Skocz do zawartości


Zdjęcie

O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a
Temat ostrzenia różnego typu ostrzy ciągle wraca, wrzucam więc część korespondencji z nowym właścicielem mojego Fall.S1 - może się komuś przyda. Albo podwiesić do topicu "Ostrzenie-mini poradnik"?


Sprawa jest znacznie mniej skomplikowana niż sądzi większość osób nie mających wcześniej dłuższej styczności z Fallkniven'ami czy też tym szlifem w ogóle. Było to już omawiane sporo razy na budo i w różnych recenzjach...Najprościej jednak wyjaśnie Ci to na obrazkach :wink: :
Dołączona grafika
Środkowy szlif to profil Fallknivena=szlif główny płaski, krawędź tnąca spuszczona convexem (widać to było np. na moich fotkach w budo-aukcjach, idzie płasko, pod koniec zaś jakby wypukłość przy krawędzi:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] )
Ale to nie koniec. Sama końcóweczka krawędzi tnącej TEŻ JEST PŁASKA! Są to tak zwane "micro-bevels":
Dołączona grafika
Po lewej tak jak w Fallknivenie po prawej powiedzmy jak w ColdSteel SRK. Na czym polega różnica jakościowa? Po lewej microbevels są wyprowadzone pod większym kątem niż krawędź tnąca (primary bevels) naszego SRK, jest więc mocniejsza ale i stawia większy opór początkowy. Opór ten jest jednak niwelowany mniejszą grubością zaraz za obszarem ostrzenia (który sam w sobie jest mikro, a więc oddziałuje na b.małej powierzchni) i płynnym (wypukłym) przejściem w szlif główny. To tak jakbyś najpierw naostrzył "zwykły" nóż pod baaardzo ostrym kątem, zaokrąglił przejście ze szlifu głównego i przy krawędzi, a potem samą krawędź zrobił na ~50 stopni (~25 na stronę). Jaki z tego wniosek? Ano taki, że po prostu ostrzysz płaskie micro-bevels pod wybranym kątem i jedynie gdy tych ostrzeń będzie powiedzmy ponad setkę, starasz się zaokrąglić przejście między przerośniętymi już micro-bevels a brzuszkiem convexu. Celowo podkreślam WYBRANYM kątem*. Jęsli chcesz mieć super mocną krawędź - ostrz na 30stopni na stronę. Ale to już krawędź siekiery. Z kolei microbevels 17-20stopni na strone to trochę za mało aby uwydatnić wszystkie zalety convexu - jednak przy mniejszym 4" nożu typu Fall.F1 taki kąt będzie sensowny a poza wytrzymałością krawędzi (która będzie tu na poziomie standardowego noża z ze szlivem V) wszystkie plusy convexu zostaną. Moim zdaniem optimum dla większego noża ze szlifem convex (lub zero-grind) to 25stopni na stronę, większy kąt kiepsko sprawdza się przy precyzyjnym struganiu drewna i cięciu innych twardych przedmiotów. Na czym ostrzyć? Najlepiej z wolnej ręki na płaskim kamieniu (diament lub papier ścierny naklejony na twardy, gładki, płaski klocek - nie polecam dużych kamieni ceramicznych, mają tendecje od wycierania się a tym samym deformacji powierzchni), potem wygładzić na kamieniu arcansas i/lub papierze ściernym gradacji 1000. Nie widzę też przeszkód aby naostrzyć Fallknivena czy inny convex/zero-grind na tri-anglu czy innym wynalazku, który ma opcję kąta większego niż 20stopni na stronę. Polecem jednak ostrzenie z wolnej ręki, znacznie lepsza kontrola i mniejsze ryzyko powstania wire-edge (zadziora, drutu, czy jak to tam zwał). Jak to poprawnie robić? Jest podwieszony topic na Budo-Magia Stali, wyjaśnione w szczegółach.
Jeśli mimo to masz jeszcze jakieś wątpliwości, służę odpowiedzią.
Pozdrawiam
Heimdall
* Wspomina o tym nawet sam producent:
"Try for yourself to shape the edge which fits your wishes best by grinding and honing the edge to different thicknesses. Keep in mind that a thick edge will last better than a thin one, but doesn't feel as sharp nor does it cut wood like a thin edge will - find out what suits
you best."
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a
Dzięki za wyjaśnienie i uporządkowanie paru spraw. Warto by to wkleić do tego podwieszonego topicu LvB o ostrzeniu.
  • 0

budo_nożoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a
OK... a mozna prosic kilka słów na temat ostrzenia tradycyjnego convexu?
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_nuevo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a
dobry tekst. doraźnie ostrzyć convexy jak każdy inny nóż, na kamieniu, a kiedy otrzymywane ostrze przestaje ciąć tak dobrze jak cięło na początku, to siadamy na dłuższą chwilę do papieru ściernego na podkładce myszki (chyba że ktoś gra w shootery po necie i ma steelpada ;) ) i szlifujemy całą convexovą część klingi.
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a

OK... a mozna prosic kilka słów na temat ostrzenia tradycyjnego convexu?

Dokładnie tak jak napisał nuevo, jeśli chcemy odtworzyć "zjechany" po wielu ostrzeniach convex, to może być to podkładka od myszy czy jakikolwiek płaski blok gumy.
Dołączona grafika

Tylko, że to naprawdę baaardzo rzadko, zwłaszcza, że na takiej "miekkiej osełce" ciężko złapać ostrość golenia.
Zresztą nie tylko Fallkniven ale i inni producenci stosujący convex zalecają po prostu ostrzenie microbevels na płaskim kamieniu, choćby Tichbourn: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (dział "technical info")
Patent z miekką powierzchnią to tylko przydatna raz na jakiś czas kosmetyka.

Pozdrawiam
Heimdall
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a
Tak z ciekawości zapytam - Czy ktoś z szanownych forumowiczów wie może gdzie w trójmieście można zobaczyć i pomacać Fallkniven najlepiej A1. Chciałbym porównać go z SRK pod względem ergonomi chwytu i tak ogólnie zobaczyć jakie są różnice i podobieństwa na żywo a nie tylko na zdjęciach.

Pozdr. Surval
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a
Właź na Passarounda stary.
Ja ci wyslę SRK, a jak znam to Raffiego to tez pewnie zgodzi się na wypożyczenie na tydzień A1.

Edyta: Upss. Przeca ty juz masz SRK. :oops:
Tak, czy inaczej zapraszam.
  • 0

budo_wilquck
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a
taka mała prośba...
Dostałe Fallknivena S1, pognałem z nim od razu na testy sprawnościowe :twisted:
W ruch poszły drzewa do ogniska, kiełbaski i inne pierdoły :P Przy okazji rozkopując ziemią natrafiłem na parę kamieni... DALEJ- rąbiąc gałęzie na ziemi (ale głupi jestem, co :P ?) przebijając je znowu natrafiłem na kamienie- błąd :) Ostrze cieło ale... pojawiły się na nim szczerby- wyszczerbiło się od uderzeń w kamienie. Normalka ale naostrzyłem ten konvex posrany wg instrukcji.
Tne np. papier, bułki jako test po ostrzeniu. Ciężko się przebija, dalej idzie nawet, nawet; ale porównując to do nowości to nowy nóż wchodził we wszystko jak w masło, teraz gorzej. A że jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o noże, a głównie o ich ostrzenie muszę się Was zapytać czy to normal, czy np. ostrzyłem złym kątem etc.
Jak ostrzyłem? : ostrzyłem na papierze ściernym przyklejonym do twardego podłoża- zaczynałem od ziarnistości 500, aby usunąć szczerby (kąt około 25-27stopni). Gdy szczerby wyeliminowałem przeszedłem na ziarnistość 800, potem 1000, potem na podkładkę pod mysz i pasek skórzany :/ Jednak efekt mnie nie zadowala co tu dużo gadać:/ Mogłem zetrzeć ten konvex, coś spartaczyć :P ? Wg instrukcji wszelkich niby prawidłowo robiłem a tu się zdaje ostrze takie ostre że aż tępe- trudno określić :D :lol: :lol:

Np. już mi kory z patyka nie struga, tak jak świeży z pudełka...

Prosze o odp. konkrtetne i nie zbijać się z mojej niewiedzy (każdy od czegoś zaczyna, prawda to :) :P ?)
  • 0

budo_wilquck
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a
pfff... nie mogę wyedytowac poprzedniego posta więc dodam coś w kolejnym:

apropo podkładki pod mysz- należy na niej ostrzyć kładąc na nią papier ścierny, czy po prostu o samą szlifując- wykończenie?
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a
na pokładke musisz położyć papier(na tą gumemiękką a nie na twade u góry po którym jeździ myszka) tak aby po przyłożeniu noża zrobiło się takie coś jak masz na obrazku troszke wyżej.
  • 0

budo_wilquck
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O ostrzeniu convex'u Fallkniven'a
i krawędź tnocą idzie jak przy ostrzeniu czy jak na rysunku "do siebie"? I czy do ostatecznego wygładzenia może służyć sama podkładka jak zrobiłem :) ? Nawet wyszlifowało lol :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024