Skocz do zawartości


Zdjęcie

Carl Cestari Bare Knuckle Boxing


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
Carl Cestari robił w Defendu i podobnych klimatach więc powinien być znany tutejszym entuzjastom kombatów wszelakich. Mnie to nigdy nie interesowało szczególnie, toteż nie znałem tej postaci i nie znałem jego osiągnięć w tej dziedzinie. Ale wiele lat temu natknąłem się na jego filmiki o technikach Bare Knuckle Boxing (Boks na gołe pięści - dla nie znających angielskiego). Było ich z 4-5 na Youtube, w całkiem dobrej jakości, tak po 10 min każdy, teraz zostały 2 w miarę pełne plus 2-3 kilkudziesięciosekundowe, gorszej jakości.
Filmy te były dla mnie rewelacją, gdyż potwierdziły mi rzeczy które sam wcześniej wykombinowałem.

Gość był bardzo dobry w tym co robi. Proszę bardzo dokładnie i wiele razy oglądać poniższe filmiki, raz ogólnie, raz słuchając to co mówi i raz tylko patrząc i zwracając uwagę na jego ruchy, kroki, mechanikę ciała. Jak kto bystry, zauważy tam mnóstwo ciekawych rzeczy i różnice między pięściarstwem naturalnym (tak to nazwijmy) a boksem sportowym, w zastosowaniach "ulicznych".










Filmiki są z lat 80-tych, kręcone gdzieś w podziemiach jakiegoś kościoła.

Jak kogoś to zainteresuje, wisi jeszcze strona [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] prowadzona przez wdowę po nim, gdzie są oferowane płytki VCD i DVD z jego prezentacjami, również tymi, tylko nie wiem czy strona jest aktywna bo nie próbowałem.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
ze dwa lata temu linki do tych filmików dawał thufir-jeśli sie nie mylę
Carl Cestari faktycznie bardzo klarownie pokazuje efektywność pierwotnej walki na pięści. Mnie przekonuje bardzo prostota i ergonomia tego sposobu walki.

Ponieważ miałem okazję trenować z dobrymi bokserami i kickbokserami jestem zdania, że techniki prezentowane przez Cestariego są naprawde skuteczne. I - tak jak zwróciłes uwage, nie chodzi tylko o sam sposób ułożenia ręki ale także spójną pracę całego ciała.

w boksie sportowym lewy prosty praktycznie nie ma siły- przez skrócenie rotacji, natomiast u Cestariego cios ma pelną siłę
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
Witam są jeszcze instruktorzy zajmujący się Bare Knuckle Boxingiem ?

może w Polsce jest ktoś kto się tym zajmuje ?
  • 0

budo_whitebelt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
Nazwisko chyba kiedyś obiło mi się o uszy, ale w temacie tego Pana jestem jednak lajkonikiem. Czy to co on robił to współczesny, nazwijmy to "kombat uliczny" oparty o boks, czy raczej coś będącego kontynuacją/odtworzeniem historycznego boksu na gołe pięści (jeszcze sprzed Queensberry Rules)?
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing

Carl Cestari - tak jak zwróciłes uwage, nie chodzi tylko o sam sposób ułożenia ręki



Oczywiście, nie chodzi tylko o to, chodzi o więcej szczegółów. Co do samej ręki, lekko podpowiem: ma on ja luźną w barku a jakby usztywnioną od łokcia do pięści. Zwróć uwagę jak on zaciska pięść i jaki jest kąt w nadgarstku. Nic więcej nie napiszę, poza tym że nikt obecnie nie potrafi prawidłowo zaciskać pięści, od kungfuteków przez karateków do współczesnych bokserów (ci zatracili tę umiejętność, kiedy zaczęli owijać bandażami nadgarstki i dłonie pod rękawice), powiedzmy, że Carl Cestari umiał, i ja też potrafię (i mam na to całe fizjonomiczne wyjaśnienie) ale nie zdradzę tajemnicy, bo mnie to za dużo kosztowało...




Witam są jeszcze instruktorzy zajmujący się Bare Knuckle Boxingiem ?

może w Polsce jest ktoś kto się tym zajmuje ?


Raczej nie, ani w Polsce ani na świecie (chyba, że o czymś nie wiem). Wielu starych trenerów boksu sportowego miało odpowiednie "myki", nawet o tym nie wiedząc.


Nazwisko chyba kiedyś obiło mi się o uszy, ale w temacie tego Pana jestem jednak lajkonikiem. Czy to co on robił to współczesny, nazwijmy to "kombat uliczny" oparty o boks, czy raczej coś będącego kontynuacją/odtworzeniem historycznego boksu na gołe pięści (jeszcze sprzed Queensberry Rules)?



Nie jestem pewien, ale to raczej wynik wyjątkowego talentu i długotrwałego otrzaskania w różnych rzeczach, przypominam, że to prezentował w latach 80-tych. Facet był wyśmienity.
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
mówisz , że w karate i kung fu również źle zaciskają piesci ? dlaczego tak uważasz? przecież oni głównie wlaczą gołymi pięściami powinni umieć dobrze zaciskać pięść z tą różnicą , że w BARE-KNUCKLE BOXING uderzało się trzema ostatnimi kostkami w karate używa się dwóch pierwszych co sądzisz o Boksie Irlandzkim na gołe pieści ?





[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
Pewnie na świecie są osoby , trenerzy zajmujący się starą szkołą boksu na gołe pięsci mysle , że sprawdza się ona bardzo dobrze na ulicy i w MMA też miała by zastosowanie

ciekawe czy w Polsce się tym ktoś zajmuje

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] bardzo fajna sprawa mógby ktoś do Polski sprowadzić bare kunckule boxing




moze wie ktoś jak nazywa się pan na tych filmikach ?

  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
miałem przyjemność trenować u henryka kukiera w Lublinie- wicemistrz europy bodajze w piórkowej z 53 roku-jego postawa przypominała coś pośredniego miedzy tym co prezentował Cestari a obecnym boksem sportowym. Garda była duzo bardziej otwarta i niska. Uczył nas bardzo wielu ciosów na korpus i zawsze podkreslał żeby uderzac w miękkie.

co do ustawienia pięści Wosiu to sądzę, że też wiem jak to powinno wyglądać- i wcale nie chodzi o to czy uderzac dwoma, trzema , czy ilomaś tam kostkami, ale o to aby oś dłoni zaciśnietej w pięść nie odchylała się od odsi przedramienia.

Barki iu Cestariego nie są lużne tylko ruchome- w momencie uderzenia muszą się na moment usztywnić- tyo warunek konieczny efektywnego przeniesienia siły wygenerowanej przez ruch bioder i grawitację ma przedramię i pięść.

a może by tak zaproponowac wdowie po Cestarim joint venture ? Cestari miała tez całkiem sporo fajhnych trików "dirty judo"
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing

co do ustawienia pięści Wosiu to sądzę, że też wiem jak to powinno wyglądać- i wcale nie chodzi o to czy uderzac dwoma, trzema , czy ilomaś tam kostkami,


Racja, ja co prawda uderzam głównie dwoma większymi, ale w niektórych sytuacjach jest możliwość uderzenia wszystkimi.


ale o to aby oś dłoni zaciśnietej w pięść nie odchylała się od odsi przedramienia.


W płaszczyźnie bocznej oczywiście tak, ale w płaszczyźnie góra-dół właśnie odwrotnie, pięść powinna być odchylona od przedramienia o pewien kąt, wtedy można właściwie usztywnić nadgarstek, czego nie da się zrobić, gdy grzbiet pięści i grzbiet przedramienia są w jednej linii.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
dokładnie jak na XIX wiecznych rycinach ;-)
nawet charlie chaplin boksował prawidłowo w "brzdącu" :)
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing

dokładnie jak na XIX wiecznych rycinach ;-)
nawet charlie chaplin boksował prawidłowo w "brzdącu" :)



Charlie Chaplin trenował boks z jackiem dempseyem


  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
Damian Ross jest uczniem Cestari. Ostanie swoje filmy Cestari robił razem z nim ile mnie pamięć nie myli.
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
Warto wiedzieć też, ze Cestari spedził blisko 6 lat w więzieniu za postrzelenie innego policjanta. Policjant z zamkniety z przestępcami- mozna sobie wyobrazic co musiał robic, by przezyć...

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
No to panowie, teraz będzie full wypas jak to mówi młodzież, okazało się, ze ktoś wstawił pełny materiał z Carla Cestari na YT... Prawdę mówiąc, nie wiem co napisać... Geniusz i prawdziwy mistrz. Jakoś odtworzył dawny Bare Knuckle Boxing (Boks Na Gołe Pięści po naszemu, ja to nazywam Pięściarstwo Naturalne) i osiągnął w nim poziom, któremu nie dorówna żaden sportowy bokser czy trener boksu chcący przełożyć sportowy boks na walkę realną.

Człowiek miał w latach 80-tych wypracowane do perfekcji to co ja wypracowałem w mniejszym stopniu biegłości w ostatnich 10-ciu latach, myśląc, że jestem samotnym odkrywcą pewnych rzeczy. :) Zdradza na filmie dużo rzeczy które zachowywałem jako swoje tajemnice ;-) Niech tam, film jest słabej jakości, nie wszyscy dostrzegą istotne szczegóły :) Potraktujcie Carla Cestari jako jakieś moje alter ego którym chciałem zostać ;-)



Patrzcie i uczcie się, który może:











Wielki szacunek dla pana, panie Carl Cestari (RIP).
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
Jeszcze Carl Cestari w obronach kopnięciami z parteru. Przypominam, że to były lata 80-te, kiedy nikomu raczej się o tym nie śniło nawet. Ja co prawda słyszałem historię pewnego polskiego marynarza, który twierdził, że tak się obronił w Kapsztadzie przed atakiem 3 murzynów, ale potraktowałem to z niewiedzy jako opowieść mitomańską, chyba niesłusznie...


  • 0

budo_fakirsan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
A tutaj rekonstrukcja dawnej sztuki pięściarskiej w wykonaniu panów z 1595Club:



I trochę chwytania :


  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
No dobrze, ale względem Carla Cestari, to popłuczyny po siódmej wodzie....
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
no z tych panow z 1595 pociskac to troche jak dziecko po tornistrze kopac:) ja na takim panu co tak zamiera w wykroku po ciosie to jak to mowili w polskim filmie "robie takie rzeczy ze nie uwierzysz:)"
  • 0

budo_blt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 939 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z młaj taja

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing
Bardzo ciekawe materiały wrzuciliście w tym topicu. Od siebie wrzucę tylko, iż nie mogę się zgodzić co do opinii o technice nauczania uderzeń (tzn. ze jej się w boksie sportowym nie praktykuje) bo mnie uczono tak właśnie i zasadniczo jeżeli ktoś z klubów w ktorych trenowałem (a kilka ich bylo;)) uderzał inaczej to po prostu nie umiał a nie trenerzy nie uczyli.
Choć z drugiej strony jak pamiętam treningi u osoby w największym stopniu odpowiedzialnej za moje pięściarskie rzemiosło - wspaniałego trenera Jana Sobolewskiego - wielu stękało, że uczy "lightowego" boksu, że za dużo techniki za mało walki, wszyscy chcieli być Tysonami (tak jakby Tyson techniki nie miał :) ). Natomiast skąd się bierze siła ciosu to materiały tu pokazane prezentują. BTW. wszyscy mi mówili, że mam zaskakująco mocne uderzenie jak na masę (która wówczas prezentowałem czyli coś powyżej 60 kilo :) ), ale moje uderzenie wychodziło od "końca palca u stopy po krawędź pięści" a nie z samego łapska.
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Carl Cestari Bare Knuckle Boxing

Bardzo ciekawe materiały wrzuciliście w tym topicu. Od siebie wrzucę tylko, iż nie mogę się zgodzić co do opinii o technice nauczania uderzeń (tzn. ze jej się w boksie sportowym nie praktykuje) bo mnie uczono tak właśnie i zasadniczo jeżeli ktoś z klubów w ktorych trenowałem (a kilka ich bylo;)) uderzał inaczej to po prostu nie umiał a nie trenerzy nie uczyli.
Choć z drugiej strony jak pamiętam treningi u osoby w największym stopniu odpowiedzialnej za moje pięściarskie rzemiosło - wspaniałego trenera Jana Sobolewskiego - wielu stękało, że uczy "lightowego" boksu, że za dużo techniki za mało walki, wszyscy chcieli być Tysonami (tak jakby Tyson techniki nie miał :) ). Natomiast skąd się bierze siła ciosu to materiały tu pokazane prezentują. BTW. wszyscy mi mówili, że mam zaskakująco mocne uderzenie jak na masę (która wówczas prezentowałem czyli coś powyżej 60 kilo :) ), ale moje uderzenie wychodziło od "końca palca u stopy po krawędź pięści" a nie z samego łapska.


BLT,
OK, co do generacji siły nauczanej w szkołach bokserskich w których trenowałeś, skoro tak twierdzisz, tak widocznie było. Tylko, że ja tego prawie zupełnie nie widzę u współczesnych polskich bokserów zawodowych i przechodzących z amatorstwa do zawodostwa... Mam pewną teorię na ten temat, ale nie chcę tego rozwijać, aby nikogo nie obrażać.


To tylko ważny, ale jedynie fragment tego, o co tu chodziło.

Czy naprawdę uważnie przejrzałeś cały wklejony tutaj materiał Carla Cestari i przeczytałeś wszystkie moje komentarze i załapałeś o co chodzi?

Wątpię.

No to w skrócie:

- inna garda, ukształtowanie ręki i pięści, zupełnie inne niż w boksie sportowym, można napierdalać z całą siłą gołą pięścią tam, gdzie w realu bokserom sportowym łamią się nadgarstki, bo nie mają usztywnienia bandażami...,
- techniki pięściarskie albo nie znane albo zabronione w boksie sportowym, albo nie do wykonania w rękawicach,
- inny ruch całego ciała i kroki...

Itp.itd.itp



BTW. wszyscy mi mówili, że mam zaskakująco mocne uderzenie jak na masę (która wówczas prezentowałem czyli coś powyżej 60 kilo


Też tak miałem jak miałem 60+ kilo i chyba 30 lat mniej, ale jeszcze nie wiedziałem o co chodzi, co więcej, byłem wtedy chyba prekursorem tzw parkuru, czyli ninjowatego skakania przez płoty i mury itp. ... :) Jeszcze jak miałem 85+ kilo, też mi wszyscy mówili, że mam "zaskakująco mocne uderzenie" i znajomi chcieli mnie wkręcić w K1 ;-) [/youtube]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024