Skocz do zawartości


Zdjęcie

MATA - obniżenie kosztów.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_abcde
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:katowice

Napisano Ponad rok temu

MATA - obniżenie kosztów.
Witam

Piszę w odpowiedzi na dawniejsze zapytania z mojej strony jak i innych osób w sprawie taniego wyłożenia podłoża, by zaadaptować je do ćwiczeń - jeśli oczywiście takie wyłożenie jest konieczne.

Możemy oczywiście odkupić od kogoś materace, maty i tu kierujemy się do szkół, AMW itd.
To wszystko już było. Ceny mat i materacy każdy sobie może znaleźć i nie są to ceny specjalnie przyjazne.
Ja opiszę w jaki sposób ja sobie poradziłem i co mógłbym zmienić bazując na nabytym doświadczeniu.

Opis tyczy się wyłożenia powierchni 96m kwadratowych. Na pokrycie użyto 41 materacy.
Droga jaką należy przebyć i koszta:

1. Odwiedzamy tapicera, który nie ma dwóch lewych rąk i nie będzie się spieszył z praca kosztem jakości. Cena, jaką udało mi się wynegocjować to 144 zlote za materac (40x1200x2000). Na materac składa sie pianka poliuretanowa (3 cm), filc jednostronnie i skay. Koszt robocizny od jednego materaca to 25 zlotych wliczony w powyższą cenę. MAteriał zatem ok 120 zl.
Najdroższy jest skay - 15 - 20 zl za metr kwadrat - można to wziąć pod uwagę przy modyfikacji przedmiotu zamówienia.
Zwracamy szczególną uwagę żeby materace miały zachowaną zgodnośc linii z formą prostokąta lub innej płaszczyzny jaką uznamy dla nas za konieczną. Zatem niech prostokąt rombem się nie stanie, rogi niech nie uciekają, szycia niech będą na dole itd. Niedopilnowanie powyższego spowoduje - jak łatwo można się domyślić - problem z ułożeniem naszego wyrobu na powirzchni. Uczulić tapicera. Ja tego nie zrobiłem (całe szczęscie znalazłem wyjście awaryjne).
Koszt końcowy 5904 zl.
2. Kupujemy styropian na intresującą nas powierzchnię. Proponuję 3 cm, budowlany do posadzek i sufitów - jest po prostu wytrzymalszy i niestety troszkę droższy. Cena za paczkę to 46 zlotych. Całość zatem wyjdzie około 460 złotych za styropian.
Roli styropianu mam nadzieje nie muszę wyjaśniac:). Pomijam tu właściwości tłumiące dźwięki i izolacji cieplnej.

3.Teraz przyjemna praca kładzenia styropianów i mocowania ich do podłoża za pomocą kołków specjalnie do tego przeznaczonych (kołki są za grosze). Proponuje mocować styropian tylko na obrzeżach. Mocując każda sztukę styropianu z osobna, nic na tym nie zyskamy. Zaoszczędzimy natomiast tym samym nasz czas, jak i pieniądze na zakup kolejnych styropianów w razie przeprowadzki.

4. Szybkie i sprawne położenie materaców na przygotowaną powyżej powierzchnie.

Na obecnym etapie możemy napotkac kilka problemów:
a) pomiędzy materacami są szpary, materace źle są do siebie dopasowane, styropian prześwituje - dlatego należy właśnie uczulić tapicera na jakośc wykonywanej przez niego pracy
B) materace sie rozjeżdżaja, tym samym przyczyniajac sie do faktu uszkadzania styropianów przez ćwiczących ... powoli trafia nas szlag i zrezygnowanie hehe

Przykładowe rozwiązanie problemów:
a)rozjeżdżanie się - rzepy na bokach materacy. Stosowanie ograniczników nie zda egzaminu, ponieważ materace są zbyt wiotkie.
B) szpary pomiędzy materacami i uszkadzanie styropianów - płacz lub ...

4) I teraz najważniejszy punkt programu, który uczyni z naszej sali naszą pieszczoszkę lubiąca zażywać kąpieli pod mopem lub czesania miotełką.
NA naszą powierzchnię zakupujemy plandekę gumowaną. Ten sam materiał lub podobny, jakim pokryte są maty zapaśnicze.
WAŻNA UWAGA:
Zwoje materiału plandekowego są zazwyczaj o szerokości 230 cm. Jak można zatem się domyślić, tworzenie gotowego produktu odbywa się poprzez zgrzewanie poszczególnych pasów. Jesli chcecie by Wasza salka miała np. 6 metrów szerkości, oznacza to, że trzeba będzie zainwestować w to 3 takie pasy po 230 cm. Z takim problemem sie spotkałem i obszedłem go skracając szerokośc sali do 520 cm. Obniżyłem dzięki temu koszt jaki usłyszałem przy wycenie (2200) o 700 zl. Koszt końcowy to 1500 zl.
Nie zawsze oczywiście będzie można cos takiego zastosować lub nie zawsze będzie to równie opłacalne.
Na obrzeżach prosimy o warstwe podwójna plandeki. Po prostu zawija i zgrzewa. Jest to bardzo ważne przy montażu. Nie nanosimy na obrzeża żadnych oczek metalowych do mocowania !!
Montujemy plandeke za pomocą listew do ziemii. Sprawdzone, trzyma sie bardzo dobrze.

Jeszcze jedna ważna rzecz. Pomiędzy materace a styropian dajemy kartony. Zabezpiecza dodatkowo styropian, jak i powoduje, że mata jest dodatkowo twardsza, co nie oznacza mnie bezpieczna. Uczucie zapadanie się jest dzieki temu dodatkowo zniwelowane.

OBNIŻENIE KOSZTÓW:
To byłby eksperyment, ale jak zauważyliśmy skay pochłonąl największą część naszych pieniędzy ... no i pan tapicer również.
Zatem:
Zakupujemy pianke jak powyżej, kupujemy filc (tym razem podwójnie). Filc musimy prawdopodobnie zakupic w podwójnej ilości dlatego, ponieważ skay wstępnie utwardza nam materac, inaczej sie on zachowuje wówczas przy obciążeniu niz sama gąbka. Tutaj natomiast ze skaju rezygnujemy. Rezygnujemy również z tapicera. Filc doklejamy dwustronnie do pianki (spowoduje to mniejszy kąt ugięcia pianki w przypadku nacisku). Kładziemy powyższe na styropian. Dajemy podwójna warstwę kartonów. I dalej jak powyżej.

Cel jaki chciałem osiągnąć to mata:
1. Charakteryzująca się własnościami, które będą umożliwiały zarówno trening w stójce, parterze, jak i z elementami rzutów. Test zdany w 100 %. Podczas trejingu stójki ma sie wrażenie dużej stabilności. Podczas rzutów dobra amortyzacja. Parter bez komentarza.
2. Duża wytrzymałość. Plandeka posłuży pewnie wiele lat jeśli oczywiści nie będzie ktos w nią nożami rzucał.
3. Estetyczny wygląd, który sprawia, że jak się na niej położymy, to juz nie chcemy wstawać :) .

To chyba na tyle. Ja pomykam popielęgnować moje dziecko, poszorować mopem i własnym tyłkiem.
pozdrawiam i mam nadzieję, że mogłem komuś pomóc
Marcin
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: MATA - obniżenie kosztów.
Ciekawy tekst, tez mysle nad w miare tanimi matami i mam kilka pytan:
Jakiej gestosci pianki poliuretanowej uzyles?
Skad mozna taka pianke zamowic?
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Jaki rodzaj filcu?
O jakiej gestosci i grubosci filc?
Ile kosztowal metr kwadratowy filcu?
Czy ta plandeka byla robiona na zamowienie? Gdzie ja zamawiales i czy to jakis specjalny rodzaj i ile mniej wiecej kosztuje metr takiej plandeki i ile chcieli za zgrzewanie?
  • 0

budo_abcde
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: MATA - obniżenie kosztów.
NIech kolejność odpowiedzi, będzie podyktowana precyzyjnością danych jakie posiadam.

Plandeka była robiona oczywiście na zamówienie, na kokretny wymiar. Jeśli chodzi o jej cenę, to wynosi ona ok. 15 zl za metr kwadratowy. Robocizna ok. 300 zlotych. Zajmują się tym wyspecjalizowane w tym zakłady produkujące plandeki, np. produkujące plandeki na tiry. Jest mnóstwo takich zakładów w Polsce. Ceny dość różne. Owe 300 zlotych, to i tak chyba wygórowana cena za robociznę. Zapomniałem wcześniej dopisać, żeby dobrać odpowiednią gramaturę plandeki. Im wyższy współczynnik, tym większa wytrzymałość.

Jeśli chodzi o piankę to użyłem pianki o największej gęstości. Niestety nie pamietam współczynnika. Zajmował się tym już tapicer. Również i tutaj odsyłam do wyszukiwarki, ponieważ firm zajmujacych sie produkcją pianek jest wiele. Ostatecznie można zamówić przez tapicera i coś mu odpalić.

Filc grrubości 4 mm.

Zapomniałem wcześniej dopisać, że:
- filc musi być doklejony do pianki. W przeciwnym wypadku siła naprężęń nie będzie przenoszona na cały materac podczas obciążenia, co spowoduje obniżenie jego "twardości"
- przed nałożeniem plandeki proponowałbym wszytskie materace pospinać z soba taśmą klejącą. Łatwiej wówczas montować plandekę jak i utrzymac jednocześnie odpowidni profil całości.

Jeśłi chodzi o ceny trzeba poszperać, poorientować się. Ja podałem tylko metodę obniżenia kosztów :)

pozdrawiam
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: MATA - obniżenie kosztów.
ja używam do treningu w domu stare dywany ułożone warstwami. nie wyglądają zbyt fightersko ale nawet rzuty można na nich ćwiczyć. trzeba się tylko przyzwyczaić do... twardego lądowania.
  • 0

budo_lagartija_rio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 376 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Alliance Team Polska
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: MATA - obniżenie kosztów.
czekamy na zdjecia!! to bardzo przydatny post sam mam w planach niedlugo otworzyc salke i temat maty jest mi nie obcy niestety jest to najwiekszy koszt no i wlasnie takie posty sa potrzebne!! mam pytanie co do plandeki ktorej uzyles mianowicie czy nie powoduje ona odpazen podczas treningu??
  • 0

budo_pyza
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MATA - obniżenie kosztów.
Witam
mam pytani do eksperta od mat :)
czym kleić piankę do filcu?

I jeden problem - mam sporą salę ale nie mogę na stałe wylożyć jej matą (odbywaja sie tam inne imprezy). Chciałbym skonsultować więc taki pomysł:

jeden pas plandeki przyklejam(przyszywam?) na rząd materacy. mam powiedzmy 3 takie pasy po 5 materacy każdy. Można je złozyc w trzy kupki, każda polaczona plandeką? czy ma to sens?
i co ze steropianem? mozna jakos wkomponowac w materace (pewnie doszedlby wtedy ten cholerny skaj) czy zrezygnowac z niego?
generalnie potrzebuje maty do cwiczenia parteru i delikatnych rzutów, a raczej obaleń. stójkę mogę robić na klepce. mata pewnie i tak bedzie pokrywac tylko czesc sali. no i musi być zdejmowana. Mam nadzieje ze uda mi sie zrobic cos tanszego niz tzw. puzzle.

Pozdrawiam i liczę na odpowiedź
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: MATA - obniżenie kosztów.
strasznie fajnie ze założyłeś ten temat. Mnie wyposażanie salki najprawdopodobniej czeka w najbliższym czasie. Moje plany były początkowo takie żeby położyć najcieńszą matę (puzzle - bo tylko one się nie rozjeżdżają) na styropianie. Kilka osób odradzało mi styropian, tłumaczac ze on nie ma wogole właściwości amortyzujących ale z tego co piszesz to jednak ma takie właściwości. Materacy się boje , bo w sali w wyłożonej oryginalnymi materacami zapaśniczymi nie dało się ćwiczyć stójki (nawet malutka szpara między nimi powoduje że można uszkodzić sobie palec). Tylko pytanie czy można ćwiczyć obalenia i parter na podłożu steropian + najcieńsze puzzle.
Mam teraz puzzle, 2 cm (narazie tylko kawałek ale planuje potem kupić do wyłożenia całej salki) ale sa jakies inne, fajniejsze niż te które spotykam w większości klubów (no albo mi sie tylko tak wydaje :wink: ).tak ze czy jeżeli by dołożyć do nich styropian to by wystarczyło do bezpiecznego parteru, czy trzeba cos jeszcze? Bo tych materacy jednak chce uniknąć...
  • 0

budo_pyza
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MATA - obniżenie kosztów.
Jak sie cwiczy z glową to można i na klepce. Ja tak robiłem przez parę lat. Ochraniacze na kolana i jedziesz. twardym trzeba być :wink:
A puzzle jesli wezmiesz twardsza wersje to spokojnie starczą i do rzutów i ostrego kulania nawet bez tego steropianu. Zakładam że trenujący umieją padać i generalnie wiedzą trochę o bezpieczeństwie swoim i partnera.
I ja pewnie też tak zrobię jak abcde nie oświeci nas jakimś nowym pomyslem, tylko każdy taki puzel to co najmniej 100zł :?
  • 0

budo_abcde
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: MATA - obniżenie kosztów.

mam pytanie co do plandeki ktorej uzyles mianowicie czy nie powoduje ona odpazen podczas treningu??


Odpowiedź moja z dużym opóźnieniem, ale może jeszcze nie masz maty, więc odpowiadam, że takiego problemu nie zauważyłem. Żadnych odparzeń.
Używam tego projektu od dwóch lat i musze przyznać, że świetnie sie spisuje. Do stójki odpowiednio twrada, osobnika po rzucie dobrze amortyzuje.

Witam
czym kleić piankę do filcu??


Zapewne można spróbować klejem :) . A dokładniej mówiąc, "klej tapicerski". Ceny od 12 do 26 zł. Zerknij na Allegro.
Co do Twego eksperymentu Pyza, nie bardzo kumam pomysł z "kupką", jak to ma wyglądać 8O . Z doświadczenia wiem, że bardzo ważny jest komfort w czasie treningu, by nie rozpraszać się innymi bodźcami, jak np. rozjeżdżająca sie mata. Jeśli więc Twój pomysł gwarantuje stabilnośc wszytskich elementów, powinno być ok.
Ze skayu myślę można zrezygnować, gdy się robi matę na stałe, gdyz funkcję skayu przejmuje wówczas plandeka zamocowana solidnie na stałe i dociskająca tą piankę z filcem. Duże obniżenie kosztów, ale diabli wiedzą jak będzie w rzeczywistości, choć na chłopski rozum, powinno się trzymać.

Powodzenia Sally z puzzlami. Ja ich uniknąłem ze względu na koszta. Materace robione na zamówienie pokryte plandeka od góry dają jednolita powierchnię, bez ryzyka kontuzji palców. Mankament - czasochłonność w demontażu. Jaki masz pomysł na "przytwierdzenie" puzzli do ewentualnych styropianów? - mogą się ślizgać. Styropian nie zabezpieczony z kazdej strony może zacząć się kruszyć, bałagan. Sprawdź jak zachowuje sie styropian pod tymi puzzlami, gdyz może sie odkształcać, a potemkruszyć w przypadku dużego skupienia siły w jednym miejscu stojąc na puzzlu. Dlatego też mogą sie przydać kartony pod puzzle.

pozdrówki
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: MATA - obniżenie kosztów.

Jaki masz pomysł na "przytwierdzenie" puzzli do ewentualnych styropianów? - mogą się ślizgać. Styropian nie zabezpieczony z kazdej strony może zacząć się kruszyć, bałagan. Sprawdź jak zachowuje sie styropian pod tymi puzzlami, gdyz może sie odkształcać, a potemkruszyć w przypadku dużego skupienia siły w jednym miejscu stojąc na puzzlu. Dlatego też mogą sie przydać kartony pod puzzle.

tez fakt...moze rzeczywiscie lepiej zrobić tak jak to opisałes. Troche mnie przestarszyło dużo roboty z tym, ale skoro wychodzi taniej i efekt jest lepszy to może faktycznie warto
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024