Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wzmacnianie kolana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_iblis
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa Ursus

Napisano Ponad rok temu

Wzmacnianie kolana
Istnieje już jeden temat o kontuzji kolana, ale poszedł on w kierunku farmakologicznym, więc postanowiłem założyć nowy temat, który z założenia ma się koncentrować na ćwiczeniach wzmacniających osłabione kolano.

Dwa dni temu minęła trzecia rocznica zwichnięcia mojego kolana, ale mimo wszystko nie wróciło ono do pełnej sprawności, a właściwie wytrzymałości. Przy niektórych ćwiczeniach, w szczególności związanych z dynamicznymi zmianami kierunku poruszania się pojawiają się bóle prawdopodobnie związane z tym, że osłabione wiązadła nie są w stanie utrzymać kości na swoim nominalnym miejscu (szczególnie, że ważę 128 kg :) ).

W związku z tym postanowiłem ograniczyć uciążliwość problemu poprzez wzmocnienie kolana, czyli poprzez obudowanie go mięśniami. I tutaj pojawia się moje pytanie:
Jakie ćwiczenia stosować, aby skutecznie wzmocnić kolano (obudować go mięśniami) :?:

Jeśli ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w tej kwestii, będę bardzo wdzięczny za podpowiedź.
  • 0

budo_maro92
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mroźnej północy

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
ja po tej kontuzji i gipsie mam teraz beznadziejnie oslabiony miesien.
robie codziennie cwiczenia izometryczne i troche pomaga....
ostatnio postanowilem ostro sie wziac za ten czworoglowy bo mocny miesien to podstawa do mocnego kolana. Przy obciazeniach jesli miesien jest mocny odciaza i chroni kolano.
ogolnie moge polecic cwiczenia izometryczne, jazde na rowerku treningowym z mocnym oporem.... pozniej kiedy poczujesz ze juz jest lepiej zacznij trenowac z wiekszym obciazeniem
........
tu masz link z cwiczeniami ktore maja wzmocnic miesnie trzymajace rzepke

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_maro92
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mroźnej północy

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
jak dla mnie idealny post bo tez szukam nowych rozwiazan tylko ze mi najabardziej zalezy nacwiczeniach jak najmniej obciazajacych kolano...
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
Dokladnie tak jak pisze maro - mocny miesien 4 glowy to podstwa. Jak wytrzezwieje to wrzuce jakies giffy z cwiczeniami na 4 glowy.
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
4- głowy dodać do tego co mate wrzucił mozna takie cwiczenie z piłka na któraśtam głowe jak znajdę to wrzucę jak to wyglada ale na razie mam kaca :/

+ zrzucenie wagi
  • 0

budo_deprawator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Sodomy i Gomory

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
Ode mnie specjalista twierdzi ze mocny trening na nogi. Przysiad ze sztanga, marsz farmera, przysiady na maszynie hack, wciskanie nogami i dopiero prostowanie i zginanie. Mocne miesnie stabilizuja kolano.
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
Jesli ktos ma problemy z kolanami to niech zapomni o przysiadach chyba ze mowimy o niepelnych przysiadach. Natomiast przysiady ze sztangą to juz przyslowiowy gwóźdź do trumny dla kolan ktore sprawiaja problemy. To samo chodzenie po schodach. Niemiecki ortopeda polecil mojemu kumplowi by opanowal specyficzny sposób chodzenia taki ktory w minimalnym stopniu obciąża kolana. Sposób ten polega na mocniejszym niz przy normalnym chodzieniu wybijaniu sie ze stawu skokowego tak by staw skokowy w jaknajwiekszym stopniu przejał obciążenia jakie przy normalnym sposobie chodzenia przypadaja na kolana. Trudno to opisac ale warto spróbować bo jakby nie bylo czlowiek wiekszość czasu, kiedy nie śpi, spedza chodzać, wiec przy chodzeniu kolana dostają w duzym stopniu po dupie.
  • 0

budo_balofy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
mate, oczywiscie zalezy od sytuacji, ale druga opcja to troszke lipa.
Ciezar bezposrednio na kolana leci, niby sie wzmacniaja miesnie, ale moze tez prowadzic do przykrych nastepstw.

W sumie nie jest zlym pomyslem rowerek, zawsze troche miesnie wzmocni.
Ja po artroskopii tez zasadniczo izometryczne stosuje.
  • 0

budo_ssj7
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jedenasty rozdział

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
a przysiady niepełne tylko z obciążeniem własnego ciała? To też głupi pomysł dla uszkodzonej łękotki? No bo, bez kitu, ja mam w porównaniu do góry straszne chude nogi, każdy mi to mówi. Chcę coś z tym zrobić, ale nie kosztem kolan.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

to jest dobre? można wrzucić mały ciężar i machać nie obawiając się o technikę, jak przy przysiadach? Nie znam się na takich ćwiczeniach a chciałbym wiedzieć, czy na tym można zrobić trochę masy nie tracąc wytrzymałości. Chyba Mate ma rację, pora przestać być piczką i zacząć chodzić na siłownię a nie bać się mamusi, w domu wiele nie osiągnę...
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
mi jeden lekarz powiedział zeby robić ćwiczenia, z obciążeniem (2 kg) nie wiem czy nie przesadził trochę, w każdym razie ma to być wielokrotne unoszenie prostej (!) nogi, z obciążeniem przypiętym na kostce.Ma to podobno wzmocnić mieśnie trzymające kolano żeby odciążyć więzadła. Drugi lekarz (który mi robił USG) powiedzial znowu zeby nic nie robić , dlatego zeby nie obciążać kolana.
Nie wiem któremu wierzyć, ale wydaje mi się ze pierwszemu bardziej, tylko troche przesadził z ciężarem, jak myślicie? :paker:
bo ja nie mam pojęcia o ćwiczeniach z obciążeniami...
  • 0

budo_maro92
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mroźnej północy

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
dawalem ten link wyzej ale dam jeszcze raz bo widze ze nie wszysc zajzeli a tam maja odp na swoje pytania :P

Wstep:

"Ćwiczenia, które zaprezentowałem na zdjęciach, są wynikiem mojej rehabilitacji ruchowej.
Ponieważ ból kolan dokuczał mi od kilku ładnych lat, uniemożliwiając bieganie, postanowiłem cos z tym zrobić.
Wszelkie pozycje i opisy skonsultowałem ze specjalistkami z punktu usług rehabilitacyjnych w Snelville, GA.

Ćwiczenia te mają za zadanie wzmocnić układ mięśniowy wokół stawów kolanowych, powodując ich większą stabilność. Częstotliwość wykonywania powinna być współmierna do zaawansowania ćwiczącego. Osobiście ćwiczyłem dwa razy w tygodniu pod okiem fachowców, z zaleceniem codziennych sesji domowych.

Przy ćwiczeniach z obciążeniem wskazane jest przejście od najlżejszych do cięższych ciężarków, w miarę adaptacji grup mięśniowych. Uzupełnieniem ćwiczeń były moje wizyty u masażysty, ze szczególnym uwzględnieniem stawów kolanowych.

Ćwiczenia te wydają się być nie tylko dość skuteczną terapią ruchową, ale powinny wejść do repertuaru cyklicznych ćwiczeń każdego biegacza, w celach prewencyjnych.

Ciężar woreczków około 2 kilogramy. Wymachy wykonujemy spokojnym tempem ze wstrzymaniami po każdym ruchu."

:)
  • 0

budo_maro92
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mroźnej północy

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
tak dawalem link ze nie dalem :P

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_chrystianek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 668 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ny

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
wiem ze zanudzam
ale katelbelsy :D
swykly swing , farmers walk i turkish get up
az sam bylem zdziwiony po pierwszym miesiacu
  • 0

budo_iblis
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa Ursus

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
A prpos:
Dołączona grafika

Staram się wykonywać to ćwiczenie przy obciążeniu 10 kg przy 60 do 120 powtórzeniach i wydaje mi się że jest ok. Poza tym ćwiczenie to ma jeszcze jedną zaletę w sportach walki - mianowicie utwardza dolną część golenia (hard-corowcy mogą zdjąć gąbkę dla lepszego efektu).
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana

katelbelsy


najpierw powiedz gdzie takie mozna w polsce kupic...
  • 0

budo_00siem
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SPARTA
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana

katelbelsy


najpierw powiedz gdzie takie mozna w polsce kupic...

Był już cały temat poświęcony Kettlebell i o ile pamiętam nikt nie potrafił odpowiedziec na pytanie skąd je można nabyc...
  • 0

budo_shamannn
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
Z wnioskow wyciagnietych po zajeciach w Reptach...
- cwiczyc nalezy i takiego lekarza / fizjoterapeuty sluchac, ktory zasugeruje wczesna rehabilitacje, bo forme (sile i wytrzymalosc traci sie po urazach strasznie szybko) - jak sie kaze oszczedzac - wpedzi Cie w kiepski stan,
- obowiazuje logika - zaczynasz od duzo i lekko - byle bez bolu (pobolewac moze - w koncu jestes po urazie, ale jesli boli od poczatku - to zle),
- najlepiej zaczynac od obciazenia wlasnym cialem - oczywiscie przysiady wg mnie odpadaja, polprzysiady - owszem i to najlepiej w roznych kombinacjach (na zmiane noga wykroczna, przysiady ze stopami ustawionymi w roznej odleglosci, zwroconymi na zewnatrz itp),
- dodalbym inne cwiczenia -np rowerek dla rozruszania i nabrania wlasciwego napiecia na codzien
- jak juz codziennosc - takze krotkie biegi nie beda problemem - znow sie zameldowac u specjalisty i posluchac co dla wyczynówki zaleci / odradzi...

Ufff...
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



fajne są te cwiczenia, robie je już piaty dzień tylko z obciązeniem niecale 0,5 kg.
przez pierwsze po dwa razy dziennie cwiczenia 1, 2,4,6
natomiast przedwczoraj wieczorem pierwszy raz cwiczenia 3 i 5 i wczoraj caly dzien mnie kolana bolaly (a mam coś z łąkotką i więzadłem), czy robić te ćwiczenia bez obciążenia, czy nie robić ich wogóle? Czy wiecie moze po jakim czasie od kontuzji można je bezpiecznie wykonywac z obciażeniem żeby miec pewność ze się nic nie stanie ?
(bo te 3 i 5 najbardziej ze wszystkich obciązają łąkotkę)
I ile razy dziennie mozna powtarzać te dwie serie po 15 żeby były efekty a nie zrobić sobie krzywdy?
  • 0

budo_00siem
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SPARTA
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie kolana
Nie wiem co się dzieje ale mi też kolano szwankuje. Kiedyś miałem problemy z prawym i 3 razy miałem wysięk. Odpukac ale narazie jest ok z nim. Teraz od kilku dni czuje ból w lewym kolanie. Nie wiem co jest przyczyną. Dlatego chętnie czytam wszystko co macie na temat wzmocnienia kolan. Ale mam pytanie czy stosujecie do cwiczeń jakieś środki dodatkowe, chemiczne czy tabletki popularne w kulturystyce na stawy albo coś?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024