Skocz do zawartości


Zdjęcie

Technika czy układ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Technika czy układ?
Czy aby technika w aikido nie powinna być zwana układem? Jakoś tak mi do nich słowo technika nie pasuje. Nie znam dokładnego znaczenia obu słów (podręcznikowej definicji). Być może ktoś z was podziela moje odczucia albo ma ciekawe zdanie na ten temat?
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?
Jak dla mnie technika, to technika np kotegaeshi. Nazwy "układ" byłbym skłonny używać do zbioru technik np na pokazie. Ale na upartego, też to określenie mógłbym przyjąć za poprawne. Równie dobrze można by się zapytać która nazwa ataku jest poprawna" katate mochi" czy "katate dori". Wszystko się sprowadzi do społeczności w której się obracasz i jej zapatrywania do przypisywania znaczenia poszczególnym desygnatom.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?
rozumiem ze swoje przemyslenia budujesz na podkladzie dyskusji na temat wspolpracy uke i tori w aikido

w seksie jest podobnie zarowno uke jak i tori wspolpracuja w celu osiagniecia wspolnego celu, a mimo to poszczegolne elementy nazywamy technikami w tym przypadku seksualnymi :D

nic bardziej blednego jak uwazanie ze w aikido uke i tori wspolpracuja, juz o tym pisalem

bo oni wspolpracuja i nie wspolpracuja :-)
znaczy sie raz wspolpracuje jeden a raz drugi, nigdy razem :-)
oni wspolnie doza do wspolnego celu ktorym jest wsp[olpraca i osiagniecie stabinosci formy, materi, energi czy starcia

uke poprzez wspolprace pomaga tori osiagnac poziom taki, ktory umozliwi mu wspolprace z niewspolpracujacym uke, a co za tym idzie takie osiagniecie swojego celu ktory nie stoi w sprzecznoscia z celem uke

zmieniajac to na sytuacje zyciowa jesli ide po gazete do kiosku i na drodze staje mi ktos kto nie chce pozwolic mi isc po gazete to nie zmieniajac wcale jego checi realizuje swoja czyli kupuje gazete
nie zajmuje sie dalsza intencja oponenta, on sam zmieni lub nie swoj cel :-)

cala ta sytuacje mozna nazwac sego rodzaju ukladem zmierzajacym do osiagniecia celu

aby to osiagnac uzywamy pewnych technik w ramach stosowania pewnych zasad.
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?

uke poprzez wspolprace pomaga tori osiagnac poziom taki, ktory umozliwi mu wspolprace z niewspolpracujacym uke,


Smailu, szacunek za piękny opis!

Od siebie dorzuce, że uke współpracuje ( a przynajmniej powinien) w sposób optymalny dla siebie w danej sytuacji. Jesli by sie zachował inaczej ( np. nie wychodzil do tori, puszczał uchwyt itp.) to by sie postawił w gorszej sytuacji niz optymalna a zatem ułatwił tori zadanie.
Niektórzy nazywaja to " wytresowaniem uke" i maja mu to za złe. Ale nie maja racji, bo poza oczywistymi błędami ( podkładanie sie, reagowanie w ten sam sposób ZAWSZE , niezaleznie od tego sie dzieje) uke zazwyczaj jest uczony ( a przynajmniej powinien być uczony) reakcji najtrudniejszej dla tori.
  • 0

budo_wardziak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?
A jaka różnica?! Będziesz wtedy inaczej trenował?
Ćwicz a zastanawianie się pozostaw posiadaczom wysokich danów...
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?
Wardziak, a co ja to już się zastanawiać nie mogę? Czy może muszę mieć entego danonka w aikido by zacząć myśleć i zadawać pytania :D W sumie racja, jak goście od smaila postawili kilka pytań gdzieś tam na stażu dostali opiernicz, LOL!
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?

Wardziak, a co ja to już się zastanawiać nie mogę? Czy może muszę mieć entego danonka w aikido by zacząć myśleć i zadawać pytania :D W sumie racja, jak goście od smaila postawili kilka pytań gdzieś tam na stażu dostali opiernicz, LOL!

Oczywiście, że musisz mieć. Dlaczego? Bo siedzisz już w tym tak głęboko, że tych pytań nie chcesz zadawać. Bo jak to? To co robiłeś przez te lata to ściema?! Wtedy z czystym sumieniem możesz pwoedzieć do jakiegoś trenującego: Zamknij się, jak poćwiczysz 15 lat to zrozumiesz! ;)
  • 0

budo_wardziak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?
Niedziel to jest właśnie to.
A co do zastanowień to jaki sens myśleć nad tym które określenie będzie poprawne? To tak samo jak bym zastanawiał się czy lepszym określenie będzie rosół czy wywar z kóry... Bardziej sensowne jest pomyśleć czy zjeśc to widelcem czy łyżką.
Tak samo w tym przypadku- nazwanie techniki układem nie wnosi nic do aikido.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?

Oczywiście, że musisz mieć. Dlaczego? Bo siedzisz już w tym tak głęboko, że tych pytań nie chcesz zadawać. Bo jak to? To co robiłeś przez te lata to ściema?! Wtedy z czystym sumieniem możesz pwoedzieć do jakiegoś trenującego: Zamknij się, jak poćwiczysz 15 lat to zrozumiesz! ;)

Ojej, jakże to przykre, tragiczne, taka rozczarowana młoda osoba (wychodząc z założenia że zaczynała przed 15 rokiem życia;]).
Niedziel to ja Ci proponuję, zmień Taekwondo na Aikido i unikniesz niechybnego rozczarowania, po co masz czekać i zdobywać ente cup, czy daniki :wink: :)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?

A jaka różnica?! Będziesz wtedy inaczej trenował?
Ćwicz a zastanawianie się pozostaw posiadaczom wysokich danów...


1 kwiecień już był co prawda, ale tekst wymiata :)
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?

(...)
Niedziel to ja Ci proponuję, zmień Taekwondo na Aikido i unikniesz niechybnego rozczarowania, po co masz czekać i zdobywać ente cup, czy daniki :wink: :)

Niestety nie po to ćwicze, żeby mieć dany :(
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?
Nie smuć się, raduj się! bo prawą ścieżką podążasz, a z takim podejściem, moc silna z Tobą kroczy :)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?
Sebol,
Twoje pytanie jest wbrew pozorom dość istotne w przypadku aikido ( bo w innych sztukach walki sprawa już dawno została wyjaśniona).
Istnieją oczywiście podręcznikowe definicje techniki. Można wyróżnić technikę sportową oraz technikę walki. Pojęcie "technika sportowa" dotyczy wszelkich form aktywności ruchowej, w tym takiej jak skoki, biegi i inne konkurencje lekkoatletyczne, gry zespołowe, sporty walki. Nawet w dyscyplinach typowo siłowych technika sportowa odgrywa niekiedy kluczową rolę. Przykładem może być podnoszenie ciężarów ( szczególnie rwanie).
Biomechanicy określają technikę sportową jako racjonalny sposób rozwiązywania zadań ruchowych. Aby definicja była pełniejsza należy uwzględnić także - oprócz kwestii mechanicznych - motywacje, postrzeganie, podejmowanie wyboru oraz innych procesów psychicznych człowieka. Najprostsza definicja techniki brzmi więc następująco:
Jest to sposób ( sposoby ) wykonywania i stosowania nawyków ruchowych w działalności sportowej ( słowa "sport" użyłem w znaczeniu aktywności ruchowej ).
Pisałem już wielokrotnie o rodzajach nawyków ruchowych. Dzielą się one na otwarte i zamknięte. Nawyki zamknięte oparte są głównie na bodźcach ze środowiska wewnętrznego ( drugi poziom zborności ruchowej, brak przystosowania ruchowego). Przykładem mogą być kata z jo, suburi i inne ćwiczenia wykonywane bez partnera.
Nawyki otwarte to techniki zwiazane ściśle z zachowaniem partnera. A więc drugi i - przede wszystkim - trzeci poziom zborności ruchowej, duże znaczenie pojętności ruchowej, kierowania ruchami oraz przystosowania ruchowego wraz z błyskawiczną improwizacją ruchowa.
Tak czy tak, w przypadku aikido nazwa "technika" jest jak najbardziej uzasadniona.
Moim zdaniem, pytanie należałoby raczej postawić inaczej - czy techniki aikido są technikami walki ( skoro występują też w sztukach i sportach walki w ścisłym tego słowa znaczeniu) czy nie? :roll:
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?

Sebol,
Twoje pytanie jest wbrew pozorom dość istotne w przypadku aikido ( bo w innych sztukach walki sprawa już dawno została wyjaśniona).

Tak czy tak, w przypadku aikido nazwa "technika" jest jak najbardziej uzasadniona.
Moim zdaniem, pytanie należałoby raczej postawić inaczej - czy techniki aikido są technikami walki ( skoro występują też w sztukach i sportach walki w ścisłym tego słowa znaczeniu) czy nie? :roll:


Moim zdaniem nie bardzo da sie wyodrebnić techniki oryginalne wyłacznie dla Aikido. Jesli nawet to nie jest ich wiele. A zatem nalezy mówić o technikach uzywanych w sztuce Aikido. Czy sa technikami walki? A czymze innym? Wezmy z brzegu takie shiho nage. Wykonane bezlitosnie, bez ogladania sie na bezpieczeństwo uke łatwo moze doprowadzic do urazu a zatem eliminacji przeciwnika. A taki jest chyba cel techniki walki.

Nawiasem mówiąc w tym cały ambaras i nie kończace sie dyskusje, ze ćwiczymy strzelanie ślepakami , chociaz broń jest sprawna i załadowana ostrą amunicją trafiałaby w cel. Tylko, ze przeprowadzenie dowodu tego twierdzenia jest niemożliwe.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?

Nawiasem mówiąc w tym cały ambaras i nie kończace sie dyskusje, ze ćwiczymy strzelanie ślepakami , chociaz broń jest sprawna i załadowana ostrą amunicją trafiałaby w cel. Tylko, ze przeprowadzenie dowodu tego twierdzenia jest niemożliwe.

Utrzymując analogię, broń i owszem jest sprawna, tyle że to co najwyżej wiatrówka, może można by nią i kuku zrobić, tyle że aikidocy tą wiatrówkę potrafią rozłożyć, złożyć już nie zawsze, dywagują w międzyczasie o przydatności każdej z części na stole i jej zastosowaniu. Z przeładowaniem niestety już bardzo ciężko, a o czymś takim jak strzelnica to słyszeli w telewizji, na razie studiują części w zaciszu warsztatu...
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?

Czy sa technikami walki? A czymze innym? Wezmy z brzegu takie shiho nage. Wykonane bezlitosnie, bez ogladania sie na bezpieczeństwo uke łatwo moze doprowadzic do urazu a zatem eliminacji przeciwnika. A taki jest chyba cel techniki walki.


Moim zdaniem mylisz się, shiho nage, które wykonujesz w dojo jest techniką wykonaną w układzie. Nie ma tam namiastki walki. Kiedy ja wykonuję na sparingu balachę a przeciwnik odklepuje to jest technika walki :wink:
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?

Czy sa technikami walki? A czymze innym? Wezmy z brzegu takie shiho nage. Wykonane bezlitosnie, bez ogladania sie na bezpieczeństwo uke łatwo moze doprowadzic do urazu a zatem eliminacji przeciwnika. A taki jest chyba cel techniki walki.


Moim zdaniem mylisz się, shiho nage, które wykonujesz w dojo jest techniką wykonaną w układzie. Nie ma tam namiastki walki. Kiedy ja wykonuję na sparingu balachę a przeciwnik odklepuje to jest technika walki :wink:

Myślę, że część ludzi ćwiczących Aikido, gdyby poszli na miesiąc na judo, miesiąc bjj, a potem na kilka treningów boksu w większości zaczęłaby pisać posty o zdecydowanie innej treści ;)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?
Sebol, dobrze gadasz!
Wcześniej napisałem czym jest technika sportowa ( i taka, moim zdaniem, występuje w aikido). Definicja techniki walki będzie natomiast następująca:
Jest to wykorzystanie w walce takiej techniki sportowej, która ze względu na przyswojone nawyki ruchowe ułatwia osiągnięcie celów walki, albo:
Jest to wykorzystanie takiego, wcześniej nawet nie praktykowanego rozwiązania ruchowego, które walczący człowiek uważa w danym momencie za najlepsze..
Czyli - nie ma walki, nie ma techniki walki.
Nie mniej jednak rozwiązania ruchowe występujące w aikido - nawet w układach - są technikami sportowymi ( w balecie, jeździe figurowej na lodzie, tenisie ziemnym też mamy do czynienia z techniką sportową).
To wszystko dotyczy tzw. wąskiego rozumienia pojęcia techniki walki. W rozumieniu szerokim technika walki stanowi podzbiór metod walki ( to jeszcze inna cholera i tego też nie ma w aikido). :-)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?

Myślę, że część ludzi ćwiczących Aikido, gdyby poszli na miesiąc na judo, miesiąc bjj, a potem na kilka treningów boksu w większości zaczęłaby pisać posty o zdecydowanie innej treści ;)


80% Aikidoków według mnie, nie przetrzymało by do końca na solidnym treningu bokserskim;], sam teraz uzupełniam stójkę więc mam skalę porównawczą. Tak więc idea zacna, ale sam pomysł raczej pozostaje jedynie w sferze abstrakcyjnej :wink:

Czyli - nie ma walki, nie ma techniki walki.


Hmm... czyli w dajmy na to Judo, techniki trenowane niezależnie od sparingu, są technikami walki, ponieważ potem istnieje możliwość ich zweryfikowania w sparingu?
Czy techniki tylko zastosowane w sparingu w czasie jego trwania, mogą być nazwane technikami walki?
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika czy układ?

Myślę, że część ludzi ćwiczących Aikido, gdyby poszli na miesiąc na judo, miesiąc bjj, a potem na kilka treningów boksu w większości zaczęłaby pisać posty o zdecydowanie innej treści ;)


Niedziel, moim zdaniem się mylisz. Ja chodzę w miarę regularnie na treningi gdzie jest bjj i stójka i jakoś wypisuję takie posty :D

80% Aikidoków według mnie, nie przetrzymało by do końca na solidnym treningu bokserskim;], sam teraz uzupełniam stójkę więc mam skalę porównawczą. Tak więc idea zacna, ale sam pomysł raczej pozostaje jedynie w sferze abstrakcyjnej


Kiod, zaś nie bądź taki sceptyczny ;-) są wysportowani aikidocy i daliby rade. Jak poszedłem na pierwszy trening stójki to myślałem, że rozgrzewki nie przetrzymam - nie mówiąc o całym treningu :D Teraz jakoś to idzie :D


Hmm... czyli w dajmy na to Judo, techniki trenowane niezależnie od sparingu, są technikami walki, ponieważ potem istnieje możliwość ich zweryfikowania w sparingu?
Czy techniki tylko zastosowane w sparingu w czasie jego trwania, mogą być nazwane technikami walki?


Mnie to się wydaje, że tutaj chodzi o sposób ćwiczenia technik. Techniki aikido też mogą być technikami z sukcesem stosowanymi w walce na co było kilka przykładów w postaci, różnych filmików itp. Widzisz bjj też ćwiczymy tak, że partner współpracuje a my na nim wykonujemy technikę starając się pamiętać o tych wszystkich szczegółach pokazanych przez trenera. W sumie to tak jak w aikido, partner pozwala się balachować i w ogóle jest cacy. Potem zazwyczaj mamy okazję wprowadzać w życie te techniki w sparingu. Czasami wyjdzie, czasami dupa zbita. Ale wiem, że to co ćwiczyłem z współpracującym partnerem jest techniką walki bo kilka razy udało mi się go przy jej pomocy unieruchomić / pokonać kiedy on chciał mi zrobić to samo ;-)

Zaś w aikido to jest tak, że ci mówią, że to technika walki tylko za konia sprawdzić tego nie chcą :D więc nie wiem czy można to nazwać techniką walki czy nie :D Oczywiście mogę się oprzeć na wierze i jak wielu gorąco żywić nadzieję, że to działa - albo mieć jaja, odrzucić pielęgnowane w dojo ego podpowiadające mi jaki to zajebisty jestem i iść se sprawdzić samemu :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024