A mógłbyś podać adres tej stony :?:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu
hheeh rzeczywiscie wysmazylem kiedys cos takiego :oops: :) Niezwykle ogolnie, ale moze jakis iwamowiec cos dorzuci? Czy ty Kmicic nie cwiczysz przypadkiem Iwama aikido?
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu
A cytat nie wystarczy?
To jest pełna wypowiedź na temat Iwama ryu
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu
to chyba tekst Szczepana :)

czesciowo sie zgadza, ale ja nie mam przekrojowego pojecia o Iwama Ryu a tylko z dojo w ktorym cwicze ten wlasnie styl, moze w innych krajach jest inaczej ? nie mam pojecia.

z przekladaniem technik z bronia na techniki bez broni to sie zgadza. Saito mowi na jakims filmiku, gdzie pokazuje techniki z bronia "wykonujac techniki z bronia myśl zawsze o ich przełozeniu na odpowiednie techniki bez broni" - to moje luzne tlumaczenie.

a to z bronia to u nas tak nie jest jak to Szczepan(?) opisuje (START-STOP).
cos juz kiedys o tym wspominalem, sa 3 poziomy plynnosci, nazwy na to sa, ale wylecialo mi z glowy, nie zaprzatam sobie glowy nazwami, jak sie samo "uczepi" to zostaje, a jak nie to nie ;)

- STOP po kazdym ruchu, duzy dystans
przyklad : Uke atakuje, pauza. Tori paruje/unika, pausa. Tori kontruje, pausa. itp
Calosc zaczyna sie po tym jak tori sie "otworzyl", pokazal, jestem gotowy, atakuj.
- STOP po kazdym ataku i obronie, dystans maly, wlasciwie juz odpowiedni
przyklad : Uke atakuje, Tori broni, pausa. Tori kontruje, Uke broni, pausa.
Calosc zaczyna sie po tym jak tori sie "otworzyl", pokazal, jestem gotowy, atakuj.
- bez STOPU, awase, dystans do trafienia, ciosy ida na czesci ciala.
Atakujacy okresla tempo akcji i moment jej rozpoczecia.
no, ale mysle, ze tak jest wszedzie.

Techniki sa na poczatku mocno statyczne, sporo oporowania, wraz z nabieraniem wprawy nabiera sie tempa i plynnosci. Na wyzszych poziomach wtajemniczenia nie ma statycznosci.
Jest za to sporo upominania atakujacego, ze atak ma byc w miare "realny" i mocny i nie za głeboki, żadnego biegania, i upadania "samemu" - to raczej nie jest mile widziane.
Tu jest moze troche roznica miedzy stylami, ktore na poczatku juz klada nacisk na tempo i plynnosc (stad wymagana moze troche wieksza niz u nas wspolpraca uke) a z czasem pokonuje sie coraz wiecej oporu. Cel ten sam, tylko droga troche inna.
Pady to nie moge ocenic, wydaje mi sie, ze padamy dobrze, ale brakuje mi bezposredniego porownania. w koncu rzucamy normalnie, wiec musialo by byc mnostwo kontuzji gdyby z padami cos bylo nie tak.

to tyle ode mnie, tak na szybko, ale uprzedzam, ze ja specjalnie zaawansowany nie jestem, a i jak pisalem, bezposredniego porownania mi brakuje.
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu
kurde, byliscie szybsi :oops:
to jednak Szczepan :)
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu
A co z elestycznoscia ciala?
Naprawde klockiem sie robisz? :)
A z boken to awase ho to i u nas (p..... aikikai :lol: ) się ćwiczy
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu
hmm ciezko powiedziec co z elastycznoscia, nie wiem jak to u innych jest, moze rzeczywiscie mniejszy nacisk na to jest, bo generalnie maly nacisk jest na efektowne (wysokie) pady.
Do takich padow technika musi byc "szersza", glebsza (nie zawsze, ale chyba czesto), a u nas preferuje sie krotkie, zminimalizowane techniki. Czasami na srodku pokazywany jest wariant z wysokim padem, ale robi tak tylko kto chce, a malo kto sie w to bawi. no i ma u nas specjalnie chyba cwiczen na elastycznosc, lekka rozgrzewka, troche rozciagania, troche rolek, czasami kilka wysokich padow i Tai no henko :)
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu
a Iwama Ryu t otez p... Aikikai :)
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu

a Iwama Ryu t otez p... Aikikai :)


wiem tam też to pisze
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu

hheeh rzeczywiscie wysmazylem kiedys cos takiego :oops: :) Niezwykle ogolnie, ale moze jakis iwamowiec cos dorzuci? Czy ty Kmicic nie cwiczysz przypadkiem Iwama aikido?


no to na dwóch stronach znalazłem :roll:
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu
jak na dwóch ? to ktoś musial od Szczepana skopiowac, bo tekst jest bezsprzecznie O-Moda :wink:
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu
Na innej znalazłem!
przepraszam moda, że najpierw na jeo stronkę nie wlazłem byłem, ale na 100% gdzie indziej był.
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu
no fakt, poguglowalem krotko i znalazlem dokladnie ten sam text pod tym linkiem
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
a w linkowni jest link do VB, wiec to chyba jakis kolega forumowicz. nie znaju, nicht mein Bier...
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu
No cóż, ja widziałem wiele filmów z Iwama, i moje spostrzeżenia to bardzo statyczne i z oporowaniem uke techniki (jak np przy kokyu ho). A co do padów, to uczniowie Saito sensei robią jakieś dziwne pady, nie wiem jak to opisać, ale tak jakby na początku sami się wybijali. Rozumiecie o co chodzi?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu

Na innej znalazłem!
przepraszam moda, że najpierw na jeo stronkę nie wlazłem byłem, ale na 100% gdzie indziej był.

A na tej innej co jest grzecznie napisane pod spodem? Autor: ...... :)
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu
Miałem przyjemność , tak jak chyba wszyscy warszawscy aikidocy, przez pewien czas ćwczyć z Sensei Bogdanem Rumasem, do tego jeden z moich pierwszych staży to był ten sławetny z blond :wink: -Sensei Pat Hendricks, do tego przez przeszło miesiąc w Geteborgu u Sensei Ulf Evenas - podumowując opis szkoły jest w miare słuszny i dlatego mi się nie podobało :)

Pancer (któremu tai no henko długo śniło się po nocach :wink: )
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iwama Ryu

A na tej innej co jest grzecznie napisane pod spodem? Autor: ...... :)


:oops:

Sorki nie czytałem maczkiem na dole :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024